Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πάρει ένα xiaomi air-condition gateway.  Το έχει κανείς να μου πει σε τι πρίζα μπαίνει γιατί δεν μπορώ να βρω αντάπτορα;

Για το απλό το gateway υπάρχουν - αλλά αυτό είναι διαφορετικό.  Ήθελα να το δοκιμάσω αν παίζει με hassio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, papars said:

Έχω πάρει ένα xiaomi air-condition gateway.  Το έχει κανείς να μου πει σε τι πρίζα μπαίνει γιατί δεν μπορώ να βρω αντάπτορα;

Για το απλό το gateway υπάρχουν - αλλά αυτό είναι διαφορετικό.  Ήθελα να το δοκιμάσω αν παίζει με hassio.

Όταν το αγόρασες δεν είδες ότι έχει περίεργη σύνδεση; Πραγματικά πρώτη φορά βλέπω τέτοια μορφή για πρίζα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cambo99 είπε

Όταν το αγόρασες δεν είδες ότι έχει περίεργη σύνδεση; Πραγματικά πρώτη φορά βλέπω τέτοια μορφή για πρίζα!

Έχω το απλό xiaomi gateway που έχει παρόμοιο φις.  Για αυτό υπάρχει αντάπτορας.  Το άλλο είναι πιο χονδρό με διαφορετική διάσταση και δεν μπαίνει.

Ψάχνοντας βλέπω ότι έχουν διαφορετικό φις για απλές συσκευές και αυτό το ενισχυμένο για συσκευές όπως boiled, air condition.  Το βλέπω να πέφτει σφυρί ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, papars said:

Έχω το απλό xiaomi gateway που έχει παρόμοιο φις.  Για αυτό υπάρχει αντάπτορας.  Το άλλο είναι πιο χονδρό με διαφορετική διάσταση και δεν μπαίνει.

Ψάχνοντας βλέπω ότι έχουν διαφορετικό φις για απλές συσκευές και αυτό το ενισχυμένο για συσκευές όπως boiled, air condition.  Το βλέπω να πέφτει σφυρί ... 

Πραγματικά γι'αυτό το λόγο σταμάτησα να αγοράζω smart συσκευές xiaomi. Κάθε συσκευή κρύβει και μια έκπληξη! Αγόρασα στο παρελθόν Yi Camera ... η μία δούλευε μόνο στην Κίνα και ήθελε πατέντα (μιλούσε μόνο κινέζικα) , η άλλη δούλευε κανονικά , μέχρι που πήρε κάποιο update και σταμάτησε ξαφνικά!  Το yeelight πορτατίφ που είχα δεν συνδέεται με κινητά από android 7 +, λόγω νέας έκδοσης bluetooth. Και κάτι άλλα ψιλογκατζετάκια που έχω πάρει όλα κατέληξαν στην αποθήκη!

Επεξ/σία από cambo99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να παρω  μια συσκευη για το air condittion μονο ? εχω παρει το broadlink rm mini και ελεγχω τα παντα μεσα στο δωματιο απο την τηλεοραση μεχρι τον προτζεκτορα το αιρκοντισιον το ηχοσυστημα τα παντα και με φωνητικες εντολες στην google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκινάω μια ανακαίνιση στο σπίτι μου που είναι βαριάς μορφής, σχεδόν γκρεμίζεται τελείως και ξαναχτίζεται from the ground up. Θέλω να γίνει σωστή δουλειά γενικά και είμαστε στην φάση που οργανώνουμε στην κάτοψη του σπιτιού όλες τις παροχές, συσκευές, καλώδια κανάλια κτλ. Οι επαγγελματίες γνωρίζουν τι κάνουν, και δίνουν πολύ βαρύτητα στην μεταβλητότητα του χώρου, εξέλιξη, προσβασιμότητα για το μέλλον κτλ. 

Μέχρι τώρα ήμουν στα νοίκια, οπότε δεν ασχολούμουν να βελτιώσω τα σπίτια που νοίκιαζα. Το δικό μου σπίτι θέλω να το κάνω τελείως smart, χωρίς να φοβάμαι το κόστος, δηλαδή μπορώ να αγοράσω τα components με βάση μόνο την ποιότητα και χρησιμότητα. 

Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να κάνω σιγά σιγά μια λίστα με όλα τα components για να υπάρχει χρόνος να γίνει μελέτη εγκατάστασης από τον μηχανολόγο και σωστή ενσωμάτωση στον χώρο από τον αρχιτέκτονα για να μην χαλάσει το επιθυμητό αισθητικό αποτέλεσμα.

Διάβασα 5 πράματα και ξεκαθάρισαν κάποιες έννοιες. Προτιμώ να πάω σε συστήματα Eco show, για virtual assistant (αν και δεν έχω καταλάβει πόσα θα χρειαστώ, και αν θέλει ένα σε κάθε δωμάτιο), και πολύ πιθανόν σε όλο το σπίτι να μπούνε Philips hue καθώς από όσο διάβασα επιμένετε ότι είναι μονόδρομος. Από ότι έχω καταλάβει το eco δουλεύει με zigbee πρωτόκολλο, και αυτό σημαίνει ότι δεν θα χρειαστώ κάποιο άλλο hub αν φροντίσω όλες οι συσκευές να είναι συμβατές με το zigbee σωστά? Θέλω να αποφύγω το wifi για να μην επιβαρύνω το δίκτυο. Σκεπτόμουν επίσης να πάω σε ring για κουδούνι και security και alarm system, μόνο και μόνο γιατί είναι της amazon. Επίσης προτιμώ να μείνω σε ένα πρωτόκολλο να μην γεμίσω σαβούρα (hubs). Σημείωση - προϊόν της apple απαγορεύεται να μπει στο σπίτι :) 

Από εκεί και πέρα είμαι λίγο χαμένος.

