Προς το περιεχόμενο

Δωστε προσοχη απο ποιον αγοραζετε.


joakim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα, το να κλειδώσει, είχε δίκιο. Αλλά όχι να γίνει και καπάκι αξιολόγηση. Για τις απειλές και λοιπά, δεν χρειάζεται να σχολιάσω, φαντάζεσαι.

Το κλείδωμα όμως, είναι λογική απαίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Sheogorath

Γιατί κλείδωμα και θετική και όχι "εκκρεμότητα";;; Υπόψιν ότι έχω να πουλήσω από πέρσι το καλοκαίρι, φαίνεται και στις αγγελίες μου.

Επεξ/σία από Basilhs1982
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs1982 είπε

@Sheogorath

Γιατί κλείδωμα και θετική και όχι "εκκρεμότητα";;; Υπόψιν ότι έχω να πουλήσω από πέρσι το καλοκαίρι, φαίνεται και στις αγγελίες μου.

Κλείδωμα ναι. Δεν είπα πουθενά για θετική.

Η εκκρεμότητα δεν γνωρίζω πως δουλεύει. Αλλά από την στιγμή που θα έκανε κατάθεση, ήθελε να είναι καλυμμένος. Για αυτό είναι το κλείδωμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Κλείδωμα ναι. Δεν είπα πουθενά για θετική.

Η εκκρεμότητα δεν γνωρίζω πως δουλεύει. Αλλά από την στιγμή που θα έκανε κατάθεση, ήθελε να είναι καλυμμένος. Για αυτό είναι το κλείδωμα.

Ναι βρε συ σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα ότι ήσουν υπέρ της θετικής. Αλλά και σκέτο κλείδωμα για πιο λόγο; Αν μετά μου τα γύριζε ότι δεν την θέλει; Θα έπρεπε εγώ μετά να ξαναβάλω την αγγελία πέρα από το τράβηγμα που θα έχω φάει και είπαμε ότι αυτές είναι light περιπτώσεις... Εσύ ήδη την έχεις πατήσει με την 4870x2. Εγώ παλαιότερα παρολίγον με ένα παλικάρι που δεν είχε δόλο βέβαια απλά δεν γνώριζε ότι δεν μπορεί να κάνει CF HD6870 με 500αρι τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Basilhs1982 είπε

Ναι βρε συ σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα ότι ήσουν υπέρ της θετικής. Αλλά και σκέτο κλείδωμα για πιο λόγο; Αν μετά μου τα γύριζε ότι δεν την θέλει; Θα έπρεπε εγώ μετά να ξαναβάλω την αγγελία πέρα από το τράβηγμα που θα έχω φάει και είπαμε ότι αυτές είναι light περιπτώσεις... Εσύ ήδη την έχεις πατήσει με την 4870x2. Εγώ παλαιότερα παρολίγον με ένα παλικάρι που δεν είχε δόλο βέβαια απλά δεν γνώριζε ότι δεν μπορεί να κάνει CF HD6870 με 500αρι τροφοδοτικό.

Οι μοδερατορες έχουν πει ότι στην ξεκλειδώνουν, αν στείλουν αναφορά και οι δυο.

Ειναι πιο "φθηνό" να ρισκάρεις εσυ (και κάθε εσυ) να κλειδώσεις αγγελία τσάμπα, από το να δώσει ο άλλος τα λεφτά, να τα φας, και να μην μπορεί να σου βάλει αξιολόγηση γιατί δεν κλειδώσεις την αγγελία. Δες το κόστος από την πλευρά του καθενός. Ετσι ενεργώ εγώ πάντα.

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Οι μοδερατορες έχουν πει ότι στην ξεκλειδώνουν, αν στείλουν αναφορά και οι δυο.

Ειναι πιο "φθηνό" να ρισκάρεις εσυ (και κάθε εσυ) να κλειδώσεις αγγελία τσάμπα, από το να δώσει ο άλλος τα λεφτά, να τα φας, και να μην μπορεί να σου βάλει αξιολόγηση γιατί δεν κλειδώσεις την αγγελία. Δες το κόστος από την πλευρά του καθενός. Ετσι ενεργώ εγώ πάντα.

