Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας συμφορουμίτες. Αφήνω ακόμη ένα tip για Micron Rev.E, με την ελπίδα να βοηθήσει όσο περισσότερα άτομα γίνεται, γιατί μέχρι να το ανακαλύψω μου κόστισε προσωπικά πολύ χρόνο και χρήμα που χαραμίστηκαν σε δοκιμές με διαφορετικές ρυθμίσεις, ολονύχτια memtest επί εβδομάδες κλπ.

 

Το πιο «ύπουλο» μακράν timing είναι το tRC. Τί εννοώ: στα 3800 MT/s, αρχικά το kit μου φαινόταν να μπορεί να παίξει περίπου tRC 56-57. Περνούσε και ολονύχτια TM5 tests, οπότε λέω από μέσα μου «μια χαρά, πάμε τώρα να σφίξουμε τα επόμενα στη σειρά timings».

 

Έλα όμως που αρχίζουν μετά τα περίεργα:

1. το TM5 να παγώνει στο τέλος κάποιου κύκλου και να μην προχωράει στον επόμενο,

2. single test 4 errors μετά από 5, 6, 7 ώρες TM5 που την επόμενη μέρα ή μετά το επόμενο cold boot δεν επαναλαμβάνονται κλπ.

 

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι ιδιοτροπία των Micron Rev.E chips, των Micron γενικά, των Ryzen 3000 η συνδυασμός. Αλλά αν παρατηρείτε κάποιο από τα συμπτώματα που περιέγραψα πιο πάνω, δοκιμάστε να χαλαρώσετε κατά 2-3T το tRC και ξανατεστάρετε. Στην περίπτωσή μου, χρειάστηκε να πάω το tRC 59 για απόλυτη σταθερότητα και μιας και κάηκα στον χυλό, προσθέτω +1Τ ακόμη και επαναλαμβάνω όλη τη διαδικασία tuning με tRC 60, ελπίζοντας να μη μου πάρει πάνω από εβδομάδα για να καταλήξω σε τελικό αποτέλεσμα.

 

Τα νούμερα είναι ενδεικτικά και προφανώς ένα άλλο sample του ίδιου μοντέλου μπορεί κάλλιστα να έχει άλλα όρια.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2021 στις 6:14 ΜΜ, Πέτρος είπε

 

Όχι WHEA...errors στο ΤΜ5 ήταν αυτά!

Δεν ξέρω αν είδες τα νέα scores από πάνω ή απάντησες πριν τα προσθέσω.

Τα πήρε τα settings και (δείχνει να) λειτουργεί σωστά.

Δεν ξέρω τι να πιστέψω, πραγματικά.

edit:

2027391456_aida3533test2kkatzos.png.c841f4e9ede29cc44151cec70a3a83eb.png

Με τα παραπάνω.

 

Στις 5/4/2021 στις 10:44 ΜΜ, Πέτρος είπε

Δείχνει σταθερό, ναι.

Έβγαλε synthetics, SotTR (με το καλύτερο cpu game/render score μέχρι τώρα), BFV 1+h, corona bench κλπ.

Αν τρέξω ΤΜ5, έχω την εντύπωση ότι θα δω φρικτά πράγματα. Απλά, δεν ξέρω αν είναι πραγματικά αυτά τα errors ή αποτέλεσμα του περίεργου συνδυασμού h/w με "πειραματικό" BIOS.

Έβαλα πριν λίγο το tCKE στο 6, αλλά μάλλον δεν επαρκούσε. Έπεσα αρκετά στο SotTR, βάρεσε με τη μία αστάθεια στο AIDA.

Κάνω μια δοκιμή τώρα με 8.

Οι τάσεις είναι έτσι στο auto. Είχα δοκιμάσει να υπάρξει διαφορά μεταξύ τους, αλλά φαινόταν εντελώς ασταθές.