  • Γίνεται να μην αγοράσω smart plugs που μπαίνουν στην πρίζα τοίχου, αλλά αντί αυτού να είναι η ίδια η πρίζα τοίχου smart σε zigbee πρωτόκολλο ? (δεν βρίσκω κάτι τέτοιο). 
  • Θέλω να βάλω 2 TV Samsung un82nu8000 που δεν είναι alexa certified, αλλά είναι smart TV φυσικά, τι παίζει με αυτό, θα θέλουν άλλο hub η θα παίζουν με alexa καθώς θα έχουν το amazon app?
  • Με τον projector τι γίνεται δεν νομίζω να βγαίνουν smart γενικά.
  • Μετά την ηλεκτρική οθόνη - πανί? Ηλεκτρικές κουρτίνες και blinds
  • Θερμοστάτης? Air condition? Το σπίτι θα έχει a/c , φυσικό αέριο και τζάκι αερίου
  • Τα light switches - εκτός φωνής - θα τα ελέγχει όλα ένα κεντρικό smart switch και σε κάθε δωμάτιο θα έχει mono on / off η  Βάζω κάποιο zigbee compatible switch / dimmer σε κάθε δωμάτιο ?
  • Οι ενισχυτές είδα είναι alexa certified οπότε φαντάζομαι θα κάνουν pair και θα μπορώ να χρησιμοποιώ όλα τα ηχεία τους μέσω eco (ελπίζω).
  • Λοιπές ηλεκτρικές συσκευές στην κουζίνα να ασχοληθώ για smart συσκευές η πάμε σε υπερβολές?

Είπα να βρω κάνα guide σαν "πακέτο" δοκιμασμένων προτεινόμενων συστημάτων να ακολουθήσω πάνω στο eco αλλά δεν βρήκα τίποτα. Τα προϊόντα είναι πλέον χιλιάδες και δεν έχω το χρόνο να τα ψάξω όλα. Είπα να βρω τίποτα συμβουλευτικές υπηρεσίες αλλά στο νετ δεν βρήκα κάτι σοβαρό στην Θεσσαλονίκη οπότε.. insomnia.  

Όποιος έχει την διάθεση ας βοηθήσει με καμιά πρόταση για τις συσκευές που δεν γνωρίζω, η καμιά αντιπρόταση για ότι έχω διαλέξει, όπως και διόρθωση αν λέω κάτι λάθος μπας να δρομολογήσω σιγά σιγά να καταλήξω στην τελική λίστα. 

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια dafang η οποια αν και συνδεεται κανονικα οταν παω να παρω εικονα λεει conmecting 1/3 και μετα βγαζει σφαλμα συνδεσης.Εχω κανει 100 reset εχω απεγκαταστησει την εφαργομη και την επανεγκατεστησα αλλα τιποτα.Τι μπορει να φταει;(Περιοχη εχω βαλει mainland china)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, alex_000 είπε

Ξεκινάω μια ανακαίνιση στο σπίτι μου που είναι βαριάς μορφής, σχεδόν γκρεμίζεται τελείως και ξαναχτίζεται from the ground up. Θέλω να γίνει σωστή δουλειά γενικά και είμαστε στην φάση που οργανώνουμε στην κάτοψη του σπιτιού όλες τις παροχές, συσκευές, καλώδια κανάλια κτλ. Οι επαγγελματίες γνωρίζουν τι κάνουν, και δίνουν πολύ βαρύτητα στην μεταβλητότητα του χώρου, εξέλιξη, προσβασιμότητα για το μέλλον κτλ. 

Μέχρι τώρα ήμουν στα νοίκια, οπότε δεν ασχολούμουν να βελτιώσω τα σπίτια που νοίκιαζα. Το δικό μου σπίτι θέλω να το κάνω τελείως smart, χωρίς να φοβάμαι το κόστος, δηλαδή μπορώ να αγοράσω τα components με βάση μόνο την ποιότητα και χρησιμότητα. 

Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να κάνω σιγά σιγά μια λίστα με όλα τα components για να υπάρχει χρόνος να γίνει μελέτη εγκατάστασης από τον μηχανολόγο και σωστή ενσωμάτωση στον χώρο από τον αρχιτέκτονα για να μην χαλάσει το επιθυμητό αισθητικό αποτέλεσμα.

Διάβασα 5 πράματα και ξεκαθάρισαν κάποιες έννοιες. Προτιμώ να πάω σε συστήματα Eco show, για virtual assistant (αν και δεν έχω καταλάβει πόσα θα χρειαστώ, και αν θέλει ένα σε κάθε δωμάτιο), και πολύ πιθανόν σε όλο το σπίτι να μπούνε Philips hue καθώς από όσο διάβασα επιμένετε ότι είναι μονόδρομος. Από ότι έχω καταλάβει το eco δουλεύει με zigbee πρωτόκολλο, και αυτό σημαίνει ότι δεν θα χρειαστώ κάποιο άλλο hub αν φροντίσω όλες οι συσκευές να είναι συμβατές με το zigbee σωστά? Θέλω να αποφύγω το wifi για να μην επιβαρύνω το δίκτυο. Σκεπτόμουν επίσης να πάω σε ring για κουδούνι και security και alarm system, μόνο και μόνο γιατί είναι της amazon. Επίσης προτιμώ να μείνω σε ένα πρωτόκολλο να μην γεμίσω σαβούρα (hubs). Σημείωση - προϊόν της apple απαγορεύεται να μπει στο σπίτι :) 

Από εκεί και πέρα είμαι λίγο χαμένος.

