Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση μέσω Airbnb μέσω εφορίας


manosbr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρνα το σαν κάτοικο εξωτερικού, βάλε το ονοματεπώνυμο του κανονικά, στο πεδίο Διαβατήριο γράψε ΑΝΕΥ ή ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕ και στις παρατηρήσεις γράψε αριθμό κράτησης στην πλατφόρμα και πως αρνήθηκε να προσκομίσει στοιχεία. Με αυτό τον τρόπο καλύπτεσαι στο μέγιστο δυνατό ποσοστό καθώς δηλώνεις την κράτηση, δηλώνεις το έσοδο και είσαι κατά το μεγαλύτερο μέρος νόμιμος. Δεν μπορείς να τους κυνηγάς και με το τουφέκι για να σου δώσουν ΑΦΜ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα,

Επειδή αναφέρθηκε προηγουμένως στο thread, ξέρει κανείς τη διαδικασία για να υπενοικιάσω νόμιμα μέρος διαμερίσματος μέσω airbnb;

Καταρχάς υποθέτω πρέπει η σύμβαση να λέει ότι επιτρέπεται η υπενοικίαση. Στην εφαρμογή του gsis ζητάει ΑΤΑΚ και όταν δηλώνω ότι είμαι υπεκμισθωτής (όχι ιδιοκτήτης) ζητάει αριθμό μίσθωσης. Αυτά τα στοιχεία τα βρίσκω όταν υπογράφεται η σύμβαση μου με τον ιδιοκτήτη και το δηλώνει στο gsis; Μετά κάνω τις δηλώσεις κανονικά σαν να είμαι ιδιοκτήτης; Χρειάζεται μήπως τίποτα άλλο που μου διαφεύγει;

Για να εξηγήσω λίγο παραπάνω τι εννοώ, σκέφτομαι ότι με τα επίπεδα που έχουν φτάσει τα ενοίκια στην Αθήνα, ίσως συμφέρει να νοικιάσω ένα μεγαλύτρερο σπίτι στο κέντρο και να δίνω πού και πού ένα δωμάτιο airbnb (αν δεν βρω κανονικό συγκάτοικο). Έχει δοκιμάσει κανείς τίποτα τέτοιο;

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostis42 είπε

Καλησπέρα,

Επειδή αναφέρθηκε προηγουμένως στο thread, ξέρει κανείς τη διαδικασία για να υπενοικιάσω νόμιμα μέρος διαμερίσματος μέσω airbnb;

Καταρχάς υποθέτω πρέπει η σύμβαση να λέει ότι επιτρέπεται η υπενοικίαση. Στην εφαρμογή του gsis ζητάει ΑΤΑΚ και όταν δηλώνω ότι είμαι υπεκμισθωτής (όχι ιδιοκτήτης) ζητάει αριθμό μίσθωσης. Αυτά τα στοιχεία τα βρίσκω όταν υπογράφεται η σύμβαση μου με τον ιδιοκτήτη και το δηλώνει στο gsis; Μετά κάνω τις δηλώσεις κανονικά σαν να είμαι ιδιοκτήτης; Χρειάζεται μήπως τίποτα άλλο που μου διαφεύγει;

Για να εξηγήσω λίγο παραπάνω τι εννοώ, σκέφτομαι ότι με τα επίπεδα που έχουν φτάσει τα ενοίκια στην Αθήνα, ίσως συμφέρει να νοικιάσω ένα μεγαλύτρερο σπίτι στο κέντρο και να δίνω πού και πού ένα δωμάτιο airbnb (αν δεν βρω κανονικό συγκάτοικο). Έχει δοκιμάσει κανείς τίποτα τέτοιο;

Ευχαριστώ πολύ

Αυτό προϋποθέτει οτι θα συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που θα νοικιάσεις. Δύσκολα θα βρεις κάποιον να συμφωνήσει να δίνεις ένα μέρος του κτιρίου σε άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Αυτό προϋποθέτει οτι θα συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που θα νοικιάσεις. Δύσκολα θα βρεις κάποιον να συμφωνήσει να δίνεις ένα μέρος του κτιρίου σε άλλον.

Είναι δύσκολο λες; Αν απλά προσφέρω μεγαλύτερη εγγύηση; Προσπαθώ και εγώ να καταλάβω τι άλλο μπορεί να τον ανησυχεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostis42 είπε

Είναι δύσκολο λες; Αν απλά προσφέρω μεγαλύτερη εγγύηση; Προσπαθώ και εγώ να καταλάβω τι άλλο μπορεί να τον ανησυχεί..

Δεν ειναι οτι θα δινεις ολο το σπιτι σε καποιον (κατι που γινεται, αλλα πολλοι δεν το δεχονται. 
Μπορεις να αρχισεις το ψαξιμο και να ρωτας στα σπιτια που σε ενδιαφερουν αν δεχονται τον ορο σου... Κατι θα βρεις, αρκει να το εχεις ξεκαθαρισει απο την αρχη και να μπει στο συμβολαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kostis42 είπε

Είναι δύσκολο λες; Αν απλά προσφέρω μεγαλύτερη εγγύηση; Προσπαθώ και εγώ να καταλάβω τι άλλο μπορεί να τον ανησυχεί..

