Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Ειχα φτιάξει παλαιότερα μια τυπική ip cam με ένα Raspberry pi 3 που περισσευε και μια παλιά Web cam. Την είχα φτιάξει για να βλεπω ένα δωμάτιο που έχω στην πυλωτή. Πότε δεν κατάφερα να δουλέψει καλά το Motion κομμάτι. Το βασικο ήταν ότι έστελνε την εικόνα σε ένα synology nas για καταγραφή.

Τώρα πια δεν υπάρχει ανάγκη καταγραφής αυτού του χώρου αλλά.... θα πάρω ένα zero κλπ. Φαίνεται ωραίο project και οικονομικό. Αν παιξει καλά.... ίσως να το βάλω στο σπίτι των γονιών που είναι συνήθως ακατοικητο. 

έχουν αλλάξει λιγάκι τα δεδομένα.
Πλεον υπάρχει το hassio σαν αυτούσιο λειτουργικό και οχι το home-assistant ως εφαρμογή πανω σε raspbian που τότε έπρεπε  να βάλεις το motion (το οποίο άλλαξε ομάδα και repository).
Τότε ενδεχομένως να υπήρχε το πρόβλημα αυτο, πλέον το motioneye υπάρχει σαν λειτουργικό αλλα και ως plugin για hassio με καλή σύνδεση μεταξύ τους.
Εγω πάλι προσπάθησα να συνδέσω usb καμερα στο hassio αλλα δεν κατάφερα να το δει το raspberry ως καμερα usb και υποπτεύομαι πως φταιει στο οτι περασα την 64bit έκδοση κ η καμερα ειναι μια παλιά usb microsoft lifecam.
Μαλλον στην 32bit εκδοση να λειτουργήσει αλλά βαριεμαι να τα ξανα περάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Ακομα το ερευνώ αλλα μέχρι τώρα αυτα που εχω καταλάβει οτι θα χρειαστούν ειναι:

  • Το rapberry pi zero w
  • Το τροφοδοτικό
  • Η θήκη με την τρυπα για  την καμερα
  • Η καμερα
  • Η ταινία που θα συνδέσει την κάμερα με το raspberry (έχει μικρότερο βύσμα)
  • Κάρτα microSD
  • Υλικά για την τοποθέτηση του raspberry, ενδεχομένως στεγανή θήκη εαν θα ειναι εκτεθειμένο σε εξωτερικό ακάλυπτο χώρο

Το κόστος ίσως να βγαίνει κοντα στα 35-40€ και σε χρόνο κανενα 2ωρο
Τα πλεονεκτήματα:

  • Το raspberry pi zero W θα λειτουργεί με το λειτουργικό motioneye και όχι raspbian. Αυτο σημαίνει οτι τα πάντα θα ειναι παραμετροποιήσημα και αυτοματοποιημένα 
  • Δεν θα εξαρτάσαι απο τρίτες εταιρίες αλλά η υποστήριξη θα ερχεται απο μια μεγάλη και γρηγορα αναπτυσσόμενη κοινότητα δωρεάν
  • Προτοκολα του στυλ onvif για ΙΡ κάμερες προσφέρουν περιορισμένη λειτουργικότητα στο hassio κι ενδεχομένως περισσότερο κώδικα yaml/python απο όσο θα έπρεπε για τον μέσο χρήστη
  • Μπορεις να προσθέσεις / αναβαθμίσεις hardware στο raspberry pi αργότερα
  • Προσθήκη νέων δυνατοτήτων απο αναβαθμίσεις του motioneye
  • Το hassio έχει ήδη υποστήριξη motioneye και η λειτουργία του ειναι αψογη

Τα μειονεκτήματα:

  • Θέλει πατέντα στην εγκατάσταση/τοποθέτηση πχ σε τοιχο
  • Θέλει πατένα για να γινει περιστρεφόμενο
  • Θέλει χρόνο για την πρώτη εγκατάσταση. Απο το δευτερο raspberry για κάλυψη επιπλέον χωρου ο χρονος θα ειναι συντομοτερος.