  • Γίνεται να μην αγοράσω smart plugs που μπαίνουν στην πρίζα τοίχου, αλλά αντί αυτού να είναι η ίδια η πρίζα τοίχου smart σε zigbee πρωτόκολλο ? (δεν βρίσκω κάτι τέτοιο). 
  • Θέλω να βάλω 2 TV Samsung un82nu8000 που δεν είναι alexa certified, αλλά είναι smart TV φυσικά, τι παίζει με αυτό, θα θέλουν άλλο hub η θα παίζουν με alexa καθώς θα έχουν το amazon app?
  • Με τον projector τι γίνεται δεν νομίζω να βγαίνουν smart γενικά.
  • Μετά την ηλεκτρική οθόνη - πανί? Ηλεκτρικές κουρτίνες και blinds
  • Θερμοστάτης? Air condition? Το σπίτι θα έχει a/c , φυσικό αέριο και τζάκι αερίου
  • Τα light switches - εκτός φωνής - θα τα ελέγχει όλα ένα κεντρικό smart switch και σε κάθε δωμάτιο θα έχει mono on / off η  Βάζω κάποιο zigbee compatible switch / dimmer σε κάθε δωμάτιο ?
  • Οι ενισχυτές είδα είναι alexa certified οπότε φαντάζομαι θα κάνουν pair και θα μπορώ να χρησιμοποιώ όλα τα ηχεία τους μέσω eco (ελπίζω).
  • Λοιπές ηλεκτρικές συσκευές στην κουζίνα να ασχοληθώ για smart συσκευές η πάμε σε υπερβολές?

Είπα να βρω κάνα guide σαν "πακέτο" δοκιμασμένων προτεινόμενων συστημάτων να ακολουθήσω πάνω στο eco αλλά δεν βρήκα τίποτα. Τα προϊόντα είναι πλέον χιλιάδες και δεν έχω το χρόνο να τα ψάξω όλα. Είπα να βρω τίποτα συμβουλευτικές υπηρεσίες αλλά στο νετ δεν βρήκα κάτι σοβαρό στην Θεσσαλονίκη οπότε.. insomnia.  

Όποιος έχει την διάθεση ας βοηθήσει με καμιά πρόταση για τις συσκευές που δεν γνωρίζω, η καμιά αντιπρόταση για ότι έχω διαλέξει, όπως και διόρθωση αν λέω κάτι λάθος μπας να δρομολογήσω σιγά σιγά να καταλήξω στην τελική λίστα. 

Διαθεσιμο κοστος?

το zigbee καλυπτει πληρως ενα σπιτι.Αν δεν θες να επιβαρυνεις το δικτυο κανεις ενα δικτυο για το smart και συνδεεται ενσυρματα με το router για τον εξω κοσμο.καλωδιωση πως θα γινει στο σπιτι?

Πολυ λαθος το βλεπω ξεκινας παντως

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Διαθεσιμο κοστος?

το zigbee καλυπτει πληρως ενα σπιτι.Αν δεν θες να επιβαρυνεις το δικτυο κανεις ενα δικτυο για το smart και συνδεεται ενσυρματα με το router για τον εξω κοσμο.καλωδιωση πως θα γινει στο σπιτι?

Πολυ λαθος το βλεπω ξεκινας παντως

Όπως λέω στην αρχή του post ας μην μιλήσουμε για κόστος δεν έχει σημασία. Υποθέτουμε ότι μπορεί να αγοραστεί οτιδήποτε. Παρόλα αυτά θέλω να αποφύγω όσο γίνεται subscription services που θα πληρώνω εφόρου ζωής. Δεν τα γουστάρω αυτά

Κάπως έτσι το σκεπτόμουν και εγώ με το zigbee, δηλαδή ότι όλες οι συσκευές συνδέονται με το echo και το echo με το internet. Αν χρειαστεί άλλο hub πχ smarthings για να μπουν πάνω οι samsung, το smarthings hub θα συνδεθεί με echo, και echo με ίντερνετ. 

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος σχετικά με το "πως θα γίνει η καλωδίωση". Θα γίνει από την αρχή από ηλεκτρολόγο ανάλογα με τις απαιτήσεις. 

Μπορείς επίσης να γίνεις πιο συγκεκριμένος στο γιατί ξεκινάω λάθος? Πώς θα ξεκινούσα πιο σωστά?

thanks

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήσουν Αθήνα θα ερχόμουν να σου δώσω συμβουλές και tips σχετικά με την ανακαίνιση σου,ποτέ και που να περάσεις οτιδήποτε,αλλα είδα ότι είσαι Θεσσαλονίκη 😕

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, alex_000 είπε

Ξεκινάω μια ανακαίνιση στο σπίτι μου που είναι βαριάς μορφής, σχεδόν γκρεμίζεται τελείως και ξαναχτίζεται from the ground up. Θέλω να γίνει σωστή δουλειά γενικά και είμαστε στην φάση που οργανώνουμε στην κάτοψη του σπιτιού όλες τις παροχές, συσκευές, καλώδια κανάλια κτλ. Οι επαγγελματίες γνωρίζουν τι κάνουν, και δίνουν πολύ βαρύτητα στην μεταβλητότητα του χώρου, εξέλιξη, προσβασιμότητα για το μέλλον κτλ. 