Μεγαλύτερο ενοίκιο εννοείς, σίγουρα μπορεί και να σου ζητηθεί αυτό, το θέμα είναι ότι θα πρέπει εσύ να εγγυηθείς για ότι ζημιά ή πρόβλημα προκληθεί από τους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επισης θα πρέπει να γνωρίζεις οτι για οτι εισόδημα προκύψει θα φορολογηθείς. 
Διαβαζοντας όλο το thread απο την αρχή μου ήρθε λίγο κάπως !! Είμαι εδώ και 4 χρονια ιδιοκτήτης σπιτιού που το νοικιάζω για διακοπές. Θέλοντας να είμαι νόμιμος απο την αρχή έδωσα περ 1300€ και το δήλωσα τότε στο ΕΟΤ. Έτσι λοιπόν δεν είμαι υποχρεωμένος να το έχω σε καμμία πλατφόρμα. Το συμβόλαιο που κάνω ειναι οτι ισχύει και στις μακροχρόνιες μισθώσεις. Κατα συνέπεια με την άφιξη ζήτω όχι απλά ΑΦΜ αλλα ταυτότητα για φωτοτυπία. Όταν δλδ πηγαίνετε σε ξενοδοχείο και σας ζητούν την ταυτότητα τι κάνετε ??? Ζητάτε να έρθει αστυνομικός για να την δείξετε ??? Πως ξέρετε τι θα κάνει με αυτήν ο υπάλληλος ???? Αυτή η κουτοπονηριά μας θα μας φάει τελικά. Ο ιδιοκτήτης ειναι κάποιος ο οποίος δεν σας ειναι άγνωστος όσο ένας υπάλληλος ξενοδοχείου. Γνωρίζετε που μένει και έχετε μείνει στην έδρα του. Σας ζητάει λοιπόν να ειναι νόμιμος κι εσείς βρίσκετε 1002 δικαιολογίες για να μην ειναι και απο την άλλη δίνετε απλόχερα όσα στοιχεία σας ζητήσουν σε σαϊτ κρατήσεων στο Ίντερνετ συμφωνώντας πάντα για το προσωπικό απόρρητο χωρίς καν να διαβάσετε τις πρώτες γραμμές των ατελείωτων κατεβατών. 
Ποσό Έλληνες είμαστε πολλές φορές !!!!!

Επεξ/σία από akisdom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akisdom είπε

Ποσό Έλληνες είμαστε πολλές φορές !!!!!

Αν και το γυριζουμε σε περσινα ξινα σταφυλια, θα σχολιασω για να σε διορθωσω, απλα και μονο να σου πω οτι μιλαμε για airbnb και οχι για ξενοδοχεια και επιχειρησεις δωματιων...
Αυτο σημαινει οτι καποιος που ερχεται σπιτι μου, δεν ξερει τιποτα για μενα. Ουτε καν το επιθετο μου δεν του δινει η πλατφορμα!

Υ.γ για μια ακομα φορα, προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα να δωσω τα στοιχεια μου σε αυτες τις περιπτωσεις, αλλα καταλαβαινω εως εναν πολυ μεγαλο βαθμο αυτους που δεν το ξερουν και κολλανε
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για ακριβώς σ αυτό μιλάμε. Το έχω στο booking και στο Airbnb. Δεν ειναι επιχείρηση ειναι ένα κανονικό σπίτι που το νοικιάζεις απο αυτές τις πλατφόρμες. Απλά ειναι δηλωμένο στον ΕΟΤ γιατί τότε δεν υπήρχε άλλος νόμιμος τρόπος. Δεν μου δίνετε δυστυχώς η ευκαιρία απο το κράτος να το κάνω επιχείρηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα και από μένα! 

Μου έτυχε αντίστοιχα να νοικιάσω airbnb από κάποια που μένει στο εξωτερικό (αγγλίδα μάλλον) και μετά από ένα χρόνο μου ζητάει ΑΦΜ (χθές) για να πληρώσει φόρους στην ελληνική κυβέρνηση κατά τα λεγόμενά της. 

Είναι λογικό μετά από τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Kingedward είπε

Καλησπέρα και από μένα! 

Μου έτυχε αντίστοιχα να νοικιάσω airbnb από κάποια που μένει στο εξωτερικό (αγγλίδα μάλλον) και μετά από ένα χρόνο μου ζητάει ΑΦΜ (χθές) για να πληρώσει φόρους στην ελληνική κυβέρνηση κατά τα λεγόμενά της. 

Είναι λογικό μετά από τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ.

Δεν χάνεις τίποτα.

Τώρα, κάνει την δήλωση.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν ως εισκέπτης ενός καταλύματος θα έρθει ειδοποίηση στη φορολογική μου δήλωση για αποδοχή της μίσθωσης. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Hades21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...