Προς το περιεχόμενο

Καταγγελια στο Συνηγορο του Πολιτη για τα ΕΛΤΑ


dancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

😮😮!!Και εγώ παραπονιέμαι με 2 και 3 παραγγελίες. Σας κάνουν συγκεντρωτική να μην πηγαινοέρχονται? Απαράδεκτοι!!

Και έχουμε και αυτά UF099196305YP : όταν πληρώνεις για συστημένο 5 ευρώ και ο Κινέζος αποφασίζει να σου φάει τα 4 για να τα στείλει με Yanwen !

Eίπα να το παίξω καλός και να ζητήσω επέκταση της προστασίας για τις προηγούμενες παραγγελίες που δεν έφτασαν ,αλλά εδώ πάει για dispute αν τελικά φύγει έτσι. Κι αν φύγει έτσι ξέρω ότι δεν φτάσει ποτέ!

Ψάχνοντας εχθές βρήκα ίσως κάποια χρήσιμα ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΤΕΛΩΝΕΙΩΝ https://www.aade.gr/sites/default/files/2020-03/ΕπικΥπηρ2.pdf

Επεξ/σία από MAIK721
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/4/2020 στις 2:59 ΜΜ, MAIK721 είπε

 

Και έχουμε και αυτά UF099196305YP : όταν πληρώνεις για συστημένο 5 ευρώ και ο Κινέζος αποφασίζει να σου φάει τα 4 για να τα στείλει με Yanwen !

Eίπα να το παίξω καλός και να ζητήσω επέκταση της προστασίας για τις προηγούμενες παραγγελίες που δεν έφτασαν ,αλλά εδώ πάει για dispute αν τελικά φύγει έτσι. Κι αν φύγει έτσι ξέρω ότι δεν φτάσει ποτέ!

Αύριο, εκτός απροόπτου, παραλαμβάνω από τη ΓΕΝ.ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ παραγγελία μου με tracking number UFOΧΧΧΧΧΧΧΧYP (στη συνέχεια σου δίνει 10ψήφιο αριθμό) εντός του εκτιμώμενου χρόνου παραλαβής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Αν και λόγω της πανδημίας όλη η οικογένεια βρίσκεται στο σπίτι οι ταχυδρομικοί διανομείς από τα ΕΛΤΑ ΠΕΙΡΑΙΑ περνούν και αφήνουν σημειώματα ότι τάχα πέρασαν και δεν μας βρήκαν. Ο τελευταίος πέρασε 21/12 και τον είδα από το μπαλκόνι και του φώναζα να σταματήσει ανεπιτυχώς. Η κοροϊδία είναι συστηματική και το πρόβλημα είναι μεγάλο καθώς είναι αδύνατον λόγω της πανδημίας να παραλάβεις το δέμα ή το συστημένο. Οι ουρές έξω από το ταχυδρομείο καθιστούν αδύνατη την παραλαβή. Kάθε εβδομάδα πηγαίνω να παραλάβω δέματα που μου στέλνουν με ειδοποιήσεις ότι πέρασαν και δήθεν δεν με βρήκαν. Πρόκειται περί απάτης διότι ο εταιρείες προεισπράττουν μεγάλα ποσά για να παραδώσουν την αλληλογραφία στο χέρι και όχι για να αναγκάσουν τον πελάτη να πάει να την παραλάβει μόνος του. Εκτός από ψευδή δήλωση που υποβάλλουν εξαπατώντας την υπηρεσία τους και τον πελάτη ότι δήθεν δεν τον βρήκαν, είναι και κοινωνικά επικίνδυνοι διότι εκθέτουν τον κόσμο σε κίνδυνο μετάδοσης του ιού. Τέλος οι αποστολείς του εξωτερικού  χρεώνονται την ανικανότητα καθώς καλούνται να επιστρέψουν στους αγοραστές χρήματα πίσω για μη παράδοση των προϊόντων τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, StefMil είπε

Αν και λόγω της πανδημίας όλη η οικογένεια βρίσκεται στο σπίτι οι ταχυδρομικοί διανομείς από τα ΕΛΤΑ ΠΕΙΡΑΙΑ περνούν και αφήνουν σημειώματα ότι τάχα πέρασαν και δεν μας βρήκαν. Ο τελευταίος πέρασε 21/12 και τον είδα από το μπαλκόνι και του φώναζα να σταματήσει ανεπιτυχώς. Η κοροϊδία είναι συστηματική και το πρόβλημα είναι μεγάλο καθώς είναι αδύνατον λόγω της πανδημίας να παραλάβεις το δέμα ή το συστημένο. Οι ουρές έξω από το ταχυδρομείο καθιστούν αδύνατη την παραλαβή. Kάθε εβδομάδα πηγαίνω να παραλάβω δέματα που μου στέλνουν με ειδοποιήσεις ότι πέρασαν και δήθεν δεν με βρήκαν. Πρόκειται περί απάτης διότι ο εταιρείες προεισπράττουν μεγάλα ποσά για να παραδώσουν την αλληλογραφία στο χέρι και όχι για να αναγκάσουν τον πελάτη να πάει να την παραλάβει μόνος του. Εκτός από ψευδή δήλωση που υποβάλλουν εξαπατώντας την υπηρεσία τους και τον πελάτη ότι δήθεν δεν τον βρήκαν, είναι και κοινωνικά επικίνδυνοι διότι εκθέτουν τον κόσμο σε κίνδυνο μετάδοσης του ιού. Τέλος οι αποστολείς του εξωτερικού  χρεώνονται την ανικανότητα καθώς καλούνται να επιστρέψουν στους αγοραστές χρήματα πίσω για μη παράδοση των προϊόντων τους. 

