Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσο για το οτι σε ολες τις εφαρμογες και τα παιχνιδια τρεχουν καλυτερα οι coffee και μαλιστα σε ιδια συχνοτητα, επισης δεν ισχυει, ουτε καν κοντα. Βεβαια δεν υπαρχουν και πολλα bench που συγκρινουν σε ιδια συχνοτητα, αν εχεις καμποστα ξεκινα να postaris γιατι θα ειχε ενδιαφερον

 

http://www.hardware.fr/articles/970-5/coffee-lake-kaby-lake-ryzen-3-5-ghz.html

 

Αρκετά καλύτερα οι Intel, ειδικά σε παιχνίδια. Το IF μάλλον έχει τα μειονεκτήματά του. Λογικό αλλιώς θα είχαν βάλει όλοι κάτι παρόμοιο.

 

Να σου πω την αληθεια, οχι. Ποτε δεν εχω κανει παρομοιο post. Εγω αυτα που βλεπω γραφω, το cinebench αποτελει το go to για multi / single thread performance, μιας και επιβεβαιωνεται απο τα περισσοτερα προγραμματα rendering. 

 

Δε εννοούσα οτι το έλεγες εσύ. Απλά αναρωτήθηκα που είναι τώρα αυτά τα τυπάκια και δε την λένε και σε εσένα ή μήπως ξαφνικά το cinebench έγινε αξιόπιστο?

Imo είναι ένα ακόμα benchmark που και οι 2 εταιρίες έχουν βελτιστοποιήσει μέχρι αηδίας. Πρέπει να ξέρεις τι μετράει (και τι δε μετράει) για να ξέρεις πόσο σε ενδιαφέρουν τα αποτελέσματά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο ακριβως που γραφεις, 5% διαφορα υπαρχει στο IPC. Οι διαφορες που φαινονται στο Autodesk που benchare το video δεν οφειλονται ουτε στο IPC, ουτε στο Arch οπως γραψαν ορισμενοι, αλλα στην ιδια την εφαρμογη.

Ναι, αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι "φταίει" η εφαρμογή. Τα IPC είναι απλά μια μέτρηση σε συγκεκριμένη εφαρμογή (δλδ μετράς IPC στο cinebench, αλλά σε άλλο πρόγραμμα μπορεί να δεις διαφορές, γιατί αλλάζουν τα instructions). Οπότε δεν αρκεί σαν μέτρηση, για να πεις απόλυτα Α=Β σε όλες τις εφαρμογές, απλά επειδή έχουν τα ίδια IPC σε μια εφαρμογή.

 

Αν βάλεις μέσα και τις άλλες διαφορές (επικοινωνία πυρήνων, τρόπος εφαρμογής SMT κτλ) και τις διαφοροποιήσεις στις αρχιτεκτονικές, τότε αρχίζουν και εμφανίζονται πιο έντονες διαφορές, ακόμα και στα ίδια ρολόγια, πόσο μάλλον όταν υπάρχει και σημαντική διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολουμαι μονο με gaming.

εχω τον ι5-8600κ...τον εκανα overclocking στα 4.8ghz, αλλα δεν βλεπω 

διαφορα στα παιχνιδια στα frames.

τι μπορει να σημαινει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολουμαι μονο με gaming.

εχω τον ι5-8600κ...τον εκανα overclocking στα 4.8ghz, αλλα δεν βλεπω 

διαφορα στα παιχνιδια στα frames.

τι μπορει να σημαινει αυτο?

Λογικά ,παίζεις απαιτητικά παιχνίδια οπού τρέχουνε στο όριο την κάρτα σου.

Μπορείς να περιγράψεις το σύστημα σου ,την ανάλυση καθώς και τα παιχνίδια που παίζεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολουμαι μονο με gaming.

εχω τον ι5-8600κ...τον εκανα overclocking στα 4.8ghz, αλλα δεν βλεπω

διαφορα στα παιχνιδια στα frames.

τι μπορει να σημαινει αυτο?

