Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση μέσω Airbnb μέσω εφορίας


manosbr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Bigi444444 είπε

Είναι υποχρεωτική η συμπλήρωση του πεδίου του ΑΦΜ του μισθωτή που γίνεται στη σχετική πλατφόρμα;Δεν μπορεί δηλαδή η διαδικασία της καταχώρισης της μίσθωσης να ολοκληρωθεί χωρίς αυτόν;

Βαζεις ειτε μηδενικα (ή εννιαρια) και σου λεει διαφορα αφμ, ειτε τον κωδικο κρατησης 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tz3s είπε

Φιλε μου... Διαβασε σε παρακαλω την πρωτη γραμμη απο την προηγουμενη απαντηση μου... στο λεω ξεκαθαρα και δεν αποφευγω (γιατι να το αποφυγω)

Επισης, δεν θα κατσω να σου μαθω τα δικαιωματα σου σαν πολιτης.... μοιραζε εσυ δεξια και αριστερα τα στοιχεια σου επειδη στα ζηταει ο καθε τυχαιος...

υ.γ. εγω τα δινω δεν εχω θεμα... αλλα εχω θεμα το να φαω μηνυση απο καποιον αλλον (GDPR) 

Φίλε μου τι ακριβώς σε αυτή τη γραμμή να διαβάσω? Το ότι έγραψες τη μία από τις δεκάδες διαφορές ανάμεσα στις βραχυχρόνιες μισθώσεις (που σαφώς και υπάρχουν συμφωνώ), ή την δήλωση ότι στο συμβόλαιο "μπαίνει" και ένας συμβολαιογράφος (λες και είναι τζατζίκι σε πιτόγυρο/σουβλάκι/τυλιχτό)?

Επίσης δεν σου ζήτησα ποτέ να μου μάθεις (εδώ γελάμε) τα δικαιώματα σου σαν πολίτης, σου ζήτησα να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου. Και μια και το ανέφερες, το να δώσω το ΑΦΜ μου στον ιδιοκτήτη/οικοδεσπότη μου δεν έχει καμία σχέση με το μοιράζω δεξιά και αριστερά τα στοιχεία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Φίλε μου τι ακριβώς σε αυτή τη γραμμή να διαβάσω? Το ότι έγραψες τη μία από τις δεκάδες διαφορές ανάμεσα στις βραχυχρόνιες μισθώσεις (που σαφώς και υπάρχουν συμφωνώ), ή την δήλωση ότι στο συμβόλαιο "μπαίνει" και ένας συμβολαιογράφος (λες και είναι τζατζίκι σε πιτόγυρο/σουβλάκι/τυλιχτό)?

Επίσης δεν σου ζήτησα ποτέ να μου μάθεις (εδώ γελάμε) τα δικαιώματα σου σαν πολίτης, σου ζήτησα να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου. Και μια και το ανέφερες, το να δώσω το ΑΦΜ μου στον ιδιοκτήτη/οικοδεσπότη μου δεν έχει καμία σχέση με το μοιράζω δεξιά και αριστερά τα στοιχεία μου.

Ξεφευγει το θεμα... και αποκταμε και οι δυο νευρα χωρις λογο... ΑΦΜ μου εχουν ζητησει πολλακις για επιβεβαιωση στοιχειων απο τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tz3s είπε

Ξεφευγει το θεμα... και αποκταμε και οι δυο νευρα χωρις λογο... ΑΦΜ μου εχουν ζητησει πολλακις για επιβεβαιωση στοιχειων απο τραπεζα.

Να το κοιτάξεις αυτό με τα νεύρα, εγώ ήρεμος είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/9/2018 στις 9:25 ΠΜ, ManFromEarth είπε

Δεν προσφερει κατι ιδιαιτερο το σχολιο μου, απλα ηθελα να τονισω την ξιπασια του νεοελληνα.

Οι "κοτες" κολλανε γιατι ενω σου εξηγησαν οτι ο ανθρωπος εχει υποψρεωση να δηλωσει το ΑΦΜ σου στην εφορια, εσυ αντεδρασες λέγοντας:

Απλά βλέπω ότι όλα όλα τα σχόλια στο Insomnia είναι λιγοστά, και κανένα απο αυτά δεν είναι για να προσφέρει στη συζήτηση, αλλά για να την πεις σε κάποιον συμforumity. 

Είναι γνωστή κατηγορία ατόμων αυτή που κάνουν αυτά που δε μπορούν στη κανονική τους ζωή στα forum για να νοιώσουν λίγο ανώτεροι..

 

Συγκεκριμένα με τη περίπτωση μου, τη περίοδο που postara το σχόλιο δε προβλέπεται η δήλωση των στοιχείων του φιλοξενούμενου στην εφορία. 

Το ξέρω πως είσαι αδαής αλλά το σχολιάζω για να το δούν και αλλα άτομα που ίσως τους ενδιαφέρει στο forum. 

Και επειδή πιθανώς υπάρχουν πολλά άτομα σαν εσένα εκεί έξω, ρώτησα αν είναι ασφαλές να δίνω τα φορολογικά μου στοιχεία σε οποιονδήποτε, που δε μπορώ να ελέγξω πως θα τα χρησιμοποιήσει 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, manosbr είπε

Απλά βλέπω ότι όλα όλα τα σχόλια στο Insomnia είναι λιγοστά, και κανένα απο αυτά δεν είναι για να προσφέρει στη συζήτηση, αλλά για να την πεις σε κάποιον συμforumity. 

