Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω και η geyer έβγαλε δικό της σύστημα.  https://www.geyer.gr/smart-home/

Με μια γρήγορη ματιά βλέπω ότι είναι μπελάς... 

Μπλέξιμο, δεν είναι εφικτό να βγει ένα στάνταρ να είναι συμβατά τα συστήματα μεταξύ των εταιρειών όπως υπάρχει με το knx/instabus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
24 λεπτά πριν, papars είπε

Βλέπω και η geyer έβγαλε δικό της σύστημα.  https://www.geyer.gr/smart-home/

Με μια γρήγορη ματιά βλέπω ότι είναι μπελάς... 

Μπλέξιμο, δεν είναι εφικτό να βγει ένα στάνταρ να είναι συμβατά τα συστήματα μεταξύ των εταιρειών όπως υπάρχει με το knx/instabus?

Για αυτο Home Assistant και τελειωσες :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Για αυτο Home Assistant και τελειωσες :P

Σωστά - το έχω στήσει και δυστυχώς απλά το βλέπω.

Με τον ελάχιστο χρόνο που έχω μου φαίνεται βουνό ακόμα και να το ενημερώσω στην τελευταία έκδοση. Πόσο μάλλον να αρχίσω να περνάω συσκευές σε αυτό.

Από την άλλη πλευρά έχω και ένα xiaomi gateway που το βρήκα πολύ εύκολο στο σετάρισμα αλλά το έβαλα πάλι στο κουτί του γιατί μου φάνηκε απαράδεκτο να θέλω να ανάψω μία λάμπα και η εντολή να περνάει από το great firewall της Κίνας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει αυτο εδώ για να φλασάρω το Sonoff T1 2g αλλά απ οτι είδα χρειάζομαι καλώδιο usb to mini usb γιατι αυτό που εχω, το κλασικό που φορτίζουμε τα κινητά, δεν κάνει.  

Πως το ψάχνω το αναθεματισμένο καλώδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Έχω πάρει αυτο εδώ για να φλασάρω το Sonoff T1 2g αλλά απ οτι είδα χρειάζομαι καλώδιο usb to mini usb γιατι αυτό που εχω, το κλασικό που φορτίζουμε τα κινητά, δεν κάνει.  

Πως το ψάχνω το αναθεματισμένο καλώδιο;

mini USB.

έχω 5-10 spare αν είσαι Πάτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, _filippos_ είπε

Έχω πάρει αυτο εδώ για να φλασάρω το Sonoff T1 2g αλλά απ οτι είδα χρειάζομαι καλώδιο usb to mini usb γιατι αυτό που εχω, το κλασικό που φορτίζουμε τα κινητά, δεν κάνει.  

Πως το ψάχνω το αναθεματισμένο καλώδιο;

ειναι ειτε αυτο που χρησιμοποιουν τα κινητα τωρα είτε το προηγουμενο που ειναι λιγο πιο χοντροκομμένο. Σαν αυτο που ειχαν/εχουν οι εξωτερικοι δισκοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Έχω πάρει αυτο εδώ για να φλασάρω το Sonoff T1 2g αλλά απ οτι είδα χρειάζομαι καλώδιο usb to mini usb γιατι αυτό που εχω, το κλασικό που φορτίζουμε τα κινητά, δεν κάνει.  

Πως το ψάχνω το αναθεματισμένο καλώδιο;

γιατί δεν δοκιμάζεις πρώτα over the air?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω mac και οχι windows. Νομιζω το OTA είναι με αρχειο exe σε windows.

Σημερα μου ηρθαν τα εξαρτήματα (motion, light, temperature, humidity sensors & led) για το multisensor του BRUH
Αν και ο οδηγός του απο το 2017 χρειάζεται επικαιροποίηση τα κατάφερα χωρίς συγκολλήσεις μιας και δεν το κατέχω και με 15€ (περίπου) μετράω φωτισμό, θερμοκρασία, υγρασία κ εχω ανιχνευτή κίνησης στο Hass.io με mqtt , ενημερωτικά το Shelly HT για θερμοκρασία και υγρασία κοστίζει περίπου 30€.
Οι τιμές που δινει για θερμοκρασία και υγρασία εχουν μικρή απόκλιση απο το Shelly HT (τάξεως δεκαδικού ψηφίου).

Στις επόμενες μέρες θα κάνω πατέντα με την συσκευασία Pringles να τα στερεώσω μέσα σε οσο το δυνατών μικρό μέγεθος.

Εαν υπάρχει ενδιαφέρον ισως κανω κι άλλο tutorial απο την διαδικασία, σκέφτομαι να κάνω κι άλλο ένα μαραφέτι.

By the way, σημερα εβγαλε αναβάθμιση του duckdns add-on στο hassio κ η νεα έκδοση μεχρι τώρα απενεργοποιείται απο μονη της αρκετά συχνα.

Επεξ/σία από _filippos_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2019 στις 6:38 ΜΜ, gippas είπε

Οι V-Tac συνεργάζονται με hue; Ρωτάω γιατί βλέπω πως είναι RF. 

