Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω δεν θελω να κανω OC στις μνημες απλα να δουλευουν σωστα στα 3200

 

Στο κουτι γραφει Cl14-14-14-34 1.35v αλλα μπηκα στις ρυθμισεις timings και δεν καταλαβα Χριστο καμια σχεση αυτη η μητρικη με την Gigabyte 1150 που ειχα.

Όλες οι ταχύτητες πάνω από 2667 είναι OC για τις μνήμες. Και απλώς στη συσκευασία σου λένε τη μέγιστη δοκιμασμένη τους ταχύτητα για 24/7, μπορείς κάλιστα να τις πας και παραπάνω, ακριβώς όπως έναν επεξεργαστή, ίσως με μεγαλύτερα timings. Εσύ αν θέλεις να τις δουλεύεις τις δικές σου στα 3200 CL14, πρέπει να αλλάξεις τα timings (CL tRCD tRP tRAS και CMD) από το bios της asus χειροκίνητα, βάζοντας τις ρυθμίσεις για samsung B-die από την πρώτη σελίδα. Επειδή έχεις καλές μνήμες, δε θα έχεις πάντως κανένα πρόβλημα να τις δουλέψεις και στα 3466 με χαμηλά timings. Κρίμα είναι να μην τις πειράξεις λίγο, αφού με στοκ ρυθμίσεις δουλεύουν απροβλημάτιστα με χαμηλό ρεύμα., και δίνουν αρκετά μεγαλύτερες επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πηρα καλες η σχεδον καλες μνημες για να δουλευουν σωστα στην συχνοτητα που λενε πχ 3200 οχι για να μπορω να τις ζορισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε τότε τα timings και θα σου δουλεύουν μια χαρά.

Γιατί δεν βρίσκω αυτά που μου έχεις γράψει ποιο πάνω;

Είμαι στο Extreme tweaker Dram timing control που θα βάλω 14-14-14-34 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν βρίσκω αυτά που μου έχεις γράψει ποιο πάνω;

Είμαι στο Extreme tweaker Dram timing control που θα βάλω 14-14-14-34 ?

Ξεκινώντας από τον πρώτο αριθμό (CAS Latency) και προς τα κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινώντας από τον πρώτο αριθμό (CAS Latency) και προς τα κάτω.

 

Έτσι;

 

Edit εβαλα και το 4ο 14 που λεει 16 αρα ειναι 14-14-14-14-34 δηλαδη 4 φορες το 14 οχι 3 που γραφει το κουτι.

 

 

IMG_20170815_125301.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι;

 

Edit εβαλα και το 4ο 14 που λεει 16 αρα ειναι 14-14-14-14-34 δηλαδη 4 φορες το 14 οχι 3 που γραφει το κουτι.

 

 

 

Σωστά είναι, σου δουλεύει όμως? Μήπως πρέπει να παίξεις με ρεύματα κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά είναι, σου δουλεύει όμως? Μήπως πρέπει να παίξεις με ρεύματα κλπ?

Έχει ανάψει ο υπολογιστής τώρα τρέχω memtest64

Απλά ψιλοκολαει το ποντίκι τώρα στο τεστ η μάλλον παγώνει για δευτερολεπτα ο υπολογιστης

Ποτέ σταματάει το τεστ δουλεύει 23 λεπτά και είναι στο1376. 875

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πρέπει να σου κολλάνε τα πάντα, αφού δεν έχεις διαθέσιμη μνήμη! Ποτέ δε σταματάει, τρέχει απεριόριστα, εκτός κι αν του ορίσεις εσύ loops ή χρόνο. Άστο λίγο παραπάνω, πάντως αν είχε πρόβλημα θα σε είχε πετάξει λογικά στο μισάωρο και αρκετά νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το βαλω ποιο μετα για μια ωρα και κατι παντως στην μιση ωρα δεν εβγαλε error

 

ρευμα εβαλα 1.35v οσο λεει το κουτι απο τις μνημες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είσαι. Τρέξε και κανα bench να δούμε αποτελέσματα!

 

Ποιο; μονο το realbench 2.40 εχω και το 3Dmark αλλα αυτο μετραει καρτα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν

Πήγα και εγώ το 1700 στα 3,6 και τις μνήμες στα 3200 Και κάπου εδώ μέσα πήρε το μάτι μου ότι υπάρχει επιλογή να μην είναι συνέχεια επεξεργαστής χρονισμένος στα μέγιστα να κάνει αυξομείωση του χρονισμού Γιατί ο δικός μου τώρα όλη την ώρα είναι στα 3,6 μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να το φτιάξω ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν

Πήγα και εγώ το 1700 στα 3,6 και τις μνήμες στα 3200 Και κάπου εδώ μέσα πήρε το μάτι μου ότι υπάρχει επιλογή να μην είναι συνέχεια επεξεργαστής χρονισμένος στα μέγιστα να κάνει αυξομείωση του χρονισμού Γιατί ο δικός μου τώρα όλη την ώρα είναι στα 3,6 μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να το φτιάξω ευχαριστώ

 

Αυτο που εκανα και εγω πρεπει να βαλεις offset ρευμα στον επεξεργαστη

Αυτα εκανα εγω μονο εκει που εβαλα 98 ενω ειχε 88 δεν ξερω τι βαζεις εσυ για 3.6 γιατι εγω πηγα 3.8

 

 

Κανω reset το bios μετα save & exit

Μπαινω ξανα bios κανω disable το core performance boost μετα save & exit

Μπαινω ξανα bios παω pstep και βαζω την τιμη 88 σε 98 για 3.8Ghz μετα save & exit

Μπαινω ξανα bios βλεπω οτι μου δινει 1.351v και το βαζω offset -0.050 για να παει 1.300v save & exit

Μπαινω ξανα bios για να βαλω τις μνημες στα 3200 να βαλω το LLC level 2 και το pstep3 disable save & exit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...