Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
2 λεπτά πριν, icsd08063 είπε

To shelly 2.5 από όσο βλέπω υποστηρίζει Amazon Alexa και Google Home οπότε με ένα home mini για αρχή πχ θα είμαι ok.
Το θέμα είναι στη συνδεσμολογία και κατά πόσο το ηλεκτρολογικό δίκτυο που φαίνεται στις φωτογραφίες μπορεί να υποστηρίξει το shelly 2.5 .

Αν μπορεί και αν μπορώ να το κάνω και εγώ, το έχω πάρει αμέσως.

Λογικά εισαι εντάξει απο καλώδια αλλα περιμένε κάποιον με περισσότερες γνώσεις στα ηλεκτρολογικά να σου πει. Αν και νομιζω χωρις κάποιον να το ελέγξει δεν μπορείς ποτε να είσαι σίγουρος γιατι ειναι αρκετοί αυτοι που επειδη τελείωσε ενα χρώμα καλωδίου βάζουν κάποιο άλλο που δεν θα έπρεπε!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 3/2/2019 στις 12:01 ΜΜ, papars είπε

 

Στην πρώτη γραμμή γράφω "μπορείς / πρέπει" γιατί υπάρχει και η λύση αυτή https://www.legrand.gr/products/smart_home_legrand.html που θα δουλέψει όπως είσαι τώρα.  Έχει βέβαια μεγαλύτερο κόστος αλλά λιγότερο πονοκέφαλο στο θέμα του προγραμματισμού / πειραματισμού / εγκατάστασης και ομορφιάς (στην όψη). Μπορεί να ρυθμιστεί ευκολότερα από τα διάφορα που πειραματιζόμαστε το νήμα αυτό και δεν απαιτεί ιδιαίτερες γνώσεις για την τοποθέτηση ή άλλες αλλαγές.

εγω που είμαι στην ιδια φάση (ανακαίνηση συντομα) τους καλοβλέπω. Μοιαζει να ειναι ολοκληρωμένο σύστημα και δουλευει με google home. φθηνο δεν ειναι αλλα γλυτωνω τον κοπο να ψαχνω με τις ωρες να φτιαξω ολα οσα θελω. Εχει κανεις εμπειρια απο legrand smart?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το home assistant Πάντως είναι μαύρη τρύπα κατανάλωσης χρόνου.

Ξεκινάς με ένα απλό widget να βλέπεις τον καιρό και καταλήγεις να κάνεις αυτοματισμούς του τύπου:

Αν η θερμοκρασία στο δωμάτιο του γιου είναι <20 μεταξύ 21:00 και 07:00 με την πόρτα κλειστή τότε άναψε του την ζέστη μην φύγει με πνευμονία

μετά μπλέκεις με τα floorplan, τα tasmota και τα φλασαρίσματα , τα One wire parasitic mode του Db1820s για να βλέπεις θερμοκρασία νερού καθώς και φλασάρεις nodemcu για να βλέπεις την στάθμη του πετρελαίου.

στα 20-25 μόνος με τον σκύλο καλά είναι. στα 37 με γυναικά,παιδιά,σκυλιά θέλει καλό καταμερισμό χρόνου 😀

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, karaLRS είπε

το home assistant Πάντως είναι μαύρη τρύπα κατανάλωσης χρόνου.

Ξεκινάς με ένα απλό widget να βλέπεις τον καιρό και καταλήγεις να κάνεις αυτοματισμούς του τύπου:

Αν η θερμοκρασία στο δωμάτιο του γιου είναι <20 μεταξύ 21:00 και 07:00 με την πόρτα κλειστή τότε άναψε του την ζέστη μην φύγει με πνευμονία

μετά μπλέκεις με τα floorplan, τα tasmota και τα φλασαρίσματα , τα One wire parasitic mode του Db1820s για να βλέπεις θερμοκρασία νερού καθώς και φλασάρεις nodemcu για να βλέπεις την στάθμη του πετρελαίου.

