Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

to ewlink ειναι απο τα Sonoff οχι τα xiaomi

Συγγνώμη λάθος ανέφερα. 

Ήθελα να ρωτήσω αν παίζει παράλληλα και με την εφαρμογή της Xiaomi.  Το Mi Home. Τώρα έχω βάλει τους αισθητήρες στο Hassio μέσω του Gateway. Αλλά έχω θέμα με το Gateway και το access point και θέλω να το καταργήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jbolakakis είπε

Συγγνώμη λάθος ανέφερα. 

Ήθελα να ρωτήσω αν παίζει παράλληλα και με την εφαρμογή της Xiaomi.  Το Mi Home. Τώρα έχω βάλει τους αισθητήρες στο Hassio μέσω του Gateway. Αλλά έχω θέμα με το Gateway και το access point και θέλω να το καταργήσω. 

Και γω όλα περασμένα στο HA τα έχω. Παίζουν παράλληλα όλα με το mihome αν και δεν το πολύ χρησιμοποιώ πλέο. Τι θέμα έχεις ακριβώς;

Ένας εύκολος τρόπος είναι να μπλοκάρεις το Gateway σου απ το router. Έτσι δεν θα έχει επικοινωνία με τους κινεζοσερβερ

Επεξ/σία από spy_vlsi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα κ απο μενα,

Εννοεις μπορεις να οπλιζεις κανονικα μεσα απο HA ? οχι να κανεις emulate αλλα οντως ? Γιατι απο οσο ξερω αυτο γινεται μονο μεσα απτην mihome εφαρμογη.

Αν κ καπου εχει καπου το ματι μου οτι αν εχεις την νεα εκδοση του Gateway που υποστηριζει κ homekit, υπαρχει plugin μεσω Node-Red κ εχεις πληρη ελεγχο.

α κατι που ξεχασα να αναφερω, μετα το χθεσινο firmware update που εκανε το Gateway, το ΗΑ αρνειται να συνδεθει.

Επεξ/σία από Geoisis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Geoisis είπε

Καλημερα κ απο μενα,

Εννοεις μπορεις να οπλιζεις κανονικα μεσα απο HA ? οχι να κανεις emulate αλλα οντως ? Γιατι απο οσο ξερω αυτο γινεται μονο μεσα απτην mihome εφαρμογη.

Αν κ καπου εχει καπου το ματι μου οτι αν εχεις την νεα εκδοση του Gateway που υποστηριζει κ homekit, υπαρχει plugin μεσω Node-Red κ εχεις πληρη ελεγχο.

α κατι που ξεχασα να αναφερω, μετα το χθεσινο firmware update που εκανε το Gateway, το ΗΑ αρνειται να συνδεθει.

Όπα δεν το κατάλαβα πριν. Να το κάνεις arm/disarm οχι δεν μπορείς. Απλά να δουλεύουν παράλληλα. Αυτό με τη νέα έκδοση δεν το ξέρω. Είχα βρει ένα τρόπο να το κάνεις να δουλεύει με HA αλλά είχε πολλή δουλειά και το παράτησα. Εμένα μετά το update (αν λέμε το ίδιο) δουλεύει κανονικά. Ο μόνος λόγος που κρατάω ακόμα το mihome είναι για το συναγερμό

Επεξ/σία από spy_vlsi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραλληλα οκ, ας το πουμε ανεξαρτητα γιατι το ενα δεν επηρεαζει στην ουσια το αλλο.

Ο μονος τροπος που ξερω ειναι στην ουσια να στησεις εσυ το alarm με το ΗΑ, να κανεις τα automations για τους σενσορες κ καποια scipts για να βαραει η σειρηνα απτο Gateway, χωρις πραγματικα να το εχεις κανει arm, εννοω οτι στην mihome εφαρμογη δεν θα δεις καμια αλλαγη.  Τωρα  με το update δεν ξερω τι φρικη εχει φαει.

Απο κει κ περα, εχω παει ολους σχεδον τους αυτοματισμους στο Node-RED, μου κανει πολυ πιο απλη κ ευκολη την ζωη, κ επιτελους κ ενα ωραιο interface με lovelace :D.

update: τελικα για το Gateway, επρεπε να κλεισω κ να ξανανοιξω το Lan access απτην εφαρμογη. 

