Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι στη φάση του σχεδιασμού για κάποιους αυτοματισμούς και αυτό το thread είναι τεράστια βοήθεια αλλά και έμπνευση, μπράβο παιδιά για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Έχω κάποιες σκέψεις σχετικά με τους διακόπτες που δεν έχουν ουδέτερο, τη συνηθισμένη περίπτωση δηλαδή.

Καταρχήν απ΄ότι έχω καταλάβει είναι αρκετά ασφαλές να πάρουμε ουδέτερο από την πρίζα κάτω από τον διακόπτη, εφόσον μιλάμε για φώτα και όχι για καμία κουζίνα/θερμοσίφωνα, σωστά? Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε σ'αυτήν την περίπτωση?

Τώρα για διακόπτες που δεν έχουν πρίζα κοντά και δεδομένου ότι δεν θέλουμε μερεμέτια, υπάρχουν διακόπτες του εμπορίου που δουλεύουν χωρίς ουδέτερο, οι οποίοι απ'ότι είδα α)είναι αρκετά ακριβοί (πάμε σε κανονικές τιμές και όχι sonoff τιμές, πχ1, πχ2) και β)δε μπαίνουν σε όλα τα φώτα γιατί δίνουν συνεχώς ελάχιστο ρεύμα και στο φως που περιπλέκει τα πράγματα.

Είδα μια εμπνευσμένη νομίζω diy λύση εδώ με 2 πυκνωτές, που απο τα λίγα που καταλαβαίνω κάνει περίπου το ίδιο πράγμα.

Είχα και μια ιδέα και θέλω κάποιος με περισσότερη εμπειρία στα ηλεκτρολογικά να μου πει αν είναι εφικτή ή αν θα λαμπαδιάσει το σπίτι:

Βάζουμε στο φωτιστικό έναν sonoff, στην είσοδο του οποίου συνδέουμε τον ουδέτερο και τη φάση που πάει στον διακόπτη. Στην έξοδο συνδέουμε το φωτιστικό.

Στον διακόπτη βάζουμε έναν άλλον sonoff (ή ένα shelly που χωράει κιόλας), και συνδέουμε στην έισοδο τη φάση και την επιστροφή. Στην έξοδο δεν έχει τίποτα.

Συνδέουμε τον διακόπτη στο δεύτερο sonoff/shelly ώστε να δίνει μόνο εντολή, η οποία μετά μέσω hass/ifttt ή άλλου πρόσφορου μέσου ανοιγοκλείνει την έξοδο του sonoff στο φωτιστικό. Εννοείται ότι δεν έχουμε άμεσο έλεγχο του φωτιστικού και εξαρτώμαστε από το software, αλλά ας πούμε ότι είναι μια αποδεκτή παραχώρηση.

Οπότε έχουμε συνδεδεμένους δύο sonoff/shelly να παίρνουν ρεύμα σε σειρά, πράγμα που δεν μου ακούγεται καλό, αλλά αν και εφόσον δουλεύει, ένέχει κάποιον κίνδυνο για τις συσκευές ή γενικότερα?

Η προφανής παραλλαγή αυτού του setup είναι sonoff στο φωτιστικό, βραχυκύκλωση του διακόπτη και έλεγχος αποκλειστικά μέσω software ή το πολύ πολύ ασύρματου διακόπτη με μπαταρία, αλλά μου αρέσει η ιδέα της αξιοποίησης του υπάρχοντος διακόπτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, mezger είπε

Είμαι στη φάση του σχεδιασμού για κάποιους αυτοματισμούς και αυτό το thread είναι τεράστια βοήθεια αλλά και έμπνευση, μπράβο παιδιά για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Έχω κάποιες σκέψεις σχετικά με τους διακόπτες που δεν έχουν ουδέτερο, τη συνηθισμένη περίπτωση δηλαδή.

Καταρχήν απ΄ότι έχω καταλάβει είναι αρκετά ασφαλές να πάρουμε ουδέτερο από την πρίζα κάτω από τον διακόπτη, εφόσον μιλάμε για φώτα και όχι για καμία κουζίνα/θερμοσίφωνα, σωστά? Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε σ'αυτήν την περίπτωση?

Τώρα για διακόπτες που δεν έχουν πρίζα κοντά και δεδομένου ότι δεν θέλουμε μερεμέτια, υπάρχουν διακόπτες του εμπορίου που δουλεύουν χωρίς ουδέτερο, οι οποίοι απ'ότι είδα α)είναι αρκετά ακριβοί (πάμε σε κανονικές τιμές και όχι sonoff τιμές, πχ1, πχ2) και β)δε μπαίνουν σε όλα τα φώτα γιατί δίνουν συνεχώς ελάχιστο ρεύμα και στο φως που περιπλέκει τα πράγματα.