Κάτσε ρε συ δηλαδή δε θα σε ενοχλούσε που θα έχανες (δεν θα τα έχανες γιατί θα γινόταν κατάθεση αλλά λέμε) 170 ευρώ, θα έπαιρνες το αίμα σου πίσω με μια αρνητική;; Δεν είναι 10 και 20 ευρώ (που και αυτά στις μέρες μας δεν είναι καθόλου ασήμαντο ποσό) να πεις «δεν μαμιέται θα του ρίξω μια αρνητική μετά που θα είναι όλη δική του».

Ίσως βέβαια αν μου πρότεινε απλά να κλειδώσω την αγγελία να μη μου μπαίνανε κι εμένα ψύλλοι στ΄αυτιά, όμως η επιμονή με το κλείδωμα και την θετική αξιολόγηση πριν παραλάβει ειλικρινά έβγαζε μάτι ότι κάτι βρωμάει.

Και για να βγάλουμε και κάτι ουσιώδες από όλο αυτό, η εκκρεμότητα είναι μόνο αν έχει υπάρξει προφορική συμφωνία ή συμφωνία μέσω ανταλλαγής μηνυμάτων, αν γίνει αποστολή ή κατάθεση θα πρέπει να κλειδώνει η αγγελία και φυσικά μετά να μπαίνουν οι αξιολογήσεις εκατέρωθεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το έχουμε προτείνει άπειρες φορές, μην στέλνετε χρήματα ή αντικείμενα χωρίς να έχει επιλεγεί συναλλασσόμενο μέλος.

Μετά δεν θα μπορείτε να αφήσετε αξιολόγηση. 

Η διαδικασία είναι απλή: συμφωνούν τα δύο μέλη στα βασικά (κόστος, τρόπος πληρωμής/παραλαβής), αμέσως μετά επιλέγεται από το δημιουργό της αγγελίας το συναλλασσόμενο μέλος (αγοραστής σε αγγελία πώλησης, πωλητής σε αγγελία ζήτησης) και μετά πληρώνετε/ξεκινάτε για το ραντεβού/στέλνετε το αντικείμενο.

Τι συμβαίνει σε περίπτωση αμοιβαίας απόφασης ακύρωσης της συναλλαγής, το έχουμε πει: μήνυμα και από τους δύο ώστε να ακυρωθεί η επιλογή μέλους ή/και να ξεκλειδώσει η αγγελία.

Παρενθετικά, την ίδια διαδικασία (δηλαδή μήνυμα και από τους δύο) έχουμε και στις περιπτώσεις επιλογής λάθος μέλους (π.χ. αγοραστής Paradeigma αντί Paradigma).

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Κλείδωμα ναι. Δεν είπα πουθενά για θετική.

Η εκκρεμότητα δεν γνωρίζω πως δουλεύει. Αλλά από την στιγμή που θα έκανε κατάθεση, ήθελε να είναι καλυμμένος. Για αυτό είναι το κλείδωμα.

H "εκκρεμότητα" σημαίνει πως υπάρχει μια συζήτηση/ενδιαφέρον αλλά δεν έχει οριστικοποιηθεί η συμφωνία.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα πολύ σωστά δεν προχώρησα στη συναλλαγή. Εγώ από παλαιότερα (πριν το update) όταν ερχόμουν σε συμφωνία με τον υποψήφιο αγοραστή και έπρεπε να στείλω το αντικείμενο με μεταφορική, έγραφα "σε εκκρεμότητα για το χ-ψ μέλος" στην αγγελία και μετά προχωρούσα. Αναγκαστικά στις συναλλαγές μεταξύ δύο ατόμων κάποιος πρέπει να προχωρήσει πρώτος, ή αυτός που αγοράζει ή εκείνος που πουλάει, συνήθως συμβαίνει το πρώτο και μετά στέλνει ο πωλητής. Στο τέλος γινόταν η αξιολόγηση πάλι πρώτα από τον αγοραστή ότι παρέλαβε ακριβώς αυτό που περιέγραφε στην αγγελία του ο πωλητής και όχι κάτι άλλο. Το να κλειδώσω την αγγελία και μάλιστα με θετική αξιολόγηση επειδή απλά θα είχα παραλάβει τα χρήματα το θεωρώ γελοίο γιατί ο αγοραστής μπορεί να ισχυριστεί τα πάντα μετά και φυσικά να μη συναινεί στο ξεκλείδωμα της αγγελίας.