στα 20-25 μόνος με τον σκύλο καλά είναι. στα 37 με γυναικά,παιδιά,σκυλιά θέλει καλό καταμερισμό χρόνου 😀

αυτα ειναι υπερβολες. να ειναι εξυπνο το σπιτι αλλα οχι να καθεσαι να το σεταρεις 5 χρονια. αλλωστε η ζωη ειναι εξω απ αυτο. επεσα και εγω στην τρυπα αυτη για λιγο και σκεφτομουν να βαλω ασυρματους διακοπτες για το φως του μπανιου λες και έχει καποιο νόημα. Νομιζω εκτος απο την θερμοκρασια, 2-3 μπριζες και 3-4 διακόπτες και κανενα ρολο ολα τα αλλα ειναι υπερβολη. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Στα 20-25 μόνος με τον σκύλο καλά είναι. στα 37 με γυναικά,παιδιά,σκυλιά θέλει καλό καταμερισμό χρόνου 

Αυτό που είπες είναι μεγάλη κουβέντα. Έχω ανοίξει πολλά projects για το σπιτι (πχ στήσιμο οικιακού firewall) τα οποία έχουν μείνει στην μέση λόγω χρόνου. 

39 λεπτά πριν, icsd08063 είπε

Ευχαριστώ για το feedback!
Με τα home assistant δεν τα πάω τόσο καλά ακόμη, στο μέλλον ωστόσο ποτέ δεν ξέρεις.

Μέτρησα διαστάσεις στο wall socket (4 εκ βάθος Χ 5 εκ πλάτος Χ 6 εκ ύψος).
Με παίρνει οριακά για το shelly 2.5 (1.7 εκ Χ 3.9 εκ x 3.6 εκ) όσο αφορά το βάθος καθώς έχω 1,7 εκατοστά το πάχος του shelly + 2,3 εκατοστά το πάχος του legrand διακόπτη που έχω τώρα = 4 εκ, όσο και το βάθος.

socket1.jpg

socket2.jpg

Αν δείτε από τις παραπάνω εικόνες τα καλώδια, μπορείτε να με βοηθήσετε με τη συνδεσμολόγια για το shelly 2.5? Σκέφτομαι πολύ να το τσιμπήσω μόλις γίνει διαθέσιμο καθώς φαίνεται πως πληρεί όλα τα κριτήρια (κρυμμένο, οικονομικό και δεν αλλάζω τους διακόπτες μου).
Από όσο βλέπετε, χρησιμοποιούνται τα κόκκινα, τα καφέ και τα μαύρα καλώδια ενώ τελείως αχρησιμοποίητα παραμένουν ένα κίτρινο και ένα μπλε.

Εδώ και η συνολική εικόνα των διακοπτών.
Υπενθυμίζω ότι ο τελικός μου στόχος (για αρχή τουλάχιστον) είναι ο τελευταίος διπλός διακόπτης που ελέγχει τα εξωτερικά φώτα να γίνει smart.

socket3.jpg

Εσύ τουλάχιστον τα έχεις σωστά. Εγώ για την είσοδο και τα φώτα της πυλωτής δεν ξερω τι σκεφτόταν ο ηλεκτρολόγος. Στον κάθε διπλό διακοπτη υπάρχει συνδεδεμένο ενα εξωτερικό και ένα εσωτερικό φως. Οπότε για να ανοίξω τα εξωτερικά θέλω περισσότερους από ένα διακόπτες smart. 

 

Μιας και το έφερε η κουβέντα στα εσωτερικές προσθήκες για υπάρχοντες διακόπτες... ποιες λύσεις υπάρχουν γενικοτερα; Διάβασα για fibaro, τώρα για shelly.... υπάρχει κάτι άλλο παρομοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα υποστηρίξω κι εγώ την λύση του Home Assistant.
Μέσα σε 2 μέρες και με αρκετή έρευνα κατάφερα να καταλάβω την λογικη κ την γλώσσα yaml.
Φυσικά υπάρχει τρομερή υποστήριξη απο πισω και κατα 99% θα βρεις έτοιμο κωδικο για ό,τι αυτοματισμό θέλεις να κάνεις γιατι πολυ απλά θα σ εχει προλάβει κάποιος άλλος.
Οι ανάγκες είναι ίδιες. Ο διαθέσιμος χρόνος και η γλώσσα αλλάζουν.

Επέλεξε το με κλειστα μάτια και οτιδήποτε αλλο θα το χτίσεις σταδιακά είτε μόνος είτε με βοήθεια απο το community!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω το shelly και αμφιβάλω αν χωράει σε κουτί με τις π@παριές που έχουν κάνει οι ηλεκτρολόγοι.  Άραγε θέλει και αυτό push-on διακόπτες;

Με την λίγη πείρα που έχω, θεωρώ πως η καλύτερη λύση είναι οι διακόπτες που δεν έχουν wifi.  Οι λύσεις με zigbee / zwave + gateway  θα είναι το μέλλον.  Και χαμηλότερη συνολικά κατανάλωση και λιγότερο RF γύρω μας (και όχι απαραίτητα από άποψη υγείας).

