Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, Devastor είπε

Για εμένα προσωπικά το memtest δεν βρίσκει τίποτα, καλύτερη λύση είναι ένα Linux live με GSAT 

Δηλαδή αν π.χ. πουσάρεις το tRCDRD περισσότερο από ο,τι αντέχουν τα DIMMs σου και δοκιμάσεις να τρέξεις Memtest, θέλεις να μου πεις ότι θα περάσει ακόμη κι ένα cycle;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, parsifal said:

Δηλαδή αν π.χ. πουσάρεις το tRCDRD περισσότερο από ο,τι αντέχουν τα DIMMs σου και δοκιμάσεις να τρέξεις Memtest, θέλεις να μου πεις ότι θα περάσει ακόμη κι ένα cycle;

Στο TRCDRD δεν έχω δοκιμάσει. Έχω δοκιμάσει άλλα timings όπως και -0.03v vDIMM από οτι είναι σταθερό και πέρασε οχι 1 αλλά 4 full cycles μόνο για να βαρέσει στα 10" στο TM5. Επίσης έχω δοκιμάσει -10 TRFC που στα Windows απλά τρώει bsod με το που τρέχεις TM5 και δεν το είδα να το ένοιαξε

Δεν μπορείς να συγκρίνεις το memtest86 με το GSAT

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη περίπτωσή μου το memtest, σε normal καταστάσεις θα βρει λάθη συνήθως στο 7μο τεστ, αν όχι στο πρώτο στον δεύτερο κύκλο. Αν περάσει και τους τέσσερις κύκλους που είναι γύρω στο 5ωρο, λέω για αρχή είμαστε ok.

Να δοκιμάσω και το GSAT. Αυτό κατεβάζω; Έχω πετύχει στα linux να είναι όλα λαλά και μια χαρά αλλά μόλις μπήκα στα windows την έφαγα τη μούντζα 😆.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας όπως θέλει. Εγώ προσωπικά τρέχω GSAT απο Linux live usb και απο εκεί τρέχω GSAT.Ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια stress testing προσωπικά το memtest για εμένα είναι χρονοβόρο και άχρηστο.

Πριν πάρω τον μουφο 120GB SSD έτρεχα το linux live USB GSAT μια ωρίτσα και Linpack Extreme bootable, ειδικά το 2ο δεν συγχωρεί λάθη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα ξεχάσει να αναφέρω ότι πριν (όταν είχα vsoc 1.0375) είχα το θέμα να κολλάει κάποιες φορές το ποντίκι για 1-2 δευτερόλεπτα έτσι στο άκυρο και να κράσαρει το vlc. Μετά που είπαμε και το έβαλα 1,025 με LLC2 όλα καλά. Επίσης έβγαλε και 2.5 ώρες p95 cpu settings στα 4GHz/1.325v ενώ πριν failαρε. Οπότε και γι' αυτό έφταιγε το vsoc; Να πω ότι με vsoc 1.0375 είχε περάσει y-cruncher αλλά το preset εκείνο από τον guide που δεν τα έχει όλα τα tests, και όταν έριξα ένα με όλα τα tests failαρε μετά από 45 λεπτά. Με 1.025v LLC2 2.5 ώρες y-cruncher όλα τα test μια χαρά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, yiannis1991 said:

Είχα ξεχάσει να αναφέρω ότι πριν (όταν είχα vsoc 1.0375) είχα το θέμα να κολλάει κάποιες φορές το ποντίκι για 1-2 δευτερόλεπτα έτσι στο άκυρο και να κράσαρει το vlc. Μετά που είπαμε και το έβαλα 1,025 με LLC2 όλα καλά. Επίσης έβγαλε και 2.5 ώρες p95 cpu settings στα 4GHz/1.325v ενώ πριν failαρε. Οπότε και γι' αυτό έφταιγε το vsoc; Να πω ότι με vsoc 1.0375 είχε περάσει y-cruncher αλλά το preset εκείνο από τον guide που δεν τα έχει όλα τα tests, και όταν έριξα ένα με όλα τα tests failαρε μετά από 45 λεπτά. Με 1.025v LLC2 2.5 ώρες y-cruncher όλα τα test μια χαρά..