Μέχρι τώρα ήμουν στα νοίκια, οπότε δεν ασχολούμουν να βελτιώσω τα σπίτια που νοίκιαζα. Το δικό μου σπίτι θέλω να το κάνω τελείως smart, χωρίς να φοβάμαι το κόστος, δηλαδή μπορώ να αγοράσω τα components με βάση μόνο την ποιότητα και χρησιμότητα. 

Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να κάνω σιγά σιγά μια λίστα με όλα τα components για να υπάρχει χρόνος να γίνει μελέτη εγκατάστασης από τον μηχανολόγο και σωστή ενσωμάτωση στον χώρο από τον αρχιτέκτονα για να μην χαλάσει το επιθυμητό αισθητικό αποτέλεσμα.

Διάβασα 5 πράματα και ξεκαθάρισαν κάποιες έννοιες. Προτιμώ να πάω σε συστήματα Eco show, για virtual assistant (αν και δεν έχω καταλάβει πόσα θα χρειαστώ, και αν θέλει ένα σε κάθε δωμάτιο), και πολύ πιθανόν σε όλο το σπίτι να μπούνε Philips hue καθώς από όσο διάβασα επιμένετε ότι είναι μονόδρομος. Από ότι έχω καταλάβει το eco δουλεύει με zigbee πρωτόκολλο, και αυτό σημαίνει ότι δεν θα χρειαστώ κάποιο άλλο hub αν φροντίσω όλες οι συσκευές να είναι συμβατές με το zigbee σωστά? Θέλω να αποφύγω το wifi για να μην επιβαρύνω το δίκτυο. Σκεπτόμουν επίσης να πάω σε ring για κουδούνι και security και alarm system, μόνο και μόνο γιατί είναι της amazon. Επίσης προτιμώ να μείνω σε ένα πρωτόκολλο να μην γεμίσω σαβούρα (hubs). Σημείωση - προϊόν της apple απαγορεύεται να μπει στο σπίτι :) 

Από εκεί και πέρα είμαι λίγο χαμένος.

  • Γίνεται να μην αγοράσω smart plugs που μπαίνουν στην πρίζα τοίχου, αλλά αντί αυτού να είναι η ίδια η πρίζα τοίχου smart σε zigbee πρωτόκολλο ? (δεν βρίσκω κάτι τέτοιο). 
  • Θέλω να βάλω 2 TV Samsung un82nu8000 που δεν είναι alexa certified, αλλά είναι smart TV φυσικά, τι παίζει με αυτό, θα θέλουν άλλο hub η θα παίζουν με alexa καθώς θα έχουν το amazon app?
  • Με τον projector τι γίνεται δεν νομίζω να βγαίνουν smart γενικά.
  • Μετά την ηλεκτρική οθόνη - πανί? Ηλεκτρικές κουρτίνες και blinds
  • Θερμοστάτης? Air condition? Το σπίτι θα έχει a/c , φυσικό αέριο και τζάκι αερίου
  • Τα light switches - εκτός φωνής - θα τα ελέγχει όλα ένα κεντρικό smart switch και σε κάθε δωμάτιο θα έχει mono on / off η  Βάζω κάποιο zigbee compatible switch / dimmer σε κάθε δωμάτιο ?
  • Οι ενισχυτές είδα είναι alexa certified οπότε φαντάζομαι θα κάνουν pair και θα μπορώ να χρησιμοποιώ όλα τα ηχεία τους μέσω eco (ελπίζω).
  • Λοιπές ηλεκτρικές συσκευές στην κουζίνα να ασχοληθώ για smart συσκευές η πάμε σε υπερβολές?

Είπα να βρω κάνα guide σαν "πακέτο" δοκιμασμένων προτεινόμενων συστημάτων να ακολουθήσω πάνω στο eco αλλά δεν βρήκα τίποτα. Τα προϊόντα είναι πλέον χιλιάδες και δεν έχω το χρόνο να τα ψάξω όλα. Είπα να βρω τίποτα συμβουλευτικές υπηρεσίες αλλά στο νετ δεν βρήκα κάτι σοβαρό στην Θεσσαλονίκη οπότε.. insomnia.  

Όποιος έχει την διάθεση ας βοηθήσει με καμιά πρόταση για τις συσκευές που δεν γνωρίζω, η καμιά αντιπρόταση για ότι έχω διαλέξει, όπως και διόρθωση αν λέω κάτι λάθος μπας να δρομολογήσω σιγά σιγά να καταλήξω στην τελική λίστα. 

Λοιπόν όλα ξεκινάνε με σωστό προγραμματισμό και με την σκέψη στο μέλλον.

To σημαντικότερο όμως είναι να δεις τι θέλεις εσύ να κάνεις στον χώρο σου .

Παράδειγμα :

  • Αυτόματες Τεντες
  • Κουρτίνες - blinds
  • Προτζέκτορας - Πανιά etc.
  • Φώτα - dimmer
  • Θερμοστάτες
  • Presence - temp sensors ανά δωμάτιο 
  • Leak - smoke sensors στα επίφοβα
  • Παγίδες σε πόρτες - παράθυρα - συναγερμός
  • Κάμερες εσωτερικού - εξωτερικού χώρου
  • Ηλεκτρονικές κλειδαριές
  • Πριζάκια ethernet etc ανα δωμάτιο

Εγώ θα πλανάριζα ως εξής :

Υποδομή με rack απ'οπου θα εγκαταστήσεις τον δικτυακό και μη εξοπλισμό σου (modem - router - switch - hubs/gateways ανάλογα την λύση)

από εκεί καλωδίωση όλων των δωματίων με τουλάχιστο ένα Cat 6 καλώδιο (εγώ είμαι παρανοικός και θα έβαζα δύο για future proof)

'Όπου θέλεις να βάλεις κάμερες πρέπει να το υπολογίσεις απο τώρα για να έχεις υποδομή για δίκτυο- ρευμα. Το ίδιο για προτζέκτορες - πανιά - Sonos μουσική etc.

