Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy XV


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα με απογοητευσε το story απλα ανυπαρκτη για τα δεδομενα ενος final fantasy game

το gameplay απο την αλλη θα μπορουσα να πως πως ηταν πολυ καλο για mainstream action rpg

 

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 431
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, Heybro είπε

Ευχαριστώ πολύ. Είναι αλήθεια ότι jrpg δεν πολύ παίζω αλλά αυτό μου κίνησε το ενδιαφέρον και στις μαχες και το όλο theme. Αγορά θα γίνει σε μείωση τιμής για τη συλλογή γιατί στα 41 τώρα είναι αρκετά. 

http://www.allkeyshop.com/blog/buy-final-fantasy-15-cd-key-compare-prices/

32ευρω για την ακριβεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Θέλω την κουτατη ρε συ με το dvd 42 έχει στο Skroutz θα τιμηθεί μόλις πέσει κάτω από 20. Για τη συλλογή δηλαδή ένα ξερό κλειδί δεν μου αρέσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Heybro είπε

Θέλω την κουτατη ρε συ με το dvd 42 έχει στο Skroutz θα τιμηθεί μόλις πέσει κάτω από 20. Για τη συλλογή δηλαδή ένα ξερό κλειδί δεν μου αρέσει. 

Και η κουτατη εκδοση ενα ξερο κλειδι ειναι με ενα dvd μεσα απλα για το install.

From the official site

"The physical version disc (Steam) will not come with a pre-order bonus or early purchase bonus.
Note that the physical version disc is an installer only. Internet connection as well as STEAM account registration is required in order to play the game. Any internet access fee or connection fee must be covered by the customer."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Και η κουτατη εκδοση ενα ξερο κλειδι ειναι με ενα dvd μεσα απλα για το install.

From the official site

"The physical version disc (Steam) will not come with a pre-order bonus or early purchase bonus.
Note that the physical version disc is an installer only. Internet connection as well as STEAM account registration is required in order to play the game. Any internet access fee or connection fee must be covered by the customer."

Δεν το ηξερα. Καποτε επερνες ενα παιχνιδι και ειχε μεσα βιβλιαρακι κτλ. Τωρα και dvd που βαζουν πολυ ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γραψω λοιπον ενα αναλυτικο για να στηριξω αυτα που ελεγα πιο πισω,μιας και ως γνωστον εχω μεγαλη αδυναμια στα jrpg παιχνιδια(ειδικα τα turn based).Ας αρχισω λοιπον λεγοντας τι μαρεσε και τι οχι στο παιχνιδι και σε καποια πραγματα θα ειμαι περισσοτερο αναλυτικος(ακολουθει τεραστιο κειμενο).

Spoiler

 

+Γραφικα/παρουσιαση
Μαρεσε παρα πολυ η παρουσιαση του παιχνιδιου,ο οπτικος τομεας/γραφικα/εφε.Final fantasy υπερπαραγωγη σε αυτο το κομματι.Το να βλεπω ορισμενα γνωστα τερατα οπως Behemoth,malboro αλλα και summons με συγχρονα γραφικα ηταν κατι το φοβερο.

+Μουσικη/ηχος
Αλλο ενα κομματι που γενικα η σειρα αυτη ξεχωριζει ειναι και η μουσικη του παιχνιδιου.Ειδικα στις μαχες την βρηκα απολυτα ταιριαστη και μαρεσε παρα πολυ.Παρα πολυ καλη δουλεια.bonus το γεγονος οτι μπορεις να ακουσεις μουσικες απο αλλα final fantasy παιχνιδια στο αμαξι ή και στον δρομο αν αγορασεις ενα αντικειμενο.Εγινε παρα πολυ καλη δουλεια κυριως στις Ιαπωνικες φωνες που το επαιξα,πολυ καλες ερμηνιες.

+Το cast των χαρακτητων.Σε γενικες γραμμες το βρηκα αξιοπρεπεστατο με αρκετη καλη αναπτυξη χαρακτηρων(βοηθαει βεβαια που ειναι ψιλο στασιμο) με καποια αδυναμα σημεια που θα αναφερω στο αλλο κομματι.Κριμα που δεν υπαρχει η δυνατοτητα να εμπαινε η Aranae στην ομαδα μονικα(η αγαπημενη μου με δευτερους τον ignis με τον prompto),πιο αργα.Ενδιαφερον και ο Ardyn που τελικα εξελιχτηκε ας το πουμε σε τραγικη φιγουρα.

+Μαρεσε το εισαγωγικο κομματι του παιχνιδιου οπως επισης και το Chapter 14.