Η κάμερα που ανέφερες απ' οτι είδα θέλει flash-άρισμα και στο github γραφουν πως για να εχεις περισσότερη ασφάλεια χάνεις το motion sensor εκτος των αλλων. Αυτο απο μονο του ειναι deal  breaker για εμενα. Γιατι να flash-αρω ξανα κατι με κίνδυνο brickαρισματος απο τη στιγμή που θα εχω το αλλο απο την μάνα του έτοιμο 

Νομίζω πως δεν αξίζει να μπλέξεις με raspberry για μια απλή κάμερα .

Εγώ έχω 3 Foscam C1(κάνα 50αρι) με motion και ir LEDs για το σκοτάδι . Θεωρητικά καλύτερος αισθητήρας από την raspberry camera , motion που γράφει τοπικά στο μηχάνημα μου μέσω ftp και θα χρειαστείς μόνο ένα τροφοδοτικό 5V για την τροφοδοσία του . Την μια από τις 3 την έχω εξωτερικά κοντά στην διετία και παρά την υγρασία / ήλιο δεν έχει κολλήσει ποτέ :)

 

Μια φορά τον μηνα σβήνω photo και video που έχει μαζέψει και ελέγχω αν έχει γίνει κάτι περίεργο. hassio μπαίνει με μια σειρά κώδικα ( 1 λεπτό δουλειά ) στο configuration και εμφανίζονται όλες σε ένα tab-ακι στο HA .

Τέλος αν και δεν μου αρέσει η ιδέα του κινεζοσερβερ, τα notifications του motion σκάνε άμεσα στο κινητό. Κάποια στιγμή θα αξιωθω να ψάξω μήπως μπορώ να κάνω bypass ώστε τα notifications να φεύγουν τοπικά από το hassio και όχι τον σέρβερ τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tsakfot είπε

Νομίζω πως δεν αξίζει να μπλέξεις με raspberry για μια απλή κάμερα .

Εγώ έχω 3 Foscam C1(κάνα 50αρι) με motion και ir LEDs για το σκοτάδι . Θεωρητικά καλύτερος αισθητήρας από την raspberry camera , motion που γράφει τοπικά στο μηχάνημα μου μέσω ftp και θα χρειαστείς μόνο ένα τροφοδοτικό 5V για την τροφοδοσία του . Την μια από τις 3 την έχω εξωτερικά κοντά στην διετία και παρά την υγρασία / ήλιο δεν έχει κολλήσει ποτέ :)

Μια φορά τον μηνα σβήνω photo και video που έχει μαζέψει και ελέγχω αν έχει γίνει κάτι περίεργο. hassio μπαίνει με μια σειρά κώδικα ( 1 λεπτό δουλειά ) στο configuration και εμφανίζονται όλες σε ένα tab-ακι στο HA .

Τέλος αν και δεν μου αρέσει η ιδέα του κινεζοσερβερ, τα notifications του motion σκάνε άμεσα στο κινητό. Κάποια στιγμή θα αξιωθω να ψάξω μήπως μπορώ να κάνω bypass ώστε τα notifications να φεύγουν τοπικά από το hassio και όχι τον σέρβερ τους 

Στο hassio τι λειτουργία εχει; Μπορείς να χειρίζεσαι τo pan/tilt και motion sensor απο εκεί; Ή το μονο που κανει ειναι stream βιντεο/εικονα;

Έχω στο μυαλο μου αυτη https://www.e-shop.gr/sricam-sp012-plus-720p-h264-wifi-ip-camera-onvif-black-p-PER.651371

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Στο hassio τι λειτουργία εχει; Μπορείς να χειρίζεσαι τo pan/tilt και motion sensor απο εκεί; Ή το μονο που κανει ειναι stream βιντεο/εικονα;

 Έχω στο μυαλο μου αυτη https://www.e-shop.gr/sricam-sp012-plus-720p-h264-wifi-ip-camera-onvif-black-p-PER.651371

μακριά απο Sricam. Μόνο Foscam ! 

