Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy XV


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, Heybro said:

Υπάρχουν υπότιτλοι για αυτή τη σειρά? 

 

Αν λες για ελληνικούς δεν έχω ιδέα. 

Το είχα δει με ιαπωνικές φωνές και αγγλικούς υπότιτλους. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτα ολο και ολο  'σειρα' ειναι και το βρισκεις και στο youtube

30 λεπτα ολο και ολο  'σειρα' ειναι και το βρισκεις και στο youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ταινία είδα υπάρχουν κανονικά 

https://opensubtitles.co/Kingsglaive-Final-Fantasy-XV-2016-Greek-Subtitles

 

Για τι σειρά επίσης βρήκα με ελληνικούς 

https://animeworldgreeksubs.com/brotherhood-final-fantasy-xv/

 

Βλέπω τη σειρά μετά ταινία και πηγαίνουμε για το παιχνίδι. Εκτός αν η σειρά διαδραματιζεται αργότερα η μετά την ταινία. 

3 λεπτά πριν, Damachi είπε

30 λεπτα ολο και ολο  'σειρα' ειναι και το βρισκεις και στο youtube

30 λεπτα ολο και ολο  'σειρα' ειναι και το βρισκεις και στο youtube

Δες λίγο πιο πάνω 5 επεισόδια είναι 

Screenshot_20180514-174419.png

Το θέμα είναι και η σειρά και η ταινία έχουν να κάνουν με το XV. Μήπως είναι όπως στο DragonBall που η σειρά δείχνει ότι και η ταινιες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Heybro είπε

Το θέμα είναι και η σειρά και η ταινία έχουν να κάνουν με το XV. Μήπως είναι όπως στο DragonBall που η σειρά δείχνει ότι και η ταινιες? 

Η ταινια παιζει γυρω απο τον βασιλια και την αντιπαλη αυτοκρατορια,τα anime με τον noctis και τους υπολοιπους της παρεας του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπλέ τα κατεβάζω και θα δω σειρά ταινία και τέλος το παιχνίδι. Ελπίζω να έκαναν καλή δουλειά μια ταινία πάλι final fantasy του 2011 ήταν εξαιρετική. Kingslaves νομίζω. Σας ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikos5800 είπε

μηπως εννοεις το ff advent children? αν δεν κανω λαθος ειχε βγει το 2006

Αυτό ακριβώς εννοώ ναι. Πως νόμιζα ότι είχε μέσα και το kingslaives. Έχει πάνω από 6 7 χρόνια που το είδα. Και το spirit within του 2001 έχω δει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To game είναι τιμιοτατο. Ένα κλασσικό 8αρι. Με λίγο μπάλωμα στην ιστορία και κάποια τσαπτερ θα γινόταν και 9αρι. 

Ποιο jrpg δεν έχει  φετς.? τα διαμάντια της νιντεντο xenoblade?? 

Όντως κουράζουν αλλά είναι στην κρίση του καθενός αν τα κάνει. Για μένα το ιδανικότερο είναι συγκεκριμένα side quest (hunts και κάποια για τους ήρωες). 

Μουσική και γραφικά είναι υψηλού επιπέδου όπως κάθε φφ. 

Το παιχνίδι απογειώνεται χάρις στον bromance. Εκεί δώσανε βάση. 

 

Και είναι ιεροσυλία να θεωρείται αυτό χειρότερο από το 13. Απλά τραγικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμα το χεις τσιμπησει σχεδον τσαμπα μια χαρα ειναι :P

Ειχαμε αγορασει μεχρι και την αηδια το Final Fantasy Type-0 40ρι γιατι ειχε μεσα και το demo τοτε του ΧV .....

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

To game είναι τιμιοτατο. Ένα κλασσικό 8αρι. Με λίγο μπάλωμα στην ιστορία και κάποια τσαπτερ θα γινόταν και 9αρι. 

Ποιο jrpg δεν έχει  φετς.? τα διαμάντια της νιντεντο xenoblade?? 

Όντως κουράζουν αλλά είναι στην κρίση του καθενός αν τα κάνει. Για μένα το ιδανικότερο είναι συγκεκριμένα side quest (hunts και κάποια για τους ήρωες). 

Μουσική και γραφικά είναι υψηλού επιπέδου όπως κάθε φφ. 

Το παιχνίδι απογειώνεται χάρις στον bromance. Εκεί δώσανε βάση. 

