Προς το περιεχόμενο

Apple iPad Pro 10.5 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To tablet (σαν εργαλείο) δεν έχει αποδειχθεί σε κάτι συγκεκριμένο ως "gold standard". Δηλαδή. πχ για mobile office έχουμε το laptop, για workstation/οffice το desktop/pc, για άμεση επικοινωνία το smartphone και για gaming κυρίως τις consoles (αλλά και μερικά -ακριβα- gaming pc). Tο tablet μπορεί να κάνει πολλά από αυτά σε πολύ καλό επίπεδο, αλλά κανένα τέλεια... Πάντως όταν το βρουν το κόλπο (πχ foldable?) θα κάνει ακόμα περισσότερη θραύση/αίσθηση. Νομίζω μια καλή επιλογή για τον μεσο φοιτητή πχ (άρα education είναι μια καλή αγορα για τα tablet) είναι καλή επιλογή ένα 360° 11,6' laptop με touch οθόνη και διπλό λειτουργικό. Το ipad ας πουμε θα μπορούσε να να βγάλει κάτι ανάλογο (μόνο με ios που είναι πολύ σταθερό)...αλλά για φοιτητές είναι πολυετής ακριβά τα παρελκόμενα. Ως τότε, ο efkairiakos έχει απόλυτο δικιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσατε να ολοκληρώσετε το καλό review με τις ενδιαφέρουσες επιλογές αποθηκευτικού χώρου και τις eye watering τιμές τους..

 

Γιατί δηλαδή πρέπει να συγκρίνουμε μια συσκευή mobile με εναν υπολογιστή ταξιδίου (λάπτοπ).

Το iPad pro προτείνεται σαν μηχάνημα παραγωγικότητας, εξού το "Pro". Επιπλέον η τιμή του κυμαίνεται σε επίπεδα laptop, surface, book κτλ και στην περίπτωση του 12.9 και το μέγεθός του. Για μένα πολύ καλή συσκευή, αλλά με τέτοια τιμή (το μεγάλο του μειονέκτημα) αξίζει μόνο για όσους δε μπορούν/δε θέλουν να κουβαλάνε κάτι βαρύτερο από 470 γραμμάρια.  Το 12.9 είναι ακόμα πιο niche προϊόν που δύσκολα δικαιολογεί αγορά. 
 
 

Είναι ένα τάμπλετ το οποίο αν πέσει η τιμή του θα το προτιμήσω με κλειστά μάτια.

 
Δεν πρόκειται :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφο θα πουλήσω το iPad Pro 9.7" 128gb που έχω και θα πάρω αυτό γιατί η 9.7" οθόνη είναι πολύ μικρή για τα δικά μου δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ όμορφο θα πουλήσω το iPad Pro 9.7" 128gb που έχω και θα πάρω αυτό γιατί η 9.7" οθόνη είναι πολύ μικρή για τα δικά μου δεδομένα.

Αν η 9.7 είναι πολύ μικρή για σένα θα κάνεις πολύ μεγάλο λάθος αν πας στο 10.5. Είναι ουσιαστικά το ίδιο μέγεθος.

 

Σε ευχαριστώ πολύ kifinas!

Τίποτα.

post-48653-0-28776300-1503753238_thumb.jpg

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παρατηρω οτι τα ipad pro κανουν θραυση στα tattoo studio. Εχω δει πολλους μεγαλους tattoo artists της Ελλαδας και του εξωτερικου με ενα ipad pro ανα χειρας και να σχεδιαζουν. 

 

Aφου το πιο μικρο ταττου 2 cm x 2cm το βαρανε 50 ε, τι περιμενες να εχουν chuwi / telcast ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω συγχαρητήρια για το περιεκτικοτατο review!!!
Προσωπικά έχω ένα iPad mini 2 retina...και με βολεύει παρά πολύ για αυτό που το θέλω...surfing/email/video/movies/music...
Το pro νομίζω απευθύνεται πιστεύω σε συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό...(σίγουρα δεν είμαι μέσα σε αυτό)
Άψογο σε όλα αν κ σίγουρα ή "ελευθερία" των windows,τόσο σε θύρες/διαχείριση αρχείων/αλλά κ επιλογής περιφερειακών, το βάζει σε μια δύσκολη αρένα!!!
Οθόνη,ηχεία ταχύτητα είναι από άλλο πλανήτη!!!οπως κ η τελική τιμή με όλα τα περιφερειακά!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το iPad Pro 2017 9.7" και μ αυτο:

Οσο ειμαι σπίτι σερφάρω στο net αφού η οθόνη του ειναι ιδανική σε μέγεθος και το χεις πανω σου-δε συγκρίνεται με κινητό ή λαπτοπ.

Το παίρνω μαζί μου στη σχολή, σε ταξίδια.

