Προς το περιεχόμενο

The Walking Dead Season 8 (Spoilers allowed up to Season 7)


solidsnake222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

εχεις καποια πηγη πανω στην οποια βασιζεται το παραπανω?

 

Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι το παραδειγμα που ανεφερα παραπανω, μιας και ζηταγατε παραδειγματα, το ψηφισαν κυριως μεγαλες ηλικιες.

Ακομη, αν ο φιλος παραπανω πιστευει πως το 35+ ειναι οι μεγαλυτερες ηλικιες, συμπεραινει κανεις -εκτος του οτι εδω μεσα εχει πολυ πιτσιρικαρια- πως οταν μιλατε για ολη τη γκαμα των ηλικιων που ψηφιζουν στο IMDB, συμπεριλαμβανετε τις ηλικιες 10 μεχρι 40 πανω κατω. Το οποιο ειναι σωστο, αν συνυπολογισουμε οτι απο 45-50 και πανω δεν πολυασχολουνται με υπολογιστες.

 

Ομως, ειναι επισης λογικο να υποθεσει κανεις πως αν εχουμε 100 ατομα των μικρων ηλικιων που βλεπουν το WD και 100 ατομα της μεγαλης ηλικιας να κανουν το ιδιο (οπου μεγαλη ηλικια υποθεσαμε πως ειναι τα 40 με 45 περιπου ετη, ετσι αυθερετα), τοτε δυσκολευομαι να πιστεψω πως θα εχουμε τα ιδια ποσοστα ψηφου στο IMDB. Με βαση τη λογικη παντα, γιατι αν παρω παραδειγμα το δικο μου περιγυρο, οχι μονο δε ψηφιζουν οι "μεγαλοι" στο IMDB (οπου μεγαλοι πανω απο 30), αλλα πολλοι δε το ξερουν καν. Αυτο βεβαια στην Αμερικη δεν θα ηταν ακριβως ετσι.

 

Αλλο ενα δειγμα του οτι καθε χωρα εχει τα δικα της ποσοστα συμμετοχης σε τετοιου ειδους ψηφοφοριες...οπως και τις δικες της προτιμησεις.

 

Ενα στατιστικο δειγμα πρεπει να ειναι αντιπροσωπευτικο για να οδηγησει σε ασφαλη συμπερασματα. Κατι τετοιο δε φενεται να ειναι το IMDB αφου ειναι αγνωστο αν το δειγμα που ψηφιζει τη σειρα, πληρει τις προυποθεσεις αντιπροσωπευσης ολου του πληθυσμου που βλεπει τη σειρα.

Με λιγα λογια, προσωπικα πολυ αμφιβαλλω πως ολοι οσοι παρακολουθουν το WD, το ψηφιζουν κιολας στο IMDB.

Εγω παντως δε το ψηφισα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 655
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θεμα δεν ειναι το imdb. Το θεμα ειναι οτι φτάσαμε να παρακολουθούμε WD μόνο και μόνο γιατι δε θελουμε να χαραμίσουμε τα 6-7 χρόνια που το βλέπομε .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν ειναι το imdb. Το θεμα ειναι οτι φτάσαμε να παρακολουθούμε WD μόνο και μόνο γιατι δε θελουμε να χαραμίσουμε τα 6-7 χρόνια που το βλέπομε .

 

 

Ναι αλλά τα τελευταία δύο χρόνια εχει πέσει κατακόρυφα η ποιότητα σε σημείο που οφείλουμε να μην το βλέπουμε,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΤΕ - MAJOR SPOILER

 

 

 

Ρε μας δουλεύουνε ρεεεεε; Μερικά ποστς πιο πάνω έλεγα ότι όποιος έχει επιζήσει δεν κάνει βλακείες και δεν θα δούμε θανάτους τύπου "ούπς δεν είδα τον walker που κρυβόταν εκεί δίπλα"....και σκοτώνουν τον Carl που πήγε σαν χαζός με τον σουγιά να φάει τους walkers για να σώσει τον βλακάκο.
Πραγματικά κατάντια...

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τα τελευταία δύο χρόνια εχει πέσει κατακόρυφα η ποιότητα σε σημείο που οφείλουμε να μην το βλέπουμε,

Σωστα αλλά έξι χρόνια είναι 6 χρόνια. Εμένα δεν μου πάει να το αφήσω τώρα. Αν ήταν έτσι τα πρώτα 2 οκ, βασικά τι 2, ένας μήνας και πολύ θα ήταν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω πως η σεζον ως τωρα δεν ειχε καθολου καλα επεισοδια, αλλα υπηρχαν σιγουρα καποιες στιγμες καλες στα τελευταια επεισοδια, Και για εμενα προσωπικα το τελευταιο ηταν ενα πολυ καλο επεισοδιο το καλυτερο της σεζον που εχουμε δει θαρρω.