Και είναι ιεροσυλία να θεωρείται αυτό χειρότερο από το 13. Απλά τραγικό 

8/10 και παραλιγο 9/10 το Final Fantasy xv?

Για τον generic αδειο open world κοσμο του παιχνιδιου?

Για τα πολλα και βαρετα side quests?

Για την κακη καμερα και το μετριο συστημα μαχης?

Για το κακο story συνολικα του παιχνιδιου?Αληθεια ποιο ειπανε ειναι το κινητρο του Ardyn και κανει οτι κανει?

Ημουν παραπανω απο αναλυτικος πιο πισω σε αυτα που εγραψα.Καλο το bromance αλλα δεν αρκει για να κανει απο μονο του ενα παιχνιδι για 8-9/10,ειδικα οταν το πετσοκοβουν λογω των dlc ή λογω Brotherhood(anime).Συνολικα το bromance ειναι οκ με καποιες αδυναμιες(η αποκαλυψη του Prompto και αυτα που λεει απο το πουθενα πριν τελειωσει το παιχνιδι στο Chapter 13),αν βεβαια δεις και τα ανιμε.Αν δεν τα δεις αυτα,ειναι μετριο.Δηλαδη συγνωμη αλλα δεν μπορω να βαλω παραλιγο 9 στο Final fantasy XV οταν εχει κυκλοφορησει και ενα Witcher 3.

Αν καποιος διαφωνει με αυτα που εγραψα εδω ειμαι και εγω και οποιοι αλλοι το εχουν τελειωσει το παιχνιδι να γραψουν την αποψη τους με επιχειρηματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβως οπως τα λες ειναι .  απο Episode Duscae και Platinum περιμενα ισως το καλυτερο FF ever - και τα εχω δει ολα  .  Τωρα μετα απο χρονια βγηκε και η τελικη 'ολοκληρωμενη'  :P εμπειρια για pc και περα απο το 4K UHD - με 20-30 fps :P δεν......  Στο 'bromance ' αρχικα εριξα πολλα μπιπ για το emo prince και το gay parade αλλα δε φταει απλα το story ειναι κακο . Kαι ο Ardyn σαν arch - villain ουτε o ιδιος δεν εχει καταλαβει τι ρόλο βαράει :D

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Witcher 3 και το botw είναι τα μόνα δεκάρια για μένα και σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνονται όχι μόνο με το φφ αλλά με κανένα άλλο παιχνίδι. 

Διάβασα την ανάλυση σου και διαφωνώ με αρκετα από αυτά που γράφεις. Νιώθω είσαι υπερβολικός. 

Καταρχήν τα βλέπεις αρνητικά. Με την δική σου λογική μπορώ να γυρίσω εγώ και να σου λέω αν είναι κακό το ff τότε είναι κακό το xenoblade chronicles x η το κάθε παιχνίδι με ψεγάδια που όλα έχουν. 

 

Εγώ το βλέπω από την θετική πλευρά όμως, το xenoblade chronicles x είχε πολύ χειρότερη ιστορία πολλά περισσότερα και ανούσια side αλλά μόνο το αίσθημα των skell είναι μοναδικό. Γιαυτό και θεωρείται ένα από τα κορυφαία jrpg. 

Ανάλογα και το ff έχει κάποια στοιχεία θετικά και μοναδικά όπως το bromance που ανέφερα. 

Για τα βαρετά Quest ήδη απάντησα. Το παιχνίδι είναι τεράστιο. Αν κάτσεις και κάνεις όλα τα fetch λογικό είναι να κουράσει. Είναι στην δική σου κρίση όμως δεν σε αναγκάζει . Αν κάνεις κάποια hunts /τα side των φίλων σου/κάποια run με τσοκομπο /το adamantoise και κάποια άλλα πιο ξεχωριστά θα έχεις πιο καλή εικόνα. Επίσης η σύγκριση με το witcher ξαναλέω είναι αστεία. Το side quest με τον redbaron είναι καλύτερο απο το 98%ολων των παιχνιδιών. 

Επίσης στο θέμα μάχης διαφωνώ κάθετα. Είναι ξεχωριστή και έχει χαρακτήρα μόλις συνηθίσεις. Είναι απλή αλλά συνάμα συνθέτη. Συγκρίνεται αυτή η μάχη με του 13 που ήταν αυτόματος πιλότος η με την flat μάχη του witcher(στο νορμάλ έτσι) . Το αν σε ενόχλησε που έχει κάνει στροφή από τα παλαιότερα turn-based είναι καθαρά δικό σου υποκειμενικό θέμα. Η μάχη φωνάζει refreshing. 

