Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy XV


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ADHD είπε

Προσωπικά για να είμαι απόλυτα ειλικρινής το gameplay στις μάχες δεν με τρέλανε, έβγαλα σχεδόν όλο το παιχνίδι με ένα συνδυασμό dash+button mash καθώς και με τα tactical του Ignis ok. Στα υπόλοιπα όμως το συγκαταλέγω ανάμεσα στα κορυφαία FF όσο παράξενο και αν ακούγεται αυτό. Το σενάριο και οι χαρακτήρες είναι imo από τα καλύτερα που έχει να δείξει η σειρά και από τα πιο ώριμα καθώς και το OST/art βρίσκονται σε κορυφαία επίπεδα.

Υπόψιν ότι έπαιξα και την base έκδοση χωρίς τα DLC και τις αλλαγές που έκαναν μετά, νομίζω δεν χρειάζεται ήταν τέλεια εμπειρία όπως ήταν στην αρχή.

Δουλευω αρκετα και τα 3 skills των φιλων και το warp strike chain. Ακομα δεν εβαλα spells. Γουσταρω γενικα τις μαχες μερικες σεκανς βγαινουν τρομερες με τα κολπα που κανουν. Στα υπολοιπα συμφωνω soundtrack διαλογοι χαρακτηρες το δεσιμο και των τεσσαρων φιλων μας σε κορυφαια επιπεδα. Εχω το παιχνιδι με ολα τα DLC που εχουν βγει οποτε θα πιασω και εκεινα μολις τελειωσω το main game. 120 ωρες για 100% τα παντα απο οτι γραφει το hltb.

2 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Αυτό που με χάλασε περισσότερο είναι ο ''αδειος'' κοσμος. Μόνο μια (!) πόλη είναι αρκετά γεμάτη. Διάσπαρτα καταθλιπτικά μόνα κι έρμα ανθρωπάκια εδώ κι εκεί... 😛 

Ισχυει ο κοσμος του ειναι τεραστιος και ειναι λογικο. Υπαρχουν τα motels φαγαδικα και στην πρωτη πολη που πηγα ειναι αρκετα μεγαλη. Για loot εχει πολυ πραμα παντως. Κανω ολα τα quest και μετα παω στα main. Οι αντιπαλοι φευγουν πολυ ευκολα μιας και τους εχω αρκετα overpower με τα υπολοιπα quest και το xp που περνουν. 

17 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Για οποιον ειναι το πρωτο του FF οπως ειχαμε γραψει και παλιοτερα,σιγουρα θα το ευχαριστηθει πολυ περισσοτερο απο οσους ειχαν παιξει και τα προηγουμενα παιχνιδια της σειρας,που τα μειονεκτηματα ειναι εμφανεστατα.

Προσωπικα το βαζω στο ιδιο τσουβαλι με το 13,τα πιο αδυναμα παιχνιδια της σειρας των τελευταιων χρονων με διαφορα.

Αδειες πολεις,ιστορια που μπαζει απο παντου(ειδικα σε σημεια που χαζονται οι αλλοι χαρακτηρες για να σου δικαιολογησει τα dlc),συστημα μαχης (με ελαχιστη εως καθολου ποικιλια) παρα πολυ μετριοτατο(καλυτερα να μην εβαζαν καθολου μαγειες και summons),και σχεδον ανυπαρκτο replay value(το βγαλες μια φορα και μετα δεν θες να ξαναασχοληθεις μαζι του.

Α και ενας ενδιαφερον αλλα τελειως underdeveloped κεντρικος κακος(που για να δεις τι παιζει με αυτον,πληρωσε το dlc γιατι...square).

Να μην ασχοληθω καθολου με μαγειες και summons λες? Mε 120 ωρες που βγαζει παντως για ολα δεν χρειαζεται να εχει replay value. Αλλα παιχνιδια στο 10ωρο εχουν τελειωσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 431
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

59 λεπτά πριν, Arkin είπε

Να μην ασχοληθω καθολου με μαγειες και summons λες? Mε 120 ωρες που βγαζει παντως για ολα δεν χρειαζεται να εχει replay value. Αλλα παιχνιδια στο 10ωρο εχουν τελειωσει. 