Επεξ/σία από Geoisis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

Και γω όλα περασμένα στο HA τα έχω. Παίζουν παράλληλα όλα με το mihome αν και δεν το πολύ χρησιμοποιώ πλέο. Τι θέμα έχεις ακριβώς;

Ένας εύκολος τρόπος είναι να μπλοκάρεις το Gateway σου απ το router. Έτσι δεν θα έχει επικοινωνία με τους κινεζοσερβερ

Έχω το modem Zxhn H108n τις forthnet.

Όταν χρησιμοποιώ το wifi του zxhn το XIAOMI Gateway δεν κάνει refresh τις τιμές των αισθητήρων στο ΗΑ .Στην εφαρμογή της Xiaomi κάνει κανονικά refresh. Μόλις απενεργοποιώ το wifi του zxhn και βάλω άλλο wifi AP  παίζουν όλα σωστά.  Απλά δεν θέλω να έχω 2 συσκευές για να παίζω. (Άλλο modem router και άλλο wifi ap).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

εχει δοκιμασει καποιος να περασει Escam IP Camera στο Ηοme Assistant?

το ψάχνω κι εγω για κάμερα ΙΡ στο Home Assistant μαλλον θα καταλήξω σε raspberry pi zero w με καμερα pi και motioneye
ειναι πιο ευέλικτο και πιο φθηνο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jbolakakis είπε

Έχω το modem Zxhn H108n τις forthnet.

Όταν χρησιμοποιώ το wifi του zxhn το XIAOMI Gateway δεν κάνει refresh τις τιμές των αισθητήρων στο ΗΑ .Στην εφαρμογή της Xiaomi κάνει κανονικά refresh. Μόλις απενεργοποιώ το wifi του zxhn και βάλω άλλο wifi AP  παίζουν όλα σωστά.  Απλά δεν θέλω να έχω 2 συσκευές για να παίζω. (Άλλο modem router και άλλο wifi ap).

τι ειναι το wifi ap? το hassio με wifi το δουλευεις?

56 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

το ψάχνω κι εγω για κάμερα ΙΡ στο Home Assistant μαλλον θα καταλήξω σε raspberry pi zero w με καμερα pi και motioneye
ειναι πιο ευέλικτο και πιο φθηνο

αυτο κοιτουσα και γω το πρωι. η καμεριτσα κανει ενα 10αρι που κοιταξα μια για το υπαρχων Pi.  δεν ξερω ομως αξιζει να παρεις zero w γιατι πρεπει να τα στερεωνεις και γενικα δεν ξερω ποσο θα κοστισει. καλη περιπτωση ειναι οι Xiaomi  chuangmi-720 που παιζουν συχνα στα 15-17:

https://www.gearbest.com/ip-cameras/pp_701750.html?wid=1433363

https://github.com/jymbob/chuangmi-720-hack?fbclid=IwAR0BM1QmQQ8xy6JPfC3HxzsSmFGLgoBv8OejhTKc_zSnatJMYDqxTFgDjcI

εχω μια αλλα δεν την εχω βαλει ακομα στο HA. σε γενικες γραμμες ειναι καλη, θα ξαναπαιρνα

 

Επεξ/σία από spy_vlsi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spy_vlsi είπε

τι ειναι το wifi ap? το hassio με wifi το δουλευεις?

αυτο κοιτουσα και γω το πρωι. η καμεριτσα κανει ενα 10αρι που κοιταξα μια για το υπαρχων Pi.  δεν ξερω ομως αξιζει να παρεις zero w γιατι πρεπει να τα στερεωνεις και γενικα δεν ξερω ποσο θα κοστισει. καλη περιπτωση ειναι οι Xiaomi  chuangmi-720 που παιζουν συχνα στα 15-17:

https://www.gearbest.com/ip-cameras/pp_701750.html?wid=1433363

https://github.com/jymbob/chuangmi-720-hack?fbclid=IwAR0BM1QmQQ8xy6JPfC3HxzsSmFGLgoBv8OejhTKc_zSnatJMYDqxTFgDjcI

εχω μια αλλα δεν την εχω βαλει ακομα στο HA. σε γενικες γραμμες ειναι καλη, θα ξαναπαιρνα

 

Το wifi AP εννοώ wifi access point. Έχω βάλει προσωρινά ένα Mikrotik 952.