Μεταξύ Zigbee & Zwave που είναι τα κατεξοχήν ασύρματα πρωτόκολλα αυτοματισμών, εγώ με επιτυχία έχω χρησιμοποιήσει το Zwave και έχω μείνει υπερευχαριστημένος.

Το πρόβλημα σε όλο αυτό είναι πως λόγω του ότι είναι ακόμα η φάση Home automation υπο ανάπτυξη, θα πρέπει να κάνεις mix-grill καταστάσεις (δλδ. λίγο Zigbee - λίγο Zwave - λίγο Philips Hue).

Αν θέλεις κάτι out of the box, δες τις λύσεις της Fibaro, που δίνει gateway και αρκετούς σένσορες(θα σου καλύψει το 80% των αναγκών σε υλικό). Αναγκαστικά όμως για λύση θερμοστάτη θα πρέπει να δεις κάτι άλλο, τύπου Nest etc.

Μπορείς να ψαχτείς με παλιές λύσεις τύπου KNX (ενσύρματα closed protocols δλδ. αλλά αποτελούν λύσεις του παρελθόντος και είναι πανάκριβες) και δεν πιστεύω ότι αξίζουν πλέον σε ένα περιβάλλον που πάει wireless και όσο το δυνατόν πιο open .

Για hardcore καταστάσεις υπάρχει το home - assistant αλλά δεν γνωρίζω εγκαταστάτες ειδικά στην Ελλάδα να μπορούν να σε βοηθήσουν.

Το κόστος όσο και να μην σου φαίνεται πρόβλημα, εκτός του φτιαξίματος των υποδομών ( γκρέμισμα - καλωδιώσεις - rack ), να υπολογίζεις κοντά στο 3-4Κ μόνο για τον εξοπλισμό όπως λύσεις τύπου Fibaro και πάντα εφόσον μιλάμε για κάλυψη βασικών αναγκών.

Τέλος και επειδή αρκετοί το παραβλέπεται. 

smart δεν είναι μόνο το σπίτι που χρησιμοποιείς σαν input την φωνή σου/tablet/smartphone για να γίνουν trigger κάποια γεγονότα.

Smart είναι ένα σπίτι όπου πράγματα συμβαίνουν χωρίς ο ιδιοκτήτης του να χρειάζεται να ασχοληθεί, δλδ. trigger based scenarios.

π.χ Αν φυσάει & είμαι σπίτι κάνε το τάδε action.

όταν φεύγω και δεν είναι κανείς στο σπίτι, κλείδωσε και σβήσε τα φώτα.

όπως καταλαβαίνεις είναι κλάδος με τεράστιο ενδιαφέρον και αμέτρητες δυνατότητες!

ότι χρειαστείς αφού καταλήξεις τι θέλεις να κάνεις, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε ;)

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Λοιπόν όλα ξεκινάνε με σωστό προγραμματισμό και με την σκέψη στο μέλλον.

To σημαντικότερο όμως είναι να δεις τι θέλεις εσύ να κάνεις στον χώρο σου .

Παράδειγμα :

  • Αυτόματες Τεντες
  • Κουρτίνες - blinds
  • Προτζέκτορας - Πανιά etc.
  • Φώτα - dimmer
  • Θερμοστάτες
  • Presence - temp sensors ανά δωμάτιο 
  • Leak - smoke sensors στα επίφοβα
  • Παγίδες σε πόρτες - παράθυρα - συναγερμός
  • Κάμερες εσωτερικού - εξωτερικού χώρου
  • Ηλεκτρονικές κλειδαριές
  • Πριζάκια ethernet etc ανα δωμάτιο

 

 

To σχέδιο είναι (1) να κάνω ένα σωστό προγραμματισμό και πλάνο όπως λες (2) να βγει μια λίστα  (3) να μπούνε όλα τα αντικείμενα της λίστας στην κάτοψη και 3d model του σπιτιού (4) το κατασκευαστικό κομμάτι θα γίνει από ειδικούς. Υπάρχει μηχανολόγος για τα τεχνικά / μελέτες, και ηλεκτρολόγος για τα πρακτικά. Είμαι λίγο τρελός με την τεχνολογία όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα οπότε αφού γίνει η λίστα ίσως κάνω ξεσκαρτάρισμα από "υπερβολές". Η τεχνολογία εξυπηρετεί τον άνθρωπο όχι το αντίθετο. Θα πρέπει το automation να κάνει τα πράματα πιο απλά όχι πιο δύσκολα. 

Παρακάτω:

1. Το σπίτι δεν θα έχει τέντα (πανί) αλλά θα υπάρχουν σκέπαστρα με μεταλλικές περσίδες που θα ήθελα να είναι αυτόματες και να ρυθμίζονται ανάλογα με θέση του ηλίου και εποχή. Το σπίτι έχει πολύ ήλιο. 

2. Ναι, θέλω ηλεκτρικές κουρτίνες

3. Το σπίτι θα διαθέτει projector, ηλεκτρικό πανί, καθώς και 2 τηλεοράσεις

4. Ναι

5. Ναι - σκεφτόμουν για nest thermostat. To σπίτι θα διαθέτει φυσικό αέριο με θερμοσυσορευτές, τζάκι φυσικού αερίου και φυσικά αρκετά air condition

6. Δεν θα τα χρειάζεται αυτά ο θερμοστάτης έτσι και αλλιώς?

