Προς το περιεχόμενο

Apple iPad Pro 10.5 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα tablets ειναι πεθαμενη υποθεση. Ειδικα στα 2-1 με το surface απεναντι, ειναι για να γελας με τα ipadakia. Εβαλαν λεει και file manager to 2017. Τι να πω...

Και αφου ειναι πεθαμενη υποθεση γιατι γυρω σου βλεπει συνεχεια  ipads kai  tablets  και οχι surface? 

Και μην μου πεις οτι δεν βλεπεις γιατι  θα θες οφθαλμιατρο ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και αφου ειναι πεθαμενη υποθεση γιατι γυρω σου βλεπει συνεχεια  ipads kai  tablets  και οχι surface? 

Και μην μου πεις οτι δεν βλεπεις γιατι  θα θες οφθαλμιατρο ...

ειναι πολυ πιο ακριβα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλό χρυσό το Ipad Pro για ταμπλετ, αλλά όπως και σε όλα τα gadget, η τιμή είναι καθοριστικός παράγοντας για τους περισσότερους από εμάς. Κοντά στα 1000 ευρώ παίρνεις τουμπανάκι λάπτοπ. Είναι αναμφισβήτητα το κορυφαίο τάμπλετ αλλά για μένα παραμένει μία συσκευή πολυτέλειας. Θέλεις λοιπόν ένα κορυφαίο τάμπλετ ή ένα κορυφαίο λάπτοπ; Αυτή είναι η σωστή ερώτηση κατά τη γνώμη μου. Και εγώ απαντάω λάπτοπ βέβαια, any day. Tο ιδανικό προφανώς είναι να έχεις και τα δύο. 

 

Το Ipad δεν είναι ακόμα συνολικά και ικανοποιητικά laptop replacement ούτε σε επίπεδο hardware, ούτε σε επίπεδο software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα tablets ειναι πεθαμενη υποθεση. Ειδικα στα 2-1 με το surface απεναντι, ειναι για να γελας με τα ipadakia. Εβαλαν λεει και file manager to 2017. Τι να πω...

Πραγματικο εργαλείο το pro αν και ειμαι αντι-apple.Οσα δε μπόρεσε να προσφέρει η google με το pixel c και κάποιον διάδοχο του σε όσους έχουμε επενδύσει στο android σαν πλατφόρμα επαγγελματικά τα κατάφερε η σειρά pro της apple.Το surface είναι μια μεγάλη λαλακια και σπατάλη.Εχουμε οι περισσότεροι ένα λαπτοπ ( το δικό μου είναι ένα ultrabook σχεδόν διετίας με καλύτερη αυτονομία από το αστείο surface με όλες τις θύρες που χρειάζεσαι σαν επαγγελματίας με καλή οθόνη και backlit πληκτρολόγιο αγορασμένο στην μισή τιμή 600 ευρώ από το τρακτέρ της ms , που στα 1049 ( βάλε 129 το πληκτρολόγιο και 100 το στύλο ) με i3 4ram 128 gb χωρίς πληκτρολόγιο αγκομαχάει και για να κάνει την ίδια δουλειά.Δουλεια που το iPad Pro 10.5 κάνει εξίσου άνετα. Όσα σωστά αναφέρει η μαργαρίτα νωρίτερα για έναν φοιτητή πολλαπλασιάζονται για έναν επαγγελματία. Μέσω google drive περνάς όλη σου τη δουλειά στο ταμπλετ, office 365 όλοι έχουν , είχε τρέξει και μια προσφορά που είχε ανεβεί κι εδώ στο φορουμ παλιότερα νομίζω. Μεγαλύτερη αυτονομία και ελαφρύτερο από το τούβλο της ms όταν έχεις να διαβάσεις μεγάλο αριθμό PDF αρχείων ( άρθρα και βιβλία ) και το μισό βάρος.

 

Είναι γελοία η Apple με το πλήθος από ανταπτορακια που αναγκάζει τους χρήστες της να αγοράζουν κι εξίσου γελοία τα αξεσουάρ για την 10.5 πανάκριβες θήκες, ένα πληκτρολόγιο που δεν κάθεται καν ( αυτό που είδα έκανε σούζα ).Wannabe 2-1 η iPad wannabe 2-1 και wannabe tablet το surface pro. Φοβερή οθόνη πάντως. Με 720 ευρώ με το 64αρι και μια φτηνή θήκη και είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ τα δικά μου.

