Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, gdask είπε

Καλό είναι να προσέχουμε με τις προτροπές και τα σχεδιαγράμματα. Θα εφαρμοσει κανένας το προηγούμενο σχεδιάγραμμα που δείχνει σύνδεση στη σειρά και θα πάρει καμία φωτιά στον πίνακα.

Επιβάλλεται να κάνει εγκατάσταση αδειούχος ηλεκτρολόγος.

Μπορεις να μου υποδειξεις σε πιο ακριβως σημειο του σχεδιαγραμματος γινεται συνδεση σε σειρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, panoskir είπε

Μπορεις να μου υποδειξεις σε πιο ακριβως σημειο του σχεδιαγραμματος γινεται συνδεση σε σειρά;

Βλέπω δύο βελάκια να φεύγουν από το sonoff προς το ρελέ και από εκεί δύο βελάκια να πηγαίνουν στον διακόπτη. Καθαρά σχηματικά και πέρα από τις σκόρπιες περιγραφές, αυτό τι είναι;

Καλά κάνει ο φίλος επάνω και κατέβασε το σχήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gdask είπε

Βλέπω δύο βελάκια να φεύγουν από το sonoff προς το ρελέ και από εκεί δύο βελάκια να πηγαίνουν στον διακόπτη. Καθαρά σχηματικά και πέρα από τις σκόρπιες περιγραφές, αυτό τι είναι;

Καλά κάνει ο φίλος επάνω και κατέβασε το σχήμα.

Εφόσον είναι σε σειρά το μαύρο βέλος που δείχνει από τα 230v στο ρελέ τι σημαινει.;

Εφόσον δεν έχεις καταλάβει το σχεδιάγραμμα και τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν ,γιατί δεν γράφεις ότι δεν κατάλαβες πως δουλεύει όλο το σύστημα ,αλλά γράφεις κάτι άκυρο;

Το Ρελέ ισχύος έχει ξεχωριστές επαφές για έλεγχο του πηνίου από το sonoff,ξεχωριστή είσοδο φάσης +ουδέτερου ,ξεχωριστή έξοδο φάσης +ουδέτερου .

Επεξ/σία από panoskir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Θα πρότεινα την πληρωμή με 15€ ενός ηλεκτρολόγου να κάνει την δουλειά. είναι πολλά τα ampere

Προφανώς και την δουλειά πρέπει να την κάνει ηλεκτρολόγος ,το θέμα είναι η θεωρητική και πρακτική σύνδεση των υλικών ώστε να πεις στον ηλεκτρολόγο "θα μου βάλεις αυτά έτσι" και να δουλέψουν σωστά. 

Επεξ/σία από panoskir
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panoskir είπε

Προφανώς και την δουλειά πρέπει να την κάνει ηλεκτρολόγος ,το θέμα είναι η θεωρητική και πρακτική σύνδεση των υλικών.

σίγουρα την ξέρει ο ηλεκτρολόγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, karaLRS είπε

σίγουρα την ξέρει ο ηλεκτρολόγος

Καλά, δεν είναι και αποκρυπτογράφηση Γραμμικής Β'

Επεξ/σία από panoskir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Παρέλαβα χτες τα basic Sonoff switches, τα σέταρα κανονικά και δουλεύουν, αλλά έχει θέμα το router μου. Ανά 15-20 λεπτά όλες οι συσκευές χάνουν το wifi. Έχω το απλό router της Vodafone αλλά χωρίς τα sonoff δεν έχει κανένα θέμα. Τα αφαίρεσα και έπαιζε κανονικά, μόλις τα ξαναβάλω, τα ίδια προβλήματα. Καμιά ιδέα κανείς;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panoskir είπε

Εφόσον είναι σε σειρά το μαύρο βέλος που δείχνει από τα 230v στο ρελέ τι σημαινει.;

Εφόσον δεν έχεις καταλάβει το σχεδιάγραμμα και τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν ,γιατί δεν γράφεις ότι δεν κατάλαβες πως δουλεύει όλο το σύστημα ,αλλά γράφεις κάτι άκυρο;

Το Ρελέ ισχύος έχει ξεχωριστές επαφές για έλεγχο του πηνίου από το sonoff,ξεχωριστή είσοδο φάσης +ουδέτερου ,ξεχωριστή έξοδο φάσης +ουδέτερου .

Επέτρεψέ μου να θεωρώ πως μπορώ να καταλάβω αρκετά καλά ηλεκτρολογικά σχεδιαγράμματα, και να ξέρω επίσης καλά πως ένα σχέδιο πρέπει να είναι ακριβές χωρίς πιθανότητες παρερμηνείας.

Εσύ να μου πεις τι είναι το μαύρο βέλος, όπως επίσης αν έχεις δει πουθενά σε ηλεκτρολογική μελέτη μεικτή μονογραμμική και πολυγραμμική αποτύπωση στο ίδιο σχέδιο.

Επίσης, άλλο διακόπτης,  άλλο ασφάλεια,  και άλλο αυτόματη ασφάλεια (ή ασφαλειοδιακόπτης ή μικροαυτόματος)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχέδιο μου, μου φαίνεται απλό αλλα ισως τελικά, όπως ειπώθηκε, καλέσω ηλεκτρολόγο(πιστευω/ελπίζω οτι δε θα μου ζητήσει κανα 50άρι εργατικά)  γιατι μάλλον δεν είναι τόσο απλό και υπάρχει πάντα η πιθανότητα να εχω καταλάβει εγω κάτι λάθος και να έχουμε τρεχάματα!

Με τα ρεύματα δεν παίζουμε (πέρα απο κάποια απλά πραγματάκια που δεν επιδόχονται παρερμηνείες και δεν μπορεί να γίνει λάθος συνδεσμολογία τα οποία τα κάνω μόνος μου)

Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση ολους οσους γράψανε την γνώμη τους και διέθεσαν χρόνο για να με βοηθήσουνε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λάθος είναι το παραπάνω σχέδιο.

Θες μία ασφάλεια (μικροαυτόματο) C2 για το Sonoff.

Και θες και έναν διακόπτη 2 θέσεων για να κάνεις bypass το sonoff/rele αν κάτι δεν πάει καλά.

Αυτό θα έκανα εγώ.

CameraZOOM-20190201083434020.jpg

Επεξ/σία από papars
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπουμε τόσα διαφορετικά σχέδια για κάτι τόσο απλό, αλλά και τόσο επικίνδυνο! Με το ρεύμα δεν παίζουμε! Καλέστε ηλεκτρολόγο καλύτερα , γιατί άντε να πάθεις ηλεκτροπληξία θα πούνε όλοι ότι ο μακαρίτης έπαιζε ρώσικη ρουλέτα. Αλλά να βάλεις καμιά φωτιά στο σπίτι τι σου φταίνε και οι άλλοι; 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...