Και να θες δεν μπορεις να ασχοληθεις πχ με τα summon γιατι πολυ απλα δεν τα ελεγχεις.

Και οι μαγειες ειναι παρα πολυ περιορισμενες,κοινως πραγματα αστεια για κατα τα αλλα Final fantasy  RPG παιχνιδι.

Το FF 13 μπορει να ειχε αλλα κακα,αλλα τουλαχιστον ηταν 5φορες περισσοτερο final fantasy απο το 15.

Παντως η πλατινα του παιχνιδιου ειναι 40-60ωρες για το βασικο παιχνιδι,δεν ξερω οι 120ωρες απο που προκυπτουν. Και οι 40-50ωρες πιο πολυ για το τυπικο grind(πολλα sidequest) στο τελος προκυπτουν(κλασσικα σε open world παιχνιδι),αλλιως ειναι πολυ λιγοτερες.

http://www.powerpyx.com/final-fantasy-xv-trophy-guide-roadmap/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και να θες δεν μπορεις να ασχοληθεις πχ με τα summon γιατι πολυ απλα δεν τα ελεγχεις.

Και οι μαγειες ειναι παρα πολυ περιορισμενες,κοινως πραγματα αστεια για κατα τα αλλα Final fantasy  RPG παιχνιδι.

Το FF 13 μπορει να ειχε αλλα κακα,αλλα τουλαχιστον ηταν 5φορες περισσοτερο final fantasy απο το 15.

Παντως η πλατινα του παιχνιδιου ειναι 40-60ωρες για το βασικο παιχνιδι,δεν ξερω οι 120ωρες απο που προκυπτουν. Και οι 40-50ωρες πιο πολυ για το τυπικο grind(πολλα sidequest) στο τελος προκυπτουν(κλασσικα σε open world παιχνιδι),αλλιως ειναι πολυ λιγοτερες.

http://www.powerpyx.com/final-fantasy-xv-trophy-guide-roadmap/

Μαζι με τα DLC η complete edition βγαινει 112 ωρες για 100% συμφωνα με το παρακατω. 93 ωρες το main παιχνιδι για 100% και τα υπολοιπα ειναι τα DLC. Συνηθως ειμαι κοντα σε αυτες τις ωρες σε οσα παιχνιδια εχω παιξει ειμαι 5-10 ωρες πιο κατω απο το average στο completionist. 60 ωρες για 100% ουτε με rushed δεν βγαινει. Το πιο γρηγορο ειναι 83 ωρες απο οτι γραφουν για 100% του main παιχνιδιου. 

https://howlongtobeat.com/game.php?id=53305

 

Για το πρωτο ανεφερα οτι ειναι το πρωτο μου Final fantasy οποτε δεν μπορω να κανω συγκρισεις σε καμια περιπτωση. Αυτο που περνω απο το παιχνιδι μου αρκει και με το παραπανω και το χαιρομαι πραγματικα. Ισως ασχοληθω αργοτερα και με τα remastered που εχουν βγει. Με μαγειες δεν θελω να μπλεξω μου αρκουν τα skills και τα οπλα/σπαθια που εχω. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αισιως 40 level εχω κανει τα περισσοτερα quests και αρκετα hunts ενω ειμαι ακομα στο chapter 3. Ο κοσμος του σε τραβαει να τον εξερευνησεις οι μαχες ειναι αρκετα ευκολες μιας και το XP ειναι αφθονο. Τα dungeons τρομερα και μερικες τοποθεσιες με εξαιρετικη λεπτομερεια.

Εβαλα και reshade με lumasharpen/vibrance μιας και το ΤΑΑ ηταν λιγο θολο και εδωσα ελαχιστο χρωμα να φυγει η μουνταδα.

