Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί δεν βάζετε ένα original control να χειρίζεται από ένα double sonoff π.χ.;

Δηλαδή να μετατρέψετε το sonoff να "πατάει" τα πλήκτρα του χειριστηρίου;

 

Στο θέμα των sonoff.  Παρέλαβα μετά από κάτι μήνες 2 με RF από bangood και το ένα δε λειτουργεί καθόλου - ούτε καν ανάβει. Και το άλλο έχει σπασμένο το μπουτόν.  Γκαντεμιά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 27/1/2019 στις 6:18 ΜΜ, papars είπε

Δεν είναι ότι δεν υπάρχουν λύσεις. Απλά δεν είναι βολικές ή γρήγορες. Σύμφωνα με αυτό που αναφέρεις πρέπει στην θέση του διακόπτη δωματίου να βάλω έναν rf που θα δίνει εντολή σε ένα sonoff και να φτιάξω ένα ifttt σενάριο να γίνει η δουλειά που θέλω. Θα το δοκιμάσω. Εν το μεταξύ αναφέρθηκε στο φόρουμ της yeelight ότι θα βγάλει κάτι σχετικό σύντομα. 

Βασικά αυτό που εννοώ είναι ότι μπορείς να αγοράσεις έναν sonoff touch (wifi) και να τον βάλεις στην θέση πρίζας δίνοντας του μόνο ρεύμα, χωρίς να βγάζει κάποια έξοδο

Μετά απλά κανείς σενάριο στο ifttt όταν ανάβεις τον sonoff να ανάβει και η yeelight

Εγώ έτσι έκανα έναν διπλό διακόπτη που έχω στο γραφείο - το ένα κανάλι αναβοσβηνει την λάμπα που είναι συνδεδεμένη κανονικά ενώ το άλλο κανάλι που δεν έχει κάποια σύνδεση όταν ανοιγοκληνει, ανάβει σβήνει την yeelight στο παιδικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/1/2019 στις 10:31 ΠΜ, Spect~ είπε

Θα μπει sonoff, η έξοδος του θα πήγαινει στο ρελε ισχύος το οποίο με τη σειρά του θα συνδέεται στον διακόπτη του θερμοσίφωνα ο οποίος θα είναι μόνιμα ανεβασμένος 

Επειδή θέλω να κάνω και εγω κάτι αντίστοιχο και εχω spare sonoff το ακόλουθο σχεδιάγραμμα ειναι σωστό;

Κόβω την απευθείας σύνδεση του ρευματος στον διακόπτη και βάζω ενδιάμεσα τον sonoff και το ρελε.

Σωστά δεν το εχω καταλάβει;

SONOFF.png

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Επειδή θέλω να κάνω και εγω κάτι αντίστοιχο και εχω spare sonoff το ακόλουθο σχεδιάγραμμα ειναι σωστό;

Κόβω την απευθείας σύνδεση του ρευματος στον διακόπτη και βάζω ενδιάμεσα τον sonoff και το ρελε.

Σωστά δεν το εχω καταλάβει;

SONOFF.png

ΣΩΣΤΟ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αυτον τον τρόπο όμως αν χαλάσει το sonoff δεν έχεις καθόλου θερμοσύφωνα.Την καλύτερη λύση την πρότεινε ένας συμφορουμιτης ποιο πριν.

Ασφαλεια διπολικη(6Α) ,για να κοβει και ουδετερο, του sonoff η ασφαλεια κοβει μονο φαση ->sonoff->διακοπτης 3 θεσεων ->ρελε ισχυος 20A -> θερμοσυφωνας

Επεξ/σία από panoskir
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, panoskir είπε

Με αυτον τον τρόπο όμως αν χαλάσει το sonoff δεν έχεις καθόλου θερμοσύφωνα.Την καλύτερη λύση την πρότεινε ένας συμφορουμιτης ποιο πριν.

Ασφαλεια διπολικη(6Α) ,για να κοβει και ουδετερο, του sonoff η ασφαλεια κοβει μονο φαση ->sonoff->διακοπτης 3 θεσεων ->ρελε ισχυος 20A -> θερμοσυφωνας

Κανα σχεδιαγραμα σαν αυτο που παρεθεσα σου ειναι ευκολο;

Η καποια εξηγηση στο πως θα πανε οι συνδεσεις.

Μην καψω το σπιτι!!

Και μια ακομα ερωτηση

Το sonoff basic(10a) θα με καλυψει;

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Κανα σχεδιαγραμα σαν αυτο που παρεθεσα σου ειναι ευκολο;

Η καποια εξηγηση στο πως θα πανε οι συνδεσεις.

Μην καψω το σπιτι!!

