Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy XV


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα, ευχαριστώ για τις συμβουλές. Βασικά τα quest δεν είναι εκτός του range μου, προς το παρόν τα τυχαία πεσίματα περισσότερο με δυσκολεύουν. Όπως για παράδειγμα εκεί που είμαι και επιτιθεμαι σε μια αγέλη beasts level 10-12 είναι και ένα μεγάλο λέβελ 30 πχ. Πάντως έχω μερικά sidequests χαμηλότερου λέβελ σε εκκρεμότητα, θα κανω μερικά για το xp και θα συνεχίσω μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 431
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, tsabasid είπε

Μάλιστα, ευχαριστώ για τις συμβουλές. Βασικά τα quest δεν είναι εκτός του range μου, προς το παρόν τα τυχαία πεσίματα περισσότερο με δυσκολεύουν. Όπως για παράδειγμα εκεί που είμαι και επιτιθεμαι σε μια αγέλη beasts level 10-12 είναι και ένα μεγάλο λέβελ 30 πχ. Πάντως έχω μερικά sidequests χαμηλότερου λέβελ σε εκκρεμότητα, θα κανω μερικά για το xp και θα συνεχίσω μετά.

Τα 30 level συνηθως βγαινουν το βραδυ μεχρι τις πρωινες ωρες. Να τα αποφευγεις. Οταν ανεβεις αρκετα θα σε αφηνει και ο Ignis να οδηγησεις χωρις να σε ρωταει. Δεν ειναι για πολλα το βραδυ οταν εισαι σε μικρα level. Κανε τα hunts που σε ειπα στην αρχη θα σε βγαζει αυτα που μπορεις να κανεις. Μπολικα gil και xp. Και να πηγαινεις στα ξενοδοχεια που εχουν 1.5x στο xp θα ανεβαινεις πιο γρηγορα. Με 5000gil σε ανεβαζει 2X s στο Galdin Quay. Εκει θα πας αν εχεις πολυ XP για ανεβασμα και μπορει να ανεβεις αρκετα level μονομιας αρκει να εχεις τα gil. Tα ξενοδοχεια με 1.5x ειναι πολυ πιο φθηνα προφανως. Δεν θα αργησεις να πας πανω απο 40 αν κανεις τα hunts. Και στην lestallum πολλα λεφτα και xp θα παρεις απο τον δημοσιογραφο που σε λεει να πας να βγαλεις φωτογραφιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα μερικές ωρίτσες ακόμη, πήγα μόλις στο chapter 5, level 33. Φρόντισα όλο το resting να το κάνω σε μοτελ για το 1,5xp.   Έκανα αρκετό grinding με hunts και sidequests, τον έχω ψιλοβρεί το μπούσουλα του παιχνιδιού μπορώ να πω. Αυτό που με χαλάει λίγο είναι πως πρέπει αναγκαστικά να κάνεις grind από sidequests τον περισσότερο χρόνο, λόγω του ο,τι τα story quests είναι λίγα. Θα προτιμούσα δηλαδή η διαρθρωση του παιχνιδιού να είναι τέτοια ώστε να περνάς περισσότερο χρόνο στα story quests και να κάνεις και λίγο grinding για έξτρα άνεση και χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tsabasid είπε

Έπαιξα μερικές ωρίτσες ακόμη, πήγα μόλις στο chapter 5, level 33. Φρόντισα όλο το resting να το κάνω σε μοτελ για το 1,5xp.   Έκανα αρκετό grinding με hunts και sidequests, τον έχω ψιλοβρεί το μπούσουλα του παιχνιδιού μπορώ να πω. Αυτό που με χαλάει λίγο είναι πως πρέπει αναγκαστικά να κάνεις grind από sidequests τον περισσότερο χρόνο, λόγω του ο,τι τα story quests είναι λίγα. Θα προτιμούσα δηλαδή η διαρθρωση του παιχνιδιού να είναι τέτοια ώστε να περνάς περισσότερο χρόνο στα story quests και να κάνεις και λίγο grinding για έξτρα άνεση και χρήματα.

επεσες στο κλασσικο πρόβλημα παρα πολλων JRPGs. το grind ειναι απαραίτητο για παρα πολλα απο αυτα, είτε με επαναλαμβανόμενα γελοία quests οπως εδω είτε απλά με το να φαρμάρεις exp σε μαχες. Γενικά δεν εχουν τα περισσότερα καταφέρει να ξεφύγουν από αυτή την λούπα και τους κάνει ζημιά στη ροή. Αποδεκτό σε hack n slash looter τίτλους ή σε μαζοχιστικά τερτίπια τύπου Disgaea αλλά σε κανονικά JRPG, ανοίγω σαμπάνιες οταν το παιχνίδι προχωράει βατά με λίγα (αλλα ουσιαστικά) side quests και τα main quests μονο και δεν με εξαναγκάζει σε ενα 10-20ωρο grind για να γινει το παιχνιδι πιο άνετο.

