Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aν δουλευει σωστα και να εχω καποιον να ρωτησω αν σκαλωσω πουθενα

 

Εγώ πάντως σε software στα Windows τάση δεν βάζω, ειδικά όταν μπλέκει και offset μέσα. Πήγα να το χρησιμοποιήσω λίγο στην αρχή αλλα θέλει να το ανοίγεις με κάθε boot και το έσβησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σε software στα Windows τάση δεν βάζω, ειδικά όταν μπλέκει και offset μέσα. Πήγα να το χρησιμοποιήσω λίγο στην αρχή αλλα θέλει να το ανοίγεις με κάθε boot και το έσβησα.

Δεν εχεις και αδικο αλλα ειμαι στα 3.8 τωρα και το cooler κανει παραπανω φασαρια από το οριο του ενοχλητικου για εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρεις καλύτερο cooler B)

Προέχει η καρτα γραφικών ,μετα cooler εκτος αν παρω από ενα φιλαράκι που θα κανει αναβαθμιση τωρα μια hd6970 που με καλυπτει για Photoshop illustrator ,τοτε θα παω πρωτα σε cooler.

Η βλακεια ειναι οτι ειχα custom loop με ενα 360 radiator την οποια την ειχα χρησιμοποιησει κανα 5 μηνο Max και την πουλησα ο μπουφος ,ελεγα σιγα μην ξαναστησω σταθερο θα την βγαλω με το λαπτοπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλη ΑM4 ειναι αυτη https://www.skroutz.gr/s/12079775/Enermax-ETS-N31-02.html

Ειναι νεο μοντελο και ειναι πολυ καλη.

την έχεις δοκιμάσει ? ρωτάω γιατί βλέπω οτι έχει 9αρι ανεμιστήρα και όχι 12αρι, μήπως κάνει πολύ θόρυβο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 90άρι ανεμιστήρα, σίγουρα θα σβουράει, με τάση και συχνότητα της προκοπής.

Θαύματα δεν γίνονται. Προτιμάτε 140mm και αν υπάρχει θέμα χώρου 120mm.

Επίσης noctua.

 

N O C T U A

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ENERMAX ENERMAX

Αν θες να πας τον 1600Χ 1700 στα 4 GHZ ναι θες καποια αλλη ψυχτρα.

Στα 4 ο 1600x πάει με οποιαδήποτε ψύκτρα (χαριτολογώ, αλλά το νόημα το πιάνετε..>!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1600X έχω στο δικό μου σταθερό. Ψύκτρα βέβαια του έχω την 212 EVO, αλλά ειλικρινά δε νομίζω ότι παίζει και μεγάλο ρόλο... Από εβδομάδα θα δοκιμάσω και με την wraith της amd, αν γλιτώσουμε τελικά από τις φωτιές εδώ στα Κύθηρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 90άρι ανεμιστήρα, σίγουρα θα σβουράει, με τάση και συχνότητα της προκοπής.

Θαύματα δεν γίνονται. Προτιμάτε 140mm και αν υπάρχει θέμα χώρου 120mm.

Επίσης noctua.

 

N O C T U A

 

Τώρα που είπες Noctua, σκέφτομαι να βάλω αυτό προσωρινά: http://www.e-shop.gr/noctua-nh-u12s-se-am4-cpu-cooler-p-PER.817653
 
Και να βάλω custom loop τέλη 17/αρχές 18 μαζί με GPU/CPU με monoblock στην C6H. Τα blocks βγαίνουν γύρω στα 240, άντε να βάλω ένα 420 rad, μαζί με όλα τα αλλα λέω να βγει καμια 500-550 συνολικά.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...