7. Smoke ναι , leak μόνο σε μπάνιο και κουζίνα. 

8. Ναι θέλω παγίδες που να ενημερώνουν αν μια πόρτα είναι ανοιχτή. Επίσης θέλω και συναγερμό

9. Κάμερες εξωτερικού χώρου ναι, έχω σκεφτεί ring floodlight. Εσωτερικού χώρου μόνο σε εισόδους και hall / σημεία πρόσβασης. Θέλω να υπάρχει privacy στα δωμάτια, σαλόνι, κουζίνα

10. Ναι θέλω ηλεκτρονική κλειδαριά. Θα έχω και manual κλειδί για όταν θέλω έξτρα security που δεν θα είναι ενωμένο με το smart σύστημα, αλλά day to day προτιμώ να μην έχω καν μαζί μου κλειδιά. 

11. Ναι θα έχω ethernet αλλά και wifi ανά δωμάτιο.

30 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Εγώ θα πλανάριζα ως εξής :

Υποδομή με rack απ'οπου θα εγκαταστήσεις τον δικτυακό και μη εξοπλισμό σου (modem - router - switch - hubs/gateways ανάλογα την λύση)

από εκεί καλωδίωση όλων των δωματίων με τουλάχιστο ένα Cat 6 καλώδιο (εγώ είμαι παρανοικός και θα έβαζα δύο για future proof)

 

Θα υπάρχει ένα μεγάλο σύνθετο έπιπλο 3 μέτρα μήκος και 2.70 ύψος που λειτουργεί ως διαχωριστικό δωματίων σαλονιού και επίσης ως display case / αποθηκευτικός χώρος. Αυτο το έπιπλο είναι στο απόλυτο κέντρο του σπιτιού με ίδια απόσταση από κάθε άκρη. Πιστεύω θα χώσω εκεί όλο τον εξοπλισμό που λες.

Έχεις δίκιο κάθε δωμάτιο θα έχει τουλάχιστον ένα ethernet socket.

 

30 λεπτά πριν, tsakfot είπε
  • Όπου θέλεις να βάλεις κάμερες πρέπει να το υπολογίσεις απο τώρα για να έχεις υποδομή για δίκτυο- ρευμα. Το ίδιο για προτζέκτορες - πανιά - Sonos μουσική etc.

Μεταξύ Zigbee & Zwave που είναι τα κατεξοχήν ασύρματα πρωτόκολλα αυτοματισμών, εγώ με επιτυχία έχω χρησιμοποιήσει το Zwave και έχω μείνει υπερευχαριστημένος.

Το πρόβλημα σε όλο αυτό είναι πως λόγω του ότι είναι ακόμα η φάση Home automation υπο ανάπτυξη, θα πρέπει να κάνεις mix-grill καταστάσεις (δλδ. λίγο Zigbee - λίγο Zwave - λίγο Philips Hue).

Αν θέλεις κάτι out of the box, δες τις λύσεις της Fibaro, που δίνει gateway και αρκετούς σένσορες(θα σου καλύψει το 80% των αναγκών σε υλικό). Αναγκαστικά όμως για λύση θερμοστάτη θα πρέπει να δεις κάτι άλλο, τύπου Nest etc.

Μπορείς να ψαχτείς με παλιές λύσεις τύπου KNX (ενσύρματα closed protocols δλδ. αλλά αποτελούν λύσεις του παρελθόντος και είναι πανάκριβες) και δεν πιστεύω ότι αξίζουν πλέον σε ένα περιβάλλον που πάει wireless και όσο το δυνατόν πιο open .

Για hardcore καταστάσεις υπάρχει το home - assistant αλλά δεν γνωρίζω εγκαταστάτες ειδικά στην Ελλάδα να μπορούν να σε βοηθήσουν.

Το κόστος όσο και να μην σου φαίνεται πρόβλημα, εκτός του φτιαξίματος των υποδομών ( γκρέμισμα - καλωδιώσεις - rack ), να υπολογίζεις κοντά στο 3-4Κ μόνο για τον εξοπλισμό όπως λύσεις τύπου Fibaro και πάντα εφόσον μιλάμε για κάλυψη βασικών αναγκών.

To θέμα με το ρεύμα και το δίκτυο, τα κανάλια για να περνάνε τα καλώδια, παροχές κτλ θα το κανονίσει ο μηχανολόγος. Για να το κανονίσει όμως πρέπει να ξέρει τι σκοπεύω να κάνω με μεγάλη λεπτομέρεια - λίστα με συσκευές και που θα μπει η κάθε συσκευή. Αυτό κάνω τώρα. Για το θέμα home sinema φέρνω άλλον ειδικό που θα επιβλεφθεί εγκατάσταση, μηχανήματα, calibrations γιαυτό δεν αναφέρω αυτό το κομμάτι εδώ. 

Το κατάλαβα ότι αυτό που ήθελα - να μείνω με ένα πρωτόκολλο- είναι μάλλον αδύνατο οπότε με βλέπω με 3-4 hubs. Αν όλα ελέγχονται από alexa και logitec remote είμαι οκ. Αυτό που δεν θέλω είναι κάθε βλακεία να έχει το δικό της app και control system. 

Θα δω την Fibaro

δεν θέλω κάτι τόσο hardcore που δεν θα έχει υποστήριξη, και εγκαταστάτες.