+Συνολικη διαρκεια.Καλη σε γενικες γραμμες διαρκεια του παιχνιδιου.Τα βγαζει τα λεφτα του που λεμε,ακομα και αν δεν ασχοληθεις με ολα τα side quest.ΤΕλειωσα level 40 σχεδον στις 27ωρες,αλλα δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα με side quests,ουτε εκανα max τα skills των χαρακτηρων.
Η καλυτερη εκδοση για μενα παντως παραμενει η Limited edition που κατα την γνωμη μου επρεπε να ειναι η βασικη εκδοση του παιχνιδιου.Πιο αναλυτικα το γιατι θα πω και αργοτερα.

+Support.
Σχετικα καλη υποστηριξη σε ps4 pro με διαφορα mode αν και εχουμε δει και καλυτερες δουλειες σε αλλα παιχνιδια.Θετικο οτι εχει new game+ και υποστηριζει Ιαπωνικα.Εχει βγαλει και αρκετα patch απο τοτε που βγηκε το παιχνιδι.

Παμε τωρα στην τεραστια λιστα με αυτα που με χαλασαν στο παιχνιδι.

-Open world.
Δεν ειναι η πρωτη φορα που βλεπουμε open world παιχνιδι Final fantasy,ειχε κυκλοφορησει και το Final Fantasy 12(απο τα πιο underrated παιχνιδια της σειρας).Γιατι ρε Square δεν το εκανες ετσι το Open world?
Open world παιχνιδι χωρις κεντρικες πολεις για να πας ή μαλλον μονο μια που ειναι οντως σαν την Βενετια?
Ολο το open world κομματι δηλαδη μεχρι το chapter 8 ειναι το εξης.Απο εκει που τελειωνει η ταινια(φευγεις απο το καστρο με αλλους 3 χωρις να εχεις ουτε ενα φραγκο πανω σου,σοβαρα τωρα ρε Square)πηγαινεις συνεχεια με το αμαξι σε καθε outpost που στο καθενα μπορεις να κανεις μερικα βαρετα side quests,και να γεμισεις βενζινη το αμαξι.Τα Dungeons αν και ωραια σαν ιδεα που πηγαινεις για να βρεις τα διαφορα οπλα(θυμιζει λιγο τα παλια παιχνιδια),σαν εκτελεση ειναι προχειροδουλεμενα.

-Χαρακτηρες/πλοκη.
Το γεγονος οτι ειναι συγκεκριμενο το συνολικο roster της ομαδας(μαζι με 2 guest τυπου Final fantasy 12)ναι μεν σημαινει καλυτερη εξελιξη χαρακτηρων,αλλα αυτο σημαινει οτι απο την αρχη μεχρι το τελος θα δεις τα ιδια ατομα.Δεν εχεις δηλαδη να περιμενεις να δεις καποιο νεο χαρακτηρα οπως στα προηγουμενα παιχνιδια. 
Επισης ο Ardyn αν και ενδιαφερουσα φιγουρα στο παιχνιδι,απο ενα σημειο και μετα με κουρασε απιστευτα αυτο που τον εβλεπες καθε 3 και λιγο μπροστα σου.
Η δε αυτοκρατορια που περιμεναμε να την βλεπαμε πιο ενεργη λογω της ταινιας,σε ολο το παιχνιδι ανυπαρκτη.Ο δε Ravus απορω γιατι δεν πεθανε μια και καλη στην ταινια και τον φαγαμε στην μαπα και στο παιχνιδι που δεν εκανε τιποτα ουσιωδες.Ενας κομπαρσος και μισος.
Και ενω η αρχη και το τελος του παιχνιδιου(αντιστοιχα chapters)μου αρεσαν προσωπικα,η μεση του παιχνιδιου δεν μαρεσε καθολου.Ειδικα στο σημειο αργοτερα που πηγαινες και κατεστρεφες βασεις των εχθρων,ενιωθα λες και επαιζα metal gear παιχνιδι.....

-Dlc.
Σαν να μην εφταναν τα παραπανω η Square καταφερε να κανει πραξη αυτο που πιο παλια φοβομασταν και το γραφανε στα διαφορα forum οτι μπορει να γινει στο μελλον.
Εκει που παιζεις και πας προς την Altissia ο Gladio αποφασιζει να φυγει να πεταχτει να κανει μια δουλεια.Θες να μαθει τι εκανε,πληρωσε να παρεις το πρωτο dlc.
Αργοτερα το ιδιο γινεται και με τον Ardyn και τον Prompto στο τραινο.Πεφτει ο Prompto εκτος τραινου και φευγει απο την ομαδα.Θες να μαθεις τι απεγινε.Πληρωσε ξανα για το δευτερο dlc του.
Και τελος αυτο που εγινε με τον Ignis.Στο τελος του chapter 8 μετα τα γεγονοτα με τον leviathan εμφανιζεται τυφλος.Θες να μαθεις το γιατι πληρωσε και για αυτον για dlc και περιμενε 1 χρονο(απο οταν βγηκε το παιχνιδι,να μαθεις το γιατι).
Ντροπη και αισχος πραγματικα απο την Square που εκοψε πραγματα απο το παιχνιδι για να τα πουλησει ως dlc.ΑΙΣΧΟΣ