Την έχει πατήσει κόσμος και κοσμάκης με τις κακές απομιμήσεις της foscam τύπου Sricam/Escam etc.

Η υποστήριξη απο την Foscam είναι κορυφαία. και οι servers των απομιμήσεων είναι για τα πανηγύρια, και το software επίσης (mail alert να μην παίζουν - ftp να μην παίζει etc.)

Εμένα δεν έχει pan/tilt etc. αλλά νομίζω ότι άλλοι χρήστες της Foscam έχουν επιτυχημένα παίξει Pan/tilt απο το hassio. Stream βίντεο μόνο έχω προσωπκά στήσει και ξεχωριστά έχω ρυθμίσει στην κάμερα να γράφει στον ftp μου τις Photo/Video

H συγκεκριμένη C1 έχει τεράστιο FoV οπότε δεν χρειάζεσαι απαραίτητα Pan/Tilt. 

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους , αν και χαθηκα για λιγο να πω οτι προσφατα εβαλα εναν εξυπνο διακοπτη τοιχου της V-TAC ασπρο χρωμα κομυτατερ απο γυαλι για να ταιριαζει  με τον γυαλινο θερμοστατη που ειχα απο κατω οπως εχουν πει και αλλα παιδια σε προηγουμενες απαντησεις οντως χρειαζεται ουδετερο στην ουσια δεν αντικαθιστα τελειως εναν μηχανικο διακοπτη γιατι θελει και ουδετερο και λιγο προσοχη στο πως θα βαλετε τις επιστροφες και το ρευμα ο λογος που θελει τον ουδετερο ειναι για να λειτουργησει ο μετασχηματιστης στην πλατη του γιατι αλλιως δεν αναβει καθολου , επισης οι διακοπτες λειτουργουν αψογα με  google assistant  κ hue και ειναι απλα πανεμορφοι με ενα διακρητικο μπλε χρωμα στους διακοπτες αφης που δειχνουν αν ειναι αποσυνδεδεμενο απο το δικτυο αλλα και επισημαινουν την θεση τους στον τοιχο οταν ειναι σκοταδι , η εφαρμογη τους στηριζεται στην ewelink οπως και τα sonoff  αλα μην επιχειρησετε να τα προσθεσετε στην εφαρμογη των sonoff γιατι απλα δεν θα προστεθει εχει την δικη του εφαρμογη εκτος κι αν παρετε sonoff διακοπτη τοιχου επισης εχει την ιδια διαδικασια για να τα προσθεσετε στην εφαρμογη οπως τα sonoff, απλα πανεμορφοι μπορει να ειναι λιγο ακριβοτεροι απο εναν μηχανικο διακοπτη αλλα θα σας αποζημιωσει με  την ποιοτητα και την ομορφια τους βγαινουν με ενα - δυο και τρια πληκτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μια συντομη ενημέρωση, το motioneye add-on στο hassio για την ωρα δεν υποστηρίζει usb κάμερες (local V4L2 camera) ή local camera pi λόγω περιορισμού του hassio και όχι αρχιτεκτονικής 32bit ή 64bit.
Λένε πως τους το εχουν επισημάνει στην ομάδα του hassio. 
Μαλλον θα πάω προς Foscam C1 μιας κι λειτουργεί με hassio όπως ανέφερε ο tsakfot

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/2/2019 στις 12:19 ΜΜ, tsakfot είπε

μακριά απο Sricam. Μόνο Foscam ! 

Την έχει πατήσει κόσμος και κοσμάκης με τις κακές απομιμήσεις της foscam τύπου Sricam/Escam etc.

Η υποστήριξη απο την Foscam είναι κορυφαία. και οι servers των απομιμήσεων είναι για τα πανηγύρια, και το software επίσης (mail alert να μην παίζουν - ftp να μην παίζει etc.)

