Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

70 βαθμοί δεν είναι πολλοί;; Εγώ έχω 63 max και πάλι μου φαίνονται πάνω από το όριο.

Μια χαρά είναι :-)

Εξαιρετικές θερμοκρασίες!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε να κανει monitor και το Cpu package power.

Δεν είναι το power κάτω από τις θερμοκρασίες αυτό? Την απλή έκδοση του hwmonitor έχω.

70 βαθμοί δεν είναι πολλοί;; Εγώ έχω 63 max και πάλι μου φαίνονται πάνω από το όριο.

Στο πόσα ghz και με τι συχνότητα? Εγώ το έχω 4.8 με 1.20 llc 5.

Εξαιρετικές θερμοκρασίες!

Prime δεν δοκίμασα να δω πόσο θα πάει. Εφόσον κρατάει τα 4.8 με 1.2 δεν θέλω τίποτα άλλο. Σε gaming 64 65 max σε πολύ βαριά παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

70 βαθμοί δεν είναι πολλοί;; Εγώ έχω 63 max και πάλι μου φαίνονται πάνω από το όριο.

70 είναι πολύ καλά..

 

63 max με τι ψύξη είσαι;  

 

Γράφετε και τις ψύξεις που φοράτε όμως για να έχουμε εικόνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

70 είναι πολύ καλά..

 

63 max με τι ψύξη είσαι;

 

Γράφετε και τις ψύξεις που φοράτε όμως για να έχουμε εικόνα

Ο Theo δεν πρέπει να έχει τον 8700k νομίζω εξου και οι θερμοκρασίες. Είμαι με x62 σε silent mode.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία εγώ με την μικρή u12s της noctua και 8700κ sillent οι ανεμιστήρες παίζω 33-35 idle με spikes έως 58 όταν ανεβάζει ταχύτητα.. όλα αυτά σε phanteks enthoo matx 200-300 rpm του επεξεργαστή και 700rpm οι δύο μπρος πίσω του κουτιού.

 

Prime 95 blend test 69-72 max 12 Ώρο test.

 

Καλά πρέπει να ναι.

 

Σκέφτομαι να κάνω κ undervoltage για stock πάντα ρολόγια.

 

Έχετε κάνενα οδηγό στο νου σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το power κάτω από τις θερμοκρασίες αυτό? Την απλή έκδοση του hwmonitor έχω.

 

Στο πόσα ghz και με τι συχνότητα? Εγώ το έχω 4.8 με 1.20 llc 5.

 

Prime δεν δοκίμασα να δω πόσο θα πάει. Εφόσον κρατάει τα 4.8 με 1.2 δεν θέλω τίποτα άλλο. Σε gaming 64 65 max σε πολύ βαριά παιχνίδια.

Οχι. Αν δεις μαξ εχει καταγραψει ~11w

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία εγώ με την μικρή u12s της noctua και 8700κ sillent οι ανεμιστήρες παίζω 33-35 idle με spikes έως 58 όταν ανεβάζει ταχύτητα.. όλα αυτά σε phanteks enthoo matx 200-300 rpm του επεξεργαστή και 700rpm οι δύο μπρος πίσω του κουτιού.

 

Prime 95 blend test 69-72 max 12 Ώρο test.

 

Καλά πρέπει να ναι.

 

Σκέφτομαι να κάνω κ undervoltage για stock πάντα ρολόγια.

 

Έχετε κάνενα οδηγό στο νου σας;

Σε stock είσαι με τι volts? Πολυ χαμηλές θερμοκρασίες έχεις. Μεχρι 73 έχω δει όταν είχα 1.24volt σε Intel burn test very high. Σε idle 27 με 29 και σε gaming που με ενδιαφέρει από 40 βαθμούς μέχρι 63 στο origins που δουλεύει στα 40 με 45% ο επεξεργαστής.

 

Οι συγκεκριμένοι επεξεργαστες πάνε μέχρι 90 95 χωρίς θέμα στα 100 βαράνε throttling οπότε τα 60 με 80 τα λες και κρύα. Κάποτε έλεγες 70 βαθμους και έλεγες ψήνεις καφε τώρα στα 70 τους λες και κρύους.

Οχι. και στην απλη το εχει

Θα το δοκιμάσω μετά να δω τη συνολική κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ και με τον 2500Κ και 16GB dd3 και με μια 1070 ακόμη παίζω.

φυσικά και παίζεις και μάλιστα καλά.

