Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Spartan με τόσο τέζα τις μνήμες και 4GHz OC τι σκορ έχεις στο Cinebench R15 Single ?

 

Το cinebench και cpu-z benchmark δεν αλλάζουν δραστικά, ίσως 1-2 πόντους. Σε games βλέπεις διαφορα (κάποιες φορες μικρή, κάποιες τεραστια) και γενικά σε latency sensitive workloads.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cinebench και cpu-z benchmark δεν αλλάζουν δραστικά, ίσως 1-2 πόντους. Σε games βλέπεις διαφορα (κάποιες φορες μικρή, κάποιες τεραστια) και γενικά σε latency sensitive workloads.

 

Δεν κάνεις ένα spoiler με τα timings σου στο πρώτο ποστ? Ε φανταστικέ Spartan???

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

λοιπον πηγα σημερα να πειραξω λιγο την Gaming 3 B350  παιδια και εκει που πειραξα τις μνημες απο 2400ΜΗΖ σε 2667 ( αλλα σε 2661 ηταν ) οταν τις ξανα εβαλα 2400 ΜΗΖ χαλασε η καρτα ηχου η  creative Z.

Δευτερον οταν εβαλε η μητρικη μετα το τουρμπο και πριν το βγαλω γιατι μεχρι 3.7 πηγαινε σε multi και 4 σε single ηταν καπως η καταναλωση. Παραθετω μια φωτογραφια :

TURBO.jpg

 

Καταλαβαινω δεν ειναι και το καλυτερο το τουρμπο στην gaming 3 αλλα να ειναι ετσι λετε οπως λεει η φωτογραφια;

Εσεις που εχετε Β350 τι γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω το ίδιο mobo, δεν έχω την ίδια cpu.

Αν θες πες μας τις ρυθμίσεις σου σε offset volts, συχνότητες cpu κλπ να βάλω τις ίδιες στον 1700 και να σου πω.

 

Το fail της κάρτας ήχου μάλλον τυχαίο γεγονός το θεωρώ. Δεν νομίζω να έχει σχέση με τα ram settings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

λοιπον πηγα σημερα να πειραξω λιγο την Gaming 3 B350  παιδια και εκει που πειραξα τις μνημες απο 2400ΜΗΖ σε 2667 ( αλλα σε 2661 ηταν ) οταν τις ξανα εβαλα 2400 ΜΗΖ χαλασε η καρτα ηχου η  creative Z.

Δευτερον οταν εβαλε η μητρικη μετα το τουρμπο και πριν το βγαλω γιατι μεχρι 3.7 πηγαινε σε multi και 4 σε single ηταν καπως η καταναλωση. Παραθετω μια φωτογραφια :

TURBO.jpg

 

Καταλαβαινω δεν ειναι και το καλυτερο το τουρμπο στην gaming 3 αλλα να ειναι ετσι λετε οπως λεει η φωτογραφια;

 

Εσεις που εχετε Β350 τι γινεται;

 

Πέθανε η κάρτα δηλαδή; Πάει; Για άλλο λόγο θα χάλασε λογικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω και γω παιδια. Μετα την αλλαγη των ΜΗΖ εκανε επανεκκινηση για να ρυθμιστουν και ξαναεκανε. Κανω εκκινηση εγω τελικα και η καρτα πλεον μονο το φωτακι.
Λοιπον μονο το τουρμπο ειχα βαλει και τις μνημες δεν ειχα πειραξει offset και ΜΗΖ CPU. Εν τω μεταξυ στο τουρμπο 3.7 GHZ πηγαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ την Soundblaster Z κάρτα ήχου έχω και χρειάστηκε να ξαναγράψω τους drivers σε μια φάση.

Επεξ/σία από Spartan117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οδηγοι λενε οτι δεν υπαρχει καρτα ηχου, αλλαξα και PCI -e. Μονο το φωτακι.
Παντως αν θες να πειραξεις τον 1600Χ 1600 1700  θες καλη μητρικη για τις ρυθμισεις αλλα τα reviews ελεγαν οτι αυτη η μητρικη ειναι καπως efficient. Βεβαια τις βασικες ρυθμισεις τις εχει.
Το θεμα με τον Ζεν δεν ειναι τα 4 GHZ ετσι και αλλιως δεν σχεδιαστηκε για τα 4 GHZ αλλα για τα 3 - 3.6 GHZ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, τον 1700 με την ίδια μητρική τον έχω 3.8ghz δίνοντας offset. Μην το αφήσεις auto γιατι μπορεί να δώσει περισσότερα volts από όσα χρειάζεται. Από μνήμες έχω φθηνές vengeance 3000 και παίζουν 2966 ενεργοποιώντας μόνο xmp. Δεν έχω ασχοληθεί όμως καθόλου με μνήμες. Το μηχάνημα το έχω για παραγωγή περιεχομένου, video encoding και app / web development με ανοιχτά συνέχεια vm τουλάχιστον 12-14 ώρες κάθε μέρα. Όλα τα stress test (aida και prime τα έχει περάσει με μέγιστη 79 βαθμούς σε δωμάτιο χωρίς κλιματισμό με stock ψυκτρα.

 

Ίσως να πηγαίνει και παραπάνω, αλλά για να είμαι ειλικρινής, ακόμα και τοσο oc που του έχω κάνει οι διαφορές είναι μικρές με βάση τη χρήση μου. Αν έπαιζα κάνα βαρύ παιχνίδι μπορεί, αλλά άντε κάνα wow να παίξω. Οι μέρες του hardcore mmo έχουν περάσει γθα εμένα καθώς δεν υπάρχει χρόνος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...