Το καλοκαίρι με τo Surface Pro 3 το οποίο συνέδεα πάνω σε ένα 27" 2560x1440 Dell monitor έπαιζα League of Legends και World of Warcraft. Και τα δύο σε minimum quality settings αλλά στη native ανάλυση με πολύ καλά frames. Τα καινούρια Surface Pro θα τα τρέχαν πολύ πιο άνετα. Το ipad οσο Pro και να γίνει τέτοιο gaming δεν θα το δεί ποτέ.

Επίσης επειδή έπρεπε να κάνω κάποιες δοκιμές έφτιαξα ένα Virtual Machine με Ubuntu Server. Το iPad πως τα πάει με το virtualization και τους hypervisor?

Τις φωτογραφίες που τράβαγα με την DSLR τις έφτιαχνα σε Photoshop CC και όχι σε αστεία App.

Έβλεπα ότι ταινίες ήθελα χωρίς να με απασχολέι το format. Και όταν τις είδα όλες κατέβασα μερικές ακόμα με torrent :P

Εγκατέστησα PHPStorm για να δουλέψω και Eclipse IDE.

Από τα windows 10 στο bash έκανα ssh στον server μου για ότι χρειαζότανε. Δεν χρειάζεται ούτε putty πλέον στα W10.

Γενικά το ότι με το surface pro έχεις μια συσκευή που ζυγίζει max 1Kg μαζί με πληκτρολόγιο και μπορείς να την συνδέσεις με οθόνη-mouse-keyboard είναι πολύ βολικό. Το κάθε πράγμα στον τομέα του. iPad μόνο για web browsing,  YouTube και Sound Applications. Το μόνο αρνητικό στα Surface είναι τα WIndows :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος από που μπορώ να αγοράσω ένα ipad pro από εξωτερικό; Στην Ελλάδα περιμένω και διαθεσιμότητα 0... Έχουν κάποια μοντέλα, αλλά όχι όπως το θέλω (12,9 full specs)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια με συγχωρείτε. Πολύ καλά τα Ipad αλλά 800€ για tablet; Ίσως δε το έχω χρειαστεί ποτέ ή ίσως αγαπάω τόσο τα pc και τις ευκολίες που μου προσφέρουν στη δική μου δουλεια που έχει απο word μέχρι  raw image processing   και κανα game το βράδυ για χαλάρωση και το τελευταίο όχι απαραίτητα. Πράγματικά δεν βρίσκω τον λόγο να δώσει κάποιος 800+200€ στην καλύτερη και 1500 στη χειρότερη) όταν ένα i7 laptop 15ρι με 8gb Ram, SSD και κάρτα γραφικών nvidia ξεκινάει απο 600€ με τους σάπιους 7500U και απο 820 με τους 4c/8t 6700HQ. Οκ είναι πιο βαρύ, είναι πιο ογκόδες η μπαταρία του κρατάει μέχρι 4-5 ώρες με 2cores και τα intel hd και χαμηλή φωτεινότητα αλλα είναι πιο χριστικό απο ένα tablet με πληκτρολόγιο τόσο ακριβό. Γνώμη μου πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πρέπει να είμαι από τους πρώτους που το αγόρασαν στην Ελλάδα (το έχω 2 μήνες τώρα) θα ήθελα να σας πω την γνώμη μου για αυτό: είναι το απόλυτο tablet, το απόλυτο iPad με την ταχύτερη απόκριση από οτιδήποτε έχει κυκλοφορήσει γενικά στο παρελθόν και με το τελειότερο μαύρο που έχει υπάρξει ποτέ σε οθόνη. Βασικά, για να καταλάβει κάποιος τί εννοώ πρέπει να το δει και να το δουλέψει από κοντά. Αν μπορείτε να το αγοράσετε, πάρτε το ...χθες. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικο εργαλείο το pro αν και ειμαι αντι-apple.Οσα δε μπόρεσε να προσφέρει η google με το pixel c και κάποιον διάδοχο του σε όσους έχουμε επενδύσει στο android σαν πλατφόρμα επαγγελματικά τα κατάφερε η σειρά pro της apple.Το surface είναι μια μεγάλη λαλακια και σπατάλη.Εχουμε οι περισσότεροι ένα λαπτοπ ( το δικό μου είναι ένα ultrabook σχεδόν διετίας με καλύτερη αυτονομία από το αστείο surface με όλες τις θύρες που χρειάζεσαι σαν επαγγελματίας με καλή οθόνη και backlit πληκτρολόγιο αγορασμένο στην μισή τιμή 600 ευρώ από το τρακτέρ της ms , που στα 1049 ( βάλε 129 το πληκτρολόγιο και 100 το στύλο ) με i3 4ram 128 gb χωρίς πληκτρολόγιο αγκομαχάει και για να κάνει την ίδια δουλειά.Δουλεια που το iPad Pro 10.5 κάνει εξίσου άνετα. Όσα σωστά αναφέρει η μαργαρίτα νωρίτερα για έναν φοιτητή πολλαπλασιάζονται για έναν επαγγελματία. Μέσω google drive περνάς όλη σου τη δουλειά στο ταμπλετ, office 365 όλοι έχουν , είχε τρέξει και μια προσφορά που είχε ανεβεί κι εδώ στο φορουμ παλιότερα νομίζω. Μεγαλύτερη αυτονομία και ελαφρύτερο από το τούβλο της ms όταν έχεις να διαβάσεις μεγάλο αριθμό PDF αρχείων ( άρθρα και βιβλία ) και το μισό βάρος. Είναι γελοία η Apple με το πλήθος από ανταπτορακια που αναγκάζει τους χρήστες της να αγοράζουν κι εξίσου γελοία τα αξεσουάρ για την 10.5 πανάκριβες θήκες, ένα πληκτρολόγιο που δεν κάθεται καν ( αυτό που είδα έκανε σούζα ).Wannabe 2-1 η iPad wannabe 2-1 και wannabe tablet το surface pro. Φοβερή οθόνη πάντως. Με 720 ευρώ με το 64αρι και μια φτηνή θήκη και είσαι έτοιμος.