2019-11-07-16-07.png
2019-11-10-23-22-01.png

 

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

έχω ξενερώσει που δεν έπαιξα ολόκληρο το παιχνίδι, όταν το επαιξα και δεν ήταν ολόκληρο

διαβάζω καλά λόγια, αλλά δεν έχω το κουράγιο να επανέλθω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, logistoulis είπε

έχω ξενερώσει που δεν έπαιξα ολόκληρο το παιχνίδι, όταν το επαιξα και δεν ήταν ολόκληρο

διαβάζω καλά λόγια, αλλά δεν έχω το κουράγιο να επανέλθω.. 

Μέτριο είναι μην τρελαίνεσαι, καμία σχέση με τα παλιά, καλά Final Fantasies. Προσωπικά προτιμώ ακόμα και το ΧΙΙΙ από αυτό.... (ειδικά το ΧΙΙΙ-2 δεν ήταν κακό με τα time-travel). Καλύτερα πιάσε Octopath Traveller (αν δε το χεις κάνει ήδη).

Όσο το παιξες σου έλεγε τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, logistoulis είπε

έχω ξενερώσει που δεν έπαιξα ολόκληρο το παιχνίδι, όταν το επαιξα και δεν ήταν ολόκληρο

διαβάζω καλά λόγια, αλλά δεν έχω το κουράγιο να επανέλθω.. 

Ε και εγω που το αγορασα στα 12ευρω για pc,παρατημενο το εχω σαν backlog και ισως καποια στιγμη να το παιξω του χρονου.

Και αυτο γιατι ξενερωσα παρα πολυ με το κεντρικο παιχνιδι αυτο καθαυτο οπως ειχα γραψει κατι σελιδες πιο πισω(που το ειχα παιξει στο ps4pro). Οτι και να εχουν κανει στα dlc,δεν σωζεται αυτο το πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αυτό το παιχνίδι δεν το βρήκα σε καμιά περίπτωση πολύ καλό, αλλά κάτι μέσα μου μίλησε

Είδα τη δυνατότητα, απλά η εκτέλεση ήταν μέτρια στη καλύτερη

Σκέφτομαι ότι ίσως μου είχε δημιουργήσει πιο καλές εντυπώσεις αν το είχα δει πιο ολοκληρωμένο

Να σωθεί αυτή η κατάσταση δεν παίζει υπάρχουν αρκετά θέματα και στην ιστορία (που εκεί είχα μια μικρή ελπίδα με το επιπλέον περιεχόμενο) αλλά κυρίως στη μάχη που είναι ένα μαύρο χάλι

 

Σαν jrpg είναι φυσικά στον πάτο όσων έχω παίξει τα πρόσφατα χρόνια

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, logistoulis είπε

έχω ξενερώσει που δεν έπαιξα ολόκληρο το παιχνίδι, όταν το επαιξα και δεν ήταν ολόκληρο

διαβάζω καλά λόγια, αλλά δεν έχω το κουράγιο να επανέλθω.. 

Oταν τελειωσω και τα 4 DLC θα γραψω αναλυτικα πως μου φανηκε στο συνολο. Μεχρι στιγμης μου αρεσει αρκετα αλλα δεν εχω ασχοληθει με κανενα αλλο FF ξανα.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 minutes ago, Arkin said:

Oταν τελειωσω και τα 4 DLC θα γραψω αναλυτικα πως μου φανηκε στο συνολο. Μεχρι στιγμης μου αρεσει αρκετα αλλα δεν εχω ασχοληθει με κανενα αλλο FF ξανα.

