Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy XV


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

fulgore τα διαβασα και εγω τα θετικα αρνητικα σου και δεν εχεις αδικο (αν και εισαι υπερβολικος),το συμπερασμα που εχεις απο κατω ειναι που δεν με βρισκει συμφωνο και το θεωρω πολυ  βαρυ,το πηρες τελειως μονοπλευρα και δεν ειναι τοσο κακο

-το φφ13 ειναι το χειροτερο φφ

-το witcher   ειναι η αφροκρεμα της αφροκρεμας,μην πας στην κατηγορια παιχνιδιου,ειναι αδικο να μου συγκρινεις ενα τυπικο gaming σεναριο φαντασιας  με ενα σεναριο βασισμενο στο σαπκοφσκι που ανηκει στους κορυφαιους συγγραφεις ηρωικης φαντασιας

τεσπα εγω απλα λεω την  αποψη μου ,ναι εχει αρκετα λαθη αλλα και το καταευχαριστηθηκα και ενιωσα οτι τα λεφτα μου πιασανε τοπο

Επεξ/σία από di maria kun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 431
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παντως να πουμε πως συγκρισει με το ff13 δεν μπορει να γινει ειναι η μερα με την νυχτα !

το κλαψιαρικο story του 13 ωρες ωρες δεν αντεχοταν

εδω το βελτιωσαν κατα πολυ αλλα δυστηχως ελειπε το βαθος απο την ιστορια,

για τα side quest συμφωνο αλλα τα περισσοτερα final fantasy ετσι ειναι εχουν πολλα hunt missions

τελος το συστημα μαχης εμενα μου αρεσε περισσοτερο απο αυτο του the witcher 3

αλλα μεχρι εκει σε ολα τα αλλα το witcher ειναι καλυτερο εκτος απο τα γραφικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αληθεια ειναι οτι μετα το The Zodiac Age πηρε τον κατήφορο με τους πειραματισμους ..... 3 επεισοδια FF13 ηταν η τριλογία της κλ¨ψομ΄νας :P . Το βελτίωσαν ; η μετα απο τοσο φωσκολο ειχε πιασει τοσο πατο  που μας αρεσει και το μέτριο

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, di maria kun είπε

fulgore τα διαβασα και εγω τα θετικα αρνητικα σου και δεν εχεις αδικο (αν και εισαι υπερβολικος),το συμπερασμα που εχεις απο κατω ειναι που δεν με βρισκει συμφωνο και το θεωρω πολυ  βαρυ,το πηρες τελειως μονοπλευρα και δεν ειναι τοσο κακο

-το φφ13 ειναι το χειροτερο φφ

-το witcher   ειναι η αφροκρεμα της αφροκρεμας,μην πας στην κατηγορια παιχνιδιου,ειναι αδικο να μου συγκρινεις ενα τυπικο gaming σεναριο φαντασιας  με ενα σεναριο βασισμενο στο σαπκοφσκι που ανηκει στους κορυφαιους συγγραφεις ηρωικης φαντασιας

τεσπα εγω απλα λεω την  αποψη μου ,ναι εχει αρκετα λαθη αλλα και το καταευχαριστηθηκα και ενιωσα οτι τα λεφτα μου πιασανε τοπο

Στο μονο πραγμα που αυτα που σχολιαζω δειχνουν υπερβολικα ειναι επειδη καθησα και ανελυσα πολυ περισσοτερο τα παντα μεσα στο παιχνιδι.

Αν σκεφτουμε πχ οτι οι περισσοτεροι ουτε καν ασχοληθηκαν να πουν την γνωμη τους/αποψη τους για το παιχνιδι στο εν λογω θεμα(2 ατομα μονο ειπαν οτι το πηραν και δεν σχολιασαν κατι αλλο στο παρον θεμα)και οτι το θεμα ξαφνικα απεκτησε ''κινηση'' μετα το ας το πουμε mini review μου νομιζω λεει πολλα.

Ο λογος που με το εν λογω παιχνιδι ημουν αυστηρος ειναι για 2 κυριως λογους.