Ξέχασα να αναφέρω ότι η μέθοδος της αξιολόγησης με την παραλαβή των χρημάτων υπάρχει εδώ και δεκαετίες στο ebay και δεν είναι αξιόπιστη. Αρκετοί πονηροί ειδικά σε μικρής αξίας πραγματάκια που δεν έχουν track number από Κινεζομάγαζα λένε ότι δεν παρέλαβαν ποτέ, την θετική όμως την τσιμπάνε και παίρνουν και το αντικείμενο x2 ή τα λεφτά τους πίσω.

Επεξ/σία από Basilhs1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τι σχέση έχει το κλείδωμα με την αξιολόγηση; 

Υπάρχει αναλυτικότατο επισημασμένο μήνυμα με οδηγίες. Χωρίς επιλογή συναλλασσόμενου μέλους αξιολόγηση δεν μπορεί να μπει, και γι' αυτό προτείνουμε να μην προχωράτε σε κατάθεση χρημάτων/αποστολή αντικειμένου κτλ. χωρίς να έχει προηγηθεί αυτό.

Και επειδή πολλοί πωλητές νομίζουν πως δεν χρειάζεται να "δεσμευτούν" επιλέγοντας αγοραστή, και αν θελήσουν να αφήσουν αξιολόγηση απλά θα τον ορίσουν μετά (αν "στραβώσει" κάτι) απλά να πω ότι επιλογή συναλλασσόμενου μέλους κατόπιν του όποιου θέματος είναι ορθάνοιχτη σε αμφιβήτηση.

Από εκεί και πέρα, ο καθένας κάτι ό,τι νομίζει. Τα έχουμε εξηγήσει αμέτρητες φορές, έχουμε γράψει αναλυτικό οδηγό, ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά να οριστεί συναλλασσόμενο μέλος, δεν πιστεύω ότι διαφωνεί κανείς πάνω σε αυτό ούτε άφησα να εννοηθεί το αντίθετο, όχι όμως να κλειδωθεί η αγγελία και να γίνει αξιολόγηση του αγοραστή μόνο και μόνο επειδή έγινε κατάθεση του χρηματικού ποσού από τον αγοραστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σε όλους. Μετά από αρκετές συναλλαγές, τις περισσότερες με εξαιρετικά, συνεννοήσιμα και με κατανόηση άτομα, αλλά και μία τρανταχτή μούφα, θα έλεγα τα εξής.

1 Καλύτερα συναλλαγή από κοντά και με δοκιμή, προσεκτικό έλεγχο παρά από απόσταση. 

2. Ακόμη και στον καλύτερο πωλητή μπορεί να συμβεί να μην προσέξει μια λεπτομέρεια και να εκτεθεί ως ασυνεπής, απατεώνας κλπ.

3. Βεβαια ο καλός άνθρωπος αναγνωρίζει το λάθος του και το τακτοποιεί, ο απατεώνας όχι

4. Με ενοχλεί το γεγονός ότι το ΙNSOMNIA νίπτει τας χείρας του στις αγγελίες. Επειδή από τις αγγελίες μεγάλωσε και βγάζει κάποια χρήματα, δεν γνωρίζω πόσα, θα όφειλε νομίζω να είχε πάρει κάποια μέτρα προστασίας για τις συναλλαγές (δε λέω να γίνει ebay στη θέση του ebay).

Προτάσεις έχουν γίνει αρκετές πχ. τσεκάρισμα και ταυτοποίηση προσωπικών στοιχείων χρηστών - δε φτάνει το κινητό γιατί "πακιστανικά νούμερα" κυκλοφορούν αβέρτα. Αλλη πρόταση είναι στο registration να κάνεις υπεύθυνη δήλωση ότι οτιδήποτε πωλείς είναι σε κατάσταση καλής λειτουργίας και υποχρεούσαι ανα αποδειχθεί το αντίθετο σε επιστροφή των χρημάτων. Και προφανώς υπάρχουν και ένα σωρό άλλες ασφαλιστικές δικλείδες που θα μπορούσαν να εφαρμοστούν αποκλείοντας συμβάντα σαν αυτά που γράφουν οι φίλοι στο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 11/09/2018 at 19:53, kalmik said:

1 Καλύτερα συναλλαγή από κοντά και με δοκιμή, προσεκτικό έλεγχο παρά από απόσταση. τα σαν αυτά που γράφουν οι φίλοι στο thread.