Για το lvl που εισαι, νομίζω πλέον θα εισαι αρχοντας. Μπορείς να επικεντρωθείς στην κεντρική ιστορία κυρίως και αυτή θα σε κρατάει καλά και θα το βγάλεις σχετικα ανετα διχως να χρειαζεται να κανεις βολτες ψαχνοντας βατράχια και βγάζοντας φωτογραφίες :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστηχως δεν ειναι μονο το grinding το προβλημα του παιχνιδιου.Εχει παρα μα παρα πολλα προβληματα το παιχνιδι.Απο την παρουσιαση της ιστοριας,το συστημα μαχης με τις μαγειες που δεν εχει ποικιλια και τα random summon,μεχρι στον ιδιο τον αδειο κοσμο για Open world παιχνιδι μεταξυ αλλων.

Παιξε το παιχνιδι να το τελειωσεις και μην καθεσαι να ασχολεισαι με side quest αφου βαρεθηκες.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skywalker333 είπε

επεσες στο κλασσικο πρόβλημα παρα πολλων JRPGs. το grind ειναι απαραίτητο για παρα πολλα απο αυτα, είτε με επαναλαμβανόμενα γελοία quests οπως εδω είτε απλά με το να φαρμάρεις exp σε μαχες. Γενικά δεν εχουν τα περισσότερα καταφέρει να ξεφύγουν από αυτή την λούπα και τους κάνει ζημιά στη ροή. Αποδεκτό σε hack n slash looter τίτλους ή σε μαζοχιστικά τερτίπια τύπου Disgaea αλλά σε κανονικά JRPG, ανοίγω σαμπάνιες οταν το παιχνίδι προχωράει βατά με λίγα (αλλα ουσιαστικά) side quests και τα main quests μονο και δεν με εξαναγκάζει σε ενα 10-20ωρο grind για να γινει το παιχνιδι πιο άνετο.

Μπορείς σε παρακαλώ να παραθέσεις μια λίστα με τέτοια games που να αξίζουν και να μην απαιτούν τόσο grinding; Είναι ένας από τους λόγους που εδώ και πολλά χρόνια με κρατάνε μακριά από αυτό το genre.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τελειώσεις το παιχνίδι πάντως παίξε σίγουρα και τα 4 dlcs. Το καθένα ξεχωριστό και δένουν τα κενά του main παιχνιδιού υπέροχα. Θα το αγαπήσεις το παιχνίδι μόλις τελειώσεις και το επεισόδιο του ardyn. Grind δεν θέλει πολύ εγώ δεν το είδα έτσι απλά έπαιζα και πήγαν 60 level χωρίς να το καταλάβω. Έχει επικές στιγμές απλα το main story αφήνει αρκετά κενά τα οποία απαντούνται στα dlc. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολοκλήρωσα σήμερα το main story. 30 ώρες στο level 46.   Συνολικά μου άρεσε πάρα πολύ το παιχνίδι. Ως αρχάριος σε RPG, αλλά και σε JRPG και το συγκεκριμένο στυλ και αισθητική, με κράτησε πολύ καλά. Ειδικά από τη μέση και μετά το main story παίρνει τα πάνω του και ο ρυθμός είναι αρκετά γρήγορος. 

Το μείον του είναι κατά τη γνώμη μου, που το leveling δεν έρχεται "φυσικά" σε κάποια στάδια, αλλά πρέπει να κάνεις grinding που σε βγάζει από το immersion αλλά και από τη ροή του main story ειδικά στο 1ο μισό. Εγώ στο chapter 5 ημουν περί το 30 κάνοντας αρκετά sidequest και hunts στα chapter 3-4, και απο κει και έπειτα ελάχιστα πράγματα όπως ανέβαινε ο ρυθμος του main story. Αν δεν είχα κάνει και αυτά, θα είχα θέμα στην ολοκλήρωση. Υπάρχει βέβαια το "call umbra" αλλά για μένα τραγικό, να χάσεις όλο το κλίμα και το immersion για ξερό grind.

Κάτι τεχνικό που μου έκανε κακή εντύπωση είναι πως ορισμένα cutscenes ήταν πιξελιασμένα σα να ήταν σε αρκετά χαμηλή ανάλυση. Δε ξέρω αν ήταν τεχνικό θέμα του gamepass ή είναι έτσι γενικότερα.