Είδα μια εμπνευσμένη νομίζω diy λύση εδώ με 2 πυκνωτές, που απο τα λίγα που καταλαβαίνω κάνει περίπου το ίδιο πράγμα.

Είχα και μια ιδέα και θέλω κάποιος με περισσότερη εμπειρία στα ηλεκτρολογικά να μου πει αν είναι εφικτή ή αν θα λαμπαδιάσει το σπίτι:

Βάζουμε στο φωτιστικό έναν sonoff, στην είσοδο του οποίου συνδέουμε τον ουδέτερο και τη φάση που πάει στον διακόπτη. Στην έξοδο συνδέουμε το φωτιστικό.

Στον διακόπτη βάζουμε έναν άλλον sonoff (ή ένα shelly που χωράει κιόλας), και συνδέουμε στην έισοδο τη φάση και την επιστροφή. Στην έξοδο δεν έχει τίποτα.

Συνδέουμε τον διακόπτη στο δεύτερο sonoff/shelly ώστε να δίνει μόνο εντολή, η οποία μετά μέσω hass/ifttt ή άλλου πρόσφορου μέσου ανοιγοκλείνει την έξοδο του sonoff στο φωτιστικό. Εννοείται ότι δεν έχουμε άμεσο έλεγχο του φωτιστικού και εξαρτώμαστε από το software, αλλά ας πούμε ότι είναι μια αποδεκτή παραχώρηση.

Οπότε έχουμε συνδεδεμένους δύο sonoff/shelly να παίρνουν ρεύμα σε σειρά, πράγμα που δεν μου ακούγεται καλό, αλλά αν και εφόσον δουλεύει, ένέχει κάποιον κίνδυνο για τις συσκευές ή γενικότερα?

Η προφανής παραλλαγή αυτού του setup είναι sonoff στο φωτιστικό, βραχυκύκλωση του διακόπτη και έλεγχος αποκλειστικά μέσω software ή το πολύ πολύ ασύρματου διακόπτη με μπαταρία, αλλά μου αρέσει η ιδέα της αξιοποίησης του υπάρχοντος διακόπτη.

Οσον αφορά την ιδέα σου για τα 2 sonoff δεν μπορώ να εκφέρω αποψη. 

Οι ακριβοί διακόπτες που παραθέτεις είναι κάτι που έχω δει όμως εχουν ένα αλλο μείον. δεν ειναι τετράγωνοι οπότε θέλει σκάψιμο και αλλο κουτί στον τοίχο!

Επεξ/σία από jniki10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, jniki10 είπε

Δυστυχώς μόνο ο ενας εχει ακριβώς απο κάτω πρίζα! Αρα καληνύχτα, γιατι δεν με βλέπω για σκαψίματα.

σορρυ αλλα οπως ειπε  και το παιδι θελει ουδετερο γιατι αν το καλοσκεφτεις  ειναι ολοκληρες συσκευες στο περιπου  μοιαζουν σαν εξυπνοι θερμοστατες ,  τωρα αν εισαι διατεθειμενος να πληρωσεις  αρκετα ανα διακοπτη/μπριζα  αλλα με ωραιο αποτελεσμα και νομιζω οτι δεν θελει ουδετερο ειναι η  legrand valena life/allure κανε μια ερωτηση σε ΚΑΥΚΑ η ΜΕΙΔΑΝΗ http://www.meidanis.gr/diakoptiko-uliko/legrand/valena-life.html

αν ισχυει αυτο που λεω αλλα φαντασου οτι θελει κι αρχικο πακετο με  μπριζες και τα σχετικα για να δουλεψει ρωτα το και δες αν εχει διακοπτες καπου ειχα δει οτι εχει και γιατι να βαλεις διακοπτες και οχι εξυπνες λαμπες? η philips hue  , osram lightify και αλλες παιρνουν ifttt , stringify , alexa και google assistant αν βαλεις κατω οτι για καθε  διακοπτη παιρνεις 2-3 λαμπες  τα βγαλες

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σ ένα sonoff που έβαλα δοκιμαστικά στο δωμάτιο, πήρα ουδέτερο από το μπουάτ πάνω από τον διακόπτη. Άνοιξα το καπάκι, βρήκα τους ουδετερους, συνέδεσα κάνα μέτρο καλώδιο ,πέρασμα μέσα από την σωλήνα και έτοιμο. Ούτε σκαψίματα ούτε τίποτα. Υπάρχει κάνα κυτιο που να μπαίνει μέσα ο sonoff η κάποια πατέντα; Εγώ τον έχω στερεώσει με ταινία διπλής όψης!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, alexx είπε

