Προς το περιεχόμενο

Καταγγελια στο Συνηγορο του Πολιτη για τα ΕΛΤΑ


dancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα βγαλεις ακρη φιλε, αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Βεβαια εμενα μου εχουν ερθει και πακετα μετα απο 5 μηνες οποτε ποτε δεν ξερεις, ισως να σου ερθουν καποια στιγμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α ναι, αυτή η κυρία που υπογράφει, τη θυμάμαι, δηλαδή θυμάμαι το όνομα. Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ, τους έκανα μάλιστα και καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Είχα στείλει με Α' προτεραιότητα και συστημένο ένα επιστολικό προς δημόσια υπηρεσία (από δυτικό τομέα Αθηνών σε κεντρικό τομέα Αθηνών) και έκανε 5-6 ημέρες να φτάσει. Πλήρωσα κοντά (4,12Ε για την ακρίβεια) και έκανε βόλτες πέντε ημέρες, εντός Αθηνών (περίπου πριν έναν χρόνο).

Στο δε σάιτ τους αναφέρουν τα εξής :

Με Α΄ ΠΕπιστολές Α΄ Προτεραιότητα Εσωτερικούροτεραιότητα μπορείτε να στείλετε επιστολές, ευχετήριες κάρτες, τιμολόγια, λογαριασμούς και άλλα ταχυδρομικά αντικείμενα που πληρούν τις προδιαγραφές της αλληλογραφίας και τα οποία επιθυμείτε να επιδοθούν την επόμενη εργάσιμη ημέρα από την ημέρα κατάθεσής τους

Η κυρία επί της ουσίας, δεν μου απάντησε ποτέ γιατί καθυστέρησε τόσο. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μία με παρέπεμπε στο ηλεκτρονικό σύστημα (που είχε πέσει εκείνες τις μέρες), μία της άφησα τηλέφωνο και δεν με πήρε ποτέ πίσω (μου το ζήτησε, προκειμένου να λάβει ενημερώση και να με καλέσει πίσω), ενώ στο τέλος τα μασούσε και προσπαθούσε να καλύψει τα ακάλυπτα. Δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος από το επίπεδο ενημέρωσης, ούτε και γνώσεων.

Απευθύνθηκα λοιπόν στην ΕΕΤΤ, όπου η συμπεριφορά τους περισσότερο σε ρόλο διεκπεραιωτή μου έκανε ("ωχ παναγία μου, να φύγει από πάνω μας και αυτό" η κατάσταση), παρά σε ό,τι αναγράφεται στην ιστοσελίδα τους ως ρόλος.

Επέμεινα να μάθω γιατί υπάρχει αυτή η παραπληροφόρηση (να μην πω εξαπάτηση και φανώ σκληρός) του καταναλωτικού κοινού για δήθεν την επόμενη εργάσιμη, τη στιγμή που δεν μπορούν να το τηρήσουν. Ουδέποτε πήρα απάντηση.

Υ.Γ. @MAIK721 Έχεις ξεχάσει να αφαιρέσεις το όνομά σου και από το κυρίως κείμενο, λογικά θα σου ξέφυγε.

Υ.Γ.2 Και μερικές φωτογραφίες για να ξέρουμε και τι λέμε :

 

ELTA_Terms_&_Costs.jpg

InkedScreenshot_2_LI.jpg

Tracking_number.jpg

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα από Αμερική έφτασε σε 2 ημέρες Αθήνα και ήταν στα ΕΛΤΑ 2 εβδομάδες και ακόμα δεν έχει παραδοθεί ΚΑΝ σημείωμα στο σπίτι. Όντως είναι αδικαιολόγητη η καθυστέρηση την ώρα που οι παράδοση προϊόντων κτλ γίνεται κανονικά. 

Δείτε τα ρεζιλίκια τους (σήμερα έχουμε 8 Απριλίου και έφτασε 19 Μαρτίου)

Capture.PNG.6b0778b84b17bde98f334da5cab2d1ca.PNG

Δικαιολογούνται τα Σούπερ Μάρκετ που αυξήθηκε η ζήτηση παράδοσης τον τελευταίο καιρό. Στα ΕΛΤΑ τι ακριβώς αυξήθηκε??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vagstef είπε

Δέμα από Αμερική έφτασε σε 2 ημέρες Αθήνα και ήταν στα ΕΛΤΑ 2 εβδομάδες και ακόμα δεν έχει παραδοθεί ΚΑΝ σημείωμα στο σπίτι. Όντως είναι αδικαιολόγητη η καθυστέρηση την ώρα που οι παράδοση προϊόντων κτλ γίνεται κανονικά. 

Δείτε τα ρεζιλίκια τους (σήμερα έχουμε 8 Απριλίου και έφτασε 19 Μαρτίου)

Capture.PNG.6b0778b84b17bde98f334da5cab2d1ca.PNG

Δικαιολογούνται τα Σούπερ Μάρκετ που αυξήθηκε η ζήτηση παράδοσης τον τελευταίο καιρό. Στα ΕΛΤΑ τι ακριβώς αυξήθηκε??

Πατανε στο οτι απελυσαν αρκετο κοσμο αυτο τον καιρο (ισως να το κανουν και επιτηδες για φερουν κοσμο πισω).

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα παραδόθηκε επιστολή απλή Α' προτεραιότητας εσωτερικού με χρόνο παράδοσης 11 εργάσιμες μέρες (παραπάνω ημερολογιακές). Από ότι φαίνεται μαζί με τις τιμές αυξήσανε και τους χρόνους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορούμε να κλαίμε όλοι μαζί παρέα.Ακόμα το περιμένω !! Εχει μπει Ελλάδα από 26 Φεβρουαρίου.Δεν είναι κάτι σημαντικό αλλά είναι το σπάσιμο νέυρων.

