Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Η ουσία είναι πως προβληματα βρίσκει οποίος θέλει να τα βρει. Εμένα δεν με ενδιαφέρουν αυτά για αυτό και απολαμβάνω το παραμύθι.

Το αντιστρέφω και λέω ότι όποιος θέλει να βρει δικαιολογίες για τα αδικαιολόγητα, βρίσκει.

Στο 2ο και πιο σημαντικό, η πραγματική μου ένσταση αφορά στο ότι το επεισόδιο απέτυχε εντελώς δραματουργικά, με αποτέλεσμα, όπως είπα, να μη νιώσω τίποτα. Μπορώ να κλείσω τα μάτια σε οτιδήποτε, αρκεί να μου μεταδώσει με επιτυχία ένταση και συναισθήματα,  εκείνων που είχε κατά νου ο δημιουργός-καλλιτέχνης.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Spoiler

Τιμιοτατο το επεισοδιο και οσοι γραφετε για την Αρυα σκεφτειτε ποσα επεισοδια φαγαμε στο να γινει faceless και δολοφονος. Περασε διπλα απο τους WW και δεν την πηραν χαμπαρι. Απο τους χαρακτηρες που αναλυθηκαν και εξελιχθηκαν απο την αρχη της σειρας και να που την αξιοποιησαν οπως επρεπε δεν υπηρχε καλυτερη στιγμη πιστευω. Οπως και την Meli που εκπληρωσε τον σκοπο της και τον αλλο που ειχε πεθανει αρκετες φορες αλλα ο θεος της φωτιας των ανεστηνε που εσωσε την Αρυα και ηταν η ωρα του να πεθανει(δεν θυμαμαι ονομα). 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τεράστια απογοήτευση το τρίτο επεισόδιο. Χαρακτήρες και πλοκές που χτίζονται χρόνια πετιούνται στο καλάθι των αχρήστων και fan service μέχρι τέλους. Χαρακτήρες ανύπαρκτοι έχουν επικές πλοκές και γενικά ένας αχταρμάς πλοκής και σεναρίου που σώζεται λόγω κάποιον επικών σκηνών.

Αγαπήσαμε το Game of Thrones όταν δεν είχε καμία επική σκηνή και δυστυχώς η κατρακύλα πλοκής και χαρακτήρων που ξεκίνησε μετά το τέλος του υλικού των βιβλίων συνεχίζεται.

Ημουνα πολύ χαρούμενος όταν τελείωσα το επεισόδιο γιατί με είχε συνεπάρει το θέαμα και δεν σκεφτόμουν. Μόλις σκέφτηκα λίγο  τί είδα κατέληξα στο ανωτέρω συμπέρασμα.

Κανένα πρόβλημα με αυτούς που τους αρέσει αλλά το τέλος του game of thrones άξιζε μια "τύχη" και αγάπη ανάλογη αυτής που επιφύλαξαν οι συντελεστές των ταινιών της μάρβερ στους χαρακτήρες τους με το Avengers Endgame.

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Helionar said:

Στη συγκεκριμένη σειρά, αυτά που αναφέρεις κράτησαν μεχρι την 3η-4η σεζόν το πολύ. Και όπως βλέπεις αναφέρομαι κυρίως στη γενικότερη τάση (όπως και το Endgame) με τις γυναίκες να τα κάνουν όλα και να τα ξελασπώνουν όλα, κλπ, κλπ. Δεν έχω κάτι με τους γυναικείους χαρακτήρες και με το να πρωταγωνιστούν, αλλά έχουμε φτάσει σε σημείο υπερβολής κατά τη γνώμη μου. 

Αλλο η ατζεντα της Disney ομως κι αλλο αυτο που λεμε τωρα. Το GoT ποτε δεν εδειξε τετοια ταση, ασε που το "κρατησε μεχρι την 4η σεζον" σημαινει οτι το 50% της σειρας ηταν γεματο με ομοφοβια, βιασμους, παιδοφιλια(θυμασαι τον "too old"), και πορνεια.  Νομιζω πιο πολυ επιλεχθηκε

Spoiler

η Αρυα επειδη απλα ηταν η πιο qualified για να πλησιασει τοσο τον ΝΚ, παρα επειδη ειναι γυναικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα είχε λογική 

Spoiler

Η Αρυα μετά από τόση προπόνηση να φάει την Σερσει και όσους έχει στην λίστα της αλλά όχι και τον ΝΚ. Εκεί περιμέναμε να παίξει ρόλο ο Bran & ο Τζον, να έχουμε μάχες με την φρουρά του κτλ.

Ειδικά για τον Bran μου φαίνεται αδιανόητο ότι δεν είχε την παραμικρή ουσιαστική συμμετοχή στην ιστορία και τόσο καιρό τον έσερναν χωρίς λόγο. Α ρε Hodor καημένε!

Όσο για την κατάληξη προβλέπω να παίξει δραμα μεταξύ Σερσει και Τζέιμι (με τον Τζέιμι να την καθαρίζει) και ομοιως μεταξύ Ντάνι και Τζον και στον θρόνο να κάθονται Σάνσα και Τυριον.

