Προς το περιεχόμενο

Γενική πτώση κοινωνικού επιπέδου και παρακμιακές καταστάσεις


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι λέγαμε πάντα, ο καθένας έκανε ότι ήθελε και να μη μας νοιάζει.

 

Το να υπάρχουν άνθρωποι της ελάχιστης προσπάθειας και να ζουν παρασιτικά κάποιες φορές, κάνει κακό στην ίδια την κοινωνία.

Σκέψου το.

 

αμα δεν ξέρεις να ξεχωρίζεις τι έχει να κάνει με την κοινωνία και τι ειναι προσωπικό δικαιωμα του αλλου, νομίζεις ότι όλα σε αφορούν.

νοιώσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

.


Θα σου πω ακριβώς πόσο διαφέρει, μιας και δεν το ακουμπάς καθόλου στην ανάρτησή σου. Ίσως επειδή θέλεις να κάνεις ένα συγκεκριμένο point κι έτσι δεν ασχολείσαι με το να κάνεις πρώτα έναν εσωτερικό αντίλογο σ' αυτά που λες. Ίσως επειδή όπως και πολλοί άλλοι βαφτισμένοι στην Ελληνική κουλτούρα και μόνο (ιδιαίτερα εκεί που λεφτά υπάρχουν) είσαι μακριά από το να μπορείς να κάνεις αυτή τη σκέψη. Εν τέλει δεν έχει σημασία, αλλά πρέπει να ακουστεί.

 

Το να μείνεις με τελείως άγνωστους και διαφορετικούς ανθρώπους (και όχι απαραίτητα από ανάγκη) σου ανοίγει το μυαλό.

 

Όταν συγκατοικείς με διαφορετικού προσανατολισμού χαρακτήρες, μαθαίνεις από αυτούς ή/και από τη συναναστροφή σου μαζί τους. Μαθαίνεις να σέβεσαι το διαφορετικό. Μαθαίνεις να λες ειλικρινά ευχαριστώ. Μαθαίνεις πως το να είσαι κακομαθημένος και παρτάκιας θα σε οδηγήσει σύντομα να μείνεις με το πουλί στο χέρι ψάχνοντας άλλο σπίτι. Μαθαίνεις πως όταν ο άλλος είναι κακομαθημένος και παρτάκιας πρέπει να τον αντιμετωπίσεις χωρίς ουρλιαχτά αλλά με σοβαρότητα και υπεθυνότητα, ακόμα κι αν αυτός δεν την έχει. Μαθαίνεις πως ο δικός σου τρόπος δεν είναι ο μοναδικός, πόσο μάλλον ο καλύτερος. Μαθαίνεις πως υπάρχουν πράγματα στη ζωή που αξίζουν να έχεις στο μυαλό σου ακόμα κι αν ποτέ μέχρι τότε δεν τα είχες. Μαθαίνεις τόσα πράγματα που θα πιαστούν τα χέρια μου να προσπαθήσω να τα γράψω.

 

Αν τα μάθαιναν όλοι αυτά που λέω ίσως δε θα χρειαζόταν να ανοίγουμε τόπικ για χαμηλά επίπεδα και παρακμιακές καταστάσεις. Αλλά αντί γι' αυτό, συνήθως μαθαίνουν πως άμα περάσεις πανεπιστήμιο (τι μεγάλο κατόρθωμα!!!111) παίρνεις αμάξι δώρο από το μπαμπά.

 

Βρε άνθρωπε τι μου λες τώρα;Έπιασε ένας τύπος μισή πρόταση που έγραψα για να κάνει το κομμάτι του.Το θέμα έχει βγει τελείώς off topic.Άλλο πράγμα έγραψε ο άνθρωπος που άνοιξε το θέμα άλλο έγραψα εγώ και εδώ και πόσες σελίδες ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια.Τώρα για όλα τα υπόλοιπα που γράφεις και εσύ το ίδιο ακριβώς κάνεις.Ασχολείσαι με αυτό που θέλεις για να περάσεις το δικό σου point.Το ξαναγράφω για να τελειώνει η υπόθεση.Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.Αν εσύ πρέπει να πας να μείνεις με ανθρώπους που δεν γνωρίζεις για να σέβεσαι το διαφορετικό είναι δικό σου θέμα.Δεν χρειάζομαι να ζήσω με κάποιους που δε γνωρίζω για να τους σέβομαι.Όλο αυτό που γράφεις μου θυμίζεις αυτούς που μου έλεγαν πήγαινε στρατό για να γίνεις άντρας κτλ.Και εγώ όταν πήγα στρατό είχα ήδη αρκετά χρόνια εργασίας στην πλάτη μου και έμενα μόνος μου και συντηρούσα τον εαυτό μου.Αν εσύ χρειάζεσαι να πας να μείνεις με 10 μουσαφίρηδες για να μάθεις να φέρεσαι σωστά στην ζωή σου και να μην είσαι παρτάκιας,με γεια σου με χαρά σου.Τώρα τα περί πανεπιστημίου και αυτοκινήτου το αφήνω ασχολίαστο.Το μόνο που παρατηρώ διαβάζοντας κάποιες απαντήσεις είναι 

 

b5c9b4bc4e80f2986cfdff809128ed63d86583eb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεσαι να το κάνεις για να μάθεις να σέβεσαι, ΟΚ. Αλλά μάλλον αυτό που χρειάζεσαι για να μάθεις να μη θεωρείς ότι τα πάντα κινούνται γύρω από τον εαυτό σου δεν έγινε ακόμα...