Τα 4κ είναι αστείο ποσό. Οι υποδομές είναι ακριβές αλλά θα γίνουν σωστά καθώς έχουμε την δυνατότητα με τον αρχιτέκτονα και πολιτικό μηχανικό να το χτίσουμε όπως θέλουμε καθώς η ανακαίνιση είναι υπερπλήρης. 

Thanks που ασχολείσαι. Το home automation όπως λες είναι ακόμα στην εξέλιξη, και αλλάζει πάρα πολύ συνεχώς οπότε νιώθω ότι πρέπει λίγο πολύ να το σχεδιάσω μόνος μου καθώς θέλει μυαλό "χομπίστα", αντίθετα από τα μηχανήματα εικόνας - ήχου για τα οποία υπάρχουν πολλοί ειδικοί. 

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, alex_000 είπε

To σχέδιο είναι (1) να κάνω ένα σωστό προγραμματισμό και πλάνο όπως λες (2) να βγει μια λίστα  (3) να μπούνε όλα τα αντικείμενα της λίστας στην κάτοψη και 3d model του σπιτιού (4) το κατασκευαστικό κομμάτι θα γίνει από ειδικούς. Υπάρχει μηχανολόγος για τα τεχνικά / μελέτες, και ηλεκτρολόγος για τα πρακτικά. Είμαι λίγο τρελός με την τεχνολογία όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα οπότε αφού γίνει η λίστα ίσως κάνω ξεσκαρτάρισμα από "υπερβολές". Η τεχνολογία εξυπηρετεί τον άνθρωπο όχι το αντίθετο. Θα πρέπει το automation να κάνει τα πράματα πιο απλά όχι πιο δύσκολα. 

Παρακάτω:

1. Το σπίτι δεν θα έχει τέντα (πανί) αλλά θα υπάρχουν σκέπαστρα με μεταλλικές περσίδες που θα ήθελα να είναι αυτόματες και να ρυθμίζονται ανάλογα με θέση του ηλίου και εποχή. Το σπίτι έχει πολύ ήλιο. 

Out of the box δεν ξέρω λύση για περσίδες. Κοίτα τις λύσεις τις Somfy αν δίνουν κάτι τέτοιο, με αμφίβολο compatibility αναφορικά με τους υπόλοιπους αισθητήρες - αυτοματισμούς etc.

2. Ναι, θέλω ηλεκτρικές κουρτίνες

Υπολόγισε ~60Ε ανά κουρτίνα/στόρι .Link . Παίζουν με IR οπότε κοιτάς για Harmony ή φθηνότερη λύση το Broadlink (αυτά ανά δωμάτιο!)

3. Το σπίτι θα διαθέτει projector, ηλεκτρικό πανί, καθώς και 2 τηλεοράσεις

Χρειάζεται προφανώς απο τώρα να προδιαγράψεις που θα μπούν τα συγκεκριμένα, για να έχεις αναμονές για ρεύμα - hdmi - splitter - ηχεία etc. Χειρισμός, αν δεν είναι smart o projector-άς επίσης κοιτάς για Harmony - Broadlink

4. Ναι 

Για all in one λύση, κοιτάς Fibaro με το αντίστοιχο Fibaro Center Gateway. Έχουν δικούς τους διακόπτες φωτών και ενσωματωμένο dimmer. Χρειάζεσαι προφανώς κάποιον εγκαταστάτη ή τέλος πάντων με λίγο διάβασμα νομίζω καταφέρνεις τα basic του προγραμματισμού τους.

5. Ναι - σκεφτόμουν για nest thermostat. To σπίτι θα διαθέτει φυσικό αέριο με θερμοσυσορευτές, τζάκι φυσικού αερίου και φυσικά αρκετά air condition

Nest ή Tado

6. Δεν θα τα χρειάζεται αυτά ο θερμοστάτης έτσι και αλλιώς?

Ο θερμοστάτης έχει πάνω του θερμόμετρο και μετράει μια θερμοκρασία, χωρίς να έχει εικόνα της κατάστασης per δωμάτιο. Ο tado αν δεν κάνω λάθος παίζει με ξεχωριστά θερμομετράκια ανα δωμάτιο και ανοιγοκλείνει τις βάνες ανά δωμάτιο επίσης.

7. Smoke ναι , leak μόνο σε μπάνιο και κουζίνα. 

Fibaro ;)

8. Ναι θέλω παγίδες που να ενημερώνουν αν μια πόρτα είναι ανοιχτή. Επίσης θέλω και συναγερμό

Fibaro επίσης. Για συναγερμό δυστυχώς δεν έχω εικόνα, αλλά η λύση της Fibaro παρέχει sms/app alerts etc.

9. Κάμερες εξωτερικού χώρου ναι, έχω σκεφτεί ring floodlight. Εσωτερικού χώρου μόνο σε εισόδους και hall / σημεία πρόσβασης. Θέλω να υπάρχει privacy στα δωμάτια, σαλόνι, κουζίνα

Εδώ παίζουν άπειρες επιλογές. Γενικά όμως τις ring δεν τις πολυγουστάρω, λόγω του subscription fee/month αν δεν απατούμε για να γράφει στο cloud τα κλιπάκια

10. Ναι θέλω ηλεκτρονική κλειδαριά. Θα έχω και manual κλειδί για όταν θέλω έξτρα security που δεν θα είναι ενωμένο με το smart σύστημα, αλλά day to day προτιμώ να μην έχω καν μαζί μου κλειδιά. 