1)Εχω προσωπικο μετρο συγκρισης και τα προηγουμενα Final Fantasy(και οχι μονο το 13) λογω εμπειριας(τα εχω παιξε δηλαδη),αρα δεν μπορω να εκθειασω πχ την ιστορια του FF15 λες και οι ιστοριες των προηγουμενων ηταν ολες για πεταμα.

2)Ο τροπος με τον οποιο προκυπτει αν ενα παιχνιδι ειναι συνολικα καλο και τι βαθμολογια θα παρει ειναι πως τα πηγαινει συνολικα σε σχεση με τα κορυφαια του ειδους του.

Το κορυφαιο του ειδους του λοιπον για να κρινει καποιος αν το Final Fantasy 15 ειναι για 7,8,9 ή 10/10 καλως ή κακως ειναι το Witcher 3,το οποιο βεβαια δεν ειναι για ολους παιχνιδι του 10/10.Πολλοι δεν το εχουν παιξει καν ή αλλοι το παρατησαν γιατι δεν τους αρεσε.

Οταν λοιπον ο συμφορουμιτης μου λεει οτι ειμαι υπερβολικος σε αυτα που γραφω και για αυτον το παιχνιδι ειναι παραλιγο για 9/10 μονο και μονο λογω μερικων τρυπων στο story(λες και παιξαμε διαφορετικα παιχνιδια) και οτι ολα ειναι φοβερα στο παιχνιδι και οτι ο κοσμος του ειναι πανεμορφος ε λυπαμαι αλλα δεν το δεχομαι.

Το τονισα μαλιστα και στην αρχη οτι το πραγματικο μετρο συγκρισης μου ηταν το Final Fantasy 12 the zodiac age(αλλα και το Ni no kuni 2 που παλι επαιξα φετος) που ειναι γενικα πιο κοντα στην ολη θεματολογια του 15 και ειναι και Open world παιχνιδι,δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολοι εχετε κολλησει με το 13.Για να κανετε το 15 να δειχνει πιο καλυτερο απο οσο ειναι?Ειπα οτι το 13 ηταν περισσοτερο Final Fantasy γιατι και μεγαλυτερο και απροβλεπτο cast ειχε,και πιο πιστευτο κοσμο ειχε,και μαγειες,summons,limit breaks,ρολους ειχε.

Και το 13 βεβαια εχει πολλα προβληματα οπως το περιεργο σε εκτελεση συστημα μαχης,οτι ειναι υπερβολικα linear,και δεν ειναι ολοι του οι χαρακτηρες και ο κοσμος του(οπως και το lore του)σωστα εκτελεσμενα. Και αυτο βεβαια με ιδια νοοτροπια το πηγαν(του αρμεγματος)και αντι να συγκεντρωθουν σε 1 παιχνιδι οπως εκαναν μεχρι το 12,μου εσπασαν το 13 σε 3 παιχνιδια......

Δεν γινεται ρε παιδια να πω οτι το Final Fantasy ειναι για 9/10,ή οτι ειναι ενα αρκετα καλο παιχνιδι οταν εχει παντου προβληματα,με σημαντικοτερο το προβλημα ταυτοτητας.Κατι αναλογα πανε να κανουν και στο FF7 remake(με βαση τα πιο παλια δειγματα gameplay)και αρκετος κοσμος εχει προβληματιστει και εχει ξενερωσει(με το πιο action χαρακτηρα του).Δεν γινεται να πω οτι ενα παιχνιδι γενικα ειναι καλο οταν η εταιρεια σου βγαζει κομματια του παιχνιδιου σημαντικα απο την ιστορια και στα πουλαει ως dlc,ή σου βγαζει νεωτερα dlc μετα απο 3χρονια απο οταν βγηκε το παιχνιδι για να κλεισει και αλλες τρυπες.Αυτη ειναι η φοβερη ιστορια και οι χαρακτηρες που εχει το βασικο παιχνιδι?Θα τρελαθουμε δηλαδη?

Ενταξυ οι reviewers πηραν ολοι δωρεαν το παιχνιδι απο την Square αρα τετοια πραγματα δεν γινεται να τα θιξουν,αλλα αν δεν τα θιξουμε και εμεις οι χρηστες ποιος περιμενουμε να τα πει?

