Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά θέλω να έχω ένα CPU air cooler στην άκρη καλού κακού και πάντα ήθελα να πάρω Noctua. Με το U12s φαντάζομαι μπορώ να τον έχω στα 3.9/4.0 για sustained heavy loads χωρίς θέματα. Καλή η Wraith Spire αλλα για πάνω από 1.3 τάση δεν είναι. Για short bursts όπως benchmark, games κτλ δεν έχει θέματα αλλα σε rendering και χρονοβόρο compile τα παίζει αρκετά εύκολα. Στα 3.8 με 1.3 δεν έχει κανένα θέμα, max 68-70 C βλέπω.

 

 

Καλα σιγουρα το στοκ cooler δεν ειναι για πολλα και στα 3.8 και εμενα με ενοχλει οταν ανεβοκατεβαζει στροφες συνεχεια γιαυτο τωρα το εβαλα στα default ρολογια γιατι δεν την πολυπαλευω, δεν ειναι οτι ειναι δυνατος ο ηχος της απλα με εκνευριζει δεν μπορω να το περιγραψω. Μουτζωνομαι που πουλησα την υδροψυξη

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και το δικό μου με air είμαι 

img_20170806_2141112zb4c.jpg

με έναν χοντρό 120 , 140 , 120 και έναν 120 από πάνω :-D

 

Κάποια στιγμή θα αλλάξω σε custom water cooling 360 από phobya  

https://www.nikktech.com/main/articles/pc-hardware/cpu-cooling/watercooling-kits/4331-phobya-360lt-pure-performance-watercooling-kit-review?showall=&start=2

Ποσο να κοστιζει αυτο ; γενικα μου κανει εντυπωση που δεν υπαρχει pinned thread για την υδροψυξη , ειδικα την custom . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εχεις 3 φασεις για το SoC  σημαινει οτι δημιουγει καταναλωση.

 

X370_Taichi_89.jpg

 

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/75001-asrock-x370-taichi-am4-motherboard-review-16.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα τελικά την Noctua U12s (ήθελα την U14s αλλα δεν είχε το AM4 kit και βαριέμαι να περιμένω 2 εβδομάδες), θα ποστάρω εντυπώσεις όταν την έχω συγκριτικά με την Wraith Spire RGB. Ιδανικά θέλω να τον έχω στα 4.0 GHz με 1.375-1.4 vcore, με Wraith Spire έχει θέμα αστάθειας λόγο θερμοκρασίας κυρίως (στους 70C +).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες εδω και κανα δυο μερες παρατηρησα ότι εχω πολύ χαμηλα σκορ στο cinebench σε σχεση με πριν και stock και overclocked. Oι μνημες ειναι στα ιδια δεν τις εχω πειραξει. ΜΟυ βγενουν ολα τα σκορ το λιγότερο 50 ποντους κατω . Στοκ εβγαζα 1429 και τωρα με το ζορι 1380. Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες εδω και κανα δυο μερες παρατηρησα ότι εχω πολύ χαμηλα σκορ στο cinebench σε σχεση με πριν και stock και overclocked. Oι μνημες ειναι στα ιδια δεν τις εχω πειραξει. ΜΟυ βγενουν ολα τα σκορ το λιγότερο 50 ποντους κατω . Στοκ εβγαζα 1429 και τωρα με το ζορι 1380. Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να φταιει?

 

Στο BIOS άλλαξες τίποτα; Διαφορα settings μπορούν να είναι μέρα με νύχτα διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο BIOS άλλαξες τίποτα; Διαφορα settings μπορούν να είναι μέρα με νύχτα διαφορα.

Tπτ ολα default  εκτος από τις μνημες που ειναι οπως τις ειχα απο την αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tπτ ολα default  εκτος από τις μνημες που ειναι οπως τις ειχα απο την αρχη.

 

Πολύ περίεργο, εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο. Κανε ένα flash στο τελευταίο BIOS και κανε "restore to defaults" μπας και άλλαξε κάτι αυτόματα. Ή αλλιώς CMOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα αλλα τπτ... clear cmos δεν εχω δοκιμασει θα το δοκιμασω μπας και..

Τπτ τα ιδια... εβγαλα chipset driver ξανα εβαλα παλι τα ιδια... δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται εντομεταξυ και στο bench του cpuz μου βγαζει μικροτερο σκορ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα εγκατασταση photoshop illustrator και office αλλα το τσεκαρω με τη διαχειρηση και δεν μου δειχνει κατι να απασχολει τον επεξεργαστη. Θα κανω φορματ να δω αν θα αλλαξει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...