Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy XV


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, ADHD είπε

Και στα προηγουμενα FF μπορεις να παιξεις απλα melee builds μονο η μαγεια δεν ειναι απαραιτητη, το XV ειναι αρκετα καλο FF αν σου αρεσε το γραψιμο σιγουρα να τσεκαρεις και καποια αλλα της σειρας. Προσωπικα τα εχω λιωσει ολα και συνολικα μου φανηκε παρα πολυ καλο το XV.

Ίσως ασχοληθώ με τα remastered που έχουν βγει. Στα πολύ παλια δεν μου αρέσουν και τα γραφικά. Σαν ιστορία μέχρι στιγμής μέτρια πράγματα αλλά τώρα αρχίζει να ανεβάζει ρυθμούς μετά το chapter 8. Το kingslave δεν το εχω δει τα dlc θα τα παίξω και τα 4 που έχουν βγει όμως να καλύψω τα όποια κενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 431
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελειωσε το επος. 38 ωρες ειναι οι αληθινες μιας και ενα 7ωρο ειχα αφησει το παιχνιδι στο pause γιατι ημουν σε quest και επρεπε να φυγω και συνεχιζε να μετραει κανονικα. Quests μου εχουν μεινει 5 τα οποια θα κανω και θα συνεχισω με τα 4 DLC. Μπραβο στην Square Enix αν και δεν περνει δαφνες ιστοριας οι επικες στιγμες, η αληθινη φιλια μεταξυ των 4 πρωταγωνιστων και ο πολυ ομορφος κοσμος φτιαχνουν μια υπεροχη εμπειρια με πολλα συναισθηματα.

2019-11-24-17-30-02.png

 

Επισης 

Αγαπω

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελος το πρωτο επεισοδιο. Παρα πολυ καλο εξαιρετικα γραφικα ωραιες μαχες και μαθαινουμε και πως απεκτησε το πανω σημαδι στο προσωπο του ο Gladiolus όπως και για τον cor. Στο βασικο παιχνιδι αφησα 3 quest που θελουν 90+level και τα menace dungeons. Τα βασικα dungeons τα εκανα ολα πηρα ολα τα armiger weapons και εκανα ολα τα hunts για το level που ειμαι. Δυστυχως απο εδω και περα το βλεπω ως grind με τα πολυ δυσκολα menace dungeons με ενα απο αυτα να εχει 100 οροφους με εχθρους και ενα στο οποιο δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις καθολου προμηθειες. Το Pitioss dungeon που πας εκει πετωντας με την Regalia λιγο που το ειδα ειναι καθαρα platforming που δεν θα βγει με τιποτα με πληκτρολογιο ποντικι με τις ακριβης κινησεις που θελει. Μιλαμε για 20 ωρες ακομα στο νερο για να γινουν τα 9 dungeons μαζι με τα quests και τα hunts και αν βαλουμε να πιασετε και τα 100+ ψαρια παμε σε ακομα 15-20. Συνεχιζω με τα 3 DLC να καλυψω τα κενα απο το main story και να μαθω κατι παραπανω για τους χαρακτηρες. 46 ωρες με πηρε να το τελειωσω οποτε υπολογιστε πανω απο 80 για 100% τα παντα ολα. 

Spoiler

2019-11-27-02-52-02.png

Spoiler

2019-11-27-02-46-01.png

Spoiler

2019-11-27-00-58-01.png

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακομα ενα εξαιρετικο επεισοδιο του Prompto. Διαφορετικη προσεγγιση απο του Gladiolus μας δειχνει τι συνεβη οταν τον εριξε καταλαθος απο το τραινο ο Noctis. Μαθαινουμε για την πραγματικη καταγωγη του και μεσω ηχογραφημενων μηνυματων τι ετοιμαζαν οι Imperials για να κυριαρχησουν στον κοσμο. Πανεμορφα τα χιονισμενα τοπια και το gameplay σε μια πιο FPS προσεγγιση που μου αρεσε παρεα με την ομορφη Aranea. Το τελος με το giant machine επος. Μπραβο Square Enix. 

Spoiler

2019-11-28-02-39.png

Spoiler

2019-11-28-01-39-01.png

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι το παίζετε, με το stuttering τι έγινε? Βγήκε τελικά κάποιο update που να το διορθώνει?

Τελευταία φορά που ασχολήθηκα ήταν νομίζω αρχές καλοκαιριού και ήταν σε τόσο τραγικά επίπεδα που έφαγε rage uninstall...

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Όσοι το παίζετε, με το stuttering τι έγινε? Βγήκε τελικά κάποιο update που να το διορθώνει?