Στα min fps σίγουρα θα είδες διαφορά. Στα avg όχι τόσο. Αν η κάρτα σου είναι μόνιμα 99% και η cpu 10 20 μην περιμένεις να ανέβουν τα fps δια μαγείας. Σε πάνω από 1080 θα δεις διαφορά με παλιότερους επεξεργαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά ,παίζεις απαιτητικά παιχνίδια οπού τρέχουνε στο όριο την κάρτα σου.

Μπορείς να περιγράψεις το σύστημα σου ,την ανάλυση καθώς και τα παιχνίδια που παίζεις;

εδω φαινονται ολα

res. 1920x1080

24237065167_34269d9e02_c.jpgACOrigins_2017_12_17_02_10_21_020 by foxy4270, on Flickr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι κάποτε που λέγαμε cinebench και AMD στην ίδια πρόταση και έπεφταν 5-6 τυπάκια μαζί να πουν ότι δεν είναι αξιόπιστο benchmark :P

Μα δεν είναι ;) Εκτός αν εσύ ξέρεις καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cinebench είναι intel friendly.

Απλά στις SSE η AMD με διαχειριση εως 6 instr. ανά κύκλο σε κάθε core σε σχεση με τα εως 4 instr. ανά κύκλο της Intel ανά πυρήνα, μπορεί να ξεπεράσει το unfriedly και να βγει και από πάνω.

 

Από την άλλη η intel θα βγει από πάνω στα πολλαπλά add-add σε avx 256 σε εφαρμογές που το τρέχουν , αν πυρήνα ανά κύκλο.

 

Η αρχιτεκτονική της AMD είναι πιο πολυνηματικη για καθε core, η αρχιτεκτονική της intel τείνει περισσότερο προς avx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενα σωρο benchmarks ειναι το autodesk. Ουσιαστικα ειναι μια εφαρμογη ολο το bench. Αρα το συμπερασμα ειναι οτι ειτε το autodesk εχει βελτιστοποιηθει για Intel ειτε το cinebench για Ryzen. Βεβαια τα ιδια νουμερα με το cinebench βγαζουν ολες οι εφαρμογες rendering. 

 

Οσο για το οτι σε ολες τις εφαρμογες και τα παιχνιδια τρεχουν καλυτερα οι coffee και μαλιστα σε ιδια συχνοτητα, επισης δεν ισχυει, ουτε καν κοντα. Βεβαια δεν υπαρχουν και πολλα bench που συγκρινουν σε ιδια συχνοτητα, αν εχεις καμποστα ξεκινα να postaris γιατι θα ειχε ενδιαφερον

Κανονικά θα έπρεπε ο Ryzen να τα πηγαίνει αν όχι καλύτερα τουλάχιστον λίγο πιο κάτω από τον αντίστοιχο Intel.

Δεν ξέρω γιατί, ίσως επειδή πρόκειται για καινούρια αρχιτεκτονική; ίσως επειδή γράφονται για Intel τα προγράμματα; 

 

http://www.tomshardware.com/reviews/intel-coffee-lake-i7-8700k-cpu,5252-9.html

 

Επίσης εδώ:

 

Ryzen μέχρι 1600 αξίζει κατά τη γνώμη μου. Πας σε ένα σοβαρό CPU, με λίγα χρήματα και φθηνή μητρική και πολλά Threads μαζί με μια καλή ψύκτρα. Η AMD δηλαδή που όλοι ξέραμε και αγαπήσαμε. Κάτι 1800Χ, κλπ μπορώ να πω ότι με νευριάζουν κιόλας. Από την πρώτη μέρα που τους είδα στα 500€. Με 500€ φίλε παίρνω Intel, δεν περίμενα εσένα.

Από εκεί και πέρα το Budget ανεβαίνει και πας σε Intel. Βέβαια τώρα έτσι όπως έχουν φτάσει να κοστίζουν οι RAM δεν ξέρω και εγώ τι να προτείνω σε κάποιον...

 

Το Cinebench σου δείχνει τη δύναμη του επεξεργαστή. Πολύ καλό Benchmark. Χρειάζονται όμως και τα Real Life Benchmarks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σαι καλα...τι ακριβως σημαινει το cpu 8 στο γραφημα ?