Δηλαδη κατι Nier Automata και persona 5(που και αυτα εχουν μουσικαρες),για τι ειναι για 20/10?Δεν ειναι μονο το Witcher 3 που το κανει το 15 να δειχνει τοσο φτωχο.

 

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nikos5800 είπε

παντως να πουμε πως συγκρισει με το ff13 δεν μπορει να γινει ειναι η μερα με την νυχτα !

το κλαψιαρικο story του 13 ωρες ωρες δεν αντεχοταν

εδω το βελτιωσαν κατα πολυ αλλα δυστηχως ελειπε το βαθος απο την ιστορια,

για τα side quest συμφωνο αλλα τα περισσοτερα final fantasy ετσι ειναι εχουν πολλα hunt missions

τελος το συστημα μαχης εμενα μου αρεσε περισσοτερο απο αυτο του the witcher 3

αλλα μεχρι εκει σε ολα τα αλλα το witcher ειναι καλυτερο εκτος απο τα γραφικα

Εμενα πάλι τα graphs του W3 μου φαίνονται καλύτερα, επίσης το combat system παίζεται πατώντας ένα κουμπί άμα θες, προσωπικά δεν το βρήκα κακό αλλα προτιμώ any day του W3 που συγκινείς, εκεί είχες περισσότερες επιλογές, εδώ είναι πιο πολύ combo και πολλές φορες γίνετε τόσο της κακομοίρας που δεν ξες τι γίνετε και ποιον βαράς. Πάντως το combat system είναι τόσο πολύπλοκο που ακόμα και να δεις το 10 λεπτό video που εξηγεί τα πάντα πάλι δεν βγάζεις άκρη. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλά μπορεί κάποιος να μου πει τι στο καλό περιμένει η square για να βγάλει τα mod tools ? Όπως μας υποσχέθηκε και μας διαφήμιζε τόσο πολύ ? Δηλαδή πόσα κομμάτια πρέπει να πουλήσει το παιχνίδι για να δώσει στο community τα εργαλεία για moding ,εσχος απλά τόσο καιρό το περιμένω επιδει το παιχνίδι έχει μεγάλο potential αλλά αυτοί τίποτα ,σε λίγο που δεν θα ασχολείται κανείς με το παιχνίδι να δω μετά τι θα κάνουν 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μα γιατί το λες αυτό?! Η SE φημίζεται για το customer support. :P Εδώ ακόμα περιμένουμε patch για το Nier. :mad:

ερώτηση γιατί κάποια στιγμή θέλω να παίξω Nier.. pc και ο,τι γίνει; ή ps4 που είναι αυτό που είναι, αλλά τουλάχιστον είναι όσο καλό μπορεί για αυτή τη πλατφόρμα;

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2018 στις 2:05 ΜΜ, nikos5800 είπε

παντως να πουμε πως συγκρισει με το ff13 δεν μπορει να γινει ειναι η μερα με την νυχτα !

 το κλαψιαρικο story του 13 ωρες ωρες δεν αντεχοταν

εδω το βελτιωσαν κατα πολυ αλλα δυστηχως ελειπε το βαθος απο την ιστορια,

για τα side quest συμφωνο αλλα τα περισσοτερα final fantasy ετσι ειναι εχουν πολλα hunt missions

τελος το συστημα μαχης εμενα μου αρεσε περισσοτερο απο αυτο του the witcher 3

αλλα μεχρι εκει σε ολα τα αλλα το witcher ειναι καλυτερο εκτος απο τα γραφικα

εννοεις για σενα

για μενα το 13 ειναι πολυ ανωτερο, απο το μετριοτατο σε ολους τομεις 15

αν δεν ειχα δει το anime δε θα καταλαβαινα χριστο τι γινοτανε, το combat πολυ ασχημο και εγω δινω περισσοτερο προσοχη στο combat παρα σε κατι αλλο

η lightning μου αρεσει πολυ περισσοτερο σαν main character (αν και αποδειχτηκε οτι δεν ηταν αυτη) παρα ο Noctis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

ερώτηση γιατί κάποια στιγμή θέλω να παίξω Nier.. pc και ο,τι γίνει; ή ps4 που είναι αυτό που είναι, αλλά τουλάχιστον είναι όσο καλό μπορεί για αυτή τη πλατφόρμα;

PS4 καλυτερα για να εισαι σιγουρος και μιας και δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα στην τιμη pc με ps4.Δεν ξερω πολλα για το pc αλλα γνωριζω οτι κανενα patch δεν εχουν βγαλει για την διορθωση του port που εχει προβληματα.