Για ποιο λόγο να τεστάρεις με συγκεκριμένα test? κάθε test του Y-Cruncher τεστάρει και διαφορετικά πράγματα

Το χαμηλό vSoC θα σου βαρέσει και σε παιχνίδια, θα τρώς blackscreens κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Devastor είπε

Για ποιο λόγο να τεστάρεις με συγκεκριμένα test? κάθε test του Y-Cruncher τεστάρει και διαφορετικά πράγματα

Το χαμηλό vSoC θα σου βαρέσει και σε παιχνίδια, θα τρώς blackscreens κλπ κλπ

Είχα τεστάρει με το preset που είχαμε πει εδώ, αυτό εννοώ. Ναι και σε games έτρωγα blackscreens..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, yiannis1991 said:

Είχα τεστάρει με το preset που είχαμε πει εδώ, αυτό εννοώ. Ναι και σε games έτρωγα blackscreens..

Εγώ πάντα έλεγα όλα τα τεστ και υπάρχει λόγος για όλα αυτά :P

Τέλος πάντων σε Zen+ είναι εντελώς διαφορετικά τα πράγματα, τα 3 πρώτα test (BKT/BBP/SFT) δεν θα βαρέσουνε ΠΟΤΕ ότι settings και να βάλεις, είναι αρκετά δύσκολο σε Ζεν+ να βρείς το χαμηλό vSOC και αυτό είναι θέμα του design 

Σε Zen2/Zen3 1mv ποιο κάτω απο οτι χρειάζεσαι να έχεις το vSOC θα στα σκάσει. Σε Zen+ μόνο games και κανένα LatencyMon σε idle 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Devastor είπε

Εγώ πάντα έλεγα όλα τα τεστ και υπάρχει λόγος για όλα αυτά :P

Τέλος πάντων σε Zen+ είναι εντελώς διαφορετικά τα πράγματα, τα 3 πρώτα test (BKT/BBP/SFT) δεν θα βαρέσουνε ΠΟΤΕ ότι settings και να βάλεις, είναι αρκετά δύσκολο σε Ζεν+ να βρείς το χαμηλό vSOC και αυτό είναι θέμα του design 

Σε Zen2/Zen3 1mv ποιο κάτω απο οτι χρειάζεσαι να έχεις το vSOC θα στα σκάσει. Σε Zen+ μόνο games και κανένα LatencyMon σε idle 

Εσύ μου είχες πει να τρέξω το preset και το είχες βάλει και σαν κώδικα για το memtest.cfg εδώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yiannis1991 said:

Εσύ μου είχες πει να τρέξω το preset και το είχες βάλει και σαν κώδικα για το memtest.cfg εδώ :P

Σου είπα, το χαμηλό SoC σε Ζεν+ δεν θα το βρείς τόσο εύκολα όσο σε Ζεν2/Ζεν3. Έχω δοκιμάσει μέχρι και vsoc 0.95 και πέρασε 7 κύκλους Υ-Cruncher, σε Ζεν2/3 θα φάς το reboot στο 5λέπτο μέσα ή αν είσαι τυχερός και το προλάβεις θα δείς CPU Bus/Interconnection error

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα,

Χρειαζομαι τα φωτα σας για oc samsung c-die και συγκεκριμενα Gskill Trident Z 3200c16  16-18-18-38(xmp). 2x16gb-dual rank

Προσπαθω σε 3733 με τα εξης stable settings εως τωρα: 18-21-21-21-39-68. trrds 4, trrdl 6, ΤFAW 40(stable aida [με memory+cache],Prime95[custom για ram] για 2,5 ωρες το καθενα).

Και τωρα προσπαθω να κανω stable to TFAW χαμηλοτερα απο 40 αλλα δεν θελει... Πεταει error στο AIDA σε οποιοδηποτε timing κατω απο 40.

