Προς το περιεχόμενο

Apple iPad Pro 10.5 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρκετά πλούσιο και κατατοπιστικό, θα περίμενα ένα αναλυτικό θέμα για τα ipad mini που είναι ότι καλύτερο έχω δει ποτέ εκτός από φορητότητα, είναι βολικό, λειτουργικό κάνει για εργασία, αν είχε πενάκι και φθηνό πληκτρολόγιο είναι τέλειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά να ρωτήσω αν μπορώ να κατεβάσω ταινίες και να τις παίξω στο τάμπλετ αυτό? Γιατί ειμαι ναυτικός και καμιά ταινιουλα σε offline κατάσταση είναι ότι πρέπει αλλά από ότι ξέρω δεν γίνεται , ουσιαστικά θέλω να τις περνάω στο τάμπλετ όπως κάνω στο android tablet μου και να κάνουμε παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης gagarin είπε:
Αρχικά να πω συγχαρητήρια για το περιεκτικοτατο review!!!

Προσωπικά έχω ένα iPad mini 2 retina...και με βολεύει παρά πολύ για αυτό που το θέλω...surfing/email/video/movies/music...

Το pro νομίζω απευθύνεται πιστεύω σε συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό...(σίγουρα δεν είμαι μέσα σε αυτό)

Άψογο σε όλα αν κ σίγουρα ή "ελευθερία" των windows,τόσο σε θύρες/διαχείριση αρχείων/αλλά κ επιλογής περιφερειακών, το βάζει σε μια δύσκολη αρένα!!!

Οθόνη,ηχεία ταχύτητα είναι από άλλο πλανήτη!!!οπως κ η τελική τιμή με όλα τα περιφερειακά!!!

 Οχι δεν ειναι απο αλλον πλανητη απλα εσυ δεν δοκιμασες τιποτα αλλο

 

Δυστυχώς έχω δοκιμάσει αρκετά ταμπλετ με android κ λέω δυστυχώς γιατί στην κατηγορία ταμπλετ η apple είναι μονόδρομος για κάτι καλό,γρήγορο κ αξιόπιστο...κ μην αρχίζεις να λες δες το τάδε κ το τάδε που κοστίζουν όσο ένα ipad...σκοπός είναι να βρούμε κάτι καλύτερο με λιγότερα χρήματα κ αντοχή στο χρόνο!!!το να προτείνεις κάτι στην ίδια τιμή κ με μικρότερο χρόνο ευχάριστης λειτουργίας δεν είναι λύση απλά λες κάτι για να πεις!!!!
Η τιμολογιακή πολιτική της απλ όλοι ξέρουμε ποια είναι κ ποτέ δεν θα αλλάξει...αυτό το πράγμα με κάνει να λέω ακόμα ένα δυστυχώς!!!
Όταν πήγα να πάρω ταμπλετ(προ 4ετιας περίπου) ήμουν μεταξύ του iPad retina k του lg g-pad (δεν ήθελα μεγάλη οθόνη) αν δεις σήμερα το lg που το έχει ο κουνιαδος μου κ το iPad που έχω εγώ θα καταλάβεις γιατί μιλάω!!!!
Επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι στο αγοραστικό κοινό του pro (συμπεριλαμβανομενοι κ οι ποζεραζες)....άρα το να μου παραθέσεις ένα καρό ταμπλετ με πενάκια κ πληκτρολόγια κ σε καλύτερη τιμή δεν θα ασχοληθώ καν....που και πάλι δύσκολα θα φτάσουν σε κάποια χαρακτηριστικά το pro...
Τελοςδες κ στο πρώτο μου ποστ είπα για ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ των windows αλλά κ για περιφερειακά που άλλοι τα θέλουν κ τα ψάχνουν κ άλλοι δεν ασχολούνται καν...
Οπως καταλαβαινεις δεν είμαι φαν μπόι κανενός... ΦΙΛΙΚΑ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τεράστιο πρόβλημα με τα τάμπλετ (και ίσως το μόνο) είναι που δεν μπορούν να έχουν ανοιχτά πολλά παράθυρα ταυτόχρονα. Αυτή είναι η ελευθερία των υπολογιστών (desktop, laptop). Το ότι ένα τάμπλετ τρέχει δύο μόνο λειτουργίες ταυτόχρονα δεν λέει κάτι. Εμένα αυτό είναι το στοιχείο που με ενδιαφέρει. Από 'κει και πέρα όλα τα υπόλοιπα είναι πράγματι σούπερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τεράστιο πρόβλημα με τα τάμπλετ (και ίσως το μόνο) είναι που δεν μπορούν να έχουν ανοιχτά πολλά παράθυρα ταυτόχρονα. Αυτή είναι η ελευθερία των υπολογιστών (desktop, laptop). Το ότι ένα τάμπλετ τρέχει δύο μόνο λειτουργίες ταυτόχρονα δεν λέει κάτι. Εμένα αυτό είναι το στοιχείο που με ενδιαφέρει. Από 'κει και πέρα όλα τα υπόλοιπα είναι πράγματι σούπερ!

