Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Devastor είπε

Η διαφορά μεταξύ tCL 15 και 16 (τουλάχιστον στο δικό μου το kit) δεν υπάρχει.

Σε Zen2 μπορεί να μην υπάρχει. Έχουμε πει ότι στους Zen2/3 οι διαφορές από τα primaries είναι μικρές.

Σε Zen+ υπάρχει.

Είχα κάνει παλιά μια σύγκριση 3466 14-15-14-28-42 vs 3466 16-16-16-32-48 με ίδια sub-timings και στα δύο.

Οι διαφορές ήταν μεγάλες παντού. Και σε SOTTR και σε AIDA:

1880325851_cachemem3466C16.png.adc01ef1698872571f6248687dbca705.png1671331307_cachemem3466.png.c4eec9c77543489a099d03f770888147.png

 

Όπως και να έχει ... ο Γιάννης ρώτησε γιατί η διαφορά στην τάση. Στην τάση η διαφορά υπάρχει γιατί, ανεξαρτήτως διαφοράς στην απόδοση, έχουμε CL=14 vs 16 και tRCDRD=15 vs 19 και όπως ξέρουμε από αρχαιοτάτων χρόνων τα tCL και tRCDRD είναι τα πιο απαιτητικά σε τάση (και η συχνότητα εννοείται).

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@kkatzos είναι περίεργα ρε συ τα Rev E. ΣΚέψου οτι στον 2600/2600Χ με 3466 14-18-14-34 είχα παραπάνω latency απο ότι με 15-18-14-14-34 φυσικά και στις 2 περιπτώσεις τα subtimings ήτανε ίδια και το GDM off. Μιλάμε για διαφορά σε ύψους 0.6-0.7ns 

Τα αποτελέσματα στο SOTR αν θυμάμαι ήτανε πάνω κάτω τα ίδια με διαφορές σε φάση margin of error. Και στις 2 περιπτώσεις περνάγανε όλα τα test

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να αναφέρω ότι η απαίτηση για έξτρα Vdimm δε λειτουργεί προσθετικά. Το παραπάνω Vdimm για να σφίξεις tCL υπερκαλύπτει πολλές φορές τις ανάγκες για σφίξιμο και άλλων timings. Έχω δει ορισμένες εξαιρέσεις, π.χ. tRCDRD, tRFC σε Samsung B-dies και tRRDS, tFAW σε Micron Rev.E.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Devastor είπε

είναι περίεργα ρε συ τα Rev E. ΣΚέψου οτι στον 2600/2600Χ με 3466 14-18-14-34 είχα παραπάνω latency απο ότι με 15-18-14-14-34 φυσικά και στις 2 περιπτώσεις τα subtimings ήτανε ίδια και το GDM off. Μιλάμε για διαφορά σε ύψους 0.6-0.7ns 

Αυτό που λες το βλέπω και εγώ τώρα. Μάλλον είναι θέμα μητρικής/BIOS

Ανέβασα το CL στο 15 (14-15-14 --> 15-15-15) και πέρα του ότι έχω χαμηλότερη απαίτηση σε τάση έχω και λίγο καλύτερα latency. Κουφό.

Από την άλλη, αν το CL το κατεβάσω στο 13 βελτιώνεται τρελά το latency. Παίρνει 2ns μόνο από το 13άρι.

1711859555_cachemem3975Hz3333C13.png.fd71d747890833b211bf42523fa1dec1.png

1239975804_cachemem3975Hz3400.png.2ed19b998eae3974d52855ad5b73f32b.png

Δυστυχώς το CL=13 θέλει πολλή τάση οπότε μπορεί να το χρησιμοποιώ μόνο σε χαμηλές συχνότητες (<3333).

Σαν να έχει σκαλοπάτια το BIOS της MSI. Δεν έχω ιδέα αν συμβαίνει σε άλλες μητρικές.

@yiannis1991 Εφάρμοσε τα παραπάνω. Βάλε στα 3466 με 15-15-15. Μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για tcl μονό αριθμό δεν θέλει GD Disabled? ή κάνω λάθος; Κάτι τέτοιο θυμάμαι, εκτός αν είναι με κάποιο άλλο timing..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Για tcl μονό αριθμό δεν θέλει GD Disabled? ή κάνω λάθος; Κάτι τέτοιο θυμάμαι, εκτός αν είναι με κάποιο άλλο timing..