Nuki (δοκιμασμένη και εξαιρετική ) καθώς και Danalock . Ξέρω ότι τουλάχιστο Ευρώπη υποστηρίζονται και λειτουργούν ! Κάτι August κτλπ. δεν έχουν βγάλει ακόμα ευρωπαικό μοντέλο .

11. Ναι θα έχω ethernet αλλά και wifi ανά δωμάτιο.

Θα υπάρχει ένα μεγάλο σύνθετο έπιπλο 3 μέτρα μήκος και 2.70 ύψος που λειτουργεί ως διαχωριστικό δωματίων σαλονιού και επίσης ως display case / αποθηκευτικός χώρος. Αυτο το έπιπλο είναι στο απόλυτο κέντρο του σπιτιού με ίδια απόσταση από κάθε άκρη. Πιστεύω θα χώσω εκεί όλο τον εξοπλισμό που λες.

Προτίμησε οτιδήποτε αντιαισθητικό με πολλά καλώδια, να το κρύψεις σε rack (δλδ. modem - switch - πιθανότατα κανά server) απο εκεί θα φεύγουν όλα προς τα δωμάτια και θα μπορεί ο ηλεκτρολόγος σου ή εσύ στο μέλλον να κόψεις - ράψεις etc.

Έχεις δίκιο κάθε δωμάτιο θα έχει τουλάχιστον ένα ethernet socket.

To θέμα με το ρεύμα και το δίκτυο, τα κανάλια για να περνάνε τα καλώδια, παροχές κτλ θα το κανονίσει ο μηχανολόγος. Για να το κανονίσει όμως πρέπει να ξέρει τι σκοπεύω να κάνω με μεγάλη λεπτομέρεια - λίστα με συσκευές και που θα μπει η κάθε συσκευή. Αυτό κάνω τώρα. Για το θέμα home sinema φέρνω άλλον ειδικό που θα επιβλεφθεί εγκατάσταση, μηχανήματα, calibrations γιαυτό δεν αναφέρω αυτό το κομμάτι εδώ. 

Θα καταντήσω γραφικός, αλλά πες στον ηλεκτρολόγο σου, να φροντίσει ώστε κάθε διακόπτης φώτων να έχει και ουδέτερο αγωγό! Θα με ευγνωμονείς είτε εσύ είτε ο καημένος που θα περάσει τα smart dimmer/switches αργότερα! :D

Το κατάλαβα ότι αυτό που ήθελα - να μείνω με ένα πρωτόκολλο- είναι μάλλον αδύνατο οπότε με βλέπω με 3-4 hubs. Αν όλα ελέγχονται από alexa και logitec remote είμαι οκ. Αυτό που δεν θέλω είναι κάθε βλακεία να έχει το δικό της app και control system. 

Δυστυχώς δεν θα το αποφύγεις στο 100% , αλλά με την Fibaro σε τεράστιο βαθμό θα καταφέρεις να έχεις την πλειονότητα των smart πραγμάτων σου σε ένα μέρος !

Θα δω την Fibaro

δεν θέλω κάτι τόσο hardcore που δεν θα έχει υποστήριξη, και εγκαταστάτες.

Τα 4κ είναι αστείο ποσό. Οι υποδομές είναι ακριβές αλλά θα γίνουν σωστά καθώς έχουμε την δυνατότητα με τον αρχιτέκτονα και πολιτικό μηχανικό να το χτίσουμε όπως θέλουμε καθώς η ανακαίνιση είναι υπερπλήρης. 

Amazon Echo ανά δωμάτιο υπολόγισε. Δουλευουν σαν mesh network και δεν έχουν θέμα!

Στα έγραψα inline, underlined ;)

Επεξ/σία από tsakfot
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tsakfot

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. 

Για τις περσίδες πιστεύω, και ελπίζω να ξέρει ο μηχανολόγος. 

Τα automatic shutters που έβαλες κάνουν για blinds, αν πάμε για blinds καλώς. Η γυναίκα σίγουρα θα θέλει και κλασικές κουρτίνες που αφήνουν φως να περάσει αλλά όχι visual που πέφτουν από αριστερά και δεξιά προς κέντρο. Για μεταλικό στόρι δεν μου γεμίζει το μάτι ο μηχανισμός, ίσως κάνω λάθος. Το χρειάζομαι πάντως για λόγους ασφαλείας.

Τελικά πόσα hubs θέλει ένα σπίτι να δουλέψει σωστά? Ήδη έχουμε eco, smartthings, harmony, fibaro (να μην έχει και αυτό το hub του?)

Έχω προδιαγραμμένη την τοποθέτηση των projectors, οθονών και ηχείων, ναι. 

H εγκατάσταση δεν είναι πρόβλημα δεν θα την κάνω εγώ. Αν καταλήξουμε σε fibaro η οτιδήποτε άλλο θα παραδοθεί εγκατεστημένο. 

Καλά που είπες για κλειδαριά γιατί σκόπευα να πάρω august. OK θα δω την Nuki. 

ΟΚ καλή ιδέα να τα χώσω όλα σε ένα rack μέσα στο έπιπλο.

Σημειώνω να τον πω τον ηλεκτρολόγο. 

ΟΚ άρα θα έχω ένα / δύο eco view και τα υπόλοιπα eco dot. Φαντάζομαι παίζουν και σαν ηχεία έτσι? να μην γεμίσω το σπίτι ηχεία. Βάζω ένα eco dot σε κάθε δωμάτιο και καθαρίζω!

@stelios18120 

μέχρι να παραδοθεί πάμε για Αύγουστο. Βλέπουμε τότε..

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...