 

Δεν μπορώ να γνωρίζω τι περιβάλλον χρειάζεσαι που να πρέπει να βλέπεις ταυτόχρονα 3 παράθυρα ή περισσότερα σε μια οθόνη αλλά απ' ότι βλέπω σε βίντεο στο youtube αυτοί που δουλεύουν σε τέτοια περιβάλλοντα όχι μόνο δεν έχουν tablet αλλά κάποιο δυνατό laptop ή desktop με πολλές οθόνες. 

 

Για τα άλλα tablet δεν γνωρίζω, πάντως τα ipad ΔΕΝ τρέχουν μόνο 2 λειτουργίες ταυτόχρονα. Όποιος στο είπε αυτό είναι ούφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όταν πήγα να πάρω ταμπλετ(προ 4ετιας περίπου) ήμουν μεταξύ του iPad retina k του lg g-pad (δεν ήθελα μεγάλη οθόνη) αν δεις σήμερα το lg που το έχει ο κουνιαδος μου κ το iPad που έχω εγώ θα καταλάβεις γιατί μιλάω!!!!

 

Αυτό ακριβώς. Να γιατί είναι ακριβότερα τα Apple , συν το λειτουργικό IOS που δεν σε χαιρετάει από updates μετά τα 2 χρόνια όπως ο ανταγωνισμός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω αν μπορώ να κατεβάσω ταινίες και να τις παίξω στο τάμπλετ αυτό? Γιατί ειμαι ναυτικός και καμιά ταινιουλα σε offline κατάσταση είναι ότι πρέπει αλλά από ότι ξέρω δεν γίνεται , ουσιαστικά θέλω να τις περνάω στο τάμπλετ όπως κάνω στο android tablet μου και να κάνουμε παιχνιδι.

 Αν εννοείς πειρατικές ΟΧΙ. Αν εννοείς αγορασμένες ΝΑΙ

Βασικά έχει δικό του περιβάλλον. Θυμάμαι είχα στο iphone παλιά ένα application που μετέτρεπε youtube videos σε mp4. Αλλά να σε ρωτήσω κάτι σχετικό με τα καράβια. Δεν έχουν internet; έχουν δορυφορικό; τι παίζεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω αν μπορώ να κατεβάσω ταινίες και να τις παίξω στο τάμπλετ αυτό? Γιατί ειμαι ναυτικός και καμιά ταινιουλα σε offline κατάσταση είναι ότι πρέπει αλλά από ότι ξέρω δεν γίνεται , ουσιαστικά θέλω να τις περνάω στο τάμπλετ όπως κάνω στο android tablet μου και να κάνουμε παιχνιδι.

 

Mπορείς να αντιγράψεις ταινίες που έχεις κατεβάσει στον υπολογιστή σου αλλά θέλει να τις περάσεις μέσω itunes. Είναι λίγο σπαστικό αλλά με το iOS 11 και το file manager που έρχεται ίσως απλοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να γνωρίζω τι περιβάλλον χρειάζεσαι που να πρέπει να βλέπεις ταυτόχρονα 3 παράθυρα ή περισσότερα σε μια οθόνη αλλά απ' ότι βλέπω σε βίντεο στο youtube αυτοί που δουλεύουν σε τέτοια περιβάλλοντα όχι μόνο δεν έχουν tablet αλλά κάποιο δυνατό laptop ή desktop με πολλές οθόνες. 