Όσο για το χρόνο που λέτε ... άστα.  Έχω πάρει ένα μάτσο έξυπνα gadget και τρώνε σκόνη ...  Από τα δεκάδες sonoff ένα έχω βάλει σε λειτουργία και σε αυτό έχω συνδέσει το μπουτόν που είναι στο σώμα του σε εξωτερικό διακόπτη για να το ανάβω /σβήνω.  Που να βρω χρόνο ανάμεσα στη καθημερινή μάχη για πληρωμή των φόρων ...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι σχετική.  Για μένα ως καλύτερη θα έλεγα κάτι το οποίο πχ μετά από μια διακοπή ρεύματος ή διακοπη ίντερνετ , gateway κλπ θα επανέρθει σε λειτουργία κανονικά και δεν θα κολλήσει ποτέ να σε αφήσει ξεκρέμαστο όταν λείπεις από το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, _filippos_ είπε

αυτο με τα zigbee/zwave με απασχολεί λιγάκι

δεν ειναι καλύτερο το κάθε entity να ειναι αυτονομο κ να μην εξαρταται απο gateway?

Τον ίδιο ρόλο δεν παίζει και το wifi a.p.? Αν χαλάσει ή κόψει το ίντερνετ δεν μένεις ξεκρέμαστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
56 λεπτά πριν, papars είπε

Τον ίδιο ρόλο δεν παίζει και το wifi a.p.? Αν χαλάσει ή κόψει το ίντερνετ δεν μένεις ξεκρέμαστος;

Όχι γιατί αν δεν έχεις ίντερνετ δεν θα έχεις πρόσβαση μέσω ίντερνετ αλλά θα έχεις μέσο τοπικού δικτύου. Αν και εγώ δεν το λαμβάνω υπόψη μου γιατι πόσες φορές μένεις χωρίς ίντερνετ και για πόσο; μιλάω πάντα για λύσεις που ότι και να γίνει δουλεύει πάντα χειροκίνητα. 

8 ώρες πριν, cambo99 είπε

Η καλύτερη λύση είναι σχετική.  Για μένα ως καλύτερη θα έλεγα κάτι το οποίο πχ μετά από μια διακοπή ρεύματος ή διακοπη ίντερνετ , gateway κλπ θα επανέρθει σε λειτουργία κανονικά και δεν θα κολλήσει ποτέ να σε αφήσει ξεκρέμαστο όταν λείπεις από το σπίτι.

Στο HA τουλάχιστον μπορείς να το ρυθμίσεις ώστε κατά το start up να κάνει ότι θες οπότε μπορείς να το ρυθμίσεις τι θα γίνει σε περίπτωση που γίνει επανεκκίνηση για τον οποιοδήποτε λόγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, icsd08063 είπε

Ευχαριστώ για το feedback!
Με τα home assistant δεν τα πάω τόσο καλά ακόμη, στο μέλλον ωστόσο ποτέ δεν ξέρεις.

Μέτρησα διαστάσεις στο wall socket (4 εκ βάθος Χ 5 εκ πλάτος Χ 6 εκ ύψος).
Με παίρνει οριακά για το shelly 2.5 (1.7 εκ Χ 3.9 εκ x 3.6 εκ) όσο αφορά το βάθος καθώς έχω 1,7 εκατοστά το πάχος του shelly + 2,3 εκατοστά το πάχος του legrand διακόπτη που έχω τώρα = 4 εκ, όσο και το βάθος.

socket1.jpg

socket2.jpg

Αν δείτε από τις παραπάνω εικόνες τα καλώδια, μπορείτε να με βοηθήσετε με τη συνδεσμολόγια για το shelly 2.5? Σκέφτομαι πολύ να το τσιμπήσω μόλις γίνει διαθέσιμο καθώς φαίνεται πως πληρεί όλα τα κριτήρια (κρυμμένο, οικονομικό και δεν αλλάζω τους διακόπτες μου).
Από όσο βλέπετε, χρησιμοποιούνται τα κόκκινα, τα καφέ και τα μαύρα καλώδια ενώ τελείως αχρησιμοποίητα παραμένουν ένα κίτρινο και ένα μπλε.