Εμένα δεν έχει pan/tilt etc. αλλά νομίζω ότι άλλοι χρήστες της Foscam έχουν επιτυχημένα παίξει Pan/tilt απο το hassio. Stream βίντεο μόνο έχω προσωπκά στήσει και ξεχωριστά έχω ρυθμίσει στην κάμερα να γράφει στον ftp μου τις Photo/Video

H συγκεκριμένη C1 έχει τεράστιο FoV οπότε δεν χρειάζεσαι απαραίτητα Pan/Tilt. 

Μπηκα στο skroutz για να δώ τιμές για την foscam και οι περισσότεροι αναφέρουν προβλήματα συνδεσιμότητας. Κυρίως όταν δεν είσαι στο ίδιο δίκτυο με την καμερα. Αλλοι αναφέρουν πρόβληματα με την εφαρμογή. Αυτά εχουν διορθωθεί;

 

Το καλό με το rapsberry σαν καμερα είναι ότι παντα θα εχει υποστηριξη. Και αν καποια στιγμή δεν θες πια να το εχεις σαν καμερα.... το κανεις κατι αλλο.

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Μπηκα στο skroutz για να δώ τιμές για την foscam και οι περισσότεροι αναφέρουν προβλήματα συνδεσιμότητας. Κυρίως όταν δεν είσαι στο ίδιο δίκτυο με την καμερα. Αλλοι αναφέρουν πρόβληματα με την εφαρμογή. Αυτά εχουν διορθωθεί;

Το καλό με το rapsberry σαν καμερα είναι ότι παντα θα εχει υποστηριξη. Και αν καποια στιγμή δεν θες ποια να το εχεις σαν καμερα.... το κανει κατι αλλο.

Να έχεις πάντα στο μυαλό σου, ποιοί χρήστες γράφουν στο skroutz κριτικές (ο πατέρας μου - η μάνα μου - το 12χρονο ανηψάκι μου etc.) και αυτό δεν αφορά μόνο την κατηγορία κάμερες.

Τεσταρισμένα λοιπόν σε Android (S9+ , Mi8) & iOS (6s - 7plus) εγώ δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα, ακόμα και τα διαστήματα που υποτίθεται η εφαρμογή είχε θέματα.

Ακόμα και με 3d party εφαρμογή όπως το ip camera lite, με dydns & static ip δεν είχα πρόβλημα. Αρκεί να ξέρεις τι κάνεις ε..

αν δεν μπορείς να κάνεις ένα port forward της προκοπής, δεν φταίει η κάμερα ούτε η εφαρμογή (παράδειγμα είναι αυτό αλλά δεν είναι τυχαίο)

Πάμε τώρα στο δεύτερο σκέλος που αφορά την υποστήριξη & το raspberry. Να αγοράσεις κάτι που είναι καθαρά hobby εξάρτημα (camera pi) για να την χρησιμοποιήσεις για κάμερα ασφαλείας, είναι σαν να ανακαλύπτεις τον τροχό, ενώ υπάρχει out-of-the box λύση που κοστίζει το ίδιο και δουλεύει.

εγώ προσωπικά έχοντας 3 raspberry στο σπίτι, δεν θα το έκανα. έχω στήσει μέχρι και ir blaster - smoke sensor & temperature. χαβαλέ είχε. έμαθα πράγματα άλλα όταν χρειάστηκα κάτι που να δουλεύει, και να μην είναι frankenstein με καλώδια καλούμπες να κρέμονται στον τοίχο, αγόρασα το έτοιμο με 10 ευρώ.

Επεξ/σία από tsakfot
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Να έχεις πάντα στο μυαλό σου, ποιοί χρήστες γράφουν στο skroutz κριτικές (ο πατέρας μου - η μάνα μου - το 12χρονο ανηψάκι μου etc.) και αυτό δεν αφορά μόνο την κατηγορία κάμερες.