 

lycians-tombsfdf.jpg

lycians-tombsfvsdf.jpg

Επεξ/σία από MAIK721
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, MAIK721 είπε

Μπορούμε να κλαίμε όλοι μαζί παρέα.Ακόμα το περιμένω !! Εχει μπει Ελλάδα από 26 Φεβρουαρίου.Δεν είναι κάτι σημαντικό αλλά είναι το σπάσιμο νέυρων.

lycians-tombsfdf.jpg

lycians-tombsfvsdf.jpg

Εγω ακομα περιμενω του Δεκεμβριου, βραστα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Εγω ακομα περιμενω του Δεκεμβριου, βραστα :P

Θα κάνω όσες καταγγελίες χρειαστεί. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα πέρα από σπάνιες περιπτώσεις. Τελευτάια έχει παραγίνει το κακό.Να δω την επόμενη συστημένη επιστολή που θα λάβω από τα ΕΛΤΑ αν ο ταχυδρόμος θα μου κάνει παρατήρηση ότι το κουδούνι -ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑ. Γνωρίζω πολύ καλά ότι είναι τελευταία δικαιολογία που μπορεί να πει ένας διανομέας. Θα αναφερθεί και αυτό στην επόμενη καταγγελία συν ότι η κύρια ,απάντησε στην επιστολή,  ότι ΘΑ απαντήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

By the way τα ΕΛΤΑ φαγαν προστιμα αξιας 300.00 ευρω και βαλε λογο καθυστερησεων https://www.kathimerini.gr/1073044/article/oikonomia/epixeirhseis/paradidoyn-epistoles-me-ka8ysterhsh-ta-elta

Τους αξιζει με το παραπανω... ταλαιπωρουν τοσο κοσμο 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι πως τα ΕΛΤΑ couriers έχουν και 6ε σαν αποζημίωση για κάθε μέρα καθυστέρησης. Εγώ με τα ΕΛΤΑ courier περιμένω από τις 3/4 (που ήταν και η τελευταία μέρα για παράδοση) να  μου παραδώσουν 1 δέμα εντός Αττικής. Τηλέφωνα δεν απαντούν, το κατάστημα αγοράς δεν με βοηθά οπότε αντε βγάλε άκρη... Δεν είμαι παράλογος, περίμενα καθυστέρηση αλλά πλέον είναι αστείο να κάθεται σε ένα ράφι από τις 31/3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Άραγε αυτό το 6€/ανα μέρα καθυστέρησης το έχει πάρει κανείς ποτε; 

Καλημερα 

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/2η ANAΘΕΩΡΗΣΗ ΧΥΚ_090615_final.pdf Προσπαθώ να βρώ αυτό που λες αλλά ισχύει μόνο για συστημένα. Σελίδα 33 αν δεν κάνω λάθος. Το μόνο που πρέπει να διατηρούν ευλαβικά από τον χάρτη υποχρεώσεων θα είναι αυτό των αζήτητων και την εκποίηση για τα μη συστημένα. Αντε πια με τα τρωκτικά! 

Εχθές έκανα πάλι μια παραγγελία από ali αλλά θα το πληρώσω διπλάσιο γιατί θα έρθει συστημένο. China Post Registered Air Mail 4 ευρώ αντί 0,5 ευρώ Εκεί δεν τους παίρνει  Εντωμεταξύ ετοιμάζομαι για την επόμενη καταγγελία στα ΕΛΤΑ!                                                                                                                     https://www.e-nomothesia.gr/kat-epikoinonies-telepikoinonies-telephonia/apophase-eett-688-52-2013.html  και εδώ ο ΕΕΤΤ που αναφέρει σε ποιες περιπτώσεις δικαιούστε αποζημίωση.

Επεξ/σία από MAIK721
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα πηρα τηλεφωνο στο κεντρο διανομεων ανατολικης θεσσαλονικης και 1 ωρα μετα περασε ο ταχυδρομος, δεν ξερω αμα ηταν συμπτωση παντως εφερε μπολικο πραγμα. Συνολικα με τα δικα μου και της αδερφης μου ηταν 12 πακετα... τα εχουν εκει και καθονται

3 πακετα απο αμαζον που επρεπε να ειχαν ερθει 10-20 μαρτιου και ποσα ξεχασμενα απο Κινα, παραγγελιες Δεκεμβριου - Ιανουαριου

Επεξ/σία από MessatsuRoku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MessatsuRoku είπε

Σημερα πηρα τηλεφωνο στο κεντρο διανομεων ανατολικης θεσσαλονικης και 1 ωρα μετα περασε ο ταχυδρομος, δεν ξερω αμα ηταν συμπτωση παντως εφερε μπολικο πραγμα. Συνολικα με τα δικα μου και της αδερφης μου ηταν 12 πακετα... τα εχουν εκει και καθονται

3 πακετα απο αμαζον που επρεπε να ειχαν ερθει 10-20 μαρτιου και ποσα ξεχασμενα απο Κινα, παραγγελιες Δεκεμβριου - Ιανουαριου

Εδω ο ταχυδρομος αφαντος, 38 παραγγελιες απο αρχες Γεναρη, ακομα τιποτα.

Παντως θεωρω πως την καφριλα την κανουν στο τελωνειο που τους κοψαμε το 15αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...