Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, panoskir είπε

Εννοειται οτι θα μπορεις,χειροκινητο εννοω bypass ,δηλαδη στην περιπτωση που παθει κατι το sonoff να μπορεις να αναψεις τον θερμοσυφωνα.Α και πριν το sonoff οπωσδηποτε διπολικη ασφαλεια 6A.

Υπάρχει spare sonoff οπότε αν πάθει κάτι το αλλάζω επιτόπου

Εχουμε και λέμε λοιπόν

Η σειρά ειναι

230ν->Διπολική ασφάλεια 6Α->sonoff->ρελε->διακοπτης (παντα on)->θερμοσίφωνας

Αυτός ειναι ο πίνακας που εχει το θερμοσίφωνα

IMG-20190129-183231.jpg

Οπότε παρεμβάλω διπολική-sonoff-ρελέ πριν τον διακόπτη(είναι ο κατεβασμένος,προφανώς)

Το sonoff 10A ειναι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, alexx είπε

Και η σωστη σειρα με διακοπτη 3 θεσεων?

Ασφαλεια διπολικη(6Α) ,για να κοβει και ουδετερο, του sonoff η ασφαλεια κοβει μονο φαση ->sonoff->διακοπτης 3 θεσεων ->ρελε ισχυος 20A -> θερμοσυφωνας 

37 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Υπάρχει spare sonoff οπότε αν πάθει κάτι το αλλάζω επιτόπου

Εχουμε και λέμε λοιπόν

Η σειρά ειναι

230ν->Διπολική ασφάλεια 6Α->sonoff->ρελε->διακοπτης (παντα on)->θερμοσίφωνας

Αυτός ειναι ο πίνακας που εχει το θερμοσίφωνα

IMG-20190129-183231.jpg

Οπότε παρεμβάλω διπολική-sonoff-ρελέ πριν τον διακόπτη(είναι ο κατεβασμένος,προφανώς)

Το sonoff 10A ειναι οκ;

Ακριβώς, τα υλικα που θα χρειαστεις ειναι αυτά:

Διπολικη ασφαλεια 6Α

ΡΕΛΕ 20A

Επεξ/σία από panoskir
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, panoskir είπε

Ασφαλεια διπολικη(6Α) ,για να κοβει και ουδετερο, του sonoff η ασφαλεια κοβει μονο φαση ->sonoff->διακοπτης 3 θεσεων ->ρελε ισχυος 20A -> θερμοσυφωνας 

Ακριβώς, τα υλικα που θα χρειαστεις ειναι αυτά:

Διπολικη ασφαλεια 6Α

https://mouratoglou.gr/index.php/18148.html 

Είσαι αρχηγός!

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, panoskir είπε

Τροποποίησα λιγο το σχέδιο σου for future reference

SONOFF.png

Ωραίος!

Όλο και σε κάποιον θα φανεί χρήσιμο πιστεύω!

17 λεπτά πριν, panoskir είπε

Τροποποίησα λιγο το σχέδιο σου for future reference

SONOFF.png

Μια τελευταία ερώτηση που δεν απαντήθηκε.

Το 10άρι sonoff μου κάνει,έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Ωραίος!

Όλο και σε κάποιον θα φανεί χρήσιμο πιστεύω!

Μια τελευταία ερώτηση που δεν απαντήθηκε.

Το 10άρι sonoff μου κάνει,έτσι;

ναι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panoskir είπε

Οχι.Αυτο μην το κανεις ειναι μεγαλο λαθος,Dimitri's το σχεδιο σου εχει μονο ενα λαθος τα 230ν πρεπει πηγαινουν στο ρελε και οχι στον υπαρχων ασφαλειοδιακοπτη εκει θα πηγαινουν οι εξοδοι του ρελε..

Digitheos τα εχεις λαθος στο μυαλο σου ,εαν βαλει τον ηδη υπαρχων ασφαλειοδιακοπτη στην αρχη του κυκλωματος πριν το sonoff αυτο που θα καταφερει θα ειναι να ασφαλισει το sonoff των 10A με ασφαλεια 20Α το οποιο ειναι τελειως λαθος.Απο οτι καταλαβαινω δεν ξεχωριζεις volt απο ampere,τα 230v μια χαρα τα διαχειριζεται το sonoff ειναι η ταση λειτουργιας του,εαν δεν τα παρει δεν δουλευει.Το θεμα ειναι οτι εαν ακολουθησει τις συμβουλες σου θα εχει προβλημα..