λοιπον σε απαντηση του φιλου οι vtac  π εχω εγω σε κομμυτατερ  λευκου χρωματος ειναι wifi  δεχονται alexa / google assistant και εννοειται πως αν ειναι επαναλαμβανομενη η πραξη π θες μπορει να μπει κ χρονοδιακοπτης μεσω της εφαρμογης τους  , το μονο κακο οπως ολοι οι εξυπνοι διακοπτες ειναι οτι θελουν ουδετερο , οσο για το αν συνεργαζονται με hue , ναι συνεργαζονται , στο κατω κατω λαμπες ειναι , ολες μου οι λαμπες στο σπιτι ειναι hue απλα αν εχεις βαλει καποιο χρονικο περιθωρι στις λαμπες και δεν το ακυρωσεις σβηνουν μονες τους και ο διακοπτης μενει ανοιχτος επισης αν ο διακοπτης ειναι κλειστος δεν αναβουν

Στις 11/3/2019 στις 10:32 ΠΜ, papars είπε

Βλέπω και η geyer έβγαλε δικό της σύστημα.  https://www.geyer.gr/smart-home/

Με μια γρήγορη ματιά βλέπω ότι είναι μπελάς... 

Μπλέξιμο, δεν είναι εφικτό να βγει ένα στάνταρ να είναι συμβατά τα συστήματα μεταξύ των εταιρειών όπως υπάρχει με το knx/instabus?

χμμμμ κατσε α σκεφτω η geyer (digitalstrom)  με τα πολυχρωμα τουβλακια ( κλεμες ) της εχει κανει  μια πολυ καλη κ μελετημενη δουλεια π αν εχεις τα μπικικινια το κανεις και σαφως μιλας και Ελληνικα σε φαση MAIC  αλλα κατσε να σκεφτω,εχει κανεις να διαθεσει αρκετες χιλιαδες ευρω για την εγκατασταση τους συν οτι χρειαζεται επαγγελαμτιας εγκαταστατης ηλεκτρολογος αφου πρεπει να μπουν στην ηλεκτρολογικη εγκατασταση , απο την αλλη η Google και οι συνερζομενες εταιρειες δινουν κουκια μασημενα στον απλο κοσμο αφου εκτος απο συσκευες π πρεπει οντως να της βαλει ηλεκτρολογος υπαρχουν και πιο απλες που μπορουμε και μονοι να τις βαλουμε στο συστημα οποτε κατσε να το ζυγισω . μερικες χιλιαδες ευρω για ενα συστημα η μερικες δεκαδες για ενα συστημα π πιστευω πως η Google  δεν θα παρατησει ποτε αφου ειναι απο τα best seller της ενημερωνεται συνεχεια και το hardware δεν εχει αλλαξει κ πολυ , και μην μου πει κανεις περι συλλογης δεδομενων απο την google γιατι και χιλιαδες να δινατε δεν ειστε σιγουροι για τιποτα , δεν γνωριζετε τιποτα για την παραγωγη η την εφαρμογη που συνοδευει τα πιο ακριβα συστηματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kama28 είπε

χμμμμ κατσε α σκεφτω η geyer (digitalstrom)  με τα πολυχρωμα τουβλακια ( κλεμες ) της εχει κανει  μια πολυ καλη κ μελετημενη δουλεια π αν εχεις τα μπικικινια το κανεις και σαφως μιλας και Ελληνικα σε φαση MAIC  αλλα κατσε να σκεφτω,εχει κανεις να διαθεσει αρκετες χιλιαδες ευρω για την εγκατασταση τους συν οτι χρειαζεται επαγγελαμτιας εγκαταστατης ηλεκτρολογος αφου πρεπει να μπουν στην ηλεκτρολογικη εγκατασταση , απο την αλλη η Google και οι συνερζομενες εταιρειες δινουν κουκια μασημενα στον απλο κοσμο αφου εκτος απο συσκευες π πρεπει οντως να της βαλει ηλεκτρολογος υπαρχουν και πιο απλες που μπορουμε και μονοι να τις βαλουμε στο συστημα οποτε κατσε να το ζυγισω . μερικες χιλιαδες ευρω για ενα συστημα η μερικες δεκαδες για ενα συστημα π πιστευω πως η Google  δεν θα παρατησει ποτε αφου ειναι απο τα best seller της ενημερωνεται συνεχεια και το hardware δεν εχει αλλαξει κ πολυ , και μην μου πει κανεις περι συλλογης δεδομενων απο την google γιατι και χιλιαδες να δινατε δεν ειστε σιγουροι για τιποτα , δεν γνωριζετε τιποτα για την παραγωγη η την εφαρμογη που συνοδευει τα πιο ακριβα συστηματα .