 

Αυτά που έγραψα τα έγραψα, και νομίζω αν κάτσεις να το δεις από ένα μέτρο μακρύτερα είναι προφανές, συνολικά για το κοινωνικό σύνολο. Αυτό που είπες ήταν απλά η αφορμή.

 

Νομίζω πως δεν έχει κάτι περισσότερο να πούμε εποικοδομητικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα δεν ξέρεις να ξεχωρίζεις τι έχει να κάνει με την κοινωνία και τι ειναι προσωπικό δικαιωμα του αλλου, νομίζεις ότι όλα σε αφορούν.

νοιώσε

 

Αν θεωρείς ότι ένας μη παραγωγικός άνθρωπος, ο οποίος τη βγάζει με τα ψέματα, κάνει κακό μόνο στον εαυτό του, μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεσαι να το κάνεις για να μάθεις να σέβεσαι, ΟΚ. Αλλά μάλλον αυτό που χρειάζεσαι για να μάθεις να μη θεωρείς ότι τα πάντα κινούνται γύρω από τον εαυτό σου δεν έγινε ακόμα...

 

Αυτά που έγραψα τα έγραψα, και νομίζω αν κάτσεις να το δεις από ένα μέτρο μακρύτερα είναι προφανές, συνολικά για το κοινωνικό σύνολο. Αυτό που είπες ήταν απλά η αφορμή.

 

Νομίζω πως δεν έχει κάτι περισσότερο να πούμε εποικοδομητικά.

 

Κάνεις παράθεση το μήνυμα μου και ήδη από τις πρώτες γραμμές της απάντησης σου βγάζεις συμπεράσματα για μένα οπότε προφανώς και θα απαντήσω επι προσωπικού.Ξαναέγραψα και πιο πάνω.Έχουμε βγει τελείως off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις παράθεση το μήνυμα μου και ήδη από τις πρώτες γραμμές της απάντησης σου βγάζεις συμπεράσματα για μένα οπότε προφανώς και θα απαντήσω επι προσωπικού.Ξαναέγραψα και πιο πάνω.Έχουμε βγει τελείως off topic.

Για δεύτερη και τελευταία φορά, το ότι βγάζω συμπεράσματα για σένα είναι κάτι που μόνος σου δημιούργησες στο μυαλό σου. Αν δε με πιστεύεις, ρώτα κανένα φίλο σου. I don't care either way.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρείς ότι ένας μη παραγωγικός άνθρωπος, ο οποίος τη βγάζει με τα ψέματα, κάνει κακό μόνο στον εαυτό του, μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσεις.

Δεν ξέρω τι κάνει ο καθένας, προσπαθώ να μην βγάζω εύκολα συμπεράσματα.

 

 

τα έχω ξανακούσει. Η ρητορική ότι οι σπαταλοι φταίνε για την οικονομία της χώρας!! Είναι επιπέδου πρετεντερη και άλλων γελοιων δημοσιογραφων, που κάποιοι παπαγαλιζουν χωρίς να καταλαβαίνουν τι λένε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε κραμι, τα δικια του τα εχει ο ανθρωπος, πηγες να τον στριμωξεις (με τις καλυτερες προθεσεις ισως) αλλα το υπεραπλουστευσες

 

αυτος σου λεει οτι τα εξοδα διαβιωσης, λογαριασμοι, τροφιμα, επιδιορθωση βλαβων κλπ ειναι μικροτερα ανα ατομο αν μενουν τρεις μαζι παρα αν εμενε η μανα του μονη της. Και προσθετει επισης οτι ωραια οικονομια κανεις αν τρως το αυγουλακι απο την κοτα σου και το μαρουλι απο το μποστανι σου αλλα αυτο προϋποθετει και καποιον να τρεχει για ολα αυτα

ναι φιλε, εμπαιναν στο σπιτι πανω απο 3.000 το μηνα και αυτος μετα τη δουλεια καθαριζε χοιροστασια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φιλε, εμπαιναν στο σπιτι πανω απο 3.000 το μηνα και αυτος μετα τη δουλεια καθαριζε χοιροστασια

Τι χοιροστάσια λες βρε χαμένε;Σιγά μην είχαμε και βουστάσια ρε όρνιο,που καταλαβαίνεις ότι γουστάρεις.Από λίγα ζωντανά μέσα στο οικόπεδο είχαμε να έχουμε τρόφιμα επιπλέον για το σπίτι όχι για να τα κάνουμε εμπόριο.Άντε παιδάκι μου να παίξεις παρά πέρα που θα βάλεις στα μηνύματα των άλλων ότι γουστάρεις ή ότι νομίζεις ότι καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400 ευρω μισθο αλλα προτιμουν να μεινουν με τους γονεις τους και να τα κανουν iphone τα λεφτα.