Τελευταία φορά που ασχολήθηκα ήταν νομίζω αρχές καλοκαιριού και ήταν σε τόσο τραγικά επίπεδα που έφαγε rage uninstall...

Μετά την έκδοση 1.24 η έκδοση του steam λόγω workshop από ότι λένε την χάλασαν. Στο 95% του παιχνιδιού δεν είχα ίχνος stuttering παίζοντας την τελευταία έκδοση. Σε κάποιες μάχες κυρίως βράδυ με αρκετούς δαίμονες να κάνουν spawn είχα κάποια θέματα αλλά τίποτα που να μην παίζετε. Τα 2 dlc που έπαιξα δεν έχουν το συγκεκριμένο θέμα. Οι εκδόσεις origin ms store δεν έχουν το stuttering της steam έκδοσης. Με rollback που δοκίμασα δεν ήταν compatible τα saves οπότε και συνέχισα με την τελευταία έκδοση μιας και ήμουν ήδη στις 20 ώρες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι εχετε τελειωσει το παιχνιδι παιξτε το τριτο επεισοδιο παση θυσια. Οχι μονο δειχνει πως τυφλωθηκε ο Ignis(που δεν το περιμενα το πως εγινε) αλλα μεγαλη σημασια εχει και το οραμα του Ignis που συνδεεται αμεσα με τη συνεχεια του παιχνιδιου. Το επεισοδιο στο πρωτο playthrough στο τελος μας δινει 1 επιλογη το να παλεψουμε τον Ardyn. H square enix ομως σκεφτηκε να προσθεσει 2 alternative endings. Μολις το τελειωσετε στο μενου θα σας βγαλει επιλογη να ξεκινησετε απο εκει και τωρα σας αφηνει να επιλεξετε να παραδωθειτε και πηγαινουμε στο μερος που βρισκεται ο κρυσταλλος. Ξανα μας δινει επιλογες για το τι θα κανουμε. Η θα παραδωθουμε η θα συνεχισουμε να παλεψουμε με τον Ardyn. Η πρωτη επιλογη εχει τραγικο τελος. Την δευτερη την αγαπησα και μακαρι να ηταν αυτο το κανονικο τελος του παιχνιδιου. Σαν επεισοδιο εχει πολλες μαχες με εναν τερμα OP Ignis να θεριζει τα παντα στην πανεμορφη Altissia. Και τα 3 επεισοδια εχουν εξαιρετικα γραφικα ανωτερα απο το main παιχνιδι πιστευω. Μην το χασετε οπως και τα προηγουμενα επεισοδια οι συνδεσεις ειναι τοσο καλες με το main παιχνιδι. Αυριο θα τελειωσω με το επεισοδιο του Ardyn ελπιζω να καλυψει τα οποια κενα εχω με τον χαρακτηρα. 

2019-11-29-01-24-02.png

Spoiler

2019-11-28-23-39-02.png

Spoiler

2019-11-28-23-48.png

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο ομορφα εδεσε το γλυκο με το τελευταιο επεισοδιο του Ardyn. Εξαιρετη δουλεια απο την Square Enix πηγαινοντας μας τοσα χρονια πισω για να μας εξηγησει την ιστορια και το πεπρωμενο των Lucis Caleum. Ολα ειναι προδιαγεγραμενα. Αγαπαμε Ardyn(παιξτε το επεισοδιο και θα καταλαβετε). Στα του gameplay το βασικο τριτο chapter που θα περασουμε τον περισσοτερο χρονο μας πηγαινει στο Festival στην crown city[Insomnia] με τον Ardyn να δινει πονο ως τερμα OP χαρακτηρας με παρεακι των Ifrit τον θεο της φωτιας που θα πολεμησουμε προς το τελος στο βασικο παιχνιδι. Γουσταρα αρκετα με το μουσικο υποβαθρο να δενει απολυτα και εκανα τα παντα οπως και τις αναβαθμισεις του Ardyn στα skills. Οσοι θελετε ενα closure παιξτε και τα 4 επεισοδια θα τα απολαυσετε ολα και θα σας μεινει μια ομορφη αναμνηση απο αυτο το επος. 

99F4rjo.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δοκίμασα το demo του MS Store να δω μήπως και υπάρχει διαφορά από το steam αλλά δυστυχώς το stuttering επιμένει κι εκεί. Εκτός αν στην τελική έκδοση τα πράγματα είναι διαφορετικά... Βέβαια πρέπει να περιμένω να βγει πρώτα στο Xbox Pass. Μεγάλο ρίσκο να το ξανά αγοράσω...