 

Για τα άλλα tablet δεν γνωρίζω, πάντως τα ipad ΔΕΝ τρέχουν μόνο 2 λειτουργίες ταυτόχρονα. Όποιος στο είπε αυτό είναι ούφο.

 

Αυτό είδα στο βίντεο, δεν μου το είπε κανείς. Αν μπορεί να έχει περισσότερες ταυτόχρονες εργασίες εντάξει.

 

Πάντως απορώ που ρωτάς με τα παράθυρα. Δεν σου έχει τύχει ποτέ να έχεις ανοιχτό το Word και το Gimp και καμιά ταινία να παίζει από πίσω και καμιά μετατροπή αρχείων (format factory) και browser και 5-6 file manager?

 

Δεν λέω πως συμβαίνει κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή, αλλά είναι πάρα πολύ συχνό.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Kanth είπε:
Παιδιά να ρωτήσω αν μπορώ να κατεβάσω ταινίες και να τις παίξω στο τάμπλετ αυτό? Γιατί ειμαι ναυτικός και καμιά ταινιουλα σε offline κατάσταση είναι ότι πρέπει αλλά από ότι ξέρω δεν γίνεται , ουσιαστικά θέλω να τις περνάω στο τάμπλετ όπως κάνω στο android tablet μου και να κάνουμε παιχνιδι.
 
Mπορείς να αντιγράψεις ταινίες που έχεις κατεβάσει στον υπολογιστή σου αλλά θέλει να τις περάσεις μέσω itunes. Είναι λίγο σπαστικό αλλά με το iOS 11 και το file manager που έρχεται ίσως απλοποιηθεί.

 

Ερώτηση ...η ταινία πρέπει να ειναι σε συγκεκριμένο τύπο αρχείο π.χ. MP4 ? Avi δεν παίζει και ειναι πολυ εκνευριστικό Γιατι τα περισσότερα που κατεβάζω απο ταινίες ειναι avi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση ...η ταινία πρέπει να ειναι σε συγκεκριμένο τύπο αρχείο π.χ. MP4 ? Avi δεν παίζει και ειναι πολυ εκνευριστικό Γιατι τα περισσότερα που κατεβάζω απο ταινίες ειναι avi.

 

Το VLC λογικά τα παίζει. Δεν έχει την καλύτερη ποιότητα εικόνας αλλά παίζει τα περισσότερα είδη αρχείων εύκολα και χωρίς πολλά πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είδα στο βίντεο, δεν μου το είπε κανείς. Αν μπορεί να έχει περισσότερες ταυτόχρονες εργασίες εντάξει. Πάντως απορώ που ρωτάς με τα παράθυρα. Δεν σου έχει τύχει ποτέ να έχεις ανοιχτό το Word και το Gimp και καμιά ταινία να παίζει από πίσω και καμιά μετατροπή αρχείων (format factory) και browser και 5-6 file manager? Δεν λέω πως συμβαίνει κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή, αλλά είναι πάρα πολύ συχνό.

 