Ναι, πρέπει να κλείσεις το Gear Down. Όχι μόνο αυτό, αλλά μερικές μητρικές είναι βλαμμένες με περιττή τιμή στο tCWL. Π.χ. η δική μου με Zen+ αν είχα tCL 15 και άφηνα tCWL auto, δεν έκανε POST. Έπρεπε να καρφώσω tCWL = tCL - 1 = 14 :-\. Με τον 3900XT και tCWL auto, κανένα πρόβλημα, βάζει μόνη της tCWL 14 αν το αφήσω auto και κάνει POST μια χαρά.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα από περιέργεια το Cyberpunk (που είναι αρκετά heavy και στο cpu) XMP vs 3466 Tuned για να δω διαφορές σε real life αίσθηση, και πραγματικά είναι μέρα με τη νύχτα. Έπαιξα την ίδια σκηνή, με πιστολίδι και πολλούς εχθρούς και με XMP έχει πολύ jerkiness και αρκετές στιγμές που το cpu usage ήταν μεγαλύτερο από το gpu usage ενώ με 3466 πολύ smooth και σε αίσθηση gameplay αλλά το έβλεπες και στο frametime graph που είναι πολύ πιο flat χωρίς spikes. Και τα 0.1% Lows στα 51 που είναι πολύ καλά για την γενικότερη εμπειρία αφού είναι μέσα στο freesync range. Προφανές συμπέρασμα απλά θέλω να πω ότι είναι κρίμα να αφήνουμε τις ram έτσι στο έλεος, και το κάνει αρκετός κόσμος. Σίγουρα είναι τράβηγμα μέχρι να βρεις stability αλλά αξίζει και με το παραπάνω..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Για tcl μονό αριθμό δεν θέλει GD Disabled? ή κάνω λάθος; Κάτι τέτοιο θυμάμαι, εκτός αν είναι με κάποιο άλλο timing..

Κάνε δοκιμή 3466 15-15-15-30-45 εννοείται με GD=off και για να είσαι σταθερός βάλε ClkDrvStr = 60Ω.

Vdimm άνετα 0,02-0,03V χαμηλότερα.

Μπορεί να γίνει το νέο σου setup ;)

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Κάνε δοκιμή 3466 15-15-15-30-45 εννοείται με GD=off και για να είσαι σταθερός βάλε ClkDrvStr = 60Ω.

Vdimm άνετα 0,02-0,03V χαμηλότερα.

Μπορεί να γίνει το νέο σου setup ;)

τα υπόλοιπα timings ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, yiannis1991 said:

τα υπόλοιπα timings ίδια;

Ναι, ίσως χρειαστεί να αλλάξεις το TRDWR αλλά θα δείξει αυτό, θα σου βαρέσει το ΤΜ5

Δές επίσης πόσο latency βγάζεις σε AIDA. εγώ πχ με 3466 σε 2600 έβγαζα 62.8 latency 

Κάποια στιγμή έλεγα να πάω και εγώ σε B-Die αλλά τα έχουνε κάνει σκ@τ@ με το market

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κρίσεως:

Τις επόμενες ημέρες κάνω μετάβαση απο 16GB (2x8) 3600CL16 → 32Gb (2x16) 3600CL16 // Bdie→Bdie

Έχω ελπίδες το παλιό profile να παίξει as is στο νέο kit ή να βγάλω καπέλο-μπότες-μαστίγιο και να ετοιμαστώ για περιπέτειες στη ζούγκλα των timmings;

Capture.JPG.fcda7987576d19fec8a4faa538c939e1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Έχω ελπίδες το παλιό profile να παίξει as is στο νέο kit ή να βγάλω καπέλο-μπότες-μαστίγιο και να ετοιμαστώ για περιπέτειες στη ζούγκλα των timmings;

Εάν έχεις κάνει min-max ρεύματα, ProcODT κλπ, είναι πολύ πιθανό να μην παίξει ακριβώς το ίδιο.