Αυτό το παιχνίδι δεν μπόρεσα ποτέ να το τρέξω χωρίς να παγώνουν όλα για ένα δευτερόλεπτο κάθε τρεις και λίγο. Ούτε με το παλιό, ούτε με το καινούργιο σύστημα. Ειδικά στην Altissia γίνεται εντελώς unplayable.   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Δοκίμασα το demo του MS Store να δω μήπως και υπάρχει διαφορά από το steam αλλά δυστυχώς το stuttering επιμένει κι εκεί. Εκτός αν στην τελική έκδοση τα πράγματα είναι διαφορετικά... Βέβαια πρέπει να περιμένω να βγει πρώτα στο Xbox Pass. Μεγάλο ρίσκο να το ξανά αγοράσω...

Αυτό το παιχνίδι δεν μπόρεσα ποτέ να το τρέξω χωρίς να παγώνουν όλα για ένα δευτερόλεπτο κάθε τρεις και λίγο. Ούτε με το παλιό, ούτε με το καινούργιο σύστημα. Ειδικά στην Altissia γίνεται εντελώς unplayable.   

Ανέμενε να μπει στο game pass και βλέπεις από εκεί. Τελείωσε το όμως και τα επεισόδια όλα δένουν τόσο όμορφα. Το 1 δευτερόλεπτο stuttering το έκανε 1 φορά κάθε 1 ώρα και αυτό όχι πάντα. Στην altissia μόνο σε spawn εχθρών το βράδυ είχε λίγο stutter στις μάχες στα hunts που έκανα αλλά όχι κάτι τρομερό. Έχε και το iscl ανοιχτό να καθαρίζει την stand by memory. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ανέμενε να μπει στο game pass και βλέπεις από εκεί. Τελείωσε το όμως και τα επεισόδια όλα δένουν τόσο όμορφα. Το 1 δευτερόλεπτο stuttering το έκανε 1 φορά κάθε 1 ώρα και αυτό όχι πάντα. Στην altissia μόνο σε spawn εχθρών το βράδυ είχε λίγο stutter στις μάχες στα hunts που έκανα αλλά όχι κάτι τρομερό. Έχε και το iscl ανοιχτό να καθαρίζει την stand by memory. 

Όταν με το καλό βγει στο Pass, θα το δοκιμάσω και το iscl. Αυτό κάνει δουλειά και σε άλλα games?

Στο FFXV χρησιμοποιείς τίποτα άλλο εκτός από αυτό? Πχ fps cap με RTSS?  Vsync από drivers ή από τα settings του παιχνιδιού?

Πάντως η κατάσταση που περιγράφεις είναι πολύ καλή.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, D.Luffy είπε

Όταν με το καλό βγει στο Pass, θα το δοκιμάσω και το iscl. Αυτό κάνει δουλειά και σε άλλα games?

Στο FFXV χρησιμοποιείς τίποτα άλλο εκτός από αυτό? Πχ fps cap με RTSS?  Vsync από drivers ή από τα settings του παιχνιδιού?

Πάντως η κατάσταση που περιγράφεις είναι πολύ καλή.

Ναι και καθαρίζει την standby memory όταν το πεις. Το πρόγραμμα έχει και timer για 0.5 βοηθάει πολύ και αυτό. Στο ffxv έπαιζα με freesync μαζί με vsync cap αρκετά smooth και έβαλα και reshade με lumasharpen και vibrance. Nvidia game works κλειστά. Είχα τα tur effects και hair works ανοιχτά αλλά αργότερα στο παιχνίδι με το δάσος με έριχναν 20fps οπότε και τα έκλεισα. Για μένα αναμένεις να μπει σε game pass με την steam έκδοση αρκετοί γράφουν για προβλήματα. Και η origin έκδοση λένε είναι κομπλέ. Στα 4 επεισόδια δεν είχα ούτε ένα δευτερόλεπτο stutter λογικά η se κάτι λάθος έκανε με το main παιχνίδι στα spawn των εχθρών το βράδυ με τα leak της μνήμης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Ξεκίνησα το παιχνίδι στο gamepass. Άπειρος από RPG. Είμαι στην αρχή του Chapter 3. Αυτό που παρατηρώ, είναι πως συχνά όταν κάνω τα open world quests πχhunting, ενώ είμαι στη μέση ενός battle με beasts, μου την πέφτουν πολύ συχνά μεγάλος αριθμός από Imperial troopers. και δε μπορώ να ανταποκριθώ. Είμαι πχ level 13,  κάνω battle με μια αγέλη από beasts, την οποία την έχω, αλλά στη μέση του battle πέφτουν συχνά και καμιά 10αρια Imperial troopers level 16, και γίνεται χαμούλης. Έχω κάνει assign τα ability points, και έχω κάνει equip σε όλους accesories. Μήπως πρέπει να αναζητήσω καλύτερο gear? Αν και δεν έχω δει κάτι εμφανές μέχρι στιγμής. Μήπως πρέπει διαρκώς να τρως καλά meals? Κάποια από αυτά είναι αρκετά ακριβά βέβαια (πχ 700gils)

 

Επίσης, η μετακίνηση το βράδυ είναι να υποθέσω απαγορευτική; Δυο φορές το δοκίμασα και πέτυχα κάτι τεράστια demons πολύ μεγαλύτερου λέβελ.