Τεσταρισμένα λοιπόν σε Android (S9+ , Mi8) & iOS (6s - 7plus) εγώ δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα, ακόμα και τα διαστήματα που υποτίθεται η εφαρμογή είχε θέματα.

Ακόμα και με 3d party εφαρμογή όπως το ip camera lite, με dydns & static ip δεν είχα πρόβλημα. Αρκεί να ξέρεις τι κάνεις ε..

αν δεν μπορείς να κάνεις ένα port forward της προκοπής, δεν φταίει η κάμερα ούτε η εφαρμογή (παράδειγμα είναι αυτό αλλά δεν είναι τυχαίο)

Πάμε τώρα στο δεύτερο σκέλος που αφορά την υποστήριξη & το raspberry. Να αγοράσεις κάτι που είναι καθαρά hobby εξάρτημα (camera pi) για να την χρησιμοποιήσεις για κάμερα ασφαλείας, είναι σαν να ανακαλύπτεις τον τροχό, ενώ υπάρχει out-of-the box λύση που κοστίζει το ίδιο και δουλεύει.

εγώ προσωπικά έχοντας 3 raspberry στο σπίτι, δεν θα το έκανα. έχω στήσει μέχρι και ir blaster - smoke sensor & temperature. χαβαλέ είχε. έμαθα πράγματα άλλα όταν χρειάστηκα κάτι που να δουλεύει, και να μην είναι frankenstein με καλώδια καλούμπες να κρέμονται στον τοίχο, αγόρασα το έτοιμο με 10 ευρώ.

Σχετικά με τα σχόλια, καποια είναι όντως περα βρέχει. Υπάρχουν καποια όμως που φαίνεται ότι εχουν προσπάθησει τα παντα (πόρτες, static κλπ) και απλά δεν τους δουλευε. Γι αυτό και ρωτάω.

Όσο για το raspberry..... εγώ αυτά που εχω τα εχω για hobby πιο πολυ. Καλύπτουν βέβαια καποιες αναγκες στο σπίτι (πχ media player) αλλα η αλήθεια είναι ότι ακομα πειραματίζομαι μαζί τους. Καμερα η αλήθεια είναι ότι δεν μου είναι απαραίτητη. Θέλω να βάλω αντικαταστησω τις καμερες της πυλωτής με IP αλλα.... πρεπει να αλλαχθουν πολλα καλώδια τροφοδοσίας Αλλα αν φτιάξω μια με raspberry μπορεί να βρώ χρήση. Και αν όχι.... το κανω κατι αλλο. Από την αλλη η C1 θα ήταν βολική μιας και υπαρχει στην αμεσα υποστηριζόμενες του surveillance station οπότε η καταγραφή θα είναι παιχνιδάκι. Θα δούμε.

 

Κάτι ασχετο. Χθες παρέλαβα μία blitzwolf έξυπνη πρίζα και 2 sonoff basic. Μεχρι τώρα εχω συνδεσει την πρίζα (ρυθμισμενη να ανοιγει τον βραστηρα στις 5:45 κάθε πρωί για τον καφέ). Τα sonoff τα σύνδεσα απλά σε 2 καλώδια απλά (στυλ πορτατιφ) για να δω αν δουλευουν. Η ερώτηση λοιπον είναι η εξής: Για να δεί όλα αυτά το hassio πρεπει να φλασαριστουν με tasmota; Για την χρήση που τα θέλω (τουλαχιστον σε αυτή την φάση) θα πρεπει να είναι προσβάσιμα από τις εφαρμογές της εταιρίας. Εχω καταλάβει ότι αν θες να παρακαμψεις τους κινεζοσερβερς περνάς tasmota. Δεν με ενδιαφέρει όμως κατι τέτοιο. Γίνεται να μείνουν με τα αρχικά τους firmware (ωστε να λειτουργούν οι εφαρμογές) και παράλληλα να φαίνονται στο hassio;

 

Αν δεν φαίνονται στο hassio υπαρχει κατι αντιστοιχο που να συνδεονται όλα αυτά (και ακομα περισσότερα) πιο ευκολα;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση για όσουν έχουν μεγαλύτερη εμπειρία

Υπάρχει κάποιος τρόπος να γράψω σε μια βαση δεδομένων μεσα απο το IFTTT?