Εδώ και η συνολική εικόνα των διακοπτών.
Υπενθυμίζω ότι ο τελικός μου στόχος (για αρχή τουλάχιστον) είναι ο τελευταίος διπλός διακόπτης που ελέγχει τα εξωτερικά φώτα να γίνει smart.

socket3.jpg

To shelly 2.5 είναι για ρολά!

Για διακόπτες φώτων χρειάζεσαι τον απλό Shelly 1 , που κάνει 9.90Εuro εκτός αν χάνω εγώ κάτι!

16 ώρες πριν, karaLRS είπε

το home assistant Πάντως είναι μαύρη τρύπα κατανάλωσης χρόνου.

Ξεκινάς με ένα απλό widget να βλέπεις τον καιρό και καταλήγεις να κάνεις αυτοματισμούς του τύπου:

Αν η θερμοκρασία στο δωμάτιο του γιου είναι <20 μεταξύ 21:00 και 07:00 με την πόρτα κλειστή τότε άναψε του την ζέστη μην φύγει με πνευμονία

μετά μπλέκεις με τα floorplan, τα tasmota και τα φλασαρίσματα , τα One wire parasitic mode του Db1820s για να βλέπεις θερμοκρασία νερού καθώς και φλασάρεις nodemcu για να βλέπεις την στάθμη του πετρελαίου.

στα 20-25 μόνος με τον σκύλο καλά είναι. στα 37 με γυναικά,παιδιά,σκυλιά θέλει καλό καταμερισμό χρόνου 😀

Εγώ το βλέπω εντελώς ανάποδα !Το HA είναι ότι πρέπει για εμάς τους παντρεμένους με παιδιά :D

Είναι και γαμώ τα προτζεκτάκια για τα spare Σάββατα, αρκεί να έχεις το ελεύθερο να κλειστείς στο δωμάτιο και να ξεκλέψεις ένα 2ωράκι χωρίς να σε ενοχλεί κανένας  !

προφανώς αν θέλεις να τα φτιάξεις όλα μαζί και με την μια, ούτε αν γύρναγα τον χρόνο πίσω και ήμουν 25άρης φοιτητής δεν θα μου έφτανε ο χρόνος ;)

άσε που τότε το μόνο για το οποίο καιγόμασταν ήταν οι γκόμενες - μπύρες και συναυλίες και δεν είχαμε και τα λεφτά να ασχοληθούμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsakfot είπε

To shelly 2.5 είναι για ρολά!

 

δηλαδη μπορω να τον βαλω στα ρολα μου που εχω μηχανισμο και να δουλεψει η θελω και τιποτα αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsakfot είπε

To shelly 2.5 είναι για ρολά!

Για διακόπτες φώτων χρειάζεσαι τον απλό Shelly 1 , που κάνει 9.90Εuro εκτός αν χάνω εγώ κάτι!

Εγώ το βλέπω εντελώς ανάποδα !Το HA είναι ότι πρέπει για εμάς τους παντρεμένους με παιδιά :D

Είναι και γαμώ τα προτζεκτάκια για τα spare Σάββατα, αρκεί να έχεις το ελεύθερο να κλειστείς στο δωμάτιο και να ξεκλέψεις ένα 2ωράκι χωρίς να σε ενοχλεί κανένας  !

προφανώς αν θέλεις να τα φτιάξεις όλα μαζί και με την μια, ούτε αν γύρναγα τον χρόνο πίσω και ήμουν 25άρης φοιτητής δεν θα μου έφτανε ο χρόνος ;)

άσε που τότε το μόνο για το οποίο καιγόμασταν ήταν οι γκόμενες - μπύρες και συναυλίες και δεν είχαμε και τα λεφτά να ασχοληθούμε

δεν ξέρω για σένα εγώ ακόμα καίγομαι για μπύρες χαχα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, slk200gr είπε

δηλαδη μπορω να τον βαλω στα ρολα μου που εχω μηχανισμο και να δουλεψει η θελω και τιποτα αλλο?

άνοιξε τον διακόπτη των ρολών και δες τι καλώδια έχεις!

Αν πέφτουν πάνω στον διακόπτη 3 καλώδια (καλώδιο 1 - ρολό πάνω , καλώδιο 2 - ρολό κάτω - καλώδιο 3 Line ), Θα χρειαστείς μόνο να φέρεις ένα neutral για να παίξεις με τον Shelly 2.5. Τουλάχιστο αυτό λέει ο κατασκευαστής ότι κάνει ! εγώ προσωπικά το έφτιαξα με zwave Fibaro  :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...