Αυτό είναι τεράστια αλήθεια και ελπίζω κάπως κάποτε να πέσουν υπέρογκα πρόστιμα γιατί πρόκειται για απάτη από τη στιγμή που πληρώνεις υπηρεσία παράδοσης στο σπίτι και με το έτσι θέλω την καταργούν. Και σίγουρα θα δέχονται οδηγίες οι κούριερ για την τακτική αυτή, κανείς δεν θα έβαζε σε κίνδυνο τη δουλειά του πιστεύω.

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γραφω εδω μηπως γνωριζει κανεις πως μπορω να κινηθώ.

μου ρθε ενα δεμα κ βρηκα ειδοποιητηριο να παω να το παραλαβω απο τις 17 μαρτιου κ μετα.

πηγα σημερα κ μου λένε το έχετε παραλαβει.

Μα καλη μου βρε χρυση μου δεν εχει αλλος το tracking number μενω μονος ειμαι σιγουρος δεν εχω παραλαβει εχω να πατησω εδω 3ς μηνες , με τα πολλα μου ειπε να το ψαξει μηπως υπαρχει στην αποθηκη κ εχει γινει λαθος κ να με παρει τηλεφωνο τη δευτερα αλλα βλεπει ξεκαθαρα οτι παρελαβα στις 22 μαρτιου.

checkara στο σιτε των elta κ οντως λεει οτι παρελαβα στις 22 μαρτιου.

για την ακριβεια λέει

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 22-03-2021 14:24 ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Κ.Κ.)

υποπτευομαι οτι το δωσανε αλλου καταλαθος.. τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις?

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην περιμένεις τηλέφωνο από τα ΕΛΤΑ πήγαινε την Δευτέρα από εκεί και ζητά να μιλήσεις με τον ταχυδρόμο που εξυπηρετεί τα σπίτια της περιοχής σου ίσως να το παρέδωσε σε κάποιο γείτονα η να το κουβαλάει μαζί του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω για την απαντηση απλα δεν νομιζω απο τις 16 του μηνα μεχρι τις 22 να το κουβαλουσε πανω του ουτε να το έδωσε σε γειτονα, συνήθως οταν αφηνουν χαρτι το παρατανε στο καταστημα.. αν δε παρουν τηλέφωνο θα παω απο εκει να μου δείξουν υπογραφη  αλλα μου κανει πολυ εντυπωση γτ ζητανε ταυτοτητα ακομα και αλλος να παει να παραλαβει.

το θεμα μου ειναι αν το έχουν δώσει οντος αλλου γνωρίζει κανεις τι διαδικασια ακολουθω?

δεν ειναι κατι τραγικο 2 air purifier ψηγειου 15 ε συνολο αλλα εχω φαει ξενερα γτ περιμενα 3ς μηνες .. ελλαδα είχε φτασει το πακετο απο αρχες γεναρη κ χαρτι αφησανε 16 μαρτιου 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με τον ταχυδρόμο της περιοχής μόνο αυτός μπορεί να σου δώσει λεπτομέρειες για το πακέτο σου είναι πολλά που μπορεί να έχουν συμβεί. Έχει συμβεί σε εμένα προσωπικά να σκανάρουν τα πακέτα το μεσημέρι λίγο πριν το κλείσιμο του καταστήματος  και η παράδοση να γίνει με την αύριο ώστε να κερδίσουν χρόνο. Μην απελπίζεσαι είμαι σίγουρος κάτι τέτοιο έχει συμβεί. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2021 στις 4:27 ΜΜ, sndev είπε

Γραφω εδω μηπως γνωριζει κανεις πως μπορω να κινηθώ.

μου ρθε ενα δεμα κ βρηκα ειδοποιητηριο να παω να το παραλαβω απο τις 17 μαρτιου κ μετα.

πηγα σημερα κ μου λένε το έχετε παραλαβει.

Μα καλη μου βρε χρυση μου δεν εχει αλλος το tracking number μενω μονος ειμαι σιγουρος δεν εχω παραλαβει εχω να πατησω εδω 3ς μηνες , με τα πολλα μου ειπε να το ψαξει μηπως υπαρχει στην αποθηκη κ εχει γινει λαθος κ να με παρει τηλεφωνο τη δευτερα αλλα βλεπει ξεκαθαρα οτι παρελαβα στις 22 μαρτιου.

checkara στο σιτε των elta κ οντως λεει οτι παρελαβα στις 22 μαρτιου.

για την ακριβεια λέει

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 22-03-2021 14:24 ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Κ.Κ.)

υποπτευομαι οτι το δωσανε αλλου καταλαθος.. τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις?