Βλέπω nova go, YouTube , nova on demand χωρίς να σέρνω μαζί μου το laptop στις εκδρομές.

Ειχα πολλές σημειωσεις πανεπιστημιακές κι όταν οι άλλοι είχαν ενα καρό φωτοτυπίες μαζί, είτε για μάθημα είτε για επανάληψη στην εξεταστική πχ, εγώ απλά άνοιγα το tablet μου.

Επεξεργάζομαι φωτογραφίες-βίντεο.

Παίζω παιχνίδια.

Μιλάω πολυ μέσω face time με φίλους.

iMessages άπειρα..

Streaming μουσικής φουλ

 

Γενικά δε μπορω να σκεφτώ την καθημερινότητα μου χωρίς iPad. Αν και κινητό έχω Samsung, το iPad ειναι μονόδρομος στα tablet

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέχασα ότι τα περιφερειακά δεν περιλαμβάνονται στην τελική τιμή.. Οπότε συν ένα ταχυφορτιστή, ένα πληκτρολόγιο και ένα dock με θύρες σύνδεσης η τιμή εκτοξεύεται. 

 

 

http://www.skroutz.gr/c/1105/tablet.html?from=catspan&keyphrase=ipad+pro+10.5

 

http://www.skroutz.gr/s/12367912/Apple-Smart-Keyboard-iPad-Pro-10-5.html?from=catspan&keyphrase=ipad+pro+10.5

 

715 € για το αρχικό μοντέλο WiFi, 813 € για το ενδιάμεσο συν 210 € το πληκτρολόγιο. Χίλια ευρώ πάει το σύνολο

Επεξ/σία από Skylined
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το iPad Pro 2017 9.7" και μ αυτο:

Οσο ειμαι σπίτι σερφάρω στο net αφού η οθόνη του ειναι ιδανική σε μέγεθος και το χεις πανω σου-δε συγκρίνεται με κινητό ή λαπτοπ.

Το παίρνω μαζί μου στη σχολή, σε ταξίδια.

Βλέπω nova go, YouTube , nova on demand χωρίς να σέρνω μαζί μου το laptop στις εκδρομές.

Ειχα πολλές σημειωσεις πανεπιστημιακές κι όταν οι άλλοι είχαν ενα καρό φωτοτυπίες μαζί, είτε για μάθημα είτε για επανάληψη στην εξεταστική πχ, εγώ απλά άνοιγα το tablet μου.

Επεξεργάζομαι φωτογραφίες-βίντεο.

Παίζω παιχνίδια.

Μιλάω πολυ μέσω face time με φίλους.

iMessages άπειρα..

Streaming μουσικής φουλ

Γενικά δε μπορω να σκεφτώ την καθημερινότητα μου χωρίς iPad. Αν και κινητό έχω Samsung, το iPad ειναι μονόδρομος στα tablet

Ήθελες όμως το pro για όλα αυτά ή βολευόσουν και με ένα Air2;
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα το 3 & το άλλαξα όταν πια η μπαταρία του κρατούσε λιγο & το βάρος του ηταν αρνητικό. Εκεινη την περίοδο το pro 9.7" ηταν το νεότερο μοντέλο κι εφόσον ειχα τα χρήματα και ήθελα να το κρατήσω καιρό, πήρα αυτο.

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω συγχαρητήρια για το περιεκτικοτατο review!!!

Προσωπικά έχω ένα iPad mini 2 retina...και με βολεύει παρά πολύ για αυτό που το θέλω...surfing/email/video/movies/music...

Το pro νομίζω απευθύνεται πιστεύω σε συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό...(σίγουρα δεν είμαι μέσα σε αυτό)

Άψογο σε όλα αν κ σίγουρα ή "ελευθερία" των windows,τόσο σε θύρες/διαχείριση αρχείων/αλλά κ επιλογής περιφερειακών, το βάζει σε μια δύσκολη αρένα!!!

Οθόνη,ηχεία ταχύτητα είναι από άλλο πλανήτη!!!οπως κ η τελική τιμή με όλα τα περιφερειακά!!!

Οχι δεν ειναι απο αλλον πλανητη απλα εσυ δεν δοκιμασες τιποτα αλλο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι απο αλλον πλανητη απλα εσυ δεν δοκιμασες τιποτα αλλο

Δεν χρειάζεται να δοκιμάσει κάτι άλλο, τι να δοκιμάσει το σκιναρισμενο Android Tablet της Samsung? Πεταμένα λεφτά αν είναι να τα σκάσει για Android.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να δοκιμάσει κάτι άλλο, τι να δοκιμάσει το σκιναρισμενο Android Tablet της Samsung? Πεταμένα λεφτά αν είναι να τα σκάσει για Android.

Ναι ας το δοκιμάσει και ας βγάλει αποψη οπως εγω ας πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...