Εάν όχι, ίσως να έχεις λίγο breathing room και να σε καλύψει. Κάποια timings θα πρέπει να χαλαρώσουν σίγουρα, π.χ. tWR, tWRRD, ίσως και tRCDRD+tRFC αν δεν είναι το ίδιο καλό bin τα καινούργια B-dies. Επίσης χρειάζεσαι διαφορετικά Rtt values πηγαίνοντας από single σε dual rank ανά κανάλι, σε περίπτωση που σμπεριλαμβάνεις κι αυτά στο ερώτημα.

 

Υ.Γ.: δε θα το προσπαθούσα καν στη θέση σου, όσο βολικό κι αν ακούγεται. Ξεκίνα από μηδενική βάση χωρίς να επηρεάζεσαι από το τί μπορεί ή δε μπορεί να κάνει το παλιό κιτ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kkatzos είπε

Η τάση για τις μνήμες Vdimm που θα χρειαστείς όμως είναι διαφορετική. Έχεις πολύ ψηλά την τάση στο 1.38, γι'αυτό σου δουλευει και έτσι και αλλιώς. Αν τη βάλεις π.χ. στο 1.33-1.34V που με τα settings σου πρέπει να είναι αρκετή θα δουλεύει με 53/48 αλλά όχι με το 60/34/... (εικάζω, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος)

 

Όσο για το VSoc θεωρώ ότι αυτό που φταίει είναι ο συνδυασμός VSoc + CLDO_VDDP. Πρέπει να βρεις τον κατάλληλο συνδυασμό. Π.χ. ανακάλυψα προσφάτως ότι με ένα single rank B-Die kit που έχω ότι το βέλτιστο CLDO_VDDP στα 3200 είναι 775mV ενώ τόσα χρόνια τις δούλευα με το default 950mV και είχα διάφορα ηλίθια συμπτώματα. Κάτι τυχαίες αποσυνδέσεις στα USB, κτλ κτλ.

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να ανεβάσεις το ClkDrvStr στο 30.

Ή ακόμα και να πειραματιστείς λίγο με τα CAD_BUS. Στις Dual Rank B-Die που έχω αρέσει το 24/24/24/20 περισσότερο από το 24/24/24/24

Οπότε τελικά με το 30άρι ClkDrvStr είμαι στο 30/24/24/20.

Ααα, και κάτι άλλο. Μήπως έχεις βάλει αρνητικό offset στο Vcore;

Επίτηδες έβαλα το Vdimm ψηλά για να ξέρω ότι δεν φταίει αυτό. Δεν έχω πειράξει offset.

5 ώρες πριν, Devastor είπε

Τα timings είναι εντελώς λάθος και τέρμα χαλαρά αλλά αυτό το φτιάχνεις μετά

To SoC είναι ολόκληρο το chip (System OChip) και το συγκεκριμένο κάνει autocorrect στα κρυφά.

Μήπως έχεις manual OC η οτιδήποτε άλλο ? μπορεί απο εκεί να έρχονται τα blackscreens

Επίσης σε κάθε περίπτωση το Memory Fast Boot να είναι disabled

Το vSoC πάει χέρι χέρι μην σου πώ και αγκαλίτσα με το ProcODT
 

Χαμηλό ProcODT = χαμηλό vSoC αλλά θα χρειαστεί μεγαλύτερο clkdrvstr 

Τα RTTs επίσης παίζουνε και σημαντικό ρόλο αν θές να σταθεροποιήσεις το GDM off σε μεγάλες συχνότητες

Ένας καλός τρόπος να δείς αν το cld0_vddp σου είναι χαμηλό είναι απλά να τρέξεις AIDA. Αν είναι χαμηλό θα σου δώσει χειρότερο  latency

Συμφωνώ οτι ο φίλος απο πάνω έχει αρκετό vDIMM για 3200..  Εδώ εγώ για τα 3733 θέλω 1.35 vDIMM το οποίο παίιζει autocorrect σε 1.36 

image.png.2c1975e632159231b31b6c2a156d479c.png

Τα timings επιτηδες τα χω πολύ χαμηλά για να μαι σίγουρος ότι δεν μου προκαλουν προβλήματα.  Memory Fast Boot το χω disabled και δεν έχω κάνει cpu OC. Παρατήρησα από στο zentimings οτι με vsoc=1.05 μου το δείχνει 1,031 περίπου αλλα τώρα που ενεργοποίησηα nb llc 2 όπως μου είπες μου το δείχνει 1,43.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...