Προς το περιεχόμενο

Η Google σταματά να διαβάζει τα email σας για προσωποποιημένες διαφημίσεις στο Gmail


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που λέει με το ζόρι κοστίζει 5Ε/μήνα (ή και δωρεάν αν πας σε free tier amazon και αλλάζεις κάθε χρόνο account). Ούτε μέχρι εκεί δεν είσαι άξιος και έτρεξες να του την πεις;

 

5€ ειναι δυο πιτόγυρα,θα τα τρώω στην υγεία της Google κάθε τέλος του μήνα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Όποιος νομίζει ότι το Gmail (κτλ.) της Google είναι δωρεάν, τότε πλανάται πλάνην οικτράν.

Το (μόνο) "τσάμπα" προϊόν είναι ο ίδιος ο χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κρυπτογράφηση πραγματική end to end πανεύκολο πρόγραμμα https://cryptomator.org τώρα για το email μπορείς να έχεις αλλά χάνεις τις συνέργειες που σου δίνει το gmail όλα τα καλά δεν μπορείς να τα έχεις.

 

https://owncloud.org/blog/cryptomator-we-talked-to-christian-schmickler/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Gmail ειναι τεραστια σουιτα εφαρμογών που περα απο email εχει επεκταθει παντου. Ολοι προτείνουν διάφορα αλλά κανείς δεν απαντάει στο σημαντικο. Υπάρχει αλλος τροπος να εχω αντιστοιχες υπηρεσιες για τα εξης

 

Search, Maps, Translate, Chrome, Youtube, Play Music, Gmail, G+, Photos, Calendar, Keep. Docs, Drive και άλλα πολλά;

 

Προσοχή. Δεν με απασχολούν alternatives απο διαφορετικές εταιρειες. Μπορειτε να μου βρειτε μια αλλη εταιρεια να μου δινει ολα αυτα, με την αλληλεπιδραση μεταξυ τους που μου δινει η Google δωρεάν (ή με 8 ευρω που πλήρωνω για Drive/Music);

 

Δεν ειμαι Google fan boy. Aν πραγματικά υπάρχει κάποια αλλη ευχαρθιστως να παω. Κανεις δεν λεει πως το να μας [παρακολουθουν μας αρέσει. Λεμε απλά πως το να διαβάζουν τα email μου για να μου στελνουν διαφημισεις ειναι κατι που ανεχομαστε γιατι δεν εχουμε εναλλακτικες

To gmail είναι υπηρεσία email και τίποτα περισσότερο.

Τα υπόλοιπα που παραθέτεις δεν έχουν καμία σχέση με email αλλά με άλλες υπηρεσίες που παρέχει η εταιρία Google και δεν έχουν σχέση με το θέμα.

 

Αν θέλεις να τις παρακάμψεις (τις άλλες υπηρεσίες) σαφέστατα και υπάρχουν λύσεις αλλά δεν είναι του παρόντος

 

Μιλάμε για email, και είναι κάτι στο οποίο υπάρχουν πολλές και πολύ καλύτερες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάει ο κόσμος με τους χαζόnerds, χωρίς ίχνος ιδέας τι παίζει σε real-world σενάρια και τα "alternative" τους

 

Εσένα νομίζεις σε παίρνει τηλέφωνο ο Ομπάμα κακομοίρη  :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

To gmail είναι υπηρεσία email και τίποτα περισσότερο.

Τα υπόλοιπα που παραθέτεις δεν έχουν καμία σχέση με email αλλά με άλλες υπηρεσίες που παρέχει η εταιρία Google και δεν έχουν σχέση με το θέμα.

 

Αν θέλεις να τις παρακάμψεις (τις άλλες υπηρεσίες) σαφέστατα και υπάρχουν λύσεις αλλά δεν είναι του παρόντος

 

Μιλάμε για email, και είναι κάτι στο οποίο υπάρχουν πολλές και πολύ καλύτερες επιλογές.

 

To Gmail απο μόνο του ειναι email ναι. Επισης ειναι το κλειδι σου για τις υπολοιπες εφαρμογες της Google εκτος αν μπορώ να εχω Google Photos με Proton Mail και δεν το ήξερα. Ξαναλέω λοιπόν. Μπορει καποια άλλη σουίτα να μου δώσει τις εφαρμογές και την αλληλεπίδραση μνεταξύ τους που μου δινει η Google; Μπορώ μεσω του Proton Mail ας πούμε να κάνω με 2 κλικ share, edit και οτι αλλο θελω μεσω  δεκάδων apps; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Gmail απο μόνο του ειναι email ναι. Επισης ειναι το κλειδι σου για τις υπολοιπες εφαρμογες της Google εκτος αν μπορώ να εχω Google Photos με Proton Mail και δεν το ήξερα. Ξαναλέω λοιπόν. Μπορει καποια άλλη σουίτα να μου δώσει τις εφαρμογές και την αλληλεπίδραση μνεταξύ τους που μου δινει η Google; Μπορώ μεσω του Proton Mail ας πούμε να κάνω με 2 κλικ share, edit και οτι αλλο θελω μεσω  δεκάδων apps; 