Εγώ πάντως σ ένα sonoff που έβαλα δοκιμαστικά στο δωμάτιο, πήρα ουδέτερο από το μπουάτ πάνω από τον διακόπτη. Άνοιξα το καπάκι, βρήκα τους ουδετερους, συνέδεσα κάνα μέτρο καλώδιο ,πέρασμα μέσα από την σωλήνα και έτοιμο. Ούτε σκαψίματα ούτε τίποτα. Υπάρχει κάνα κυτιο που να μπαίνει μέσα ο sonoff η κάποια πατέντα; Εγώ τον έχω στερεώσει με ταινία διπλής όψης!!!

και εγω πηρα μια φορα απο το κυτιο και διστυχος απο το σαλονι ,επειδη ομως το ειχαμε βαψει πριν κανα 2 χροια ξηλωσε και το χρωμα γυρω γυρο,δεν θυμαμαι ποσες παντοφλιες επεσαν ,απο καποιο σημειο και μετα δεν μετρουσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.

Σκέφτομαι να αγοράσω το Logitech Harmony για να ελέγχω μια τηλεόραση LG, ένα soundbar JVC και ένα κλιματιστικό Samsung. Όλα αυτά θέλω να τα ελέγχω και μέσω της Alexa.

Τώρα βλέπω πως και η Broadlink έχει βγάλει το RM Pro+ που αν κατάλαβα καλά κάνει τα ίδια μέσω κινητού και έχει και skill για Alexa.

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς, είναι αποτελεσματικό; Η διαφορά της τιμής είναι περίπου στο 1/3 και με βάζει σε σκέψεις.

Περιμένω το feedback σας, ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vlachaquito είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Σκέφτομαι να αγοράσω το Logitech Harmony για να ελέγχω μια τηλεόραση LG, ένα soundbar JVC και ένα κλιματιστικό Samsung. Όλα αυτά θέλω να τα ελέγχω και μέσω της Alexa.

Τώρα βλέπω πως και η Broadlink έχει βγάλει το RM Pro+ που αν κατάλαβα καλά κάνει τα ίδια μέσω κινητού και έχει και skill για Alexa.

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς, είναι αποτελεσματικό; Η διαφορά της τιμής είναι περίπου στο 1/3 και με βάζει σε σκέψεις.

Περιμένω το feedback σας, ευχαριστώ πολύ!

σου πουλαω το δικο μου αμα θελεις ,δεν εμεινα ευχαριστημενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vlachaquito είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Σκέφτομαι να αγοράσω το Logitech Harmony για να ελέγχω μια τηλεόραση LG, ένα soundbar JVC και ένα κλιματιστικό Samsung. Όλα αυτά θέλω να τα ελέγχω και μέσω της Alexa.

Τώρα βλέπω πως και η Broadlink έχει βγάλει το RM Pro+ που αν κατάλαβα καλά κάνει τα ίδια μέσω κινητού και έχει και skill για Alexa.

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς, είναι αποτελεσματικό; Η διαφορά της τιμής είναι περίπου στο 1/3 και με βάζει σε σκέψεις.

Περιμένω το feedback σας, ευχαριστώ πολύ!

Τώρα που μιλάμε το rm pro ειναι το main unit του εξυπνου σπιτιου μου. Ελεγχω 

  • Air condition
  • TV
  • 4 rf πριζες

Ασυναγώνιστο κατα την άποψη μου, go for it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, slk200gr είπε

σου πουλαω το δικο μου αμα θελεις ,δεν εμεινα ευχαριστημενος

Σε ευχαριστώ, θα το σκεφτώ και θα σου γράψω

2 λεπτά πριν, jniki10 είπε

Τώρα που μιλάμε το rm pro ειναι το main unit του εξυπνου σπιτιου μου. Ελεγχω 

  • Air condition
  • TV
  • 4 rf πριζες

Ασυναγώνιστο κατα την άποψη μου, go for it

Το έχεις ρυθμίσει να συνεργάζεται με την Alexa? Πως είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, vlachaquito είπε

Σε ευχαριστώ, θα το σκεφτώ και θα σου γράψω

Το έχεις ρυθμίσει να συνεργάζεται με την Alexa? Πως είναι?

με alexa το δουλευω κυρίως. 

Εμένα με βολεύει. Ανταποκρίνεται μια χαρά!