μπορείς να κάνεις πολλές εργασίες και να έχεις πολλά Applications ανοιχτά να δουλεύουν στο background. Οπότε δεν τίθεται θέμα χασίματος χρόνου. Το λειτουργικό IOS είναι φτιαγμένο για μικρές οθόνες. Σαν τι εμπειρία χρήσης μπορείς να έχεις με 4 παράθυρα ανοιχτά σε μια οθονίτσα τόση δα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Διαβάζοντας όλα τα σχόλια γενικώς ήθελα και εγώ να διατυπώσω την άποψη μου ίσως κάπως διαφορετική από των υπολοίπων. Ως επαγγελματίας του Ηχου δουλεύοντας πάνω σε ψηφιακές κονσόλες ήχου και Daws όπως ProTools, Logic κλπ και γράφοντας πχ από ένα καινούργιο τραγούδι στο σπίτι έως κάνοντας μια συναυλία για χιλιάδες κόσμο ΔΥΣΤΟΙΧΩΣ ΔΕΝ υπάρχει κάτι καλύτερο από το οικοσύστημα της apple (τουλάχιστον όσον αφορά το κομμάτι του επαγγελματικού ήχου). Και λέω δυστοιχως γιατί σίγουρα για τα δικά μας ¨Ελληνικα δεδομένα¨ μισθών δουλειών κλπ είναι παρά πολλά τα λεφτά... Παρόλα αυτά έκανα σπουδαίες και επαναλαμβανόμενες προσπάθειες με πολλά προϊόντα τόσο σε windows όσο και σε android... καθαρά για να διαπιστώσω εάν μπορώ να γλύτωσω κάποια χρήματα ... αλλά δυστοιχως όπως έγραψα και παραπάνω είτε ήταν αφερεγκια και με κρεμούσαν πάνω στη δουλειά συνήθως δημιουργώντας διαφορά προβλήματα, είτε ήταν πολύ υποδεέστερα σε δυνατότητες σε σχέση με την αντίστοιχη πχ iOS εφαρμογή σε όλους τους τομείς. Επίσης να συμπληρώσω διαπίστωσα ότι στο MacOS ή στο iOS τα πράγματα είναι πολύ ποιο απλά και το μόνο που σε απασχολεί είναι η δουλειά σου κάθε αυτού και όχι το πως δουλεύει η εάν δουλεύει σωστά το ίδιο το Os ή το Pc πράγμα που ασχολείται η πλειονότητα των χρηστών των windows... Τέλος να πω σαν νέος κάτοχος του iPad Pro 10.5 ότι αν το πιάσεις στα χέρια σου το δουλέψεις απλά θα ξενερώσεις άσχημα αν χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε άλλο σε ταμπλέτες... ακομη και τις προιγουμενες της apple... Η συσκευή είναι σε άλλο επίπεδο και σίγουρα θα δείξει τις πραγματικές δυνατότητες της στο iOs11. Αυτά από εμένα τα λίγα...Καλή συνέχεια και ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς πειρατικές ΟΧΙ. Αν εννοείς αγορασμένες ΝΑΙ

Βασικά έχει δικό του περιβάλλον. Θυμάμαι είχα στο iphone παλιά ένα application που μετέτρεπε youtube videos σε mp4. Αλλά να σε ρωτήσω κάτι σχετικό με τα καράβια. Δεν έχουν internet; έχουν δορυφορικό; τι παίζεται;

 

Φυσικά δεν είναι τόσο απόλυτα τα πράγματα. Έχω μεταφέρει διαφόρων ειδών (και προελεύσεων) αρχεία video -ταινίες, σειρές κλπ - για offline viewing στα iPad που πέρασαν απ' τα χέρια μου. Το μόνο που απαιτείται κάποια free εφαρμογή διαχείρισης και μεταφοράς αρχείων στη συσκευή ή/και ένας player (free ή paid). Προσωπικά χρησιμοποιούσα πάντα τον avplayer HD και για τα δύο βήματα. Υποστηρίζει και ασύρματη μεταφορά αρχείων. Υπάρχουν πολλές ανάλογες εφαρμογές, ακόμη κι εντελώς free.

 

Περί της χρησιμότητας των iPad (και των tablet γενικότερα) για μένα είναι μονόδρομος η χρήση τους σε ορισμένες περιπτώσεις:

 

1) ανάγνωση βιβλίων fiction ή non fiction. Κάνω σχεδόν όλα τα διαβάσματα μου (πλέον) στο iPad Pro 9.7 και παλαιότερα σε iPad 2 και Air 2.

 

2) Ότι διαβάζω από περιοδικά επιστημονικά, mainstream, gaming καθώς και ψηφιακές εκδόσεις εφημερίδων (ναι...παλιά συνήθεια)

 

3) Comics (no comment)

 

4) Σερφάρισμα και διάβασμα εκτός desktop, π.χ. όταν θέλω να καθίσω στο μπαλκόνι ή στον καναπέ (αρκετά συχνά).

 

Το smartphone είναι πολύ μικρό και κουραστικό για αυτές τις χρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...