Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βγήκε νέο bios για τη μητρικη που έχω

 

https://www.asus.com/us/Motherboards/PRIME-Z370-A/HelpDesk_BIOS/

 

Πως το περνάω? Ai suite η μέσω usb? Θα χαθούν οι ρυθμίσεις?

 

Το πέρασα μέσω UEFI (Internet) απ' ευθείας. Οι ρυθμίσεις που χάθηκαν σε μένα ήταν του XMP, αλλά απ' ότι ξέρω χάνονται και τα OC. Improved stability λέει, οπότε κακό δεν κάνει :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πέρασα μέσω UEFI (Internet) απ' ευθείας. Οι ρυθμίσεις που χάθηκαν σε μένα ήταν του XMP, αλλά απ' ότι ξέρω χάνονται και τα OC. Improved stability λέει, οπότε κακό δεν κάνει :-)

Οπότε χάνονται όλα. Ίσως το περάσω δεν γράφουν και αυτοί αναλυτικο changelog.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε χάνονται όλα. Ίσως το περάσω δεν γράφουν και αυτοί αναλυτικο changelog.

 

Δεν ξέρω με τις OC ρυθμίσεις τι γίνεται, δεν μπορείς να τις σώσεις σαν profile?

Για το changelog πολλοί δεν το κάνουν, βασικά γιατί μπορεί να έχουν κλείσει καμμιά χοντράδα και να μη θέλουν να γίνουν ρόμπα :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω με τις OC ρυθμίσεις τι γίνεται, δεν μπορείς να τις σώσεις σαν profile?

Για το changelog πολλοί δεν το κάνουν, βασικά γιατί μπορεί να έχουν κλείσει καμμιά χοντράδα και να μη θέλουν να γίνουν ρόμπα :confused:

Πρώτη φορά ασχολούμαι νομίζω διάβασα ότι γίνεται θα το ψάξω λίγο. Όχι ότι έχω 100 ρυθμίσεις αλλά αν γίνεται.

 

Για το changelog πάντα διαβάζω τι νέο φέρνουν εκδόσεις από προγράμματα παιχνίδια δεν είναι κακό να ξέρει ο χρήστης τι πραγματικά προσφέρει η κάθε έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα χαθηκαν ολα με το update της hero, ειχα σωσει 8 OC profiles πανε.. :P

 

Κατα τα αλλα crash σε high μετα απο 5 passes στο standard τα περναει συνεχεια,  :-(  με βλεπω για κανα rage delid με ξυραφια το ΣΚ.. :P Αν και στα παιχνιδια δεν ανεβαζει temps και δεν εχω φαει crash ακομα, το pc ειναι για 5-6 ωρες τη μερα περισσοτερο gaming δεν εχω σκοπο να κανω video editing/folding η w/e για 100% stability..

 

Αλλα ειναι γτπ oc οπως και να το δεις. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα στην hero αλλα και σε ολες τις μητρικες πλεον υπαρχει επιλογη που μπορεις να σωζεις τα bios profiles σε εξωτερικο usb/hdd για να μην τα ξαναφτιαχνετε αν βαριεστε/δεν θυμαστε τι ειχατε βαλει.. Φροντιστε μοναχα να ειναι σε fat32 μορφη δεν υποστηριζει ntfs.

Βεβαια καποια settings καποιες φορες δεν τα περναει σωστα οποτε καλο ειναι να μαθετε τι βαζετε και να τα περνατε χειροκινητα δυο λεπτα δουλεια ειναι μετα το update..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δική μου μητρική αν αλλάξεις έκδοση BIOS αυτό δεν λειτουργεί. Δεν αναγνωρίζει το αρχείο.
Νομίζω πάντως πω σε κάθε αλλαγή BIOS καλό είναι από μόνοι μας να γυρνάμε σε Default και μετά πάλι να το σετάρουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους έτοιμος και εγώ.

 

IMG_22551.jpg

 

Μπήκε i7-8700, Asus Prime Z370-A, G-Skill TridentZ 3200C14 16GB και Samsung 960 EVO m.2 512GB.

Κράτησα κουτί (Fractal Design Define R5), Noctua CP-12 SE14, RM750i και την MSI GTX1060.

 

To UEFI της ASUS φοβερό, BIOS Update μέσω LAN (!) στο 1ο boot. To XMP profile ενεργοποιήθηκε κυριολεκτικά με 1 κλικ αμέσως από SPD σε 3200. Το MCE το άφησα, έτσι και αλλιώς δεν κάνει τίποτα στους non-K, ούτε τάση σηκώνει, το μέγιστο που είδα είναι 1,232V.

