Προς το περιεχόμενο

Δωστε προσοχη απο ποιον αγοραζετε.


joakim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως λογω της οικονομικης κρίσης που υπαρχει στην χωρα την τελευταια 10ετια..ζουμε τετοιες καταστασεις οπου και πιθανα παλσιοτερα αξιοπρεπεις ανθρωποι γελοιοποιουνται για 20 30 50 ευρω.... Ο καθενας πλεον ελλειψη χρηματων βγαζει για πουλημα οτιδηποτε αχρηστο μπορει να βρει στην αποθηκη του...σε...αριστη βέβαια κατασταση...και τιμές καινουργιου... Νομιζω όμως με λίγη προσοχη αποφευγει καποιος τα λαθη.. Πχ ο φίλος πιο πάνω με την οθονη...παρελαβε την οθονη χωρις να την βγαλει από την σακκούλα...και αν ήταν πολυσύχναστο το μέρος ας γινόταν αλλού η συνάντηση... γιατι απ την περιγραφη του το προβλημα θα το εβλεπε με την μια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχως λογω της οικονομικης κρίσης που υπαρχει στην χωρα την τελευταια 10ετια..ζουμε τετοιες καταστασεις οπου και πιθανα παλσιοτερα αξιοπρεπεις ανθρωποι γελοιοποιουνται για 20 30 50 ευρω.... Ο καθενας πλεον ελλειψη χρηματων βγαζει για πουλημα οτιδηποτε αχρηστο μπορει να βρει στην αποθηκη του...σε...αριστη βέβαια κατασταση...και τιμές καινουργιου... Νομιζω όμως με λίγη προσοχη αποφευγει καποιος τα λαθη.. Πχ ο φίλος πιο πάνω με την οθονη...παρελαβε την οθονη χωρις να την βγαλει από την σακκούλα...και αν ήταν πολυσύχναστο το μέρος ας γινόταν αλλού η συνάντηση... γιατι απ την περιγραφη του το προβλημα θα το εβλεπε με την μια...

Δυστυχώς αδελφέ οι συναλλαγές χέρι με χέρι γίνονται σε πολυσύχναστα μέρη κι αυτό για ευνόητους λόγους,στο μέρος που έγινε η συναλλαγή υπήρχαν αστυνομικοί της ομάδας ΔΙΑΣ σε μικρή απόσταση αλλά δεν έβγαλα την οθόνη να την εξετάσω λεπτομερώς γιατί ναι μέν την συγκεκριμένη στιγμή ήμουν ασφαλής αλλά κανείς δεν μου απέκλειε το γεγονός να με ακολουθήσει κάποιος και να με ληστέψει μιας και δε θα έμενα για πάντα εκεί.

Συν τοις άλλοις λόγω φωτισμού δεν ήμουν σίγουρος αν θα τα έβλεπα η οχι,άσε που μπορεί βγάζοντας την να παρατηρούσε το φάκελο και να τον κρατούσε οπότε θα έχανα κάθε στοιχείο του και θα τον έψαχνα μέχρι σήμερα.

Το θέμα είναι απλό και ειναι καθαρά θέμα τύχης,το να μην πέσεις δηλαδή σε τέτοιο τύπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αδελφέ οι συναλλαγές χέρι με χέρι γίνονται σε πολυσύχναστα μέρη κι αυτό για ευνόητους λόγους,στο μέρος που έγινε η συναλλαγή υπήρχαν αστυνομικοί της ομάδας ΔΙΑΣ σε μικρή απόσταση αλλά δεν έβγαλα την οθόνη να την εξετάσω λεπτομερώς γιατί ναι μέν την συγκεκριμένη στιγμή ήμουν ασφαλής αλλά κανείς δεν μου απέκλειε το γεγονός να με ακολουθήσει κάποιος και να με ληστέψει μιας και δε θα έμενα για πάντα εκεί.

Συν τοις άλλοις λόγω φωτισμού δεν ήμουν σίγουρος αν θα τα έβλεπα η οχι,άσε που μπορεί βγάζοντας την να παρατηρούσε το φάκελο και να τον κρατούσε οπότε θα έχανα κάθε στοιχείο του και θα τον έψαχνα μέχρι σήμερα.

Το θέμα είναι απλό και ειναι καθαρά θέμα τύχης,το να μην πέσεις δηλαδή σε τέτοιο τύπο.

Αυτο που λες δεν εχει λογικη γιατι πολυ απλα δεν το ηξερες οτι ο φακελος ειχε τα στοιχεια του.

Οπως και να εχει   ειναι αδυνατον να γινει ελεγχος σε τετοια αντικειμενα,οποτε το χερι με χερι ειναι λιγο ακυρο.

Παντα συναλλασομαστε με ατομα που εχουν πολλες και καλες αξιολογησεις.

Ακομα και σε περιπτωση που πουλας κατι καλο ειναι να προτιμησεις τον αγοραστη που θα εχει και αυτος πολλες αξιολογησεις,που θα ειναι εξοικιωμενος με τις διαδικασιες και θα μπορεις να συνεννοηθεις καλυτερα.