 

Επεξ/σία από gpgalanis
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι νομιζω οτι

Spoiler

ειχε τη σημαντικοτερη συμμετοχη, καθως ηταν ο λογος που εκτεθηκε ο ΝΚ κι εδωσε την ευκαιρια στην Αρυα να τον σκοτωσει. Επισης εκεινος της εδωσε και το dagger. Αν δεν ηταν ο Bran ο ΝΚ θα την αραζε πισω πισω  ως συνηθως και δεν θα τον πλησιαζε κανενας

 

1 hour ago, kirileman said:

το κουραστικό κρυφτούλι της Άρυα

Αυτο ειχε σκοπο να μας δειξει

Spoiler

την ικανοτητα της να κινειται αθορυβα ετσι ωστε να εχει νοημα αυτο που εκανε αργοτερα

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Τα βασικά προβλήματα ήταν η εξόφθαλμα ανόητη στρατηγική (το ντου του ιππικού, η θέση καταπελτών, πεζικού, τοξοτών κλπ), το κουραστικό κρυφτούλι της Άρυα και αρκετές σκηνοθετικές και σεναριακές επιλογές (κάτι στριμωξίδια βασικών χαρακτήρων που όλο έπεφταν και ούρλιαζαν, αλλά ακόμα ζωντανοί είναι). Μπορώ να πω ότι με απογοήτευσε, σαφώς καλύτερο το 2ο επεισόδιο και ας πίνανε απλώς μπροστά στο τζάκι. Ας ελπίσουμε τα τελευταία 3 επεισόδια να μας αποζημιώσουν, τουλάχιστον να νιώσουμε κάτι, γιατί χθες δεν ένιωσα απολύτως τίποτα, εκτός από ένα τσούξιμο στα μάτια.

Περα απο την πλακα η πιο σωστη κριτικη ετσι ακριβως πιστευω και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, salazar1991 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

59265472_651222115343266_630957844270678016_n.jpg?_nc_cat=105&_nc_ht=scontent-ams3-1.xx&oh=ccf2e5905c8bd0ccb38790e8daea9502&oe=5D2BC611

Εγώ τα είχα πει από την προηγούμενη βδομάδα κιόλας

Στις 23/4/2019 στις 10:58 ΠΜ, p4n0s86 είπε

Εγώ έχω μια απορία:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Έχεις 2 δράκους που μπορούν να τα μαμήσουν όλα, για ποιον λόγο να μην παίξουν μόνοι τους μπάλα; Ο ένας θα απασχολεί τον δράκο του night king (αν τελικά μπουκάρει μ' αυτόν, γιατί μας είπαν ότι πάει για τον Μπράν, άρα πεζός) όσο ο άλλος θα τελειώνει την βρώμικη δουλειά και να συνταχθεί ξανά μαζί του με πλεονέκτημα πλέον. Μπορεί να μη το κουβαλήσουν όλο μόνοι τους, ok δεκτό, αλλά δεν δέχομαι ότι δεν μπορούν να προκαλέσουν ένα damage στους walkers αρκετά ισχυρό. Αντιεμπορικό θα μου πεις, οι άλλοι δεν γίνεται να κοιτάνε, αλλά έτσι όπως το έχτισε το σενάριο είναι λίγο χαζό να μην είναι τα κυρίαρχα όπλα τους οι δράκοι και να καταστρώνουν σχέδια απώθησης και παγίδας στον night king χωρίς αυτούς.

έκανε μπαμ ότι

Spoiler

δεν βγάζει νόημα η στρατηγική τους, αλλά πέσατε να με φάτε. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Φαινεται πως έκαναν μλκία στο γύρισμα που το βρίσκω τραγικό για το budget τους. Είτε δεν έβαλαν σωστές ρυθμίσεις στις κάμερες για να κρατήσουν πληροφορία από τις σκιές, είτε απλά χρησιμοποίησαν λάθος κάμερες..»

That’s pure gold right there!

(Και) γι αυτό σε αγαπάω ρε Ινσομνια!!!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι θα άκουγα κ κριτική  για την  στρατηγική mediaval μαχών φαντασίας  δε το περίμενα. Internet

 

Σχετικά με έναν συγκεκριμένο χαρακτήρα 

Spoiler

Το αρχείο που κατέβασα είχε 10 λεπτά ομιλία των συντελεστών μετά από τους τίτλους τέλους. Λεει ότι είχαν αποφασίσει για την Arya εδώ κ τρία χρόνια ! Εξηγεί κιολας κάποια πράγματα σχετικά με τη ροή του επεισοδίου 

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickk0kkav είπε

Ότι θα άκουγα κ κριτική  για την  στρατηγική mediaval μαχών φαντασίας  δε το περίμενα.

Σχετικά με έναν συγκεκριμένο χαρακτήρα 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Το αρχείο που κατέβασα είχε 10 λεπτά ομιλία των συντελεστών μετά από τους τίτλους τέλους. Λεει ότι είχαν αποφασίσει για την Arya εδώ κ τρία χρόνια ! Εξηγεί κιολας κάποια πράγματα σχετικά με τη ροή του επεισοδίου 

insomnia είσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Spect~ είπε

Κάτι που πηρε το ματι μου στο ρεντιτ.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Στη σκηνη του Τζον με το δρακο πριν πεθάνει. Ο δράκος φυλάει τον δρόμο προς το μέρος που ήταν NK με τον Μπραν. Ο Τζον δεν φωνάζει "ΑΑαααααα, αααα" αλλα "Goooooooo, go, go ,go" για να αποσπάσει την προσοχή του δράκου ώστε η Αρυα να καταφέρει να περάσει. Αν δείτε το βίντεο έχει μια λογική.

Σωστος, το ξαναδα και το παρατηρησα και εγω, δεν μου βγαζε καθολου νοημα η συγκεκριμενη σκηνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον στις προηγούμενες μάχες, που ήταν βασισμένες στα βιβλία, είχε νόημα να αναζητηθεί γιατί ακολουθήθηκε η τάδε στρατηγική, για παράδειγμα η Μάχη των Μπάσταρδων στα βασικά της στοιχεία ήταν δανεισμένη από τη Μάχη των Καννών. Τώρα είναι όλα ελεύθερα και κάπως φλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...