 

Σε stock είσαι με τι volts? Πολυ χαμηλές θερμοκρασίες έχεις. Μεχρι 73 έχω δει όταν είχα 1.24volt σε Intel burn test very high. Σε idle 27 με 29 και σε gaming που με ενδιαφέρει από 40 βαθμούς μέχρι 63 στο origins που δουλεύει στα 40 με 45% ο επεξεργαστής.

 

Οι συγκεκριμένοι επεξεργαστες πάνε μέχρι 90 95 χωρίς θέμα στα 100 βαράνε throttling οπότε τα 60 με 80 τα λες και κρύα. Κάποτε έλεγες 70 βαθμους και έλεγες ψήνεις καφε τώρα στα 70 τους λες και κρύους.

 

Θα το δοκιμάσω μετά να δω τη συνολική κατανάλωση.

Διορθώνω 

 

οι θερμοκρασίες σε καταστάσεις desktop φτάνουν έως 58 περίπου βάση HWINFO

 

Πριν με FIFA18 εφτασε τους 65 max ανεμιστήρες όμως δεν ακούγονται.  

 

τάσεις έχει τις stock σε MSI Ζ370Μ gaming pro ac. Δεν έχω πειράξει απολύτως τίποτα στο bios.

 

Το μόνο προβληματάκι που προσπαθώ να λύσω αυτη τι στιγμή είναι το latency που δημιουργεί cracking popping ήχους στην onboard κάρτα .

 

Δεν ξέρω αν οφείλεται στο ανεβοκατέβασμα της συχνότητας του επεξεργαστή αλλά είναι σπαστικό .

 

Τό εχει πολύς κόσμος απο τι έψαξα σε ξένα φόρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

70 είναι πολύ καλά..

 

63 max με τι ψύξη είσαι;  

 

Γράφετε και τις ψύξεις που φοράτε όμως για να έχουμε εικόνα

 

 

 

i5-8400 με τη stock ψήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και παίζεις και μάλιστα καλά.

 

Διορθώνω

 

οι θερμοκρασίες σε καταστάσεις desktop φτάνουν έως 58 περίπου βάση HWINFO

 

Πριν με FIFA18 εφτασε τους 65 max ανεμιστήρες όμως δεν ακούγονται.

 

τάσεις έχει τις stock σε MSI Ζ370Μ gaming pro ac. Δεν έχω πειράξει απολύτως τίποτα στο bios.

 

Το μόνο προβληματάκι που προσπαθώ να λύσω αυτη τι στιγμή είναι το latency που δημιουργεί cracking popping ήχους στην onboard κάρτα .

 

Δεν ξέρω αν οφείλεται στο ανεβοκατέβασμα της συχνότητας του επεξεργαστή αλλά είναι σπαστικό .

 

Τό εχει πολύς κόσμος απο τι έψαξα σε ξένα φόρα.

Είσαι σε stock λογικά με MCE off εξου και οι θερμοκρασίες με τη συγκεκριμένη ψυκτρα. Μέχρι 80 δεν υπάρχει κανένα θέμα ακόμα και 90 το tj max είναι 100 και πρόβλημα ίσως υπάρξει με 1.35 συν ρεύμα σε 90 συν θερμοκρασίες.

φυσικά και παίζεις και μάλιστα καλά.

 

Διορθώνω

 

οι θερμοκρασίες σε καταστάσεις desktop φτάνουν έως 58 περίπου βάση HWINFO

 

Πριν με FIFA18 εφτασε τους 65 max ανεμιστήρες όμως δεν ακούγονται.

 

τάσεις έχει τις stock σε MSI Ζ370Μ gaming pro ac. Δεν έχω πειράξει απολύτως τίποτα στο bios.

 

Το μόνο προβληματάκι που προσπαθώ να λύσω αυτη τι στιγμή είναι το latency που δημιουργεί cracking popping ήχους στην onboard κάρτα .

 

Δεν ξέρω αν οφείλεται στο ανεβοκατέβασμα της συχνότητας του επεξεργαστή αλλά είναι σπαστικό .

 

Τό εχει πολύς κόσμος απο τι έψαξα σε ξένα φόρα.

Είσαι σε stock λογικά με MCE off εξου και οι θερμοκρασίες με τη συγκεκριμένη ψυκτρα. Μέχρι 80 δεν υπάρχει κανένα θέμα ακόμα και 90 το tj max είναι 100 και πρόβλημα ίσως υπάρξει με 1.35 συν ρεύμα σε 90 συν θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...