Προτιμω να μην πουλαω σε ατομα που δεν εχουν αξιολογησεις,γιατι ξερω οτι αν γινει μια στραβη θα γινει μεγαλο μπερδεμα.

Και πανω απο ολα οταν συζητας με καποιον εμπιστευεσαι το ενστικτο σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προτιμω να μην πουλαω σε ατομα που δεν εχουν αξιολογησεις,γιατι ξερω οτι αν γινει μια στραβη θα γινει μεγαλο μπερδεμα.

 

το προβλημα δεν ειναι να πουλας ειναι να αγοραζεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα δεν ειναι να πουλας ειναι να αγοραζεις 

Δυστυχώς όχι. Πιο πολλά προβλήματα είχα με αγοραστές παρά με πωλητές.

 

Απο τότε, πάντα 3dmark06, prime95, hardwaremonitor, τα πάντα, και ας μου λέει ο αγοραστής, "έλα ρε αδερφέ, δεν χρειάζεται, σε πιστεύω".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έδωσε motherboard στο χέρι δηλαδή παράδοση στο δρόμο και το motherboard ήταν χαλασμένο. Το πήρε φαίνεται από κάποιο κάδο ανακύκλωσης και μου το πούλησε. Και τι θα κάνω τώρα..?? Μήπως μήνυση..??γιατί για 40 ευρώ??Απλά δεν αγοράζω ξανά χωρίς δοκιμή...αυτό κατάλαβα κάτι που θα έπρεπε οι κύριοι διαχειριστές να το έχουν sticky στις αγγελίες κι όχι να λένε οι αγγελίες είναι δικό σας θέμα και κάντε ότι θέλετε.Για 15 ή 20 ή 40 ευρώ δεν κάνεις μήνυση που στοιχίζει με τα νέα δεδομένα 70 ευρώ ούτε πας στον δικηγόρο. Αρα είναι χαμένα 100% τα χρήματά σου. Ο άλλος είχε αξιολογήσεις αλλά εμένα δεν μου λέει κάτι αυτό, διότι κι εγώ έχω θετικές αξιολογήσεις όπως επίσης έχω στα χέρια μου και ένα σωρό χαλασμένα πράγματα που μπορώ από αύριο να τα βάλω για πούλημα, και κάπως έτσι ο καλός γίνεται κακός.Για εμένα   ΔΕΝ  πρέπει να γίνονται αγοραπωλησίες από απομακρυσμένους χρήστες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάτε αναλυτικές φωτογραφίες εαν δεν υπάρχουν.... εχει τύχει να το κανω και στο ebay. Εκεί μερικοί λένε δικαιολογίες και άλλοι στέλνουν επιπλέον φωτογραφίες.

Ο ξηγημένος φαίνεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάτε αναλυτικές φωτογραφίες εαν δεν υπάρχουν.... εχει τύχει να το κανω και στο ebay. Εκεί μερικοί λένε δικαιολογίες και άλλοι στέλνουν επιπλέον φωτογραφίες.

Ο ξηγημένος φαίνεται...

ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ...ΚΑΙ  ΤΗΛΕΦΩΝΟ,ξερω τι σας λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες δεν εχει λογικη γιατι πολυ απλα δεν το ηξερες οτι ο φακελος ειχε τα στοιχεια του.

Οπως και να εχει   ειναι αδυνατον να γινει ελεγχος σε τετοια αντικειμενα,οποτε το χερι με χερι ειναι λιγο ακυρο.

Παντα συναλλασομαστε με ατομα που εχουν πολλες και καλες αξιολογησεις.

Ακομα και σε περιπτωση που πουλας κατι καλο ειναι να προτιμησεις τον αγοραστη που θα εχει και αυτος πολλες αξιολογησεις,που θα ειναι εξοικιωμενος με τις διαδικασιες και θα μπορεις να συνεννοηθεις καλυτερα.

Προτιμω να μην πουλαω σε ατομα που δεν εχουν αξιολογησεις,γιατι ξερω οτι αν γινει μια στραβη θα γινει μεγαλο μπερδεμα.

Και πανω απο ολα οταν συζητας με καποιον εμπιστευεσαι το ενστικτο σου.

Αν δεν βιάζεσαι να διαβάσεις και καταλάβεις τι έγραψα θα δείς που είναι η λογική και που όχι.

Είπα πως αν έβγαζα την οθόνη και παρατηρούσε το φάκελο θα τον έπαιρνε μαζί του κι εγω δε θα είχα την τύχη αργότερα να τον αναζητήσω βάσει των στοιχείων του.

Συγνώμη φίλε μου διαβάζεις τι γράφεις;άκυρο το χέρι-χέρι;που καλλιστα μπορεί να γίνει σε χώρο οπου θα γίνει και δοκιμή του αντικειμένου;οτι δηλαδή ασφαλέστερη μέθοδος ειναι η κατάθεση με αποστολή ή η αντικαταβολή;

Όπως προείπαμε οι αξιολογήσεις δεν σε διασφαλίζουν για κάτι απλά είναι μια καλή προτροπή αντιθέτως αυτό που λές δεν έχει λογική,το να μην πουλάς σε άτομο με πολλές αξιολογήσεις,δηλαδή αυτός πως θα μαζέψει αξιολογήσεις;το να μην αγοράσεις απο αυτόν κάπως το δικαιολογώ αλλά το να μη του πουλήσεις κιόλας το βρίσκω υπερβολικό.

