Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση μέσω Airbnb μέσω εφορίας


manosbr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

δεν είναι κανονική μίσθωση κατοικίας. εκεί πρέπει να γίνει μισθωτήριο συμβόλαιο τριετούς διάρκειας, να γράφει τα ΑΦΜ όλων των συμβαλλόμενων μερών κλπ. Είνσι υπηρεσία. τώρσ αν η ελληνική εφορία μέσα στην γραφειοκρατική παράνοια θεωρεί κανονικές μισθώσεις και τις βραχυχρόνιες τότε κλάφτα...

Είναι σαν να ζητάνε στο εστιατόριο το ΑΦΜ σου για να φας. Κανονικό φακέλλωμα δηλαδή....

 

 

Μάλλον δεν είσαι ενημερωμένος: Νόμος Ν.4446/2016, άρθρο 111 - ρυθμίζει τις βραχυχρόνιες μισθώσεις. 

 

 

Μπορώ αν θέλω να το αποφύγω και να μην δώσω τα στοιχεία μου?

ή πρέπει να τα δώσω?

 

Μπορείς να μην τα δώσεις - δεν βλέπω όμως το λόγο, ο ιδιοκτήτης θέλει να είναι νόμιμος γιατί να μην τον διευκολύνεις. 

Εσύ δεν επιβαρύνεσαι με τίποτα - ούτε μπορεί να κάνει κάτι κακό με το ΑΦΜ σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριθμό διαβατηρίου

Ανωριμοτητες, εφόσον οι πληρωμές περνάνε μέσω της υπηρεσίας, θα έπρεπε να γίνει συμφωνία με αυτήν για κατευθείαν πληρωμή των φόρων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί οικοδεσπότες αναφέρουν ότι πρέπει να γίνει καταβολή ενός αντιτίμου με την άφιξη ως φόρο.Και παρόλο της μη ύπαρξης του Μητρώου Βραχυπρόθεσμης Μίσθωσης είναι απαραίτητο να γίνεται καταχώρηση στη Δήλωσης Πληροφοριακών Στοιχείων Μίσθωσης Ακίνητης Περιουσίας με αριθμό διαβατηρίου.Το πρόστιμο είναι 5000 αν σε βρουν.Το θέμα είναι αν έχεις κάνα καλοθελητη γείτονα και σε δώσει στεγνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα το ίδιο ακριβώς συνέβη και σέ μένα φέτος.

Νοίκιασα ένα σπίτι μέσα από το bnb και με το που έφυγα μου λέει άσε μου και τον αφμ σου. εκείνη τη μέρα δε του άφησα τίποτα και καμιά 20αριά μέρες μετά άρχισε να με πρήζει τα τηλέφωνα να του δώσω τον αφμ μου. Τον αγνόησα σε στυλ δε μπορώ τώρα να μιλήσω δουλέυω μέχρι που μου στειλε ένα sms μην ξανάρθετε σπίτι μου δεν θέλω τα χρήματα σας. δεν ξέρω τι ακριβώς θέλει να κάνει με τον αφμ και αυτό που λέει ότι το θέλει για την εφορία δε με καλύπτει καθόλου. Μπορεί να μου κάνει κάτι λοιπόν αν δεν του δώσω ποτέ τον αφμ μου? Μπορεί επίσης να αποδίξει κάτι? εγώ απλά πλήρωσα μέσω paypal την bnb μπορεί κάποιος να με κυνηγήσει με κάποιο τρόπο? 

Αυτό που με ενόχλησε πιο πολύ ήταν ότι δεν το ζήτησε από την αρχή αλλά στο τέλος όταν έφυγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην αγχωνεσαι αδικα, το ιδιο εγινε κ στον αδερφο μου πριν 2 μερες. ξαφνικα βλεπει στο taxisnet του ειδοποιηση για αποδοχη οτι ηταν μισθωτης. στην αρχη παραξενευτηκε γτ δεν ηξερε απο που ηταν. μολις ομως ειδε τις λεπτομεριες (μισθωση για τισ ημερομηνιες που ηταν διακοπες) καταλαβε οτι ηταν απο εκει που ειχε κλεισει κ ετσι εκανε αποδοχη στο taxisnet. Καλό θα ήταν να διευκολυνεις τον κυριο που σου νοικιασε να ειναι νομιμος. μπορει να δημιουργηθει θεμα κ να τρεχει, απο δικη σου παραλειψη κ φοβο που κακως υπαρχει στην παρουσα περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα πιο πολύ με άγχωσε ο τρόπος του με τα πολλαπλά τηλέφωνα μέσα σε λίγες μέρες και το τελευταίο sms μην ξανάρθετε δε θέλω τα χρήματα σας. Νομίζω θα έπρεπε να τα έχει ξεκαθαρίσει αυτά από την αρχή και όχι την μέρα που έφευγα. Άσε που φαντάζομαι ότι αν απλά θέλει να φτιάξει ενοικιαστήριο μπορεί απλά να χρησιμοποιήσει κάποιο συγγενικό του η φιλικό του πρόσωπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 λεπτά πριν, geoponos22 είπε

κοίτα πιο πολύ με άγχωσε ο τρόπος του με τα πολλαπλά τηλέφωνα μέσα σε λίγες μέρες και το τελευταίο sms μην ξανάρθετε δε θέλω τα χρήματα σας. Νομίζω θα έπρεπε να τα έχει ξεκαθαρίσει αυτά από την αρχή και όχι την μέρα που έφευγα. Άσε που φαντάζομαι ότι αν απλά θέλει να φτιάξει ενοικιαστήριο μπορεί απλά να χρησιμοποιήσει κάποιο συγγενικό του η φιλικό του πρόσωπο?

Το ότι σου εξήγησε γιατί αλλά εσύ δεν τον πίστεψες ρίχνει το φταίξιμο σε αυτόν ε; 

 

Τότε την επόμενη φορά πήγαινε σε συγγενικο πρόσωπο να μείνεις και μην νοικιάσεις 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι βέβαια εξήγηση είναι να μου πρέπει να φτιάξω μισθωτήριο αναγκαστικά για τις μέρες που έμεινες. Επίσης πως θα ένιωθες αν σε έπερνε δε ξέρω πόσα τηλέφωνα μέσα στη μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα χρειαζοταν εξαρχης να με παρει τοσα τηλεφωνα για να του πω εναν 9ψηφιο αριθμο. Αν δεν ηξερα, θα του ελεγα μισο να ρωτησω την λογιστρια μου, θα την επαιρνα τηλεφωνο κ θα της ελεγα ο ταδε θελει το αφμ μου για την εφορια λεει, θα μου ελεγε δωσε το γτ πλεον αυτο κ αυτο κ θα τον επαιρνα πισω κ θα του το εδινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 λεπτά πριν, geoponos22 είπε

όχι βέβαια εξήγηση είναι να μου πρέπει να φτιάξω μισθωτήριο αναγκαστικά για τις μέρες που έμεινες. Επίσης πως θα ένιωθες αν σε έπερνε δε ξέρω πόσα τηλέφωνα μέσα στη μέρα

Όταν σου είπε οτι το θέλει για την εφορία τι έκανες εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...