 

Και να έχεις google account και να χρησιμοποιείς όλες τις υπόλοιπες υπηρεσίες της google, ποιος σ' ανάγκασε να χρησιμοποιείς το gmail;

 

Μπορείς να μη χρησιμοποιείς τη διεύθυνση email που αντιστοιχεί στο google account σου και να μη λάβεις/στείλεις ποτέ email απ' αυτό, όπως αντίστοιχα μπορείς να μη χρησιμοποιήσεις ποτέ το Docs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφέρεις λέγεται Single Sign On (SSO) και δεν έχει σχέση με το email αλλά με την Identiy Management δυνατότητα που σου δίνει κάθε εταιρία (η google την ονομάζει Google Identity) που παρέχει παραπάνω από μια υπηρεσίες ώστε να μην χρειάζεται να κάνεις πολλαπλά logins και να διατηρεί πολλαπλά accounts/per person.

 

Τώρα αν θέλεις όλες τις υπηρεσίες της Google να τις βαφτίσεις gMAIL ποιος είμαι εγώ που θα πω όχι.

Πάντως και η Microsoft έχει κάτι ανάλογο αν ψάχνεσαι.

 

Και οι δύο εταιρίες όμως έχουν fundamentally το ίδιο πρόβλημα που αναφέται στο topic που βρισκόμαστε και λέγεται σεβασμός στην ιδιωτικότητα μας.

 

Κσταταννοώ ότι εσύ και πολλοί άλλοι ενδιαφέρονται για το οικοσύστημα της Google περισσότερο και δεν έχουν πρόβλημα να κάνουν στην άκρη μερικές προσωπικές ελευθερίες και είναι σεβαστό.

 

Δεν καταννοώ όμως τι συζητάμε τόση ώρα. Προφανώς όλα τα posts που έκανα ως τώρα είναι για εμάς τους υπόλοιπους που δεν θα δώσουμε κι άλλη δύναμη σε μια εταιρία που προσπαθεί να τα πάρεi όλα και μάλιστα χωρίς να χάσουμε τίποτα.

 

Με το iredmail και το owncloud έχω όλους τους λογαριασμούς της οικογένειας, αν θέλω έχω ημερολόγια, φωτογραφίες, WebDAV, συγχρονισμό των contacts στις φορητές συσκευές (CardDAV) και ότι άλλο μου δίνουν τα plugins του owncloud.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφέρεις λέγεται Single Sign On (SSO) και δεν έχει σχέση με το email αλλά με την Identiy Management δυνατότητα που σου δίνει κάθε εταιρία (η google την ονομάζει Google Identity) που παρέχει παραπάνω από μια υπηρεσίες ώστε να μην χρειάζεται να κάνεις πολλαπλά logins και να διατηρεί πολλαπλά accounts/per person.

 

Τώρα αν θέλεις όλες τις υπηρεσίες της Google να τις βαφτίσεις gMAIL ποιος είμαι εγώ που θα πω όχι.

Πάντως και η Microsoft έχει κάτι ανάλογο αν ψάχνεσαι.

 

Και οι δύο εταιρίες όμως έχουν fundamentally το ίδιο πρόβλημα που αναφέται στο topic που βρισκόμαστε και λέγεται σεβασμός στην ιδιωτικότητα μας.

 

Κσταταννοώ ότι εσύ και πολλοί άλλοι ενδιαφέρονται για το οικοσύστημα της Google περισσότερο και δεν έχουν πρόβλημα να κάνουν στην άκρη μερικές προσωπικές ελευθερίες και είναι σεβαστό.

 

Δεν καταννοώ όμως τι συζητάμε τόση ώρα. Προφανώς όλα τα posts που έκανα ως τώρα είναι για εμάς τους υπόλοιπους που δεν θα δώσουμε κι άλλη δύναμη σε μια εταιρία που προσπαθεί να τα πάρεi όλα και μάλιστα χωρίς να χάσουμε τίποτα.

 

Με το iredmail και το owncloud έχω όλους τους λογαριασμούς της οικογένειας, αν θέλω έχω ημερολόγια, φωτογραφίες, WebDAV, συγχρονισμό των contacts στις φορητές συσκευές (CardDAV) και ότι άλλο μου δίνουν τα plugins του owncloud.

Ποιες προσωπικές ελευθερίες παραχωρείς, όντας χρήστης τού Gmail?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο κακή επιλογή λέξεων. Άλλωστε ο χρήστης που επέλεξε να πατήσει Accept όταν διάβασε το κατεβατό της EULA ήξερε ότι έδωσε σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες του κόσμου το δικαίωμα να διαβάζει την αλληλογραφία του πριν από εκείνον.