Όσο χαμηλότερο είναι τόσο καλύτερη είναι η απόδοση των fps. 6 με 7 πιάνει ο 8700Κ στο συγκεκριμένο παιχνίδι που θεωρείται από τα πιο βαριά σε θέμα επεξεργαστή. Η 970 σε κρατάει πίσω δεν πρόκειται να ανέβουν τα fps πολύ απλά αλλάζοντας επεξεργαστή εφόσον το bottleneck είναι η κάρτα. Αλλά εφόσον παίζεις πάνω από 45 50 είσαι κομπλέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θα έπρεπε ο Ryzen να τα πηγαίνει αν όχι καλύτερα τουλάχιστον λίγο πιο κάτω από τον αντίστοιχο Intel.

Δεν ξέρω γιατί, ίσως επειδή πρόκειται για καινούρια αρχιτεκτονική; ίσως επειδή γράφονται για Intel τα προγράμματα; 

 

http://www.tomshardware.com/reviews/intel-coffee-lake-i7-8700k-cpu,5252-9.html

 

Ryzen μέχρι 1600 αξίζει κατά τη γνώμη μου. Πας σε ένα σοβαρό CPU, με λίγα χρήματα και φθηνή μητρική και πολλά Threads μαζί με μια καλή ψύκτρα. Η AMD δηλαδή που όλοι ξέραμε και αγαπήσαμε. Κάτι 1800Χ, κλπ μπορώ να πω ότι με νευριάζουν κιόλας. Από την πρώτη μέρα που τους είδα στα 500€. Με 500€ φίλε παίρνω Intel, δεν περίμενα εσένα.

Από εκεί και πέρα το Budget ανεβαίνει και πας σε Intel. Βέβαια τώρα έτσι όπως έχουν φτάσει να κοστίζουν οι RAM δεν ξέρω και εγώ τι να προτείνω σε κάποιον...

 

Το Cinebench σου δείχνει τη δύναμη του επεξεργαστή. Πολύ καλό Benchmark. Χρειάζονται όμως και τα Real Life Benchmarks.

Θα το γραψω χωρις ιχνος fanboyismou αν και ειμαι σιγουρος οτι καποιοι θα το παρουν αλλιως, ο αντιστοιχος Intel δεν ειναι οι coffeelake αλλα οι kabylake, μιας και βγηκαν μαζι. Ε εκει ο Ryzen εχει γενικα κεφαλι στο ιδιο price point. Ας πουμε η συγκριση i5 με r5 ειναι κομικοτραγικη.

 

Απο κει και περα ναι, ο 1800x ηταν για σφαλιαρες με δεδομενη την τιμη και το γεγονος οτι ο 1700 επιανε την ιδια αποδοση με πολυ λιγοτερα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω έλλειψης επεξεργαστών δεν εχω κανει την αναβάθμιση ακομη. Εχω μια απορία αν μπορείτε να με διαφωνήσετε. Ειμαι μεταξυ 8700 και 8600k κι αναρωτιέμαι το ρόλο παίζουν τα 65w και τα 95w αντίστοιχα.

 

Με turbo boost ο 8700 παει 4.3 σε όλους του πυρήνες σε σχεση με 4.1 ο 8600k. Αν στον 8700 με καλη ψύκτρα τον τρέχω multi core enhancement στα 4.6ghz και οι 6 πυρήνες η διαφορά με τον 8600k στα 5ghz δεν θα ειναι τεράστια.

 

Κι αναρωτιέμαι. Το TDP τι ρόλο παιζει; Ειναι πιο σοφή αρχιτεκτονική χωρις να τα φτύνει ο επεξεργαστής; Πιο αποδοτικός δηλαδη; Κι εχει αφησει τους Κ για τρέλα γκάζια και με λιγότερο χρόνο ζωης πιθανότατα; Μηπως με τα 65w δεν θα μπορει να εχει σταθερό turbo boost; Ή μηπως τοτε ξεφεύγει και πλησιάζει την κατανάλωση των Κ απλα δεν αναφέρεται πουθενά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...