Προς το περιεχόμενο

Καταγγελια στο Συνηγορο του Πολιτη για τα ΕΛΤΑ


dancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο δικο μου εδω και χωρις ειδοποιηση δε δινουν.

Μονη παρατυπια ειναι που δινουν τα δεματα στο πατερα μου χωρις εξουσιοδοτηση.

Αλλα με τη ταυτοτητα μου και την ειδοποιηση μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξεθάβω το παλιό θέμα, αφού τα χάλια των ΕΛΤΑ παραμένουν διαχρονικά. Για την 11ήμερη μέχρι σήμερα "μη εξέλιξη" της δρομολόγησης παράδοσης δέματος εξωτερικού, είπα να κάνω παράπονο και να δω εαν θα έχει κάποιο αποτέλεσμα. 

Πρώτη ενέργεια : Υποβολή παραπόνου στα ΕΛΤΑ, στην εξυπηρέτηση καταναλωτών με θέμα την μη διακίνηση δέματος ενός Ελλάδας (βάσει εικόνας αριθμού αποστολής)

(για να δούμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Ελτα δυστυχως ξεπερνουν και την acs . Πριν λιγες ημερες περιμενω δεμα απο αμαζον,παραδοση απο ελτα.

Επιστρεφω κατα τις 10 στο σπιτι απο τρεξιμο.Στο σπιτι ειναι τα γυναικοπαιδα και δεμα δεν εχει ερθει .Κατα τις 11.30 ερχεται μηνυμα απο αμαζον για αδυναμια παραδοσης.Τσεκαρω ελτα λεει οτι δε με βρηκαν.Κατεβαινα κατω βρισκω χαρτακι οτι περασαν στις 9.30!! και δε με βρηκαν.Προφανως ετοιμαζουν τα χαρτακια απο πριν με μια ωρα που εχουν κεφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, cumulus είπε

Τα Ελτα δυστυχως ξεπερνουν και την acs . Πριν λιγες ημερες περιμενω δεμα απο αμαζον,παραδοση απο ελτα.

Επιστρεφω κατα τις 10 στο σπιτι απο τρεξιμο.Στο σπιτι ειναι τα γυναικοπαιδα και δεμα δεν εχει ερθει .Κατα τις 11.30 ερχεται μηνυμα απο αμαζον για αδυναμια παραδοσης.Τσεκαρω ελτα λεει οτι δε με βρηκαν.Κατεβαινα κατω βρισκω χαρτακι οτι περασαν στις 9.30!! και δε με βρηκαν.Προφανως ετοιμαζουν τα χαρτακια απο πριν με μια ωρα που εχουν κεφι.

Ήλπιζα ότι λόγω συνεργασίας με Amazon θα βελτίωναν λίγο τις τεχνικές τους, αλλά μάλλον όχι. ΕΛΤΑ και γενικά δημόσιες υπηρεσίες είναι η μάστιγα αυτή της χώρας (μεταξύ άλλων). 

Από την μια λέμε εκμετάλλευση από τους εργοδότες, από την άλλη αν δεν υπάρχει μπαμπούλας (αφεντικό) στον εργασιακό χώρο, ο καθένας κάνει ότι του κατέβει. 

Επεξ/σία από georgerov
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, PGP737ng είπε

Παράπονα για τα ΕΛΤΑ που κάνουμε? Μόνο στο συνήγορο?

Μπορείς να καταθέσεις επίσημα  και στην ΕΕΤΤ που είναι η αρμόδια από εδώ

https://apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam?ctype=postal

Προϋποθέτει όμως ότι έχεις ήδη καταθέσει την ίδια καταγγελία και στην υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών ΕΛΤΑ και δεν έχεις βρει άκρη από εκεί.

Γενικά η διαδικασία για επίλυση διαφορών με παρόχους ταχυδρομικών υπηρεσιών όπως την καταγράφει η ΕΕΤΤ  ( https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Postal/Diffproc/index.html) είναι 

Αναφορά σε κείμενο

Η ενδεδειγμένη και προτεινόμενη διαδικασία επίλυσης διαφορών περιλαμβάνει τα ακόλουθα στάδια:

Α. Φιλικός διακανονισμός εντός ή εκτός ΧΥΚ
Επικοινωνήστε εγγράφως με το Τμήμα Εξυπηρέτησης Καταναλωτών της εταιρείας και ζητήστε να μάθετε τι προβλέπεται στο ΧΥΚ και ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσετε. Μπορείτε να ζητήσετε και τη βοήθεια αναγνωρισμένης οργάνωσης καταναλωτών. Έχετε προθεσμία 6 μηνών από την κατάθεση του ταχυδρομικού αντικειμένου εντός της οποίας οφείλετε να ασκήσετε τα δικαιώματά σας. Δικαίωμα υποβολής αιτήματος αποζημίωσης έχει ο παραλήπτης ή ο αποστολέας.