Το hassio το έχω στο rasberry με ethernet. (Καλώδιο ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα. υποθετω οτι κατι γινεται με τo IP του gateway (ρουτερ) σου και το πως αλλαζουν οι διευθυνσεις. δυστυχως δεν ξερω κατι αλλο. βεβαια απ την στιγμη που το εχεις με ethernet δεν θα επρεπε να επειρεαζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spy_vlsi είπε

τι ειναι το wifi ap? το hassio με wifi το δουλευεις?

αυτο κοιτουσα και γω το πρωι. η καμεριτσα κανει ενα 10αρι που κοιταξα μια για το υπαρχων Pi.  δεν ξερω ομως αξιζει να παρεις zero w γιατι πρεπει να τα στερεωνεις και γενικα δεν ξερω ποσο θα κοστισει. καλη περιπτωση ειναι οι Xiaomi  chuangmi-720 που παιζουν συχνα στα 15-17:

https://www.gearbest.com/ip-cameras/pp_701750.html?wid=1433363

https://github.com/jymbob/chuangmi-720-hack?fbclid=IwAR0BM1QmQQ8xy6JPfC3HxzsSmFGLgoBv8OejhTKc_zSnatJMYDqxTFgDjcI

εχω μια αλλα δεν την εχω βαλει ακομα στο HA. σε γενικες γραμμες ειναι καλη, θα ξαναπαιρνα

 

Ακομα το ερευνώ αλλα μέχρι τώρα αυτα που εχω καταλάβει οτι θα χρειαστούν ειναι:

  • Το rapberry pi zero w
  • Το τροφοδοτικό
  • Η θήκη με την τρυπα για  την καμερα
  • Η καμερα
  • Η ταινία που θα συνδέσει την κάμερα με το raspberry (έχει μικρότερο βύσμα)
  • Κάρτα microSD
  • Υλικά για την τοποθέτηση του raspberry, ενδεχομένως στεγανή θήκη εαν θα ειναι εκτεθειμένο σε εξωτερικό ακάλυπτο χώρο

Το κόστος ίσως να βγαίνει κοντα στα 35-40€ και σε χρόνο κανενα 2ωρο
Τα πλεονεκτήματα:

  • Το raspberry pi zero W θα λειτουργεί με το λειτουργικό motioneye και όχι raspbian. Αυτο σημαίνει οτι τα πάντα θα ειναι παραμετροποιήσημα και αυτοματοποιημένα 
  • Δεν θα εξαρτάσαι απο τρίτες εταιρίες αλλά η υποστήριξη θα ερχεται απο μια μεγάλη και γρηγορα αναπτυσσόμενη κοινότητα δωρεάν
  • Προτοκολα του στυλ onvif για ΙΡ κάμερες προσφέρουν περιορισμένη λειτουργικότητα στο hassio κι ενδεχομένως περισσότερο κώδικα yaml/python απο όσο θα έπρεπε για τον μέσο χρήστη
  • Μπορεις να προσθέσεις / αναβαθμίσεις hardware στο raspberry pi αργότερα
  • Προσθήκη νέων δυνατοτήτων απο αναβαθμίσεις του motioneye
  • Το hassio έχει ήδη υποστήριξη motioneye και η λειτουργία του ειναι αψογη

Τα μειονεκτήματα:

  • Θέλει πατέντα στην εγκατάσταση/τοποθέτηση πχ σε τοιχο
  • Θέλει πατένα για να γινει περιστρεφόμενο
  • Θέλει χρόνο για την πρώτη εγκατάσταση. Απο το δευτερο raspberry για κάλυψη επιπλέον χωρου ο χρονος θα ειναι συντομοτερος.