Επεξ/σία από jniki10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, slk200gr είπε

και εγω πηρα μια φορα απο το κυτιο και διστυχος απο το σαλονι ,επειδη ομως το ειχαμε βαψει πριν κανα 2 χροια ξηλωσε και το χρωμα γυρω γυρο,δεν θυμαμαι ποσες παντοφλιες επεσαν ,απο καποιο σημειο και μετα δεν μετρουσα

Εγω παλι ακομα δεν εχω τετοια προβληματα καθως μενω μονος μου!!! Στον τοιχο πως το εβαλες? Δοκιμασα καποια κυτια αλλα ειναι μεγαλα και ηθελε λιγο σκαψιμο ο τοιχος.Τελικα βρηκα μια ταινια διπλης οψεως στο γραφειο και το εβαλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexx είπε

Εγω παλι ακομα δεν εχω τετοια προβληματα καθως μενω μονος μου!!! Στον τοιχο πως το εβαλες? Δοκιμασα καποια κυτια αλλα ειναι μεγαλα και ηθελε λιγο σκαψιμο ο τοιχος.Τελικα βρηκα μια ταινια διπλης οψεως στο γραφειο και το εβαλα. 

Απο το κυτιο τραβηξα ουδετερο στην πριζα που ηταν απο κατω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω πως στερεωσες τον διακοπτη στον τοιχο. Εγω εβγαλα τον παλιο και εβαλα της sonoff με λιγη ταινια οπως ειπα γιατι δεν μπορεσα να βρω αλλο τροπο. κατι κυτια διακοπτων για γυψοσανιδα δεν μου εκαναν γιατι ηταν λιγο πιο μεγαλα απο την τρυπα που ειχε ο παλιος διακοπτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alexx είπε

Εγώ πάντως σ ένα sonoff που έβαλα δοκιμαστικά στο δωμάτιο, πήρα ουδέτερο από το μπουάτ πάνω από τον διακόπτη. Άνοιξα το καπάκι, βρήκα τους ουδετερους, συνέδεσα κάνα μέτρο καλώδιο ,πέρασμα μέσα από την σωλήνα και έτοιμο. Ούτε σκαψίματα ούτε τίποτα. Υπάρχει κάνα κυτιο που να μπαίνει μέσα ο sonoff η κάποια πατέντα; Εγώ τον έχω στερεώσει με ταινία διπλής όψης!!!

το παιδι λεει οτι εκει π ειναι οι διακοπτες δεν περναει πουθενα  ουδετερος  προφανως δεν εχει μπριζες  οποτε δεν μπορει να κανει κατι , θα θελε  επαγγελματια  να  του  τραβηξει ουδετερο απο κοντινο κουτι και αυτο μαλλον θελει σκαψιμο αλλιως  θελει τραβηγμα απο τον πινακα

1 ώρα πριν, vlachaquito είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Σκέφτομαι να αγοράσω το Logitech Harmony για να ελέγχω μια τηλεόραση LG, ένα soundbar JVC και ένα κλιματιστικό Samsung. Όλα αυτά θέλω να τα ελέγχω και μέσω της Alexa.

Τώρα βλέπω πως και η Broadlink έχει βγάλει το RM Pro+ που αν κατάλαβα καλά κάνει τα ίδια μέσω κινητού και έχει και skill για Alexa.

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς, είναι αποτελεσματικό; Η διαφορά της τιμής είναι περίπου στο 1/3 και με βάζει σε σκέψεις.

Περιμένω το feedback σας, ευχαριστώ πολύ!

αν εχεις υπομονη ερχεται το rm 3 mini (blackbean) 30 γεναρη  ειναι πιο φθηνο  απο το  rm pro απλα δεν εχει rf  και δεν φτανει μεχρι τα αλλα δωματια (ελεγχει μονο ενα δωματιο) κατα ταλλα  μπορει να ελεγχει τους ιδιους ir κωδικους με το μεγαλο αδελφακι του κανω  υπομονη κι εγω να το παρω 

6 λεπτά πριν, alexx είπε

Εννοω πως στερεωσες τον διακοπτη στον τοιχο. Εγω εβγαλα τον παλιο και εβαλα της sonoff με λιγη ταινια οπως ειπα γιατι δεν μπορεσα να βρω αλλο τροπο. κατι κυτια διακοπτων για γυψοσανιδα δεν μου εκαναν γιατι ηταν λιγο πιο μεγαλα απο την τρυπα που ειχε ο παλιος διακοπτης.

ρε παιδια γιατι χαλατε  το σπιτι σας  ετσι ? αν θελετε  διακοπτη τοιχου εχει η sonoff και η broadlink συμφωνω ειναι πιο αλμυρο απο το switch  αλλα αντι να φατε  10 πιτογυρα σε εναν μηνα  παρτε εναν διακοπτη touch που ειναι και ομορφος

Επεξ/σία από kama28
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...