36-54, ε? Ίσως το προλάβω σήμερα, αλλιώς από αύριο πάλι.

edit:

Με το "σταθερό" 3533 (tcke=0/auto) το 36-54 postαρε, αλλά στη login screen πέταξε BSOD (η 1η με αυτόν τον επεξεργαστή, παρά τις όποιες άλλες δοκιμές).

Γύρισα πάλι στο "σταθερό" (αυτό που έχω στα 2 μου άλλα post σε αυτή τη σελίδα). Με το χέρι είναι τα πρώτα 9 timings, το tRFC, ProcODT, RTTs, λοιπές αντιστάσεις. Όλα τα άλλα, auto.

Από τα παραπάνω, με πολλή υπομονή και όρεξη από τον @kkatzos (τον οποίο ευχαριστώ θερμά για το χρόνο του), φτάσαμε εδώ:

lat3466kknoerrormazi.png.5ba896eb133019a17c41922dfd96fc64.png3466kknoerrormazi.png.ecdf3edadca6681c6793ec65b9d59a35.png

Σταθερό σε 20 κύκλους ΤΜ5, χωρίς restarts στο AIDA (αυτό το τελευταίο θέλει παραπάνω διερεύνηση), σχεδόν ισοφαρίζοντας το 3400 "υπερscore" σε cpu game/render που είχα (και πλέον δεν μπορώ με κανένα τρόπο στο ίδιο προφίλ να πιάσω).

To κυριότερο, με πολύ χαμηλότερες τάσεις παντού, με 1.4V στο Vdimm από 1.44 και τα υπόλοιπα όπως φαίνονται στις φωτό.

Το 3533 ενώ λειτουργεί σταθερά σε ότι του έχω πετάξει (εκτός από το AIDA), βγάζει 3ψήφιο αριθμό errors, οπότε το εγκατέλειψα (προς το παρόν).

Θα μείνω εδώ 1-2 μέρες, να δω και σε real-life scenarios τι γίνεται και μετά βλέπουμε.

Κάθε πρόταση δεκτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, parsifal said:

Γεια σας συμφορουμίτες. Αφήνω ακόμη ένα tip για Micron Rev.E, με την ελπίδα να βοηθήσει όσο περισσότερα άτομα γίνεται, γιατί μέχρι να το ανακαλύψω μου κόστισε προσωπικά πολύ χρόνο και χρήμα που χαραμίστηκαν σε δοκιμές με διαφορετικές ρυθμίσεις, ολονύχτια memtest επί εβδομάδες κλπ.

 

Το πιο «ύπουλο» μακράν timing είναι το tRC. Τί εννοώ: στα 3800 MT/s, αρχικά το kit μου φαινόταν να μπορεί να παίξει περίπου tRC 56-57. Περνούσε και ολονύχτια TM5 tests, οπότε λέω από μέσα μου «μια χαρά, πάμε τώρα να σφίξουμε τα επόμενα στη σειρά timings».

 

Έλα όμως που αρχίζουν μετά τα περίεργα:

1. το TM5 να παγώνει στο τέλος κάποιου κύκλου και να μην προχωράει στον επόμενο,

2. single test 4 errors μετά από 5, 6, 7 ώρες TM5 που την επόμενη μέρα ή μετά το επόμενο cold boot δεν επαναλαμβάνονται κλπ.

 

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι ιδιοτροπία των Micron Rev.E chips, των Micron γενικά, των Ryzen 3000 η συνδυασμός. Αλλά αν παρατηρείτε κάποιο από τα συμπτώματα που περιέγραψα πιο πάνω, δοκιμάστε να χαλαρώσετε κατά 2-3T το tRC και ξανατεστάρετε. Στην περίπτωσή μου, χρειάστηκε να πάω το tRC 59 για απόλυτη σταθερότητα και μιας και κάηκα στον χυλό, προσθέτω +1Τ ακόμη και επαναλαμβάνω όλη τη διαδικασία tuning με tRC 60, ελπίζοντας να μη μου πάρει πάνω από εβδομάδα για να καταλήξω σε τελικό αποτέλεσμα.