Εντος θεματος τωρα.Αυτες τις μερες παιζω το Final Fantasy 7 το δευτερο ff που παιζω μετα το 15 και οσο φτανω προς το τελος τοσο χειροτερο μου φαινεται το 15 που ειχε συμπαθησει.Η διαφορα ειναι τεραστια ασχετα με το κομματι των γραφικων που δεν μπορει να συγκριθει λογω παλαιοτητας του 7.Στα υπολοιπα κομματια gameplay-χαρακτηρες-συστημα μαχης ακομα και μουσικη ειναι σαφως πολυ ανωτερο και γενικα μιλαμε για πολυ πιο γεματο παιχνιδι σε σχεση με το 15.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 7 είναι το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών (σύμφωνα με εμένα) 

 

Μετά από τόσα χρόνια μόνο το persona 5 με έχει ενθουσιάσει ανάλογα

 

Όσο για μουσική ακόμα χρησιμοποιώ κομμάτια του για ήχους κλήσης στο κινητό μου, φοβερή

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, logistoulis είπε

ερώτηση γιατί κάποια στιγμή θέλω να παίξω Nier.. pc και ο,τι γίνει; ή ps4 που είναι αυτό που είναι, αλλά τουλάχιστον είναι όσο καλό μπορεί για αυτή τη πλατφόρμα;

PC με το far mod imo. :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2018 στις 6:19 ΜΜ, najinblue3 είπε

εννοεις για σενα

για μενα το 13 ειναι πολυ ανωτερο, απο το μετριοτατο σε ολους τομεις 15

αν δεν ειχα δει το anime δε θα καταλαβαινα χριστο τι γινοτανε, το combat πολυ ασχημο και εγω δινω περισσοτερο προσοχη στο combat παρα σε κατι αλλο

η lightning μου αρεσει πολυ περισσοτερο σαν main character (αν και αποδειχτηκε οτι δεν ηταν αυτη) παρα ο Noctis

Εννοείται πάντα γράφω την προσωπική μου άποψη, το battle system του 13 και εμένα μου άρεσε πολύ αλλά ας είμαστε και λίγο λογικοί πάει τελείωσε το turn based style,δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση το ff 15 ναι είχε turn based στοιχεία  και όπως φαίνεται και στο remake του ff 7 πάμε ολοταχώς για full action battle system 

Λοιπόν από το φαίνεται με άκουσαν η της square enix και θα κυκλοφορήσουν  τα πρώτα mod tools !!

https://www.dsogaming.com/news/final-fantasy-xv-mod-organizer-is-coming-out-on-june-7th-will-let-you-create-models-and-weapons/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos5800 είπε

Εννοείται πάντα γράφω την προσωπική μου άποψη, το battle system του 13 και εμένα μου άρεσε πολύ αλλά ας είμαστε και λίγο λογικοί πάει τελείωσε το turn based style,δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση το ff 15 ναι είχε turn based στοιχεία  και όπως φαίνεται και στο remake του ff 7 πάμε ολοταχώς για full action battle system 

Λοιπόν από το φαίνεται με άκουσαν η της square enix και θα κυκλοφορήσουν  τα πρώτα mod tools !!

https://www.dsogaming.com/news/final-fantasy-xv-mod-organizer-is-coming-out-on-june-7th-will-let-you-create-models-and-weapons/

τι εννοεις τελειωσε το turn based? προκειται για ενα απο τα καλυτερα μην πω το καλυτερο συστημα μαχης, σιγουρα μονο τελειωμενο δεν ειναι 

αν εννοεις για τα final fantasy, αν συνεχισουν το συστημα του 15, εγω δε προκειται να ξανασχοληθω με τη σειρα, ηταν τοσο απλοικο και χωρις φαντασια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...