 

Και οσοι απορουν και νευριαζουν με αυτο που εγινε στο τελος εγω πιστευω πως η σκεψη πισω απο αυτο ηταν αρκετα ουσιωδης και ισως το καλυτερο που θα μπορουσε να γινει μετα απο τοσα χρονια πια.

 

Το προβλημα και με το παραπανω αλλα και με το επεισοδιο , καθως και με ολοκληρη τη σεζον ως τωρα ειναι οτι νιωθουμε συνεχως ενα αισθημα αποδιοργανωσης, σαν να μην ξερουν ουτε οι σεναριογραφοι τι πρεπει να κανει και που πρεπει να καταληξει ο καθε χαρακτηρας. Μου φαινονται ολες οι αποφασεις της τελευταιες στιγμης με σκοπο το ΑΜΕΣΟ  δραματικο αντικτυπο το οποιο δεν πετυχαινει φυσικα, επειδη δεν εχει γινει σωστη θεμελιωση της σκεψης πισω απο καθε ιστορια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εντάξει, η αλήθεια είναι πως βλέποντας 8 χρόνια αυτό το μικρό σκατό, με συγκίνησε λίγο στο τέλος ο θανατός του (αν και δεν το περιμενα).

Από κει και πέρα, η σκηνοθεσία και η εκτέλεσή της ήταν πάλι για γέλια.
Ένα μίγμα μεταξύ Φωσκολειάδας και κακού b-movie.

Αυτή την ακολουθία πλάνων που έχουν καθιερώσει με την γκάγκα μουσική και τις μαπες των πρωταγωνιστών στα 10 εκατοστά, τα ζηλέψανε από τις αντίστοιχες με τον Γιάνγκο Δράγκο και τον Ταξίαρχο Θεοχάρη (θα σέβεστε) ;

Αυτές εκεί τις σκηνές που είναι ο Καρλ μέσα στην ομίχλη σε slow motion και χορευει (wtf???), ποιος ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ τις σκεφτηκε? Ηταν πιο άβολο να τις βλέπεις κι από τσακωμό Ταμπάκη vs Mister Μπουτχια στην εκπομπη του Καμπούρη.

Επίσης, σεναριακά μιλώντας, γιατι αυτοί οι 10 μαλάκες με τα αμάξια (του Μουστάκα) ήταν ικανοί να τραμπουκίσουν τους 20 μαλάκες με αμάξια (της Μάγκι)?
Ότι τι? Θα σκοτωναν τον χοντρο?
Ποιος εγγυάτο δλδ πως δεν θα τον πυροβολούσαν οπως και να χει (όπως και όντως τελικά πυροβόλησαν κάποιον)? Γιατι να αφησεις να σου πάρουν τα οπλα όταν είναι λιγότεροι/ίσοι?
Ποιος τους έλεγε πως μετά δεν θα τους σκότωναν όλους όπως και να χει?
Αν είναι δυνατόν...

Τα μόνα που ευχαριστήθηκα πραγματικά, χωρίς να προσφέρουν απλόχερα cringe, ήταν η ερμηνεία του Μουστάκα, η ερμηνεία του Νίγκαν όταν για λίγο πίστεψε τον Καρλ, και η μάχη Νιγκαν-Ρικ (ασχέτως αν ήταν κι αυτή γεμάτη σεναριακές ευκολίες... π.χ. ειχε ΜΠΟΜΠΑΡΝΤΙΣΤΕΙ ολος ο τοπος, δεν ειχε μεινει φυλλο, και ο Ρικ εφτασε με την ησυχια του σπιτακι του).

*Επίσης, μην σχολιάσω το πως "έτυχε" να σκοτωθεί η γρια του oceanside...

**Επίσης no2: ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΑΥΤΗ Η "ΑΣΤΕΙΑ", Η ΑΤΑΛΑΝΤΗ Η (πως την λενε ρε παιδια?) ΓΚΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΝΤΕΝΙΖ? Περνιέται για αστεία απο κανέναν...? Ειλικρινά...?
 

