Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωχ τωρα ειδα οτι εχεις Asrock μητρικη δεν ξερω που ειναι και ισως να εχουν και αλλη ονομασια.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Msi x370 έχω

Ποια msi εχεις?

 Αdvanced\AMD CBS\Zen Common Options\Custom core PStates

 

Δεν ξέρω σε ποιες  Msi υπαρχει κοιτα στο bios σου και αν υπαρχουν καπως ετσι  τα παραπανω μενου θα το βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω οι msi εχουν εντελως διαφορετικό bios από asus asrock ,οποτε παιζει να ειναι εντελως διαφορετικά αυτα που σου εγραψα και να μην ειναι ετσι

 

Edit : Eψαξα λίγο στο google αλλα δεν βλέπω να έχει ,δεν βρήκα κατι για p states από Bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν

Πήγα και εγώ το 1700 στα 3,6 και τις μνήμες στα 3200 Και κάπου εδώ μέσα πήρε το μάτι μου ότι υπάρχει επιλογή να μην είναι συνέχεια επεξεργαστής χρονισμένος στα μέγιστα να κάνει αυξομείωση του χρονισμού Γιατί ο δικός μου τώρα όλη την ώρα είναι στα 3,6 μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να το φτιάξω ευχαριστώ

 

Tι εννοεις εσυ δεν ρωτησες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα δεν καταλαβαίνω αμα ειναι sos θεμα η και χωρίς αυτή την ρύθμιση κάνουμε δουλειά

Και δεν έχουμε κάποιο θέμα να το αφήσουμε έτσι

 

Δεν έχω πάει ακόμα στο pc να κοιτάξω στο bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περασα το 807 bios στην Asus Prime x370, με τις ram της υπογραφης στα 3200 ο υπολογιστης δεν bootaρει και στα 3066 μου πεταξε BSOD μεσα σε παιχνιδι. Ξανα λοιπον στα 2966. Ποια επιλογη ενεργοποιω στο bios για να ριχνει ο επεξεργαστης τις συχνοτητες? Επισης στις επιλογες ενεργειας δεν βρισκω το Ryzen Balnced προφιλ αν και περασα το τελευταιο Amd chipset.

 

P.s:Το Ryzen balanced το βρηκα τελικα.

Επεξ/σία από KNSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μητρική σου πρέπει να παίζουν οι μνήμες σου στα 3200, αλλά όχι αυτόματα από το προφίλ, πρέπει να πειράξεις ρεύμα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα δεν καταλαβαίνω αμα ειναι sos θεμα η και χωρίς αυτή την ρύθμιση κάνουμε δουλειά

Και δεν έχουμε κάποιο θέμα να το αφήσουμε έτσι

 

Δεν έχω πάει ακόμα στο pc να κοιτάξω στο bios

 

Δεν είναι και αμάν τι feature, κερδίζεις κάποια watt και θερμοκρασία σε idle, όχι τίποτα τραγικό όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα το 807 bios στην Asus Prime x370, με τις ram της υπογραφης στα 3200 ο υπολογιστης δεν bootaρει και στα 3066 μου πεταξε BSOD μεσα σε παιχνιδι. Ξανα λοιπον στα 2966. Ποια επιλογη ενεργοποιω στο bios για να ριχνει ο επεξεργαστης τις συχνοτητες? Επισης στις επιλογες ενεργειας δεν βρισκω το Ryzen Balnced προφιλ αν και περασα το τελευταιο Amd chipset.

 

P.s:Το Ryzen balanced το βρηκα τελικα.

Μηπως εχεις ακριβως να μας γραψεις το μοντελο των μνημων σου? Και εγω tridentz 3200 cl16 αλλα παιζουν μια χαρα στα 3066. Τον εχεις ανεβασει καθολου τον επεξεργαστη? Αν οχι δεν χρειαζεται να πειραξεις κατι για να ριχνει συχνοτητα.

 

Στη μητρική σου πρέπει να παίζουν οι μνήμες σου στα 3200, αλλά όχι αυτόματα από το προφίλ, πρέπει να πειράξεις ρεύμα κλπ

Mπα ,δυσκολο εως απιθανο και καποιοι που λενε ότι τις πανε στα 3200 ενα Memtest δεν εχουν τρεξει να δουν τα error που βγαζει εκτος αν εχουν πεσει σε εξαιρετικα κομματια... Η πλειοψηφια παντως παιζει στα 3066.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπα ,δυσκολο εως απιθανο και καποιοι που λενε ότι τις πανε στα 3200 ενα Memtest δεν εχουν τρεξει να δουν τα error που βγαζει εκτος αν εχουν πεσει σε εξαιρετικα κομματια... Η πλειοψηφια παντως παιζει στα 3066.

Στη Χ370-Pro αναφέρεσε ή γενικότερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...