Το story έχει κάποια plotholes και χρειάζεται σίγουρα ταινία και σειρά από πριν αλλά ξαναλέω είναι τίμιο και έχει επικές στιγμές. Τουλάχιστον εδώ έχεις και ένα εξαιρετικό villain που σου μένει. 

Ο κόσμος είναι τεράστιος και πανέμορφος. Η μουσική εξαιρετική. 

Έχει πολλές λεπτομέρειες (στα τέρατα στις συνταγές). Σου βγάζει ότι έχει πέσει προσοχή και χρόνος στο παιχνίδι. 

Η σχέση μεταξύ των 4 είναι πανέμορφη και ρεαλιστική. 

Ένα γεμάτο 8αρι είπα όχι αριστούργημα. Είναι αυτό που λέμε καλό αλλά θα μπορούσε να ήταν καλύτερο. 

Αναγνωρίζω ότι μπορεί εσύ όπως πάρα πολλοί λόγω νοσταλγίας και αγάπης για την σειρά να έχεις υψηλές προσδοκίες και να το κρίνεις ανάλογα. Χειρότερο όμως φφ δεν είναι που να χτυπιέσαι. 

Φιλικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιος κανει την κριτικη του σε ενα παιχνιδι κοιταζει και τα θετικα και τα αρνητικα.Στο θεμα μας αφορα το Final fantasy και αρα αυτο θα σχολιασω.

Οπως ειδες σε αυτα που εγραψα πιο πισω,ανεφερα και τα θετικα και τα αρνητικα του παιχνιδιου.Τι παει να πει ειμαι υπερβολικος και αρνητικος αφου ετσι ειναι το παιχνιδι?

Και η συγκριση με το Witcher απο που και ως που ειναι αστεια?Θεωρουνται και τα 2 παιχνιδια Open World action rpg ναι ή οχι?

Για να κρινεις αν ενα παιχνιδι ειναι καλο ή οχι,πρεπει να το συγκρισεις με τα καλυτερα του ειδους του να δεις πως στεκει(και το witcher ειχε φυσικα τα προβληματα του οπως στην μαχη).

Συγκρινε λοιπον το Witcher 3 που εχει ενα γεματο κοσμο,που εχει mini games(τα παλια final fantasy ειχαν αντιστοιχο παιδι με καρτες με το Gwent),ποσες μεγαλες πολεις γεματες ζωη(που μπορεις μιλησεις και με τα διαφορα npc),ποσους ενδιαφερονται χαρακτηρες(περαν των κεντρικων),που τα side quests του ειναι και αυτα ενδιαφεροντα για τον πολυ απλο λογο οτι εχουν σχεση με το κεντρικο story(δεν σου λεει μονο πηγαινε μαζεψε βατραχια ή βρες μου τα chocobo ή βγαλε μου φωτογραφιες).Και το Witcher εχει fetch quests αλλα ταιριαζουν στον Geralt ο οποιος γενικα σαν Witcher κανει δουλειες για αμοιβη/λεφτα.

Στο Final Fantasy XV ο κεντρικος χαρακτηρας Noctis ειναι πριγκιπας/βασιλιας ο οποιος φευγει απο το σπιτι/καστρο του με αλλους 3 για να πανε ταξιδι σε ενα αυτοκινητο και κανουν διαφορα quests επειδη φυγανε χωρις χρηματα...

Ο κοσμος ειναι μεγαλος και ομορφος αλλα τι να το κανω που ειναι αδειος και χωρις ζωη.Λες και ταξιδευεις απο την Αμερικη στο Μεξικο ειναι που οδηγας ενα αμαξι και πηγαινεις σε καθε βενζιναδικο για να βαλεις βενζινη να συνεχισεις.Ετσι ηταν τα προηγουμενα final fantasy?

Βαλτα ολα τα παραπανω διπλα στο Final Fantasy 15 να δεις ποσο καλο παιχνιδι τελικα ειναι και αν εγω ειμαι απλα πολυ αυστηρος.Ενας τεραστιος κοσμος με μια μονο κεντρικη πολη που ειναι αντιγραφη της Βενετιας(μεχρι και οι βαρκαριδες εχουν τα ιδια ρουχα).