Β. Επιτροπή Επίλυσης Διαφορών
Αν ο φιλικός διακανονισμός με την εταιρεία αποτύχει, έχετε δικαίωμα να αιτηθείτε τη σύγκληση της Επιτροπής Επίλυσης Διαφορών (ΕΕΔ), η σύσταση της οποίας προβλέπεται στο ΧΥΚ κάθε εταιρείας. Στην ΕΕΔ έχετε δικαίωμα παράστασης προκειμένου να υποστηρίξετε την καταγγελία σας ενώ υποχρεωτικά μετέχει και ένας εκπρόσωπος καταναλωτών.

Γ. Υποβολή καταγγελίας στην ΕΕΤΤ
Αν τα προηγούμενα βήματα αποτύχουν, η εταιρεία κωλυσιεργεί, δεν απαντά στις επιστολές σας ή δε συγκαλεί την ΕΕΔ, τότε μπορείτε να απευθυνθείτε στην ΕΕΤΤ, η οποία θα φροντίσει για την ορθή τήρηση του ΧΥΚ, ενώ δύναται και να αναλάβει τυχόν ελεγκτικές ενέργειες κατά της εταιρείας.

Δ. Εξωδικαστική ή δικαστική επίλυση διαφορών
Ανεξάρτητα από την υποβολή καταγγελίας στην ΕΕΤΤ και, κυρίως, για απαιτήσεις που δεν προβλέπονται στο ΧΥΚ, έχετε το δικαίωμα να απευθυνθείτε σε άλλες Ανεξάρτητες Αρχές για ανέξοδη και εξωδικαστική λύση του προβλήματός σας (π.χ. Συνήγορος του Καταναλωτή) ή να προσφύγετε στη Δικαιοσύνη.

 

Επεξ/σία από dexterios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συστημένο από Κίνα που δεν μου παραδόθηκε ποτέ αλλά στο τρακινγκ λέει ότι παραδοθηκε (ελτα). Στο ταχυδρομείο δεν ανευρίσκεται αποδεικτικό παράδοσης υπογεγραμμένο. Τι μπορώ να κάνω;

Επεξ/σία από bluesax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάνει έγγραφη την καταγγελία στα ΕΛΤΑ; Ελαβες επίσημα απάντηση; Τι σου είπαν, δέχονται ότι κακώς το παρέδωσαν τότε ή ισχυρίζονται ότι όλα έγιναν σωστά απλά έχασαν την υπογραφή; Σου προσέφεραν την νόμιμη ελάχιστη αποζημίωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2021 στις 5:46 ΠΜ, dexterios είπε

Έχεις κάνει έγγραφη την καταγγελία στα ΕΛΤΑ; Ελαβες επίσημα απάντηση; Τι σου είπαν, δέχονται ότι κακώς το παρέδωσαν τότε ή ισχυρίζονται ότι όλα έγιναν σωστά απλά έχασαν την υπογραφή; Σου προσέφεραν την νόμιμη ελάχιστη αποζημίωση;

Μου ειπαν οτι τα εδωσαν κατα λαθος αλλου και οτι θα μου τα επιστρεψουν (θα τα παρουν πισω;;). Πριν κανω οτιδηποτε περιμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα περιμενα ενα δεμα απο κινα τελικα ηρθε ελλαδα με track number παω στα ελτα και μου λενε πως το συγκεκριμενο track number το εχουν και αλλα 3 ατομα ενας στην πρεβεζα και μια αλλη κυρια στην αθηνα απο οπου ειμαι και εγω το δεμα μου λεει οτι παραδωθηκε στα ελατα κουριερ λεει αυτο ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ τωρα τι κανω να παω ξανα στο ταχυδρομειο του αμαρουσιου και να τους πω να μου δειξουν το χαρτι με το ονομα αυτης που τα παρελαβε και να την παρουν τηλεφωνο να μου το φερει πισω εξαρτημα για ανταλακτικο αυτοκινητου.Τωρα πως γινεται 3 ατομα να εχουν το ιδιο track number και ο ενας να ειναι απο την πρεβεζα αν ειχε και αυτος το ιδιο track number δεν θα πηγαινε το δεμα στο εκαστοτε ταχυδρομειο εκεινης της περιοχης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...