Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, τι είναι οι chipset drivers;; Πρέπει να τους εγκαταστήσω;;

Συνήθως δεν χρειάζεται καμία εγκατάσταση.

Παρόλα αυτά η μητική σου(στην οποία υπάρχει το chipset) έρχεται με ένα CD από το οποίο μπορείς να κάνεις τυχόν εγκατάσταση που μπορεί να χρειάζεται ή ακόμα καλύτερα μπαίνεις στο site της εταιρείας και κατεβάζεις τους πιο ανανεωμένους drivers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, τι είναι οι chipset drivers;; Πρέπει να τους εγκαταστήσω;;

Οπωσδήποτε.. αυτοί ορίζουν σχεδόν τα πάντα. κατέβασε αυτούς που δίνει η μητρική στην σελίδα της και αργότερα αν χρειαστεί update θα το κάνουν μόνα τους τα Windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περισσοτερο στο δικό σου chipset που κανένα iso των Win δεν τους εμπεριέχουν..

Διαφορά πιθανόν να μην δεις πράγματι, σταθερότητα θα δεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα bios update στην hero και μου εσβησε τα παντα, ολα τα oc profiles/settings πανε.. :P Τελικα τον πηγα 5ghz με τα settings του Γερμανου (εκτος απο avx 3 το εχω στο 0 και cache 4.6 αντι 4.2 που ελεγε) και εκανε pass 10 ΙΒΤ με max temps σε high 80c σε 25c θερμοκρασια δωματιου. Μπορει να ριξω ρευμα να δω αν ειναι stable κατω απο 1.35v. Σε AIDA64 τεσταρα cpu/cache καμια ωρα και δεν ξεπερασε τους 75c.

 

Δεν με τρελαινουν τα temps στα stress test αλλα πρακτικα σε games δεν ειδα πανω απο 65-67c, αν μου τη δωσει θα ριξω κανα delid η θα παω σε καποια ανωτερη ψυξη (πρωτη φορα custom loop λετε?? :P) προς το παρον θεωρω οτι ειμαι ok.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα bios update στην hero και μου εσβησε τα παντα, ολα τα oc profiles/settings πανε.. :P Τελικα τον πηγα 5ghz με τα settings του Γερμανου (εκτος απο avx 3 το εχω στο 0 και cache 4.6 αντι 4.2 που ελεγε) και εκανε pass 10 ΙΒΤ με max temps σε high 80c σε 25c θερμοκρασια δωματιου. Μπορει να ριξω ρευμα να δω αν ειναι stable κατω απο 1.35v. Σε AIDA64 τεσταρα cpu/cache καμια ωρα και δεν ξεπερασε τους 75c.

 

Δεν με τρελαινουν τα temps στα stress test αλλα πρακτικα σε games δεν ειδα πανω απο 65-67c, αν μου τη δωσει θα ριξω κανα delid η θα παω σε καποια ανωτερη ψυξη (πρωτη φορα custom loop λετε?? :P) προς το παρον θεωρω οτι ειμαι ok.

Με 1.35 βλεπεις μεχρι 80c σε ibt?
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα ο i7 6700k εκεί παίζει με oc στα 4,6.

Ποιο πανό δε θέλω να τον παω,εξάλλου τα fps που θέλω (75 fps + vsynk) τα περνώ κ πολύ ποιο κάτω αν παιζει...

post-404956-0-07034300-1513268571_thumb.jpg

post-404956-0-72394300-1513268680_thumb.jpg

Επεξ/σία από giannhstsip
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα bios update στην hero και μου εσβησε τα παντα, ολα τα oc profiles/settings πανε.. :P Τελικα τον πηγα 5ghz με τα settings του Γερμανου (εκτος απο avx 3 το εχω στο 0 και cache 4.6 αντι 4.2 που ελεγε) και εκανε pass 10 ΙΒΤ με max temps σε high 80c σε 25c θερμοκρασια δωματιου. Μπορει να ριξω ρευμα να δω αν ειναι stable κατω απο 1.35v. Σε AIDA64 τεσταρα cpu/cache καμια ωρα και δεν ξεπερασε τους 75c.

 

Δεν με τρελαινουν τα temps στα stress test αλλα πρακτικα σε games δεν ειδα πανω απο 65-67c, αν μου τη δωσει θα ριξω κανα delid η θα παω σε καποια ανωτερη ψυξη (πρωτη φορα custom loop λετε?? :P) προς το παρον θεωρω οτι ειμαι ok.

 

 

Με τι stress level έτρεξες στο ibt.......  high ή  very high ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

High 80s 85-86 αναλογα, παντως βλεπω spikes και οχι σταθερα τοσο, ισως φταιει και το fan profile που εχω (σχετικα quiet)

Τα Spikes είναι απολύτως φυσιολογικά στα Intel CPUs. Και μάλιστα όταν είχε βγει η είδηση για τα Spikes αρκετοί, όπως και εγώ είχαν θορυβηθεί με το γεγονός αυτό.

 

Έχει να κάνει με την συχνότητα "ερωτήσεων" που κάνει το CPU στον αισθητήρα. Ανάμεσα σε αυτή τη συχνότητα υπάρχουν συνεχείς διακυμάνσεις. Η δειγματοληψία που κάνει το CPU ας πούμε ότι είναι λίγο πιο αραιή. Οπότε ξαφνικά βλέπεις ένα μπαμ. Δεν είναι κάτι το μεμπτό. 

 

Βρέξει χιονίσει άντε να δω 600rpm στα Noctua. Του κουτιού σταθερά στις ~500rpm... Θερμοκρασίες σε καθημερινή χρήση κάτω από 60C Και σε Load άντε να πάει 65C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μηπως τους κανατε delid και δεν το ξερετε; :P Τι τρομερες θερμοκρασιες μαξ ειναι αυτες; Με 1.29 ειμαστε στα 5 και χτυπαμε 90αρες σε stress test για πλακα εστω και με αεροψυξη.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι stress level έτρεξες στο ibt.......  high ή  very high ?

standard.. :P

 

Copy/paste settings εκανα με μονη διαφορα cache ανεβασμενη, avx 0 και ολα τα c-states/speedstep κτλπ κλειστα, δεν δοκιμασα καν να ριξω ρευμα. Θα ασχοληθώ παλι το σκ μαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...