 



Υ.Γ.: Η ζωη μου μοιάζει με αυτή του ηθοποιου στο πίσω κάθισμα της Μάγκι. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και οσοι απορουν και νευριαζουν με αυτο που εγινε στο τελος εγω πιστευω πως η σκεψη πισω απο αυτο ηταν αρκετα ουσιωδης και ισως το καλυτερο που θα μπορουσε να γινει μετα απο τοσα χρονια πια.

 

 

 

 

Καλά τρίχες, θάνατος απλά για shock value. Το πως το δικαιολόγησαν είναι απλά για γέλια. Δηλαδή με τον θάνατό του ο Κάρλ θα δώσει στον πατέρα του να καταλάβει ότι πρέπει να συγχωρεί και να συνεργαστούν όλοι μαζί...ναι εντάξει.

Το πιο λογικό θα ήταν ένας πατέρας να χάσει εντελώς τα λογικά του και να αρχίσει να σκοτώνει δεξιά και αριστερά...κάτι σαν τη Σέρσει ας πούμε.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι πεντάχρονο βάλανε στη σκηνοθεσία;

 

 

Τα σπίτια στην Αλεξάνδρεια γιατί ανατινάζονταν έτσι; Είχαν και βομβαρδιστικό οι Saviors?

 

Επίσης πολύ γρήγορα έστρωσε το πόδι του Βασιλιά, μια χαρά έτρεχε...

 

 

Ακόμη, τρανταχτή απάντηση στον άλλον που έγραφε για εξέλιξη των χαρακτήρων το παρακάτω.

 

 

Ο Καρλ έχει ζήσει τόσα από την αρχή και εξελίχθηκε τόσο που δαγκώθηκε προσπαθώντας να βοηθήσει έναν άγνωστο που κυκλοφορούσε στα χαμένα. Άλλη μια ηλίθια επιλογή σαν αυτές που κάνουν όλοι.

 

Επεξ/σία από Alejandro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μιλάμε για σειρά όπου ο Γκλεν τη γλιτώνει κάτω απο το σκουπιδοντενεκέ απο 100 ζόμπι (και άλλα εξίσου εξωφρενικά). Ο Κάρλ επέζησε απο βολή με καραμπίνα, σφαίρα στο μάτι, βόλτα στον Νήγκαν, αλλά τον έφαγε το ζόμπι επειδή ήταν χαζός και σκόνταψε.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μιλάμε για σειρά όπου ο Γκλεν τη γλιτώνει κάτω απο το σκουπιδοντενεκέ απο 100 ζόμπι (και άλλα εξίσου εξωφρενικά). Ο Κάρλ επέζησε απο βολή με καραμπίνα, σφαίρα στο μάτι, βόλτα στον Νήγκαν, αλλά τον έφαγε το ζόμπι επειδή ήταν χαζός και σκόνταψε.

 

 

 

 

Εμενα προσωπικα μου αρεσει που ο θανατος ενος τοσο βασικου χαρακτηρα δεν συνεβη  με τον πιο εντυπωσιακο και ''γκλαμουρατο'' τροπο.

Θα μπορουσαν να χτισουν την ιστορια του Καρλ πολυ καλυτερα, για το πως ειχε αρχισει να βλεπει την παρανοια του πατερα του αλλα και των υπολοιπων παλιων της ομαδας( βλ Μαγκι, Νταρυλ), αλλα νταξει κλασσικο Walking Dead, ειχε να δειξει 700 σκηνες με ανουσιους πολεμους και ανουσιους θανατους και ακομα πιο ανουσιες διαφωνιες και συζητησεις, αντι να επικεντρωθει σε μια πραγματικα ομορφη στιγμη για τον Καρλ.

 

Εγω πιστευω πως ο Καρλ πεθανε οσο πιο καλα θα μπορουσε να πεθανει ενα παιδι της ηλικιας του γνωριζοντας οτι εφυγε απο τον κοσμο κανοντας κατι πραγματικα ηθικο, σωζοντας την πολη του, την αδερφη του, εναν καινουργιο φιλο.

 

Ελπιζω να του δωσουν καποιον ομορφο αποχαιρετιστηριο λογο , να προσπαθησουν να συμμαζεψουν τα ασυμμαζευτα.....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

για ποιο θανατο μιλατε ακριβως εδω;

 

τοσο σιγουρακι το εχετε; εγω βαζω τα λεφτα μου στο οτι θα ερθει ο ντοκτορ και θα τον σωσει με καποιο τροπο,

και πληρωνει και καλα εννοειται το συγκεκριμενο γιατι για μερικους οπως διαβαζω ειναι τρελο αουτσαιντερ ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...