Οι λύσεις τύπου geyer μπορεί να είναι μελετημένες, με προδιαγραφές κλπ κλπ αλλά λόγω προσωπικής πείρας θα προσπεράσω.  Να δώσω ένα παράδειγμα: σε αρκετά ακριβά σπίτια υπάρχουν συστήματα AMX / Crestron / Lutron κ.α. που μία χαζομάρα να θες να αλλάξεις πρέπει να έρθει προγραμματιστής.  π.χ. άλλαξες τηλεόραση ή πήγες από nova σε ote tv.  Άστα - στο τέλος τα ξηλώνουν και να προσθέσω ότι σε πολλά από αυτά μετά από μερικά χρόνια δεν υπάρχουν υλικά / υποστήριξη και πρέπει να τα αλλάξεις όλα και να πας σε καινούργια.  Τουλάχιστον με αυτά που παίζουμε τώρα (βλέπε sonoff, hassio κλπ), μπορεί να υπάρχει μια δυσκολία αλλά υπάρχει μεγάλη κοινότητα από πίσω και όπως βλέπει κάποιος τα πράγματα γίνονται όλο και ευκολότερα / φτηνότερα.

Όμως τα επώνυμα πρέπει να αρχίσουν να γίνονται συμβατά μεταξύ τους, θα βοηθήσει πολύ στην εξάπλωση και στην πτώση των τιμών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/3/2019 στις 6:26 ΜΜ, papars είπε

Οι λύσεις τύπου geyer μπορεί να είναι μελετημένες, με προδιαγραφές κλπ κλπ αλλά λόγω προσωπικής πείρας θα προσπεράσω.  Να δώσω ένα παράδειγμα: σε αρκετά ακριβά σπίτια υπάρχουν συστήματα AMX / Crestron / Lutron κ.α. που μία χαζομάρα να θες να αλλάξεις πρέπει να έρθει προγραμματιστής.  π.χ. άλλαξες τηλεόραση ή πήγες από nova σε ote tv.  Άστα - στο τέλος τα ξηλώνουν και να προσθέσω ότι σε πολλά από αυτά μετά από μερικά χρόνια δεν υπάρχουν υλικά / υποστήριξη και πρέπει να τα αλλάξεις όλα και να πας σε καινούργια.  Τουλάχιστον με αυτά που παίζουμε τώρα (βλέπε sonoff, hassio κλπ), μπορεί να υπάρχει μια δυσκολία αλλά υπάρχει μεγάλη κοινότητα από πίσω και όπως βλέπει κάποιος τα πράγματα γίνονται όλο και ευκολότερα / φτηνότερα.

Όμως τα επώνυμα πρέπει να αρχίσουν να γίνονται συμβατά μεταξύ τους, θα βοηθήσει πολύ στην εξάπλωση και στην πτώση των τιμών.

Κοιτα να δεις επειδη βοηθαω συχνα τον πατερα μου να φτιαχνει εξυπνα σπιτια  , καταρχας να πω οτι δεν ειναι για τον μεσο Ελληνα , ειναι πανακριβα δευτερον δεν ειναι για μεγαλες ηλικιες μπορει με ενα κουμπι να εχεις 1000 διαφορετικες ρυθμισεις αλλα τι να το κανεις , τριτον οπως λες  για να αλλαξεις κατι πρεπει να ερθει προγραμματιστης και εννοειται και ηλεκτρολογος αν θες  να προσθεσεις κατι , οποτε  παμε στα απλα τα οποια εξελισονται και ειναι πιο φθηνα και δεν κλαις και τα λεφτα σου, η Crestron ειναι μια εταιρεια με πολλες πιστοποιησεις και ηγετικη θεση στην αναπτυξη των KNX οπως ηταν η Lutron καποτε , που τα εχει ψιλοπαρατησει και ασχολειται με φωτισμο κυριως , οσο για την Geyer απλα προσπαθει να παρει ενα κομματι απο την πιτα αυτο ειναι ολο , δεν ηταν εξαρχης μεσα στο κομματι με εξυπνα σπιτια αφου ασχολιοταν κυριως με ηλεκτρολογικο εξοπλισμο και φωτισμο

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Nuki smart Lock 2.0 έχει δοκιμάσει κάποιος; Φαίνεται αρκετά καλή κλειδαριά, κυρίως διότι απ' έξω δεν είναι εμφανής, όπως οι άλλες smart κλειδαριές.

Ψαχνω ακι γω λεπτομερειες γιατι η πορτα μου ειναι αλουμινιου με τζαμι και δεν ξερω αν μπαινει!

 

Εχει ιδεα κανεις για μηχανισμο γκαραζοπορτας που να παιζει και με HA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Spect~ said:

Ψαχνω ακι γω λεπτομερειες γιατι η πορτα μου ειναι αλουμινιου με τζαμι και δεν ξερω αν μπαινει!

Εχει ιδεα κανεις για μηχανισμο γκαραζοπορτας που να παιζει και με HA?

Απ' ότι είδα σε video μπαίνει πολύ εύκολα , αρκεί να εξέχει λίγο η κλειδαριά από το μέσα μέρος, για να μπορεί να βιδωθεί πάνω η βάση του. Ας μας πει κάποιος που την χρησιμοποιεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...