-Gameplay και Καμερα.
Ως γνωστον οπως εχω πει και πιο παλια ειμαι λατρης των turn based jrpg αλλα παρολα αυτα μετα και το ni no kuni 2 το πηρα πιο ζεστα το action κομματι και την στροφη που εγινε στο FF15 με αποτελεσμα στην αρχη το παιχνιδι να μαρεσει.
Ελα μου ομως που αργοτερα ηρθε η μεγαλη ξενερα σχεδον στα παντα.
Η καμερα δυστηχως δεν ειναι καθολου καλη.Ειδικα στην μαχη με τον Ifrit 3 λαλουν και 2 χορευουν.

Μετα στο ιδιο το συστημα μαχης αυτο καθαυτο εδω ερχονται οι τεραστιες αλλαγες προς το χειροτερο.
Δεν υπαρχουν limit breaks σε σχεση με τα προηγουμενα παιχνιδια,δεν μπορεις να εχεις τον ελεγχο στα summons(λογω πλοκης/σεναριου μη χεσω...),και η μαγεια εχει περιοριστει στο ελαχιστο.
Που ειναι η ποικιλια στα οπλα για final fantasy παιχνιδι?
Στον καθε χαρακτηρα συνολικα πρεπει να αγορασα 3 οπλα μεγιστο(ισως 4 λογω του τελευταιου vendor στο chapter 14 δεν θυμαμαι σιγουρα).
Δεν υπαρχουν λοιπον μαγοι(το MP ειναι μονο για το warp strike,τις μαγειες τις κραφταρεις,γελανε και οι πετρες),δεν υπαρχουν support spells(μονο items).Περαν λοιπον του noctic ποικιλια μηδεν στο παιχνιδι.
Επισης ποιος σκεφτηκε το ολο συστημα με τα Skills?Τελειως ανουσια περαν του Ignis.Ειδικα του Prompto πρεπει να ειναι καποιο αστειο να εχει μεχρι και τεχνικη για να βγαζει φωτογραφιες εντος μαχης που απλα σου χαλαει τσαμπα μια μπαρα.
Το Ascention δεν επρεπε να σχεδιαστει με βαση το New game+ αλλα με βαση το κανονικο παιχνιδι.Πολυ ακριβα τα περισσοτερα περαν των αρχικων.


 

Ισως ειναι η μεγαλυτερη απογοητευση ολοκληρης της γενιας το παιχνιδι αυτο για μενα(το καταλαβατε πιστευω απο το τεραστιο wall of text).Βασικα ειναι το χειροτερο Final Fantasy για μενα προσωπικα ακριβως επειδη μονο για Final Fantasy δεν μοιαζει πλεον.Εχασε τελειως την ταυτοτητα του το παιχνιδι(και η σειρα).
Καλυτερα να το λεγανε Versus XIII.For new and old fans λεει στην αρχη η Square,αλλα στην πραγματικοτητα ειναι μονο για νεους.
Για οποιον δεν εχει επαφη με τα προηγουμενα final fantasy και γενικα turn based jrpg παιχνιδια και δεν δωσει τοσο βαση στο open world κομματι του παιχνιδιου πιστευω οτι θα του αρεσει.Για τους υπολοιπους ομως ειναι σιγουρη/δεδομενη η ξενερα.
Κριμα πραγματικα,περιμενα πολλα απο το συγκεκριμενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι την απλη εκδοση που παιζει στο 10ρικο used και εχεις δικιο για την deluxe,δεν δινουν το season pass αλλα εχει πανεμορφο steelbook.

Βασικα την εκδοση για pc θα αγοραζα αλλα με gtx 1050 που εχω δοκιμασα το demo σε 1080p low επεφτε κατω απο 55fps στην αρχη(δεν θελω να ξερω αργοτερα τι θα γινεται) και δεν ηθελα να πεσω και αλλο κατω αρα περιμενω να ερθουν οι νεες καρτες να το αγορασω τοτε να το παιξω σαν κυριος.