Η κάμερα που ανέφερες απ' οτι είδα θέλει flash-άρισμα και στο github γραφουν πως για να εχεις περισσότερη ασφάλεια χάνεις το motion sensor εκτος των αλλων. Αυτο απο μονο του ειναι deal  breaker για εμενα. Γιατι να flash-αρω ξανα κατι με κίνδυνο brickαρισματος απο τη στιγμή που θα εχω το αλλο απο την μάνα του έτοιμο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, papars είπε

Κανένα από τα δικά μου δεν μπορούν να λειτουργήσουν με αυτή τη λογική.  Αν κοπεί και ξαναέρθει το ρεύμα απλά παραμένουν σε κατάσταση off.  Η καλύτερη και φτηνή λύση είναι broadlink mini IR.

 Διάβασα ότι με πολλά  air-condition δεν μπορεί να σεταριστεί εύκολα το broadlink. Έψαξα συγκεκριμένα για σετάρισμα DAIKIΝ (τέτοιο έχω) και πολλοί χρήστες είχαν θέματα. Είχες παρόμοια προβλήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Ακομα το ερευνώ αλλα μέχρι τώρα αυτα που εχω καταλάβει οτι θα χρειαστούν ειναι:

  • Το rapberry pi zero w
  • Το τροφοδοτικό
  • Η θήκη με την τρυπα για  την καμερα
  • Η καμερα
  • Η ταινία που θα συνδέσει την κάμερα με το raspberry (έχει μικρότερο βύσμα)
  • Κάρτα microSD
  • Υλικά για την τοποθέτηση του raspberry, ενδεχομένως στεγανή θήκη εαν θα ειναι εκτεθειμένο σε εξωτερικό ακάλυπτο χώρο

Το κόστος ίσως να βγαίνει κοντα στα 35-40€ και σε χρόνο κανενα 2ωρο
Τα πλεονεκτήματα:

  • Το raspberry pi zero W θα λειτουργεί με το λειτουργικό motioneye και όχι raspbian. Αυτο σημαίνει οτι τα πάντα θα ειναι παραμετροποιήσημα και αυτοματοποιημένα 
  • Δεν θα εξαρτάσαι απο τρίτες εταιρίες αλλά η υποστήριξη θα ερχεται απο μια μεγάλη και γρηγορα αναπτυσσόμενη κοινότητα δωρεάν
  • Προτοκολα του στυλ onvif για ΙΡ κάμερες προσφέρουν περιορισμένη λειτουργικότητα στο hassio κι ενδεχομένως περισσότερο κώδικα yaml/python απο όσο θα έπρεπε για τον μέσο χρήστη
  • Μπορεις να προσθέσεις / αναβαθμίσεις hardware στο raspberry pi αργότερα
  • Προσθήκη νέων δυνατοτήτων απο αναβαθμίσεις του motioneye
  • Το hassio έχει ήδη υποστήριξη motioneye και η λειτουργία του ειναι αψογη

Τα μειονεκτήματα:

  • Θέλει πατέντα στην εγκατάσταση/τοποθέτηση πχ σε τοιχο
  • Θέλει πατένα για να γινει περιστρεφόμενο
  • Θέλει χρόνο για την πρώτη εγκατάσταση. Απο το δευτερο raspberry για κάλυψη επιπλέον χωρου ο χρονος θα ειναι συντομοτερος.

Η κάμερα που ανέφερες απ' οτι είδα θέλει flash-άρισμα και στο github γραφουν πως για να εχεις περισσότερη ασφάλεια χάνεις το motion sensor εκτος των αλλων. Αυτο απο μονο του ειναι deal  breaker για εμενα. Γιατι να flash-αρω ξανα κατι με κίνδυνο brickαρισματος απο τη στιγμή που θα εχω το αλλο απο την μάνα του έτοιμο 

Ειχα φτιάξει παλαιότερα μια τυπική ip cam με ένα Raspberry pi 3 που περισσευε και μια παλιά Web cam. Την είχα φτιάξει για να βλεπω ένα δωμάτιο που έχω στην πυλωτή. Πότε δεν κατάφερα να δουλέψει καλά το Motion κομμάτι. Το βασικο ήταν ότι έστελνε την εικόνα σε ένα synology nas για καταγραφή.

Τώρα πια δεν υπάρχει ανάγκη καταγραφής αυτού του χώρου αλλά.... θα πάρω ένα zero κλπ. Φαίνεται ωραίο project και οικονομικό. Αν παιξει καλά.... ίσως να το βάλω στο σπίτι των γονιών που είναι συνήθως ακατοικητο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...