Σαν στόρι αρκετά όμορφο, χαρακτήρες ωραίοι με προσωπικότητα, η μόνη αστοχία τους εκτιμώ ήταν η Luna, η οποία δεν αναπτύχθηκε όπως θα έπρεπε. Εξαιρετικό soundtrack και πολλές epic στιγμές, σε boss fights, με summons ως απο μηχανής θεούς στην κυριολεξία.   Τώρα μένουν τα 4 DLC να δούμε τι υλικό ήταν αυτό που δεν έβαλαν στο main story...

 

Btw τα bosses πριν το final boss , που από ο,τι είδα τα προσθεσαν αργότερα σε royal edition, ήταν μακράν τα πιο δύσκολα fights. Είχα μεγάλο στοκ σε supplies ευτυχώς και τα έβγαλα.

Ερώτηση: Τα DLC να τα κάνω με τη σειρά που φαίνονται στο μενού; Του ardyn που θέλει ξεχωριστό install στο gamepass να το αφήσω τελευταίο;

Επεξ/σία από tsabasid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα σήμερα και την ομώνυμη ταινία https://www.imdb.com/title/tt5595168/?ref_=nv_sr_srsg_0  καθώς και το μικρής διάρκειας άνιμε  https://www.imdb.com/title/tt5595178/?ref_=nv_sr_srsg_0

Η ταινία δεν είχε να προσθέσει κάτι, ουσιαστικά παίζει με τα γεγονότα της αρχής του παιχνιδιού, κύριος χαρακτήρας ένας εκ των Kingslaive. Μηδενικά spoiler για το game θα έλεγα. Το άνιμε, κάνει focus στο backstory και την παιδική ηλικία των πρωταγωνιστών. Προσωπικά κανένα από τα 2 δε θα θεωρούσα must see υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επρεπε να τα ειχες δει πριν δεις το παιχνιδι, για να εχεις καποιο backstory βασικα. αν τα βλεπεις μετα, χανουν λιγο το νοημα. σκεψου βεβαια πως πολυ απο το υλικο τους που ειδες στο παιχνιδι (ειτε ως βιντεο ειτε γραμμενο σε κειμενα ειτε σε συζητησεις), μπηκε ΜΕΤΑ το launch του τίτλου, σε ενα απο τα δεκαδες patches υλικου για να κανουν την ιστορια να εχει μια ροη.

που ακομα κ ετσι, παλι δεν εχει. κλασσικο δειγμα κακης και προβληματικης παραγωγής, ολη η σκηνοθεσια κ το σεναριο μπαζει κοπτοραπτικη.

τα DLC καντα με τη σειρα που τα βλέπεις, ναι. Το Ardyn δε ξερω αν ειναι και αυτο δωρεαν ή αυτο το πληρωνεις. Γιατι βγηκε μετα την Royal Edition, ως η αρχη της 2ης season των DLCs αλλα τελικα εμειναν μονο εκει κ δεν εβγαλαν αλλα.

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ουσία της ταινίας στη δίνει θεωρώ και στην εισαγωγή το game. Τώρα πολλές λεπτομέρειες που έδειξε η ταινία δεν επηρεάζουν το παιχνίδι κατά τη γνώμη μου. Πάντως μου άρεσε αρκετά, και περιμένω και το FFVII remake, το οποίο από αυτά που ακούω είναι από τα καλύτερα FF(το ορίτζιναλ δηλαδή) και από τα video που έχω δει φαίνεται πολύ  promising. Βέβαια για PC σε κανένα χρόνο από τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

επρεπε να τα ειχες δει πριν δεις το παιχνιδι, για να εχεις καποιο backstory βασικα. αν τα βλεπεις μετα, χανουν λιγο το νοημα. σκεψου βεβαια πως πολυ απο το υλικο τους που ειδες στο παιχνιδι (ειτε ως βιντεο ειτε γραμμενο σε κειμενα ειτε σε συζητησεις), μπηκε ΜΕΤΑ το launch του τίτλου, σε ενα απο τα δεκαδες patches υλικου για να κανουν την ιστορια να εχει μια ροη.

που ακομα κ ετσι, παλι δεν εχει. κλασσικο δειγμα κακης και προβληματικης παραγωγής, ολη η σκηνοθεσια κ το σεναριο μπαζει κοπτοραπτικη.

τα DLC καντα με τη σειρα που τα βλέπεις, ναι. Το Ardyn δε ξερω αν ειναι και αυτο δωρεαν ή αυτο το πληρωνεις. Γιατι βγηκε μετα την Royal Edition, ως η αρχη της 2ης season των DLCs αλλα τελικα εμειναν μονο εκει κ δεν εβγαλαν αλλα.

Να ταν μονο εκει που μπαζει θα ελεγες παλι καλα.

Τελος παντων το  dlc του Ardyn ειναι επι πληρωμη αλλα σε εκπτωση βγαινει αρκετα φθηνα

https://gg.deals/dlc/final-fantasy-xv-episode-ardyn/

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...