 

Ερώτηση: Απλή υπόθεση εργασίας. Δουλεύεις σε ένα πόστο και σου ζητάνε να φτιάξεις μια απλή λίστα σε Excel (το 90% των εταιρειών στην Ελλάδα) μέσα σε 10 λεπτάκια για κάποιο σκοπό, όπου απλά θα φτιάξεις μια συνάρτηση (πρόσθεση απλή) μεταξύ κελιών. πόσο έυκολα θα το κάνεις στο ipad? γιατί εγώ στο surface σε 5 το έχω έτοιμο.

 

Είναι ηλίθιο για κάποιους να διαβάζουν απο tablet ή απο laptop και επίσης δεν είναι αετομάτηδες σαν εσάς τους έξυπνους που κουβάλατε tablet αλλά θέλουν να διαβάζουν απο χαρτί για να σημειώνουν και να το πασάρουν κατευθείαν δίπλα για να το δείξουν σε κάποιον άλλον και να του το δώσουν να το κρατήσει. Βέβαια για να γίνει αυτό στην Apple στο στέλνουμε με mail (αν δεν υπάρχει iphone). Επίσης, το surface έχει πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής, λόγω εφαρμογής μαγνησίου που είναι πανάλαφρο και πιο ανθεκτικό απο το αλουμίνιο. Πιο ακριβό μεν. Περίμενουμε την Apple σε 5 χρόνια να μας το παρουσιάσει για να το μάθουμε. Και εγώ έχω laptop 700 ευρώ με 10 gb ram, και ssd και δεν μου χρειάζεται το surface αλλά για κάποιους είναι υπερ απαραίτητο λόγω εξαιρετικής γραφίδας και την αλληλεπίδραση που έχει με το onenote. Φαντάζομαι δεν ξέρετε ούτε καν τις έξτρα δυνατότητες που έχει δημιουργήσει η MS μόνο και μόνο για το πενάκι. πολύ θα ήθελα να μάθω ποια δουλειά είναι αυτή, που υπάρχει εφαρμογή για το ipad pro, ενώ το surface δεν μπορεί (λόγω κανονικού προγράμματος προφανώς). Δηλαδή είναι σα να λες ότι εγώ με την τσουγκράνα φτιάχνω έναν λαχανόκηπο αλλά το ίδιο κάνει και ο γείτοντας με την φρέζα. Εγώ θα το κάνω πιο γρήγορα αλλά σε μικρότερη έκταση και με ελάχιστες δυνατότητες παραπάνω αφού δεν μπορώ να επεκταθώ πάνω απο 30τμ. Ο γείτονας οργώνει στα 3000 στρέμματα και συνεχίζει. Αυτό είναι διαφορά εφαρμογής και προγράμματος x86 σε περίπτωση που θες να ξανακάνεις σύγκριση μεταξύ δύο ανόμοιων πραγμάτων. 