Στο pc που σου δινει με το καλημερα και τα  dlc ειναι καλυτερα τα πραγματα,αλλα ειναι ξεφτιλα αυτο που εκαναν οι ανθρωποι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινια δειχνει τα γεγονοτα που οδηγουν στην αρχη του παιχνιδιου,αρα πρεπει να την δεις πριν παιξεις το παιχνιδι,μιας και το παιχνιδι συνεχιζει ακριβως απο εκει που τελειωνει η ταινια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Η ταινια δειχνει τα γεγονοτα που οδηγουν στην αρχη του παιχνιδιου,αρα πρεπει να την δεις πριν παιξεις το παιχνιδι,μιας και το παιχνιδι συνεχιζει ακριβως απο εκει που τελειωνει η ταινια.

Ωραίος ρε φίλε μπήκε για κατέβασμα θα την δω και στο καπάκι θα πάω για το παιχνίδι. Τέλεια που είναι ακριβώς η συνέχεια της ταινίας το παιχνίδι θα μπω αρκετά πιο εύκολα στο όλο κλίμα και στην ιστορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Heybro said:

Είδα έχει βγει και ταινία να την δω η μετά το παίξιμο του παιχνιδιού? Μην φάω spoiler άδικα. 

Screenshot_20180514-061918.png

Μ άρεσε αρκετά η συγκεκριμένη πάντως. Δεν ήταν τόσο άσχημη όσο λένε μερικοί. 

Πριν κανα 2 χρόνια πρέπει να την είδα και την έχω ακόμα στο αρχείο σκέψου :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, UsualSuspect__ είπε

Μ άρεσε αρκετά η συγκεκριμένη πάντως. Δεν ήταν τόσο άσχημη όσο λένε μερικοί. 

Πριν κανα 2 χρόνια πρέπει να την είδα και την έχω ακόμα στο αρχείο σκέψου :P

Ναι και εμενα μου αρεσε αρκετα η ταινια,το βασικοτερο για μενα ηταν που εδειξε αρκετη δραση.Δευτερο και σημαντικο οτι δεν εκανε μεταφορα ενος απτα ff αλλα ηταν prequel του 15 αρα δεν μπορει να γινει και το κομματι της συγκρισης οπως ειχε γινει στο advent children με το ff7.Γενικα ειναι μια ταινια που σε βαζει στο κλιμα πριν ξεκινησεις το βασικο game.

Οσο για το ff15 μου αρεσε,αλλα δεν εχω ιδεα απο το ολο franchise,δεν εχω παιξει κανενα αλλο με εξερεση το crisis core στο psp.Τα κυρια αρνητικα βεβαια που κανουν μπαμ και εχουν υποθει απο πολλους ειναι εννοειται η μεγαλες τρυπες που μπαλονονται με τα dlc επι πληρωμη,το open world κομματι που ενω εχει μεγαλο χαρτι ειναι σχετικα αδειο και η καμερα που σε αρκετα σημεια ειναι χαλι μαυρο(αν και δεν ειναι τοσο σημαντικο αυτο).Μιας και το επαιξα στο ps4 αρνητικο και τα frame drops(αυτο το γραφω εδω μιας και στο αντιστοιχο θεμα του ffxv των κονσολων εχει να γραφτει σχολιο ενα χρονο :P )

Τα υπολοιπα μου αρεσαν και γενικα μου αφησε καλη εντυπωση παρα τα αρνητικα που εχει.Να πω οτι το ειχα τσιμπησει απο κοτσοβολο στα 10 ευρω απο κατι προσφορες που εκανε και με την λογικη οτι μεχρι να το κανω platinum με πηρε 60 ωρες αρα μονο δυσαρεστημενος δεν μπορω να ειμαι :P .Σιγουρα αν ειχα παιξει αρκετα απτα προηγουμενα game του franchise θα ειχα πολλα παραπονα και συμφωνω οτι το 15 ειναι πιο πολυ για τα ατομα που δεν εχουν ιδεα απο τα προηγουμενα(οπως εγω δηλαδη) παρα για τους fan.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Fulgore είπε

Η ταινια δειχνει τα γεγονοτα που οδηγουν στην αρχη του παιχνιδιου,αρα πρεπει να την δεις πριν παιξεις το παιχνιδι,μιας και το παιχνιδι συνεχιζει ακριβως απο εκει που τελειωνει η ταινια.

Βασικα στη πουλανε - σου λεει παρε μιση cutscene και για τη  συνεχεια πλερωνε :P Σαλαμοποίηση και με τις σκηνες που λειπουν οπως το Ignis story . Γενικα σκεψου οτι ειχα παρει τη deluxe - μιλαμε για 70ρι και σου λεει παρε τωρα και τη Royal  ....βρε ουστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...