Μια χαρα ξεχωριζω τα volt απο τα amper φιλε μου ειμαι 30 χρονια ηλεκτρολογος ,δεν εννουσα να ασφαλισει το sonnof με 20 amper ασφαλεια ,σιγουρα θελει διπολικη  6 amper ,αν κανει ο φιλος λιγο υπομονη θα ανεβασω ενα σχεδιο ,ειναι δυο κυκλωματα ενα της οδηγησης και ενα με το ισχυος,και λεγοντας οτι ο διακοπτης πρεπει να παει στην  αρχη εννουσα οτι πρεπει να ασφαλισει το κυκλωμα ισχυος απο την αρχη οχι το sonnof (παραβλεψη)το sonnof και το κυκλωμα οδηγησης θα ασφαλιζεται ανεξαρτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, DIGITHEOS είπε

Το σχεδιο φιλε μου δεν ειναι σωστο , το 230 απο το sonnof πρεπει να διεγειρει το πηνιο του ρελε οχι να περναει απο μεσα ετσι θα το καψει γιατι θα περασει ολο το φορτιο απο την επαφη του sonnof,και επισης ο διακοπτης-ασφαλεια παει παντα στην αρχη του κυκλωματος οχι στο τελος...

Αυτό που εγραψα, το εγραψα με βαση το παραπανω σχολιο για τα 230v του sonoff αυτη ειναι η ταση λειτουργιας του(για την ακριβεια 90v-250v) αναγκαστικα θα περασουν απο μεσα του αλλιως δεν θα δουλευει,το λαθος που ειχε το σχεδιο(εκτος της προσθήκης ασφάλειας) ηταν το ρευμα που πηγαινε στον διακοπτη και οχι στο ρελε.Το σχεδιο δεν εδειχνε οτι το φορτιο του θερμοσιφωνα θα περναει απο το sonoff σε κανενα σημειο.

1 ώρα πριν, DIGITHEOS είπε

Μια χαρα ξεχωριζω τα volt απο τα amper φιλε μου ειμαι 30 χρονια ηλεκτρολογος ,δεν εννουσα να ασφαλισει το sonnof με 20 amper ασφαλεια ,σιγουρα θελει διπολικη  6 amper ,αν κανει ο φιλος λιγο υπομονη θα ανεβασω ενα σχεδιο ,ειναι δυο κυκλωματα ενα της οδηγησης και ενα με το ισχυος,και λεγοντας οτι ο διακοπτης πρεπει να παει στην  αρχη εννουσα οτι πρεπει να ασφαλισει το κυκλωμα ισχυος απο την αρχη οχι το sonnof (παραβλεψη)το sonnof και το κυκλωμα οδηγησης θα ασφαλιζεται ανεξαρτητα...

Καταλαβα τι εννοεις, να βαλει τον υπαρχων ασφαλειοδιακοπτη (συνέχεια on) πριν το ρελε, ειναι και αυτο λυση ή να βαλει μια τετοια πριν το ρελε

Επεξ/σία από panoskir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για να βαλω την πινελια μου καλυτερα απο αδειουχο ηλεκτρολογο αν δεν ειναι καποιος σιγουρος....το ρευμα δεν συγχωρει..(κατεβασα το σχεδιο δεν το θεωρω και γω καλη ιδεα οπως λεει και ο φιλος απο κατω... )

Επεξ/σία από DIGITHEOS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DIGITHEOS είπε

Για μενα ετσι πρεπει να γινει πιστευω.... και για να βαλω την πινελια μου καλυτερα απο αδειουχο ηλεκτρολογο αν δεν ειναι καποιος σιγουρος....το ρευμα δεν συγχωρει....

sxedio.pdf

Για μενα οποιαδηποτε επεμβαση στον πινακα πρεπει να γινεται απο αδειουχο ηλεκτρολογο και μονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panoskir είπε

Για μενα οποιαδηποτε επεμβαση στον πινακα πρεπει να γινεται απο αδειουχο ηλεκτρολογο και μονο.

Σωστος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να προσέχουμε με τις προτροπές και τα σχεδιαγράμματα. Θα εφαρμοσει κανένας το προηγούμενο σχεδιάγραμμα που δείχνει σύνδεση στη σειρά και θα πάρει καμία φωτιά στον πίνακα.

Επιβάλλεται να κάνει εγκατάσταση αδειούχος ηλεκτρολόγος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον φαίνεται αυτό εδώ για τα λεφτά του!  https://gr.gizchina.com/2019/01/29/alfawise-ks1-smart-home-remote-ena-remote-gia-olo-to-spiti-sta-14e/  ... Τώρα αν παίζει οκ δεν ξέρω, αλλά για την τιμή του αξίζει μια δοκιμή. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...