Επιπλέον άσε που δε σε βοηθάει το ένστικτο γιατί απλά δεν μπορεί,η τύχη είναι να σε βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως εδώ μέσα πλέον φοβάμαι να πουλήσω περισσότερο, παρά να αγοράσω.

το αντιθετο φιλε μου,αν ξερεις τι πουλας και πως το συσκευαζεις δεν εχεις κανενα λογο να φοβασαι.αντιθετως με τα τζιμανια που τριγυρνουν στο σα'ιτ τον τελευταιο καιρο ,για τις αγορες θα φοβομουν.

γενικα το ινσομνια με την πολιτικη αξιολογησης ψιλοευνοει τους πωλητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βιάζεσαι να διαβάσεις και καταλάβεις τι έγραψα θα δείς που είναι η λογική και που όχι.

Είπα πως αν έβγαζα την οθόνη και παρατηρούσε το φάκελο θα τον έπαιρνε μαζί του κι εγω δε θα είχα την τύχη αργότερα να τον αναζητήσω βάσει των στοιχείων του.

Συγνώμη φίλε μου διαβάζεις τι γράφεις;άκυρο το χέρι-χέρι;που καλλιστα μπορεί να γίνει σε χώρο οπου θα γίνει και δοκιμή του αντικειμένου;οτι δηλαδή ασφαλέστερη μέθοδος ειναι η κατάθεση με αποστολή ή η αντικαταβολή;

Όπως προείπαμε οι αξιολογήσεις δεν σε διασφαλίζουν για κάτι απλά είναι μια καλή προτροπή αντιθέτως αυτό που λές δεν έχει λογική,το να μην πουλάς σε άτομο με πολλές αξιολογήσεις,δηλαδή αυτός πως θα μαζέψει αξιολογήσεις;το να μην αγοράσεις απο αυτόν κάπως το δικαιολογώ αλλά το να μη του πουλήσεις κιόλας το βρίσκω υπερβολικό.

Επιπλέον άσε που δε σε βοηθάει το ένστικτο γιατί απλά δεν μπορεί,η τύχη είναι να σε βοηθήσει.

Ειδαμε και εσενα ποσο καλα σου πηγε το χερι χερι.

Απαντα σε κανα μηνα παλι,να κανουμε κουβεντουλα.

3 αξιολογησεις και εχουμε ολοι γνωμη στις αγοραπωλησιες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αντιθετο φιλε μου,αν ξερεις τι πουλας και πως το συσκευαζεις δεν εχεις κανενα λογο να φοβασαι.αντιθετως με τα τζιμανια που τριγυρνουν στο σα'ιτ τον τελευταιο καιρο ,για τις αγορες θα φοβομουν.

γενικα το ινσομνια με την πολιτικη αξιολογησης ψιλοευνοει τους πωλητες.

Μα έχω σωθεί στο τσάκ με τον κάθε πονηρό που το μετάνιωσε και θέλει λεφτά πίσω ή να το κρατήσει και να πάρει τα λεφτά πίσω κτλ. Ευτυχώς κρατάω βίντεο με 3dmark06, prime95 τα πάντα, τα πάντα.

 

Μια φορά με έπιασε ένα παλικάρι στο φιλότιμο και μου γύρισε μια 4870Χ2 πίσω με artifacts ενώ ήταν μια χαρά εξαρχής. Η δικαιολογία "είναι μικρό το τροφοδοτικό μου", λέω δεν γμται, συμβαίνει. Ένας Θεός ξέρει τι την έκανε, μέχρι και απο τα χέρια μπορεί να του έπεσε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα με αποσχολει πολυ το να πουλησεις εδω μεσα,πχ θελω καιρο να δωσω το συστημα της υπογραφης,αλλα οι περισσοτεροι ζητανε συναντηση σε μετρο πλατειες κλπ,δεν μπορω να ρισκαρω να κουβαλαω ολοκληρη μητρικη με μμμ και εκτος αυτου απο την πλευρα τους δεν ειναι καθολου ασφαλες,γτ πχ η μητρικη εμφανισιακα μπορει να ναι τελεια και να μην δουλευει.

 

Αλλη εναλλακτικη ειναι να φωναξεις σπιτι σου καποιον και να δει το συστημα σε λειτουργια,να τρεξει ακομα και αν θελει 2-3 προγραμματα να σιγουρευτει αλλα απο την αλλη,δεν ρισκαρεις να μπασεις σπιτι σου τον καθε ακυρο.Οποτε εν ολιγης εχω παρει αποφαση οτι δεν παιζει να πουλησω κατι χωρις να εχω το αγχος οτι μπορει μετα καποιος ειτε απο δικο του λαθος ειτε απο κακοβουλη πραξη να με κυνηγαει και να με απειλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...