Για 25η φορά, το ρωτάω ξανά, συναντιόμαστε στο μετρό Συντάγματος σου φέρνω την 1080Ti που είχα σε αγγελία. Πώς ακριβώς θα εξακριβώσεις ότι δουλεύει;

On 11/09/2018 at 19:53, kalmik said:

4. Με ενοχλεί το γεγονός ότι το ΙNSOMNIA νίπτει τας χείρας του στις αγγελίες. Επειδή από τις αγγελίες μεγάλωσε και βγάζει κάποια χρήματα, δεν γνωρίζω πόσα, θα όφειλε νομίζω να είχε πάρει κάποια μέτρα προστασίας για τις συναλλαγές (δε λέω να γίνει ebay στη θέση του ebay).

Πώς βγάζει χρήματα από τις αγγελίες το insomnia;

On 11/09/2018 at 19:53, kalmik said:

Προτάσεις έχουν γίνει αρκετές πχ. τσεκάρισμα και ταυτοποίηση προσωπικών στοιχείων χρηστών - δε φτάνει το κινητό γιατί "πακιστανικά νούμερα" κυκλοφορούν αβέρτα. Αλλη πρόταση είναι στο registration να κάνεις υπεύθυνη δήλωση ότι οτιδήποτε πωλείς είναι σε κατάσταση καλής λειτουργίας και υποχρεούσαι ανα αποδειχθεί το αντίθετο σε επιστροφή των χρημάτων. Και προφανώς υπάρχουν και ένα σωρό άλλες ασφαλιστικές δικλείδες που θα μπορούσαν να εφαρμοστούν αποκλείοντας συμβάντα σαν αυτά που γράφουν οι φίλοι στο thread.

Αυτά που γράφεις, ανήκουν στη σφαίρα του φανταστικού, sorry κιόλας. Εδώ από αλυσίδα αγοράζεις προϊόν του κουτιού και σου βγάζουν το χριστό αν το επιστρέψεις ως ελαττωματκό για να σου δώσουν χρήματα πίσω και εσύ έχεις την απαίτηση να σου φτιάξει ΥΔ ιδιώτης για μεταχειρισμένο; Και τι σημαίνει «κατάσταση καλής λειτουργίας» σε μεταχειρισμένο προϊόν, πιασ' το αυγό και κούρευτο, αυτά δεν αποδεικνύονται.

Όσοι ασχολούμαστε με αγοραπωλησίες μεταχειρισμένων (είτε εδώ, είτε xe.gr, είτε στο ebay) αυτό είναι κάτι που το γνωρίζουμε καλά και το έχουμε αποδεχθεί. Όποιος δεν το αποδέχεται, απλά δεν αγοράζει μεταχειρισμένα από ιδιώτη.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα, αυτο που πρεπει να γινει κατι κατα την αποψη μου ειναι το section με τα κινητα.

Γινεται χαμος με τα "κλειδωμενα" κινητα που πουλιουνται για ανταλακτικα και καλα... 

Μου φενεται πολυ ασχημο ειδικα απο νεους χρηστες με 0 αξιολογησεις που πουλανε iphone x 400€

Μηπως πρεπει να κλειδωνονται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις ‎28‎/‎8‎/‎2018 στις 9:31 ΜΜ, trifos είπε

Δεύτερη φορά που την πάτησα αλλά η δίωξη και η τράπεζα έκαναν καλά την δουλειά τους τα χρήματα τα πήρα πίσω. Εάν κάποιος την πατήσει σαν εμένα με έμβασμα μπορεί μέσα από το μενού να κάνει ακύρωση εμβάσματος με χρέωση 15€ σε λίγες μέρες τα χρήματα επιστρέφουν.

Δεν επιστρεφουν παντα τα χρηματα ακομα και αν κανεις αιτηση ακυρωσης.

Επεξ/σία από ASFE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως μετα την ακύρωση μέσω του winbank σε 12 μερες επιστράφηκαν τα χρήματα οπως μου ειχα πει και από την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...