Δεν θα σου αρέσει κάποιο άλλο αν σου άρεσε αυτό 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Δεν θα σου αρέσει κάποιο άλλο αν σου άρεσε αυτό 😛 

Νομιζω ειναι ακριβως στα γουστα μου. Δεν θελω too much RPG elements να φανταστεις οτι μονο με οπλα/σπαθια παιζω μαγειες δεν εχω χρησιμοποιησει ακομα και ειμαι 55level. Open world με λιγα στοιχεια RPG ωραιες τοποθεσιες και πολλα πραγματα να κανεις. Τα πιο παλια FF ειναι καθαροαιμα RPG. Μολις το τελειωσω πιανω Breakpoint και last light. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Νομιζω ειναι ακριβως στα γουστα μου. Δεν θελω too much RPG elements να φανταστεις οτι μονο με οπλα/σπαθια παιζω μαγειες δεν εχω χρησιμοποιησει ακομα και ειμαι 55level. Open world με λιγα στοιχεια RPG ωραιες τοποθεσιες και πολλα πραγματα να κανεις. Τα πιο παλια FF ειναι καθαροαιμα RPG. Μολις το τελειωσω πιανω Breakpoint και last light. 

Και στα προηγουμενα FF μπορεις να παιξεις απλα melee builds μονο η μαγεια δεν ειναι απαραιτητη, το XV ειναι αρκετα καλο FF αν σου αρεσε το γραψιμο σιγουρα να τσεκαρεις και καποια αλλα της σειρας. Προσωπικα τα εχω λιωσει ολα και συνολικα μου φανηκε παρα πολυ καλο το XV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω αυτο που λεγεται για το γραψιμο.

Μιλαμε για ενα παιχνιδι το οποιο πρεπει πριν το παιξεις να δεις την ταινια που βγηκε,τα μικρα anime επεισοδια και φυσικα ενω παιξεις το κεντρικο story να παιξεις τα dlc τα οποια προσπαθουν να κλεισουν τις οποιες τρυπες εχει το κεντρικο παιχνιδι. Και ακομα και ολα αυτα να κανεις,παλι δεν θα γνωριζεις ολοκληρη την ιστορια,καθως ορισμενα dlc που θα εβγαιναν για αυτο τον λογο/σκοπο,κοπηκαν και δεν θα βγουν.

Με λιγα λογια ο τροπος που επελεξαν να παρουσιασουν την ιστορια του ειναι ενα σκετο μπαχαλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω αυτο που λεγεται για το γραψιμο.

Μιλαμε για ενα παιχνιδι το οποιο πρεπει πριν το παιξεις να δεις την ταινια που βγηκε,τα μικρα anime επεισοδια και φυσικα ενω παιξεις το κεντρικο story να παιξεις τα dlc τα οποια προσπαθουν να κλεισουν τις οποιες τρυπες εχει το κεντρικο παιχνιδι. Και ακομα και ολα αυτα να κανεις,παλι δεν θα γνωριζεις ολοκληρη την ιστορια,καθως ορισμενα dlc που θα εβγαιναν για αυτο τον λογο/σκοπο,κοπηκαν και δεν θα βγουν.

Με λιγα λογια ο τροπος που επελεξαν να παρουσιασουν την ιστορια του ειναι ενα σκετο μπαχαλο.

Ναι αυτο ισχυει, γενικα εκαναν αρκετα λαθη στην ολη παρουσιαση με αρκετο απο το lore να ειναι πισω απο DLC σε movies κλπ. Για εμενα ομως παραμενει "rough diamond" αν θες, γενικα ομως το ολο σεναριο ηταν απο τα καλυτερα και πιο ώριμα που εχει δειξει η σειρα. Ο κοσμος του εχει αρκετα ωραια μυθολογια και το παιχνιδι μερικες πολυ δυνατες και αξιομνημονευτες στιγμες ειδικα απο το chapter 10 και μετα. Προσωπικα θα μου μεινουν αυτες οι στιγμες πολυ περισσοτερο απο οτι εχει δειξει η τριλογια του 13 και απο αρκετα αλλα FF οπως φυσικα και το τελος το οποιο θεωρω ενα απο τα πιο δυνατά της σειράς.

Παρ'ολα αυτα αναγνωριζω τα μειονεκτηματα του τα ειχα αναφερει και εγω οταν το επαιζα, σιγουρα δεν μιλαμε για ενα αρτιο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...