Προς το περιεχόμενο

Κλιματιστικό 12000btu A++ 259€


aneral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επί του θέματος, έχει να πει κάτι κάποιος που το έχει δουλέψει φέτος αν κάνει την δουλειά του; Το αν λαμπάδιασε θα είχε θέση αν είχε πάρει φωτιά του θέματος...είδα με τα μάτια μου χθες λαμπάδιασμα Mercedes 2τιας...φταίει η Mercedes ή όχι δεν είναι δικό μας θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 216
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επι του θεματος διαβαζεις ολοι συγκριση με αλλα .Και παρομοια θεματα τι πουλανε αλλοι  .Φυσιολογικο ειναι.Οι προσφορες αλλαζουν καθε τοσο .Προσφατα κυκλοφορησε απο το λερου το συγκεκριμενο.Τι συμπερασμα να βγαλει αλλος συντομα.Κανεις δεν ξερει και ποιος το φτιαχνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό του θέματος έχει κανένα φίλτρο για οσμές που έρχονται απ' έξω; Την ημέρα μαγειρεύουν πολίτικη κουζίνα οι γειτόνισσες και το βράδυ περνάει το σκουπιδιάρικο και δεν τολμάω να ανοίξω το τωρινό μου κλαμαυτιστικό ούτε για αστείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο κλιματιστικό έχεις και φέρνει αέρα από έξω;;;

Με αυτό του θέματος πάντως δεν θα έχεις τέτοιο θέμα, αφού όπως και τα περισσότερα (σχεδόν όλα, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) κάνει ανακύκλωση του αέρα του χώρου στον οποίον είναι εγκατεστημένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό του θέματος έχει κανένα φίλτρο για οσμές που έρχονται απ' έξω; Την ημέρα μαγειρεύουν πολίτικη κουζίνα οι γειτόνισσες και το βράδυ περνάει το σκουπιδιάρικο και δεν τολμάω να ανοίξω το τωρινό μου κλαμαυτιστικό ούτε για αστείο!

 

 

Ποιο κλιματιστικό έχεις και φέρνει αέρα από έξω;;;

Με αυτό του θέματος πάντως δεν θα έχεις τέτοιο θέμα, αφού όπως και τα περισσότερα (σχεδόν όλα, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) κάνει ανακύκλωση του αέρα του χώρου στον οποίον είναι εγκατεστημένο...

 

Μόνο τα φορητά κλιματιστικά (dual/single hose portable ac) δημιουργούν αρνητική πίεση στο χώρο που λειτουργούν. single-hose-vs-dual-hose-portable-air-co

Τα επίτοιχα (split type ac) πχ σαν αυτό του θέματος "ανακυκλώνουν" τον αέρα του χώρου απλά.

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν πως λειτουργεί ένα κλιματιστικό (ούτε και αφιέρωσαν ένα λεπτό να αναρωτηθούν ή έστω να googlάρουν), είναι εντυπωσιακό αλήθεια ακόμα και νέοι και σπουδαγμένοι νομίζουν ότι το μοτέρ της εξωτερικής μονάδας "φυσάει" αέρα μέσα στο σπίτι... :cry:

Επεξ/σία από ЭΛ Ɓaʼnâņ Šŀưƫäņジ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά από <<θέμα>> θορύβου, τι λέει;

 

Εχω μπερδευτεί λίγο, 

σε προηγούμενο ποστ που παρέθεσε ο tehyoda με φωτο απ το κουτί του a/c λεει: 

53dB μέσα

60dB έξω

 

Μόλις γύρισα από το κατάστημα Πειραιώς ενώ από το τηλέφωνο μου είχαν πει ότι υπάρχουν διαθέσιμα έφαγα το άκυρο μου... Αύριο πάλι. Επισυνάπτω μια φώτο με κάποια στοιχεία και 53db που ανέφερε και ένας φίλος πιο πάνω.

index.php?app=core&module=attach&section

 

 

 

Παρόμοιες τιμές (51/59) έχει και το ταμπελάκι π.χ. αυτού του 9αριου της Kerosun:

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/173553-kerosun%20clima-kca1709iv

 

c10369551-2.jpg

 

 

και στα Spec λεει:

Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εσωτερικής Μονάδας 42/36/32/29

Ηχητική Ισχύς Εσωτερικής Μονάδας σε db 51

Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εξωτερικής Μονάδας 52

Ηχητική Ισχύς Εξωτερικής Μονάδας σε db 59

 

 

Αντίστοιχα ενα ακριβό 12αρι Daikin λέει ταμπελακι 60/61:

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/173664-daikin-atxm35m-siesta

 

c10373291-2.jpg

 

και απο τα spec

Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εσωτερικής Μονάδας 45/33/25/19 

Ηχητική Ισχύς Εσωτερικής Μονάδας σε db 60

Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εξωτερικής Μονάδας 49

Ηχητική Ισχύς Εξωτερικής Μονάδας σε db 61

 

 

Εμείς τελικά τι κοιτάμε; Την ηχητική ισχύ που λένε τα ταμπελάκια ή το επίπεδο θορύβου που γράφουν τα στα χαρακτηριστικά;;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Daikin όμως έχει και "Αθόρυβη λειτουργία εσωτερικής μονάδας με στάθμη ηχητικής πίεσης 19dBA."