 

αν σου αφησαν ειδοποιητηριο να πας να το παραλαβεις, θα σου ζητουσαν ταυτοτητα και υπογραφη. οποτε βες καποιον υπευθυνο και ζητα αποδεικτικο για το ποιος υπεγραψε για τη παραλαβη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, duende είπε

αν σου αφησαν ειδοποιητηριο να πας να το παραλαβεις, θα σου ζητουσαν ταυτοτητα και υπογραφη. οποτε βες καποιον υπευθυνο και ζητα αποδεικτικο για το ποιος υπεγραψε για τη παραλαβη.

σε ευχαριστω πολυ  αυτο σκευτικα κ εγω αλλα κ παλι ρε συ καποιος υπεγραψε κ το πηρε θα βαλανε πανω ξερω γω αριθμο ταυτοτητας ,ε και? 

εστω οτι  ασχολουμε για 15 ε βαζω γνωστούς να τον εντοπισουν μέσω ΑΔΤ κ τον βρισκω χτυπαω κουδουνι κ του λεω εε  φιλαρακι το πακετο μου?

το πραγματικο μου προβλημα ειναι πως ειμαστε καλυμενοι οτι ενα δεμα δε το δίνουν οπου νανε οπως κανανε με το δικο μου. υποθετω επειδη ειδα ωρα κλεισηματος ο υπαληλος επιασε λαθος δεμα σκαναρε κ έδωσε αρων αρων για να σχολασει. 

περιμενω σημερα αν δε με παρουν τηλ , θα παω αυριο να δω τι κ πως κ αν δε βγαλω ακρη οκ να κανω καταγγελια , αντε να μπω κ στη διαδικασια μιας κ μου νε ευκολο να στείλω κ ενα εξώδικο που θα γίνει κοινωποησει κ στον διευθυντή / υπευθηνο του υπο καταστηματος αλλα ολα αυτα μονο  μηπως μαθουν να κανουν καλυτερα τη δουλεια τους (στον ιδιωτικο τομεα παιζει να χε απολυθει καποιος για κατι τετοιο επιτοπου) γτ για να βρεθει δεμα που δόθηκε αλλου έστω κ απο αμελεια το θεωρώ απιθανο. ηδη ξανα εκανα παραγγελια κ θα περιμενω 3-4ς μήνες παλι :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, sndev είπε

σε ευχαριστω πολυ  αυτο σκευτικα κ εγω αλλα κ παλι ρε συ καποιος υπεγραψε κ το πηρε θα βαλανε πανω ξερω γω αριθμο ταυτοτητας ,ε και? 

Αν δεν ειναι δικος σου αριθμος και υπογραφη καταλαβαινεις οτι εχουμε προβλημα, σωστα? βασικα αυτοι εχουν προβλημα, χοντρο. ξεκινα απο εκει κ βλεπεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2021 στις 7:16 ΜΜ, sndev είπε

σε ευχαριστω για την απαντηση απλα δεν νομιζω απο τις 16 του μηνα μεχρι τις 22 να το κουβαλουσε πανω του ουτε να το έδωσε σε γειτονα, συνήθως οταν αφηνουν χαρτι το παρατανε στο καταστημα.. αν δε παρουν τηλέφωνο θα παω απο εκει να μου δείξουν υπογραφη  αλλα μου κανει πολυ εντυπωση γτ ζητανε ταυτοτητα ακομα και αλλος να παει να παραλαβει.

το θεμα μου ειναι αν το έχουν δώσει οντος αλλου γνωρίζει κανεις τι διαδικασια ακολουθω?

δεν ειναι κατι τραγικο 2 air purifier ψηγειου 15 ε συνολο αλλα εχω φαει ξενερα γτ περιμενα 3ς μηνες .. ελλαδα είχε φτασει το πακετο απο αρχες γεναρη κ χαρτι αφησανε 16 μαρτιου 😕

Εδω και ενα χρονο τα ΕΛΤΑ ζητανε ταυτοτητα, υπογραφη και ονοματεπωνυμο πανω στην ειδοποιηση και την κρατανε αυτοι. Μπορουν να το βρουν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλα με τον υπευθυνο του υποκαταστηματος και πες οτι δεν εχεις παραλαβει και οτι θα προχωρησεις σε καταγγελια.

Θα σε αποζημιωσουν για το δεμα που ουσιαστικα δωσανε στη τυχη.Μενα δεμα που το χασανε μου το αποζημιωσαν...Και δεν ηταν και μικρο το κοστος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MessatsuRoku είπε

Εδω και ενα χρονο τα ΕΛΤΑ ζητανε ταυτοτητα, υπογραφη και ονοματεπωνυμο πανω στην ειδοποιηση και την κρατανε αυτοι. Μπορουν να το βρουν

Χρόνια.

Ποτέ δεν παρέλαβα κάτι από κατάστημα των ΕΛΤΑ χωρίς ταυτοτητα, υπογραφη και ονοματεπωνυμο.

Και ειδοποίηση να μην είχα μαζί μου, μόνο με το tracking number, έφτιαχναν επιτόπου μία στο κατάστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...