Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση μέσω Airbnb μέσω εφορίας


manosbr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω και 2 μερες ανοιξε το πορταλ της ααδε για δηλωσεις airbnb homeaway booking ktl... 

Ισχυει η προϋπόθεση μεχρι 60 90 μερες το χρονο για ιδιωτες ή χωρις περιορισμο εως 12χιλ ανα ετος?!

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2018 στις 10:35 ΠΜ, kage είπε

Ισχυει η προϋπόθεση μεχρι 60 90 μερες το χρονο για ιδιωτες ή χωρις περιορισμο εως 12χιλ ανα ετος?!

Ακομα δεν έχει μπει περιορισμός. Πιστευω οτι θα μπει συντομα. Υπάρχουν σοβαρότατες πιέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2018 στις 9:35 ΠΜ, kage είπε

Εδω και 2 μερες ανοιξε το πορταλ της ααδε για δηλωσεις airbnb homeaway booking ktl... 

Ισχυει η προϋπόθεση μεχρι 60 90 μερες το χρονο για ιδιωτες ή χωρις περιορισμο εως 12χιλ ανα ετος?!

Οχι δεν υπαρχει τετοιος περιορισμος για την ωρα. Απλα ανεβαινει η φορολογια οπως τα ενοικια μετα τα 12000

2 ώρες πριν, challenger_4 είπε

Ο οικοδεσπότης πρέπει να δηλώσει το αρχικό ποσό ή το ποσό που προκύπτει μετά από την προμήθεια του airbnb;

Αυτο λαμβανεις στον λογαριασμο σου ή το ποσο +3%. Οι περισσοτεροι φωναζουν να κανεις το 2ο, αλλα οι ιδιοι ηταν που φωναζαν οτι πρεπει να τα δηλωνες τοσο καιρο στο ταξις (χωρις λογο εν τελει). Εγω πιστευω οτι δηλωνεις αυτο που πιστωνεται στον λογαριασμο σου... Υπαρχουν πολλα φορολογικα κενα στο συγκεκριμενο θεμα της airbnb, στο χερι σου αν θα τα εκμεταλλευτεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που το κράτος ζητήσει τα στοιχεία από την Airbnb (:P) όμως δεν ξερουμε αν θα λάβει υπόψιν το συνολικό ποσό ή το καθαρό ποσό που αποστέλλει η Airbnb στον οικοδεσπότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, challenger_4 είπε

Στην περίπτωση που το κράτος ζητήσει τα στοιχεία από την Airbnb (:P) όμως δεν ξερουμε αν θα λάβει υπόψιν το συνολικό ποσό ή το καθαρό ποσό που αποστέλλει η Airbnb στον οικοδεσπότη.

Και να τα ζητήσει δεν νομιζω να παρει κατι παραπάνω απο 3 :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, challenger_4 είπε

Στην περίπτωση που το κράτος ζητήσει τα στοιχεία από την Airbnb (:P) όμως δεν ξερουμε αν θα λάβει υπόψιν το συνολικό ποσό ή το καθαρό ποσό που αποστέλλει η Airbnb στον οικοδεσπότη.

Μεχρι στιγμης μπορει να ζητησει και να παρει στοιχεια απο τις τραπεζες (σχεδον ολης της Ευρωπης) για Ελληνες πολιτες.... Οποτε...
Και αντε και να ζητησει απο airbnb... θα φορολογηθεις κατι το οποιο δεν ελαβες ποτε? Εχουν να γινουν δικαστηρια μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν ασχολούμαι με airbnb το είχα απόρια όταν διάβαζα τους περιορισμούς. στα 12.000 μετράνε και τα ενοίκια από μακροχρόνιες μισθώσεις ή θεωρούνται δυο διαφορετικά πράγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jakegate7 είπε

αν και δεν ασχολούμαι με airbnb το είχα απόρια όταν διάβαζα τους περιορισμούς. στα 12.000 μετράνε και τα ενοίκια από μακροχρόνιες μισθώσεις ή θεωρούνται δυο διαφορετικά πράγματα?

ολα τα ενοικια μαζι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Και να τα ζητήσει δεν νομιζω να παρει κατι παραπάνω απο 3 :)

Να εισαι σιγουρος οτι την rbnb τη συμφέρει να δοσει τα στοιχεια που ειναι αναγκαία. Ευκολάκι αν δε τα δοσει, τη βγάζουν παρατυπη με συνοπτικές διαδικασίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Να εισαι σιγουρος οτι την rbnb τη συμφέρει να δοσει τα στοιχεια που ειναι αναγκαία. Ευκολάκι αν δε τα δοσει, τη βγάζουν παρατυπη με συνοπτικές διαδικασίες. 

Και χάνει το credit της σαν εταιρεία. Ειδικά τώρα με τα προσωπικά δεδομένα κλπ είναι ακόμη πιο δύσκολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2017 στις 12:30 ΠΜ, manosbr είπε

Μπορώ αν θέλω να το αποφύγω και να μην δώσω τα στοιχεία μου?

 

Στις 31/8/2018 στις 8:22 ΜΜ, geoponos22 είπε

Νοίκιασα ένα σπίτι μέσα από το bnb και με το που έφυγα μου λέει άσε μου και τον αφμ σου. εκείνη τη μέρα δε του άφησα τίποτα και καμιά 20αριά μέρες μετά άρχισε να με πρήζει τα τηλέφωνα να του δώσω τον αφμ μου. Τον αγνόησα σε στυλ δε μπορώ τώρα να μιλήσω δουλέυω

μου αρεσει που κανατε τις διακοπουλες σας, και τωρα που γυρισατε, στις υποχρεωσεις σας κανετε τις κοτες.

ωραιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tz3s είπε

θα φορολογηθεις κατι το οποιο δεν ελαβες ποτε? Εχουν να γινουν δικαστηρια μετα.

Ε σιγά σάμπως δε συμβαίνει κατά κόρον αυτό ;; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...