Και μια ακομα ερωτηση

Το sonoff basic(10a) θα με καλυψει;

Το σχεδιο φιλε μου δεν ειναι σωστο , το 230 απο το sonnof πρεπει να διεγειρει το πηνιο του ρελε οχι να περναει απο μεσα ετσι θα το καψει γιατι θα περασει ολο το φορτιο απο την επαφη του sonnof,και επισης ο διακοπτης-ασφαλεια παει παντα στην αρχη του κυκλωματος οχι στο τελος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DIGITHEOS είπε

Το σχεδιο φιλε μου δεν ειναι σωστο , το 230 απο το sonnof πρεπει να διεγειρει το πηνιο του ρελε οχι να περναει απο μεσα ετσι θα το καψει γιατι θα περασει ολο το φορτιο απο την επαφη του sonnof,και επισης ο διακοπτης-ασφαλεια παει παντα στην αρχη του κυκλωματος οχι στο τελος...

Αρχικα ευχαριστω για την ενημερωση!

Μια επεξήγηση;

Θα βάλω πρωτα τον διακόπτη στο κύκλωμα απότι κατάλαβα

Μετά πως θα μπουν sonoff και ρελέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, dimitris_sal είπε

Αρχικα ευχαριστω για την ενημερωση!

Μια επεξήγηση;

Θα βάλω πρωτα τον διακόπτη στο κύκλωμα απότι κατάλαβα

Μετά πως θα μπουν sonoff και ρελέ;

Οχι.Αυτο μην το κανεις ειναι μεγαλο λαθος,Dimitri's το σχεδιο σου εχει μονο ενα λαθος τα 230ν πρεπει πηγαινουν στο ρελε και οχι στον υπαρχων ασφαλειοδιακοπτη εκει θα πηγαινουν οι εξοδοι του ρελε..

 

Digitheos τα εχεις λαθος στο μυαλο σου ,εαν βαλει τον ηδη υπαρχων ασφαλειοδιακοπτη στην αρχη του κυκλωματος πριν το sonoff αυτο που θα καταφερει θα ειναι να ασφαλισει το sonoff των 10A με ασφαλεια 20Α το οποιο ειναι τελειως λαθος.Απο οτι καταλαβαινω δεν ξεχωριζεις volt απο ampere,τα 230v μια χαρα τα διαχειριζεται το sonoff ειναι η ταση λειτουργιας του,εαν δεν τα παρει δεν δουλευει.Το θεμα ειναι οτι εαν ακολουθησει τις συμβουλες σου θα εχει προβλημα..

Επεξ/σία από panoskir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, panoskir είπε

Αυτο μην το κανεις εινασι μεγαλο λαθος,Dimitri's το σχεδιο σου εχει μονο ενα λαθος τα 230ν πρεπει πηγαινουν στο ρελε και οχι στον υπαρχων ασφαλειοδιακοπτη εκει θα πηγαινουν οι εξοδοι του ρελε..

 

Αρα η σωστή σειρά τοποθέτησης είναι αυτή;

Το sonoff απο την αρχή του κυκλώματος παει στο τέλος(πριν το θερμοσίφωνα);

230->Ρελέ->Διακόπτης(Μόνιμα on)->Sonoff->Θεμοσίφωνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Αρα η σωστή σειρά τοποθέτησης είναι αυτή;

Το sonoff απο την αρχή του κυκλώματος παει στο τέλος(πριν το θερμοσίφωνα);

230->Ρελέ->Διακόπτης(Μόνιμα on)->Sonoff->Θεμοσίφωναςασφαλ

Εαν δεν θες χειροκινητο παει 230ν->sonoff->ρελε->διακοπτης (παντα on)->θερμοσυφωνας

Επεξ/σία από panoskir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, panoskir είπε

Εαν δεν θες χειροκινητο παει 230ν->sonoff->ρελε->διακοπτης (παντα on)->θερμοσυφωνας

Τι εννοείς αν δεν θέλω χειροκίνητο;

Δεν θα μπορώ να ανάβω τον θερμοσίφωνα απο το sonoff πατώντας το κουμπί του;

Μόνο μέσω της εφαρμογής;

Δε νομίζω οτι ειναι βολικό αυτό γιατι δεν παιζει μπάνιο με κρύο νερό αν δεν εχω internet κάποια στιγμή...

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimitris_sal είπε

Τι εννοείς αν δεν θέλω χειροκίνητο;

Δεν θα μπορώ να ανάβω τον θερμοσίφωνα απο το sonoff πατώντας το κουμπί του;

Μόνο μέσω της εφαρμογής;

Εννοειται οτι θα μπορεις,χειροκινητο εννοω bypass ,δηλαδη στην περιπτωση που παθει κατι το sonoff να μπορεις να αναψεις τον θερμοσυφωνα.Α και πριν το sonoff οπωσδηποτε διπολικη ασφαλεια 6A.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...