 

Με νοιαζει,εσενα τι σε νοιαζει?

 

Καλά κάτσε να είχες μαγαζί που να πούλαγε iphone και οχι μόνο δεν θα σε ένοιαζε αλλά θα έλεγες και ευχαριστώ που ξοδεύουν το 400αρι. Αλλά είπαμε, από βερεσέ κριτική άλλο τίποτα. Οτι γουστάρει τα κάνει τα λεφτά του ο καθένας, εσένα δεν σου πέφτει λόγος, κοίτα τι θα κάνεις τα δικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευθύνεται η κρίση. Όταν ο κόσμος δουλεύει αλλά παρόλα αυτά πινάει τι θέλεις να κάνει. Φυσικά και είναι λογικό να είναι απαισιόδοξος όταν δουλεύει με 400 ευρώ και κάνει το σκαο του παξιμάδι για να βγει ο μήνας. Όταν δουλεύεις και πεινάς δεν μπορείς να περιμένεις βελτίωση της ποιότητας της ζωής σου.

 

Αν διαφωνείς τότε θα είσαι τίποτα Γιατρός, χασοδίκης, κάνας ΔΥ, τίποτα χωμένος Σ.Α όπου τσιμπάς το χιλιάρικό σου και "ζωή και κότα". Δηλαδή κρίνεις εκ του ασφαλούς.

 

Θα χρησιμοποιησω το μηνυμα σου σαν πατημα διοτι βλεπω οτι η κουβεντα επικεντρωνεται στο χρηματικο κομματι. Δε θα διαφωνησω με την απαισιοδοξια,που αναφερεται σαν αποτελεσμα μιας δυσκολης οικονομικης καταστασης. Πιστευω ομως πως την σταση απεναντι στη ζωη,στην κοινωνια, στον εαυτο μας και στο αμεσο περιβαλλον μας την επιλεγουμε εμεις οι ιδιοι οτιδηποτε και αν μας συμβαινει.

 

 Αλλος μπορει να κλαιγεται ολημερις κατηγορωντας το συμπαν και αλλος να υπομενει αξιοπρεπεστατα αναλαμβανοντας ρολο ευθυνης-δρασης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χοιροστάσια λες βρε χαμένε;Σιγά μην είχαμε και βουστάσια ρε όρνιο,που καταλαβαίνεις ότι γουστάρεις.Από λίγα ζωντανά μέσα στο οικόπεδο είχαμε να έχουμε τρόφιμα επιπλέον για το σπίτι όχι για να τα κάνουμε εμπόριο.Άντε παιδάκι μου να παίξεις παρά πέρα που θα βάλεις στα μηνύματα των άλλων ότι γουστάρεις ή ότι νομίζεις ότι καταλαβαίνεις.

βρισε οσο θελεις και γραψε οσες ασυναρτησιες θελεις. εχεις το ακαταλογιστο. και μην πουλησεις τα λιγα ζωντανα, συνεχισε το δυσκολο εργο να συντηρεις ολο το βιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγιές τμήμα του ελληνικού πληθυσμού (άνω του μισού εκατομμυρίου), νέοι, με σπουδές και προοπτικές, έχουν ήδη μεταναστεύσει για μια καλύτερη ζωη στο εξωτερικό (μαντέψτε ποιοι συνήθως μένουν πίσω…).

 

Πτώση πνευματικού επιπέδου του πληθυσμού, που τρέφεται με super wow προϊοντα υποκουλτούρας της ελληνικης trash tv, ενώ η μόρφωση, η ανάγνωση αξιόλογων κειμένων, ακόμη και η θρησκευτικότητα που δίνει στον άνθρωπο ένα ανώτερο σκοπό (και όχι μόνο να χορταίνει η κοιλιά και κανένα ανώτερο ιδανικό), έχουν μπει σε πολύ χαμηλή προτεραιότητα. Πνευματική καλλιέργεια για τους περισσότερους, υπό του μηδενός.

 

 

το οτι φυγαν πεντακοσιες χιλιάδες Ελληνες ειναι αστικο μύθος οπως και οτι οσοι φυγαν ειναι επιστημονάρες "Αινστάιν", στις πεντακοσιες χιλιάδες συμπεριλαμβάνονται και πάρα πολλοι αλλοδαποι που ζουσαν εδώ και έφυγαν για τις χώρες τους ή αλλου.

 

Οσον αφορα την πνευματική καλλιέργεια, στην Ελλάδα της κρίσεως καπου ειχα διαβάσει πως αυξήθικαν οι πωλήσεις βιβλίων ιδιως στις νεοτερες γενιές. Και εγώ προσωπικά αγοράζω και διαβάζω βιβλια φιλοσοφιας και πολλά αλλα, που πριν δεν διάβαζα. Προχθές τελειωσα την Πολιτεία.

 

Κατα τ' αλλα πάνω κατω καλα τα λες και αυτα ολα ειναι πολύ πιο εμφανη σε μαγαλουπολεις παρά σε κωμοπόλεις η χωριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...