 

Ναι Θρεσ, το είδα, γι αυτό το έχω και σε bold!

Επίτηδες έβαλα και το ακριβό Daikin, για να συγκρίνουμε τα ταμπελάκια,

θέλω να πω, μήπως το "παρεξηγήσαμε άδικα" το EQUATION στις προηγούμενες σελίδες για τα 53dB της εσωτερικής μονάδας;

 

Λογικά τα 38 / 55  που γράφει στο site στα χαρακτηριστικά του, είναι τα αντίστοιχα επίπεδα θορύβου (αν και για την εσωτερική δεν λέει H/M/L, απλά ένα... 38 (μάλλον για το High))

και τα 53 / 60 απ το ταμπελάκι, η ηχητική ισχύς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά από <<θέμα>> θορύβου, τι λέει;

 

Εχω μπερδευτεί λίγο, 

σε προηγούμενο ποστ που παρέθεσε ο tehyoda με φωτο απ το κουτί του a/c λεει: 

53dB μέσα

60dB έξω

 

 

 

 

Παρόμοιες τιμές (51/59) έχει και το ταμπελάκι π.χ. αυτού του 9αριου της Kerosun:

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/173553-kerosun%20clima-kca1709iv

 

c10369551-2.jpg

 

 

και στα Spec λεει:

Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εσωτερικής Μονάδας 42/36/32/29

Ηχητική Ισχύς Εσωτερικής Μονάδας σε db 51

Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εξωτερικής Μονάδας 52

Ηχητική Ισχύς Εξωτερικής Μονάδας σε db 59

 

 

Αντίστοιχα ενα ακριβό 12αρι Daikin λέει ταμπελακι 60/61:

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/173664-daikin-atxm35m-siesta

 

c10373291-2.jpg

 

και απο τα spec

Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εσωτερικής Μονάδας 45/33/25/19 

Ηχητική Ισχύς Εσωτερικής Μονάδας σε db 60

Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εξωτερικής Μονάδας 49

Ηχητική Ισχύς Εξωτερικής Μονάδας σε db 61

 

 

Εμείς τελικά τι κοιτάμε; Την ηχητική ισχύ που λένε τα ταμπελάκια ή το επίπεδο θορύβου που γράφουν τα στα χαρακτηριστικά;;

Φίλε μου το μόνο θόρυβο που κατάλαβα εγώ οτι είναι ενοχλητικό είναι όταν το έβαλα στο turbo mode εκεί ναι ακούγετε κάπως γιατί δουλεύει στο φουλ.Στο δωμάτιο που το έχω το βράδυ που μπορείς να ενοχληθείς από το θόρυβο στη 1η σκάλα με ένα fan δηλαδή δεν υπάρχει κανένα θέμα εκτός πια αν είσαι φουλ ευαίσθητος στον ύπνο σου.Προς το παρών είναι κομπλέ το μηχάνημα τώρα αν στο 6μηνο βγάλει κάνα θέμα θα ξαναγράψω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι το ψάχνετε;; μια χαρά θα είναι το μηχάνημα.. Τιμή χώμα και σχετικά καλά χαρακτηριστικά. Όλα εσωτερικά φασον είναι. Απλά τα άλλα φασον με παρόμοια χαρακτηριστικά κάνουν πάνω από 300..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ζητούσαν και 55 ευρω μεταφορικά για επαρχία όντως θα ήταν καλό deal.

 

8 τεμάχια για επαρχία, μεταφορικά €50 για όλα μαζί (2 παλέτες), μου είπαν στο τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 τεμάχια για επαρχία, μεταφορικά €50 για όλα μαζί (2 παλέτες), μου είπαν στο τηλέφωνο.

εμένα για ένα τεμάχιο μου ζήτησαν 55 γιατί λέει θα χρεωθεί ως παλέτα είτε είναι ένα είτε δυο τεμάχια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα για ένα τεμάχιο μου ζήτησαν 55 γιατί λέει θα χρεωθεί ως παλέτα είτε είναι ένα είτε δυο τεμάχια.

δηλαδή τρεις διαφορετικές τιμές; μάλλον θα πιέζει ρόλο το μέρος παραλαβής!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...