 

Έρχετε κοπελίτσα (φοιτήτρια) και μου λέει θέλω ένα tablet για το πανεπιστήμιο για να κρατάω σημειώσεις και να μεταφέρω εύκολα αρχεία απο άλλους, και μου ήθελε να πάρει το ipad pro. Όταν της εξήγησα και είδε ότι δεν έχει usb, δεν παίρνει κάρτες μνήμης και δεν μπορεί να περνάει ότι θέλει στο tablet με αντιγραφή επικκόληση, έκανε πίσω. Γιατί κατάλαβε το κορίτσι ότι θα επενδύσει πολύ καιρό (με αξιοπρόσεχτη αντοχή όμως) προκειμένου να μάθει να το δουλεύει (δεν είναι όλοι όπως εσέις σαίνια) και επίσης θα χάνει χρόνο για να μεταφέρει αρχεία, γιατί το itunes είναι ένα βαρύ πρόγραμμα, και δεν έχουν όλοι i5 7ης γενιάς.

 

Για αυτό, καλό χρυσό, αλλά πολλά λεφτά, μηδέν επεκτασιμότητα, ελάχιστη παραγωγικότητα (μόνο για κάποιον γνώστη, που να το υποστηρίζει και το περιβάλλον εργασίας) και με μούφα πληκτρολόγιο. Υπήρχε προσφορά στο amazon το surface pro 4 με πληκτρολόγιο (απο τα καλύτερα) και πενάκι στα 1099. με τον i5, 512 ssd και 8gb ram. Και παίρνεις ένα εργαλείο που κυριολεκτικά μπορείς να έχεις τα πάντα πάνω και να συνεχίζει να δουλεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορούσες να βρεις δεκάδες παραδείγματα υπέρ του surface, αλλά επέλεξες το excel;;;;;;;

 

Σε 5 λεπτά γίνεται και στο iPad και μάλιστα στο απλό iPad γίνεται και δωρεάν. Το δωρεάν έχει κοπεί από το Surface RT στο άλλο στρατόπεδο;

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι εφαρμογες που εχουν βγει για ipad ξεπερνανε αυτες των android tablets και σε ποσοτητα και σε ποιοτητα. Οσο για τα tablet pcs που αναφερονατι κακως εδω περα εχουν προϊστορια αρνητικη σε εφαρμογες touch. 

Δεν συγκρινεται η ευχρηστια των tablets με κανεα tablet pc γενικοτερα. Εδω μειωνεται δραστικα ο αριθμος των pc εξαιτειας των touch friendly συσκευων οπως tablets και smartphones αλλα μερικοι επιμένουν να πλασαρουν το παρελθον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια με συγχωρείτε. Πολύ καλά τα Ipad αλλά 800€ για tablet; Ίσως δε το έχω χρειαστεί ποτέ ή ίσως αγαπάω τόσο τα pc και τις ευκολίες που μου προσφέρουν στη δική μου δουλεια που έχει απο word μέχρι raw image processing και κανα game το βράδυ για χαλάρωση και το τελευταίο όχι απαραίτητα. Πράγματικά δεν βρίσκω τον λόγο να δώσει κάποιος 800+200€ στην καλύτερη και 1500 στη χειρότερη) όταν ένα i7 laptop 15ρι με 8gb Ram, SSD και κάρτα γραφικών nvidia ξεκινάει απο 600€ με τους σάπιους 7500U και απο 820 με τους 4c/8t 6700HQ. Οκ είναι πιο βαρύ, είναι πιο ογκόδες η μπαταρία του κρατάει μέχρι 4-5 ώρες με 2cores και τα intel hd και χαμηλή φωτεινότητα αλλα είναι πιο χριστικό απο ένα tablet με πληκτρολόγιο τόσο ακριβό. Γνώμη μου πάντα

Το iPad ειναι ανάμεσα στα κινητα και τα λαπτοπ. Ως πιο μεγάλο απο κινητό, κάνει τη χρήση πιο εύκολη. Είτε πρόκειται για browsing είτε για YouTube αλλο να βλέπεις τις 5" του κινητου κι αλλο στην οθόνη του iPad. Απο την αλλη μεταφερεται πολυ πιο εύκολα απο λαπτοπ, ενώ μπορείς να το λειτουργήσεις και όρθιος, να το στηρίζεις πανω σου κλπ χωρίς πρόβλημα μεγέθους-βάρους.

Δε θεωρώ οτι ειναι απαραίτητο απο αντικειμενική άποψη, δε κάνει κατι που δε κάνουν τα λαπτοπ. Αλλα γι αυτον που έχει τη χρηματική άνεση, γινεται ενα εργαλείο καθημερινότητας που δε θες ν αποχωριστεις.

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...