Επεξ/σία από tsabasid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsabasid είπε

Καλησπέρα παιδιά. Ξεκίνησα το παιχνίδι στο gamepass. Άπειρος από RPG. Είμαι στην αρχή του Chapter 3. Αυτό που παρατηρώ, είναι πως συχνά όταν κάνω τα open world quests πχhunting, ενώ είμαι στη μέση ενός battle με beasts, μου την πέφτουν πολύ συχνά μεγάλος αριθμός από Imperial troopers. και δε μπορώ να ανταποκριθώ. Είμαι πχ level 13,  κάνω battle με μια αγέλη από beasts, την οποία την έχω, αλλά στη μέση του battle πέφτουν συχνά και καμιά 10αρια Imperial troopers level 16, και γίνεται χαμούλης. Έχω κάνει assign τα ability points, και έχω κάνει equip σε όλους accesories. Μήπως πρέπει να αναζητήσω καλύτερο gear? Αν και δεν έχω δει κάτι εμφανές μέχρι στιγμής. Μήπως πρέπει διαρκώς να τρως καλά meals? Κάποια από αυτά είναι αρκετά ακριβά βέβαια (πχ 700gils)

Επίσης, η μετακίνηση το βράδυ είναι να υποθέσω απαγορευτική; Δυο φορές το δοκίμασα και πέτυχα κάτι τεράστια demons πολύ μεγαλύτερου λέβελ.

Για τους imperials πρεπει να ανεβεις και αλλο level τουλαχιστον οσο προχωρας στα chapters. Στα 20-25 level θα εισαι πολυ καλυτερα. Το βραδυ ειναι απαγορευτικο με τους δαιμονες με τις ματσετες μετα τα 40level θα εισαι πιο ανετος σε αυτους. Γενικα κανε side missions να περνεις XP και μετα προχωρα στα main missions. Αλλιως θα φας μεγαλο ζορι. Πριν το chapter 3 ημουν πανω απο 30level και το βραδυ το εβγαζα σχετικα ανετα παρα μονο στους μεγαλους δαιμονες με τη φλογα αυτοι ηταν ζορικοι μεχρι να παω στα 45-50. Τα meals ειναι καλα σε καθε camp αλλα για χρηματα να κανεις τα hunts θα τσιμπας μπολικα gil απο εκει οπως και XP. Τους imperials μετα τα 30 level θα τους εχεις ανετα 2 hit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsabasid είπε

Καλησπέρα παιδιά. Ξεκίνησα το παιχνίδι στο gamepass. Άπειρος από RPG. Είμαι στην αρχή του Chapter 3. Αυτό που παρατηρώ, είναι πως συχνά όταν κάνω τα open world quests πχhunting, ενώ είμαι στη μέση ενός battle με beasts, μου την πέφτουν πολύ συχνά μεγάλος αριθμός από Imperial troopers. και δε μπορώ να ανταποκριθώ. Είμαι πχ level 13,  κάνω battle με μια αγέλη από beasts, την οποία την έχω, αλλά στη μέση του battle πέφτουν συχνά και καμιά 10αρια Imperial troopers level 16, και γίνεται χαμούλης. Έχω κάνει assign τα ability points, και έχω κάνει equip σε όλους accesories. Μήπως πρέπει να αναζητήσω καλύτερο gear? Αν και δεν έχω δει κάτι εμφανές μέχρι στιγμής. Μήπως πρέπει διαρκώς να τρως καλά meals? Κάποια από αυτά είναι αρκετά ακριβά βέβαια (πχ 700gils)

Επίσης, η μετακίνηση το βράδυ είναι να υποθέσω απαγορευτική; Δυο φορές το δοκίμασα και πέτυχα κάτι τεράστια demons πολύ μεγαλύτερου λέβελ.

Να προσεχεις το level των quest και των τερατων που κανεις. Αν τα βρεις σκουρα,απλα αστα για αργοτερα και κανε τα main quest.

Μιας και εισαι και απειρος απο Rpg,μπορεις να ριξεις και την δυσκολια σε Easy,δεν χανεις τιποτα το φοβερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...