Χωρις καν φυσικα να αναφερω αυτο που τολμησε και εκανε η εταιρεια να μου βγαζει κομματια απο το κεντρικο παιχνιδι και να τα πουλαει ως dlc.Μονο και μονο για το τελευταιο θα τολμουσα εγω να βαλω σε ενα παιχνιδι που δεν ειναι καν πολυ καλο στο συνολο του 8/10 επειδη εχει ομορφα γραφικα και μουσικη?

Για τα side quests δεν εγραψα πουθενα οτι το παιχνιδι σε αναγκαζει να τα κανεις ολα ή τα περισσοτερα.Ειπα οτι τα side quest που εχει ειναι στην πλειοψηφια τους απο πλευρας περιεχομενου πολλα και βαρετα.Αυτο ειναι γεγονος οπως και να το κανουμε.Ειναι το Final Fantasy 15 το μονο παιχνιδι με βαρετα side quests?Οχι,αλλα αυτο ειναι επι του θεματος μας.

Οσο για τον εξαιρετικο villain θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω.Κατι παει να κανει αλλα η Square καταφερει να τα κανει μανταρα.Τον βλεπεις καθε 3 και λιγο μπροστα σου να πεταγεται απο το πουθενα γιατι....ετσι.Δεν εχει καποιο μεγαλο κινητρο που κανει οτι κανει.Το ονομα Izunia απο που προηλθε δεν μας το λεει.Και σε ολα αυτα παταει η εταιρεια και θα μου βγαλει και Dlc για αυτον.

Η αυτοκρατορια που την φαγαμε στην ταινια στην μαπα ανυπαρκτη σε ολο το παιχνιδι.Οι τρυπες η μια πισω απο την αλλη.

 

Η σχεση των 4 ειναι καλη αλλα δεν ειναι οι μονοι μεσα στο παιχνιδι.Εχουμε δει και προηγουμενα παιχνιδια της σειρας με δυνατους χαρακτηρες,δεν ειναι το πρωτο FF αυτο.

Οσο για την μαχη ειναι ξεχωριστη και εχει χαρακτηρα σε τι πραγμα ακριβως?Που σπαμαρεις τον κυκλο για την επιθεση και το τριγωνο για το Warp?Ετσι ειναι η ξεχωριστη μαχη?,limit break δεν υπαρχουν,summons δεν μπορεις να τα ελεγξεις,μαγειες σχεδον ανυπαρκτες.

Αλλα τουλαχιστον σε 2 chapters γινεσαι σαν τον Son Goku που πετας στον αερα και σπαμαρεις το ιδιο κουμπι για να κερδισεις.Φοβερη μαχη τι να σου πω.....Το δε Ascention ειναι τραγικο σαν συστημα upgrade ,επειδη ειναι πανακριβα τα upgrades,ειδικα αυτα που κοστιζουν 99 και 333AP.

Ασε το 13 απεξω αμα θελεις ή πες οτι εχει καλυτερη απο αυτο,εχει χειροτερη απο ολα τα υπολοιπα(πιο προσφατα παιχνιδια)της σειρας.

Δεν με ενδιαφερει προσωπικα αν ειναι καλυτερο ή χειροτερο απο το 13 μιας και το 13 ειναι απο τα λιγοτερο αγαπημενα μου παιχνιδια και ειναι απο τα πιο αποτυχημενα παιχνιδια της σειρας(ετσι οπως τα εβγαλε τουλαχιστον γιατι ειχαν καλο potential).

Τελος για τις υψηλες προσδοκιες που λες,υποτιθεται οτι ειναι στην παραγωγη 10+χρονια αρα ειναι απολυτως λογικο να εχουμε καποιες προσδοκιες ολοι χωρις διακρισεις,δεν εχει σχεση η νοσταλγια. Μιλαμε ουτως ή αλλως για μια εταιρεια με τεραστια ιστορια στον χωρο των video games,δεν μιλαμε για indie studio και εχει και υψηλο budget διαθεσιμο.

Ειμαι υπερ του να γινονται αλλαγες ,αλλα οχι οταν το παιχνιδι χανει την ταυτοτητα του.Δεν ειναι τυχαιο πως ενω σου λεει η ιδια η εταιρεια οτι ειναι ενα FF για παλιους και νεους,σχεδο ολοι οι παλιοι το θαβουν στον ιδιο βαθμο που εθαβαν και το 13 οταν πρωτοβγηκε.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...