Mobo: ASUS TUF X570 Plus - Bios 3801(το τελευταιο beta). H δοκιμη ειχε ξεκινησει απο bios 2802 και 3603 με ιδια αποτελεσματα ως τωρα.

vdimm: 1.335

soc:1.075

CLDO VDDP: 0.910

VDDG IOD: 1.02

VDDG CCD: Auto

ProcOdt:40/48 - Cadbus: 40-24-24-24

Kαμια ιδεα τι να δοκιμασω για να το φερω εστω σε 6*trrds αρχικα?

 

1.jpg

Επεξ/σία από dimi_33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dimi_33 είπε

3200c16  16-18-18-38(xmp)

...στα 1.35V και προσπαθείς να τις τρέξεις με 1.33V στα 3733 με μόλις 2-3 κύκλους πάνω στα primary timings; Πολύ αισιόδοξος είσαι.

Δεν είναι B-Die ούτε Micron Rev E αυτές.

6 ώρες πριν, dimi_33 είπε

18-21-21-21-39-68. trrds 4, trrdl 6, ΤFAW 40

18-22-22-22-40 και πάλι λίγο είναι.

Ο buildzoid έτρεχε ένα SR kit C-Die με 1.32V αλλά στα 3600 με τα timings που σου λέω παραπάνω.

6 ώρες πριν, dimi_33 είπε

stable aida [με memory+cache]

Μη χάνεις το χρόνο σου με το AIDA. Πριν χρόνια το έτρεχα για 2-3 ώρες και δεν έβρισκε λάθη ... ενώ τρέχοντας ΤΜ5 είχα λάθη στο 5λεπτο (στο ίδιο σύστημα)

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kkatzos είπε

...με 1.35V και προσπαθείς να τις τρέξεις με 1.33V στα 3733 με μόλις 2-3 κύκλους πάνω στα primary timings; Πολύ αισιόδοξος είσαι.

Δεν είναι B-Die ούτε Micron Rev E αυτές.

18-22-22-22-40 και πάλι λίγο είναι.

Ο buildzoid τις έτρεχε με 1.32V αλλά στα 3600 με τα timings που σου λέω παραπάνω.

Μη χάνεις το χρόνο σου με το AIDA. Πριν χρόνια το έτρεχα για 2-3 ώρες και δεν έβρισκε λάθη ... ενώ τρέχοντας ΤΜ5 είχα λάθη στο 5λεπτο (στο ίδιο σύστημα)

Thanks for the reply!

Aρα καλυτερα να κανω τσεκ πρωτα με TM5 τα υπαρχοντα settings και αναλογως προχωραω.

TM5 με ποιο config? anta777 extreme? 1usmus v3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, dimi_33 said:

Thanks for the reply!

Aρα καλυτερα να κανω τσεκ πρωτα με TM5 τα υπαρχοντα settings και αναλογως προχωραω.

TM5 με ποιο config? anta777 extreme? 1usmus v3?

1usmus 25 κύκλους . Απλά στο config που λέει και cycles=3 βάζεις   cycles=25

Περνά αυτά για αρχή και βλέπουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Devastor είπε

1usmus 25 κύκλους . Απλά στο config που λέει και cycles=3 βάζεις   cycles=25

Περνά αυτά για αρχή και βλέπουμε 

Ηδη ξεκινησα με το extreme1.cfg εδω και λιγη ωρα με 3 cycles και θα τρεξω και το 1usmus μετα με 25 cycles.

Το μονο που χαλαρωσα για την ωρα απο τις αλλαγες που ειχα κανει ειναι το trrds=6 & trrdl=8. Tα υπολοιπα subtimings ειναι με τα auto timings & vdimm 1.335. (Λογικα αν βγαλει error θα ειναι ειτε για τα basic timings ειτε για voltages ειτε για cadbus?)

Το mobo me auto δινει CLDO VDDP 1.000 στα 3733. Να κανω ολα τα test με αυτο το voltage ή να ξεκινησω απο 0.920?

2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...