Ή έστω να μπορέσω να κάνω update πεδία σε ενα mdb ή ακόμα και xls (θα το εχω συνδεδεμένο με την βάση)

Το όλο project αποσκοπεί στο να μπορώ να ανιχνεύω το status smart διακοπτών (sonoff) σε μια web based εφαρμογή που εχω φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το hassio είναι φθηνό και open source . Υπάρχουν και άλλες λύσεις που τα μαζεύεις σχεδόν όλα μαζί... αλλά θες αγορά κάποιου hub και η τιμή ανεβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Σχετικά με τα σχόλια, καποια είναι όντως περα βρέχει. Υπάρχουν καποια όμως που φαίνεται ότι εχουν προσπάθησει τα παντα (πόρτες, static κλπ) και απλά δεν τους δουλευε. Γι αυτό και ρωτάω.

Όσο για το raspberry..... εγώ αυτά που εχω τα εχω για hobby πιο πολυ. Καλύπτουν βέβαια καποιες αναγκες στο σπίτι (πχ media player) αλλα η αλήθεια είναι ότι ακομα πειραματίζομαι μαζί τους. Καμερα η αλήθεια είναι ότι δεν μου είναι απαραίτητη. Θέλω να βάλω αντικαταστησω τις καμερες της πυλωτής με IP αλλα.... πρεπει να αλλαχθουν πολλα καλώδια τροφοδοσίας Αλλα αν φτιάξω μια με raspberry μπορεί να βρώ χρήση. Και αν όχι.... το κανω κατι αλλο. Από την αλλη η C1 θα ήταν βολική μιας και υπαρχει στην αμεσα υποστηριζόμενες του surveillance station οπότε η καταγραφή θα είναι παιχνιδάκι. Θα δούμε.

Κάτι ασχετο. Χθες παρέλαβα μία blitzwolf έξυπνη πρίζα και 2 sonoff basic. Μεχρι τώρα εχω συνδεσει την πρίζα (ρυθμισμενη να ανοιγει τον βραστηρα στις 5:45 κάθε πρωί για τον καφέ). Τα sonoff τα σύνδεσα απλά σε 2 καλώδια απλά (στυλ πορτατιφ) για να δω αν δουλευουν. Η ερώτηση λοιπον είναι η εξής: Για να δεί όλα αυτά το hassio πρεπει να φλασαριστουν με tasmota; Για την χρήση που τα θέλω (τουλαχιστον σε αυτή την φάση) θα πρεπει να είναι προσβάσιμα από τις εφαρμογές της εταιρίας. Εχω καταλάβει ότι αν θες να παρακαμψεις τους κινεζοσερβερς περνάς tasmota. Δεν με ενδιαφέρει όμως κατι τέτοιο. Γίνεται να μείνουν με τα αρχικά τους firmware (ωστε να λειτουργούν οι εφαρμογές) και παράλληλα να φαίνονται στο hassio;

Αν δεν φαίνονται στο hassio υπαρχει κατι αντιστοιχο που να συνδεονται όλα αυτά (και ακομα περισσότερα) πιο ευκολα;

Ευχαριστώ

Βεβαίως και υπάρχει sonoff χωρίς tasmota για home assistant! Κοιτάς εδώ !

Προσοχή όμως γιατί πρόσεξα ότι λόγω του ότι, ουσιαστικά log-άρει το Home assistant με τον λογαριασμό σου στον server της ewelink , αν δοκιμάσεις να μπείς ταυτόχρονα και απο το κινητό σου, λόγω του ότι δεν επιτρέπει multiple account authentication, συνήθως πετάει εκτός το Home Assistant. Οπότε εμφανίζονται offline οι διακόπτες απο το HA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...