 

Τα νούμερα είναι ενδεικτικά και προφανώς ένα άλλο sample του ίδιου μοντέλου μπορεί κάλλιστα να έχει άλλα όρια.

Και εμένα το 54 trc στα 3800 μου φάνηκε περίεργο. Σε msi εγώ αν βάλω οτιδήποτε κάτω από 56 trc για 3733 ή 58 για 3800 τρώω απευθείας bsod με το που τρέχει tm5

Επίσης το έγραψα και σε άλλο post μου εμένα με 4/8 4/4 μου πέρναγε τμ5 αλλά βαραγε whea και όχι δεν έφταιγε το vsoc/vdimm/vddg-p

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! To TM5 εδωσε 3 errors στο δευτερο test.

Error 1  δυο φορες και ενα Error 7 :(.

Αποτι ειδα το error 1(can be voltage related, can be tRFC issues,tiny timeout issues for example tRRD_L looks like a bit awkward) και το error 7(Error 7 are burst tests-it will error out if if CAD_BUS is not optimal,will error out if tRFC is too low-mostly errors out only after time,suspect vdimm to be +- 1 step high/low, tFAW awkward value,or tRAS needs +1). Και τα 3 errors βγηκαν  μετα το 22ο cycle.

Ξανατρεχω το test με tRRDs=8  trrdl=10 -tFAW =auto  tRAS=41 να δω τι erros θα βγαλει τωρα. :)

563702502_tm5-3errors_1usmus.jpg.04239c5e5fb5431221b2b8e7f03dac91.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dimi_33 είπε

Καλημερα! To TM5 εδωσε 3 errors στο δευτερο test.

Error 1  δυο φορες και ενα Error 7 :(.

Αποτι ειδα το error 1(can be voltage related, can be tRFC issues,tiny timeout issues for example tRRD_L looks like a bit awkward) και το error 7(Error 7 are burst tests-it will error out if if CAD_BUS is not optimal,will error out if tRFC is too low-mostly errors out only after time,suspect vdimm to be +- 1 step high/low, tFAW awkward value,or tRAS needs +1). Και τα 3 errors βγηκαν  μετα το 22ο cycle.

Ξανατρεχω το test με tRRDs=8  trrdl=10 -tFAW =auto  tRAS=41 να δω τι erros θα βγαλει τωρα. :)

563702502_tm5-3errors_1usmus.jpg.04239c5e5fb5431221b2b8e7f03dac91.jpg

Mε τις αλλαγες αυτες το TM5 τελειωσε χωρις errors. Nα τρεξω και καποιο αλλο stress test για επαληθευση σε αυτα τα settings?

tm5-no errors_1usmus.jpg

Επεξ/σία από dimi_33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimi_33 είπε

Ξανατρεχω το test με tRRDs=8  trrdl=10 -tFAW =auto  tRAS=41 να δω τι erros θα βγαλει τωρα

 

2 ώρες πριν, dimi_33 είπε

Mε τις αλλαγες αυτες το TM5 τελειωσε χωρις errors. Nα τρεξω και καποιο αλλο stress test για επαληθευση σε αυτα τα settings?

Με tRRDS=8, tRRDL=10 και tFAW=40 παίζει να  έχεις χάσει και 15% καθαρή απόδοση (που δε φαίνεται στο AIDA, φαίνεται αλλού) σε σχέση με 4/6/16. Είναι τα πιο σημαντικά sub-timings. Δεν έχει νόημα αυτό που κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dimi_33 said:

Mε τις αλλαγες αυτες το TM5 τελειωσε χωρις errors. Nα τρεξω και καποιο αλλο stress test για επαληθευση σε αυτα τα settings?

tm5-no errors_1usmus.jpg

Το vsoc  σου είναι χαμηλό. Το tfaw είναι ΠΑΝΤΑ 4x trrrds

Error 7 στον 22 ο κυκλο είναι trfc desync. Τα Samsung c-die δύσκολα κάνουν κάτω από 350ns

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

 

Με tRRDS=8, tRRDL=10 και tFAW=40 παίζει να  έχεις χάσει και 15% καθαρή απόδοση (που δε φαίνεται στο AIDA, φαίνεται αλλού) σε σχέση με 4/6/16. Είναι τα πιο σημαντικά sub-timings. Δεν έχει νόημα αυτό που κάνεις.