Πως θα μας φαινόταν άραγε πριν 20-30 χρόνια όλοι φάκελοι που έρχονταν στο σπίτι να ήταν ανοιγμένοι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο κακή επιλογή λέξεων. Άλλωστε ο χρήστης που επέλεξε να πατήσει Accept όταν διάβασε το κατεβατό της EULA ήξερε ότι έδωσε σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες του κόσμου το δικαίωμα να διαβάζει την αλληλογραφία του πριν από εκείνον.

Πως θα μας φαινόταν άραγε πριν 20-30 χρόνια όλοι φάκελοι που έρχονταν στο σπίτι να ήταν ανοιγμένοι;

Καλά, εγώ φρίκαρα όταν μου έστελναν το μηνιαίο αναλυτικό απ' την τράπεζα με απλό ταχυδρομείο στο κοινόχρηστο κουτί τού σπιτιού.

Ο τρόπος και ο λόγος όμως που "διαβάζει" η Google τα mail δεν με φοβίζει. Διαφημίσεις στέλνουν. Ας στέλνουν, εγώ δεν βλέπω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, εγώ φρίκαρα όταν μου έστελναν το μηνιαίο αναλυτικό απ' την τράπεζα με απλό ταχυδρομείο στο κοινόχρηστο κουτί τού σπιτιού.

Ο τρόπος και ο λόγος όμως που "διαβάζει" η Google τα mail δεν με φοβίζει. Διαφημίσεις στέλνουν. Ας στέλνουν, εγώ δεν βλέπω τίποτα.

Μη το πάρεις στραβά, δε το λέω προσβλητικά. Απλά είναι σαν να βάζεις το κεφάλι στην άμμο. Αφήνεις άλλα μέλη σου .... εκτεθειμένα :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μη το πάρεις στραβά, δε το λέω προσβλητικά. Απλά είναι σαν να βάζεις το κεφάλι στην άμμο. Αφήνεις άλλα μέλη σου .... εκτεθειμένα :)

 

Δεν ειπαμε δεν μας νοιάζει ρε φίλε. Λεμε απλά πως οταν δεν εχουμε αλλη επιλογή το ανεχομαστε. Δεν μπορώ να καταλάβω το τοσο κολλημά σας με την ιδιωτηκότητα οταν απο την σιγμή που γεννιομαστε ξερουν τα πάντα για μας.

 

Ιδιωτικές τράπεζες ξερουν τι λεφτά έχουμε, απο που και τι ξοδευουμε. Κρατη ξερουν που γεννηθηκαμε, ποτε, απο ποιά, που μενουμε, που παμε σχολείο, που δουλευουμε. Ιδιωτικές εταιρείες έχουν το ΑΦΜ μας, το email μας, το τηλεφωνό μας. Και ενα καρο ακομα παραφείγματα.

 

Γιατι ακριβώς αυτά δεν σας ενοχλουν; Θα μου πεις η Πειραιώς ξερει τα πάντα για μενα αλλά μέσω αυτής πληρώνομαι. Ε και η Google ξερει τα παντα για μενα αλλα μεσω αυτης, συνομιλω, ακουω μουσική, βλε΄πω ταινιες κτλ κτλ.

 

Το point δεν ειναι οτι δεν μας απασχολει. Μακαρι να ζουσαμε σε μια ουτοπια οπου οι εταιρειες θα ηταν ενα ματσο καλά παιδιά να μας δίνουν προιοντα free χωρις παρακολουθηση. Αλλα δεν ειμαστε. Και προσωπικά προτιμώ χίλιες φορές την Google απο την owncloud που δεν ξερω ποιος την εχει , που δινει λογαριασμο και αν θα υπάρχει σε 2 χρονια. Εκτος και αν θες να μου πεις οτι τα 6μιση μυρια που πήρε σε funding απο investors το 2014 τα εδωσαν απο την καλή τους την καρδιά και δεν ζητάνε τιποτα για μια σουιτα που ειναι free

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BorrowedTime σου έχει γράψει ο άνθρωπος νωρίτερα ότι μπορείς να κρατήσεις όλες τις υπηρεσίες της Google, ακόμη και το gmail, απλά να χρησιμοποιείς κάτι διαφορετικό για να ανταλλάσεις μηνύματα.
Δεν σου αρέσει το owncloud, δοκίμασε protonmail, tutanota ή ό,τι άλλο βρεις.
Εγώ επιμένω ότι και να το κάνεις αναγκαστικά θα ανταλλάσεις μηνύματα με άλλους που χρησιμοποιούν gmail οπότε πάλι θα σε “διαβάζει” η Google.

PS. Θα ήταν ωστόσο πολύ απλό μία ήδη μεγάλη εταιρεία που σέβεται την ιδιωτικότητα να προχωρούσε στο στήσιμο ενός mailserver. Η firefox για παράδειγμα ή ακόμη και τα πανεπιστήμια να έδιναν στους φοιτητές τους λογαριασμούς email για χρήση εφόρου ζωής. Ακόμη και το taxisneτ ή η EU για τους πολίτες της. Είναι πολύ απλό κι όμως δεν γίνεται

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...