Είναι γνωστή κατηγορία ατόμων αυτή που κάνουν αυτά που δε μπορούν στη κανονική τους ζωή στα forum για να νοιώσουν λίγο ανώτεροι..

Συγκεκριμένα με τη περίπτωση μου, τη περίοδο που postara το σχόλιο δε προβλέπεται η δήλωση των στοιχείων του φιλοξενούμενου στην εφορία. 

Το ξέρω πως είσαι αδαής αλλά το σχολιάζω για να το δούν και αλλα άτομα που ίσως τους ενδιαφέρει στο forum. 

Και επειδή πιθανώς υπάρχουν πολλά άτομα σαν εσένα εκεί έξω, ρώτησα αν είναι ασφαλές να δίνω τα φορολογικά μου στοιχεία σε οποιονδήποτε, που δε μπορώ να ελέγξω πως θα τα χρησιμοποιήσει 

 

Αυγουστο 2017 ποσταρες, ρωτοντας οχι αν ειναι ασφαλες, αλλα τι θα γινει αν δεν το δωσεις 

Η διαδικασια αναφερεται απο το 2016 εδω:

https://community.withairbnb.com/t5/Help/διαδικασια-ενοικιασης-στην-Ελλαδα/td-p/50401

φιλακια νεοελληνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

Αυγουστο 2017 ποσταρες, ρωτοντας οχι αν ειναι ασφαλες, αλλα τι θα γινει αν δεν το δωσεις 

Η διαδικασια αναφερεται απο το 2016 εδω:

https://community.withairbnb.com/t5/Help/διαδικασια-ενοικιασης-στην-Ελλαδα/td-p/50401

φιλακια νεοελληνα

η διαδικασια εχει αλλαξει!!! Το λεω για να προσεξουν μερικοι και πανε να κανουν αυτην εδω... Υπαρχει η εφαρμογη πλεον για τις δηλωσεις βραχυχρονιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tz3s είπε

η διαδικασια εχει αλλαξει!!! Το λεω για να προσεξουν μερικοι και πανε να κανουν αυτην εδω... Υπαρχει η εφαρμογη πλεον για τις δηλωσεις βραχυχρονιας

ισχυει οτι εχει αλλαξει. εγω ηθελα να τονισω οτι υπαρχει διαδικασια απο το 2016.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

ισχυει οτι εχει αλλαξει. εγω ηθελα να τονισω οτι υπαρχει διαδικασια απο το 2016.

 

13 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

Αυγουστο 2017 ποσταρες, ρωτοντας οχι αν ειναι ασφαλες, αλλα τι θα γινει αν δεν το δωσεις 

Η διαδικασια αναφερεται απο το 2016 εδω:

https://community.withairbnb.com/t5/Help/διαδικασια-ενοικιασης-στην-Ελλαδα/td-p/50401

φιλακια νεοελληνα

Σε ευχαριστώ για την προσφώνηση, με τιμάει !

 

get a life!

 

Επεξ/σία από manosbr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Ξεθαβω το τοπικ για μια διευκρίνιση.Εκλεισα ένα δωμάτιο για αυτές τις μέρες και ο οικοδεσπότης μου ζήτησε αφμ για να δηλώσει την κράτηση στην ααδε.Μπορει να μου δημιουργήσει κάποιο θέμα εμένα με την εφορία αυτή η δήλωση,μιας και εγώ δεν έχω εισόδημα και δεν κάνω φορολογική δήλωση;

ευχαριστω 

Επεξ/σία από Palikarosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Palikarosss είπε

Καλησπέρα,

Ξεθαβω το τοπικ για μια διευκρίνιση.Εκλεισα ένα δωμάτιο για αυτές τις μέρες και ο οικοδεσπότης μου ζήτησε αφμ για να δηλώσει την κράτηση στην ααδε.Μπορει να μου δημιουργήσει κάποιο θέμα εμένα με την εφορία αυτή η δήλωση,μιας και εγώ δεν έχω εισόδημα και δεν κάνω φορολογική δήλωση;

ευχαριστω 

Κανενα προβλημα δεν εχεις... Εξ αλλου θα πληρωσεις μεσω πιστωτικης καρτας (ηδη ξερει το κρατος τι-που-ποσα χαλασες). Το ΑΦΜ ειναι μονο και μονο για να ειναι πληρως καλλυμενος οτι αυτος δηλωσε το εισοδημα του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

τι γίνεται αν ο ενοικιαστής δεν δίνει το ΑΦΜ του; Η ΑΑΔΕ δεν με αφήνει αν το δηλώσω χωρίς ΑΦΜ για Έλληνα πολίτη.

Βασικα με το ΑΦΜ τραβάει αυτόματα το όνομα. Τι κανω σε αυτη την περίπτωση;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dvs είπε

Καλησπέρα,

τι γίνεται αν ο ενοικιαστής δεν δίνει το ΑΦΜ του; Η ΑΑΔΕ δεν με αφήνει αν το δηλώσω χωρίς ΑΦΜ για Έλληνα πολίτη.

Βασικα με το ΑΦΜ τραβάει αυτόματα το όνομα. Τι κανω σε αυτη την περίπτωση;

Ευχαριστώ

Δεν του το ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...