 

1 ώρα πριν, Devastor είπε

Το vsoc  σου είναι χαμηλό. Το tfaw είναι ΠΑΝΤΑ 4x trrrds

Error 7 στον 22 ο κυκλο είναι trfc desync. Τα Samsung c-die δύσκολα κάνουν κάτω από 350ns

Οκ αρα να βαλω ολα τα timings loose(20-22-22-25-58-88),και να προσπαθησω πρωτα για trrds=4/trrdl=6 /tfaw=16 και μετα τα υπολοιπα?

Να ξεκινησω με vsoc 1.1 και vdimm μεταξυ 1.325-1.36?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, dimi_33 said:

 

Οκ αρα να βαλω ολα τα timings loose(20-22-22-25-58-88),και να προσπαθησω πρωτα για trrds=4/trrdl=6 /tfaw=16 και μετα τα υπολοιπα?

Να ξεκινησω με vsoc 1.1 και vdimm μεταξυ 1.325-1.36?

Βάζεις  trfc 654 για αρχή και ξεκινάς 

Trrrds/l/tfaw

5-7-20

Ασταθής?  6-8-24

Το soc 1.1 και βλέπουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Devastor είπε

Βάζεις  trfc 654 για αρχή και ξεκινάς 

Trrrds/l/tfaw

5-7-20

Ασταθής?  6-8-24

Το soc 1.1 και βλέπουμε 

Στο trrds/l/tfaw 7-9-28 ok no errors.

trrds/l/tfaw 6-8-24 - εβγαλε ενα Error1623519255_6-8-24-error1.jpg.718a9285f6881bce1cdfc8257b11f85a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Devastor είπε

Ωραία, βάλε τώρα τα παλιά σου primaries.. Γιατί τα άλλαξες?

Τα ειχα βγαλει για την εστω μικρη πιθανοτητα να ηταν το error απο εκει.

Tα ξαναεβαλα το πρωι και περασε το test με trrds/l/tfaw 6-9-24. vDimm=1.35.

2-3 φορες ομως το TM5  χωρις να βγαζει error απελευθερωνει ολη την ram και συνεχιζει να τρεχει xωρις στην  ουσια να κανει test οποτε αναγκαστικα ξεκινησα απο την αρχη(εχω Reserved Memory for Windows (Mb)=1024 στο config & page file ειναι disabled στο pc).

 

 

1486347626_6-9-24-twtrl14-oldprimaries-noerror-1_35v.jpg.6d84b00ceb00132059a9f3d93e6cf135.jpg

Επεξ/σία από dimi_33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimi_33 είπε

Τα ειχα βγαλει για την εστω μικρη πιθανοτητα να ηταν το error απο εκει.

Tα ξαναεβαλα το πρωι και περασε το test με trrds/l/tfaw 6-9-24. vDimm=1.35.

2-3 φορες ομως το TM5  χωρις να βγαζει error απελευθερωνει ολη την ram και συνεχιζει να τρεχει xωρις στην  ουσια να κανει test οποτε αναγκαστικα ξεκινησα απο την αρχη(εχω Reserved Memory for Windows (Mb)=1024 στο config & page file ειναι disabled στο pc).

 

 

1486347626_6-9-24-twtrl14-oldprimaries-noerror-1_35v.jpg.6d84b00ceb00132059a9f3d93e6cf135.jpg

άσε λίγο pagefile στα windows 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...