 

Το heatsink του NVME κάνει πολύ καλή δουλειά, με συνεχόμενα sequential writes των 10GB έφτασε το πολύ 39 βαθμούς (το throttling ξεκινάει στους 70 περίπου). Τώρα βέβαια είναι και χειμώνας αλλά με ελαφριά χρήση δύσκολο το βλέπω. Έτσι και αλλιώς παίρνει και ανεμιστηράκι extra από πάνω αν θέλει κάποιος.

 

Θερμοκρασίες άψογες, idle 26 βαθμοί και load μέγιστο 58 με το stress test του CPU-Z. Δεν δοκιμάζω κάτι πιό απαιτητικό, δεν έχω λόγο εφ' όσον δεν είναι OCed. Τα ρολόγια στο performance mode των Windows μένουν 4300 το χαμηλότερο και ανεβαίνουν μέχρι 4600 (per core) και μένουν εκεί όταν και όσο χρειάζεται. Ίσως τα βοηθάει η καλή ψύξη, δεν ξέρω.

 

Για επιδόσεις δεν αναφέρω καθώς οι περισσότεροι έχετε καλύτερες συνθέσεις οπότε τα ξέρετε. Απλά για μένα το σύστημα ξυρίζει. Προσπαθώ να το φορτώσω να γονατίσει, μάταια. Ξεκίνησα 2 VM ταυτόχρονα, εγκατάσταση office και a/v full system scan και πήγαινε σαν ... Idle. Αυξημένο util. των πυρήνων βλέπω μόνο στα benchmarks. Θα βάλω τις επόμενες μέρες και το COD WW2 που περίμενα να παίξω αν και σε 1080p/60Hz νομίζω θα πάει νεράκι.

 

Γενικά είναι συστηματάκι που εκτός απροόπτου για αυτά που θέλω θα με συντροφέψει αρκετά χρονάκια. Νομίζω πολύ καλύτερη επιλογή ο 8700 από τον 8600Κ, τα 12Τ δείχνουν τα δόντια τους ειδικά στο VM. Στοκ ψύξη στον 8700 ακόμα και στον απλό όμως μην τη σκεφτείτε ούτε για αστείο όπως διαβάζω γενικά. Προτιμήστε κάτι εξιοπρεπές όχι απαραίτητα ακριβό ακόμα και των 40€ περίπου υπάρχουν λύσεις.

 

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!

Αμα θελεις να γονατισει...δοκιμασε AC origins

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλες διαφορές ακόμη και στην ίδια συχνότητα

 

https://youtu.be/1hwxlHhnpoY

 

Με τίποτα δεν θα καλυφθεί αυτή η διαφορά με τους zen που έρχονται φέτος.

Αξιοπρεπεστατος ο 1700x με 100ευρω λιγοτερα και σε ενα bench με τον intel p600 vs sm961.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοπρεπεστατος ο 1700x με 100ευρω λιγοτερα και σε ενα bench με τον intel p600 vs sm961.

 

Αν δεις το αρθρο αναλυτικα εχει αποτελεσματα και με τον ιδιο nvme  και οι διαφορες παραμενουν σχεδον ιδιες. 

Σαφεστατα και ειναι αξιοπρεπεστατος παντως ειδικα για το κλασμα τιμη/αποδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως θα ειχε ενδιαφερον ενα τοπικ με συγκρισεις μεταξυ επεξεργαστων σε συγκεκριμενα προγραμματα και οχι benchmarks με οτι optimization μπορει να κανει ο καθενας στο συστημα του για να δουμε τι διαφορες υπαρχουν. Και παντα απο την σκοπια του να δουμε τι πραγματικα μπορει να κανει ο καθε επεξεργαστης σε συγκεκριμενη χρηση και οχι της κοκορομαχιας.

 

Εγω παντως αν ψηνεται κανεις μπορω να συνδραμω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοπρεπεστατος ο 1700x με 100ευρω λιγοτερα και σε ενα bench με τον intel p600 vs sm961.

Προφανώς μια χαρά τα πάει αλλά παρόλο τα 16 threads είναι πίσω παντού στην ίδια συχνότητα με 12 threads. Η amd όταν πάει στα 7nm θα δούμε ωραία πράγματα και σίγουρα θα περάσει τους coffee τότε.

Enhance multi core

Πως ακριβως δουλευει?

αυξανει μονο το cpu frequency?

Μαξαρει στα 4.7 όλους τους πυρήνες αλλά με παράλογο voltage. Το mce το αφήνουμε enable και βάζουμε manual voltage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...