Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dazed είπε

Βρηκα και ενα καλο στο reddit: 

"GRRM: "Only one Dragon in recorded history has been brought down in the air by a projectile and it was a one in a million shot. A mature Dragon in the air is virtually invincible."

D&D: "Lets have them hit him 3 times in a row, twice while he's falling, from a moving boat, from half a mile away, with a crossbow." 

;)

Spoiler

Μην ξεχνάμε όμως ότι ο δράκος ήταν πληγωμένος. Κουτσά-στραβά πέταγε, αυτό ήταν το νόημα του να μας το δείξουν και στην προηγούμενη σκηνή. Βέβαια ναι, υπερβολή να τα απέφυγε όλα ο Drogon με έναν ελιγμό, but well...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, gas7777 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το ειρωνικο στοιχείο το έχεις βάλει εδω και μέρες στη κουβέντα χωρις λόγο. Σου απαντάω όπως μου απαντάς. 

Το Χομπιτ είχε κάποιες κακές κριτικές. Αυτη ειναι η σωστή πρόταση. Αν σου αρέσει η γενικευση ειναι προσωπικό σου ζήτημα. Εμένα πχ μου άρεσε όπως και σε πολλούς άλλους.

Δεν με ενοχλεί ο τρόπος σου, απλώς επισήμανα ότι ο τρόπος σου αποδεικνύει τη φτώχεια του επιχειρήματός σου. Έγραψες στην ουσία ότι οι κακές* κριτικές του Χόμπιτ σε σχέση με τις καλές του LOTR, οφείλονται στη διάδοση του ίντερνετ στο μεσοδιάστημα των δυο τριλογιών . Έγραψα ότι ήταν απλώς χειρότερες ταινίες (και δεν έχει να κάνει με το διαδίκτυο). Απάντησες με ένα βολέ στην εξέδρα. Τώρα γράφεις ότι είχε "κάποιες" κακές κριτικές και ότι εσένα σου άρεσε. Αποφάσισε, ήταν ή δεν ήταν χειρότερο από το LOTR; Είχε ή δεν είχε κακές κριτικές;  Είχε λίγες, πολλές, κάποιες; Και αν ήταν μόνο "κάποιες", γιατί το έκανες αρχικά θέμα; "Κάποιες" κακές κριτικές από χρήστες του διαδικτύου (αφού σε αυτούς αναφέρθηκες) είχε και το LOTR. Γενικώς σύγχυση, θες κάτι σωστό να πεις, αλλά με άστοχο παράδειγμα. Η πραγματικότητα ΓΙΑ ΤΟ ΧΟΜΠΙΤ είναι ότι ήταν απλώς πολύ χειρότερες ταινίες, όχι γιατί "πχ εμένα (δεν) μου άρεσε", όπως γράφεις, αλλά σύμφωνα με την πλειονότητα των κριτικών, κοινού και ειδικών, και όλων των μέσων/sites/περιοδικών που ασχολούνται με τον κινηματογράφο. Η δική σου η γνώμη, παρότι σεβαστή, εκτός του ότι αποτελεί την άποψη της μειονότητας, δεν προσφέρει καν κάποιο επιχείρημα με κινηματογραφικούς όρους, εκτός από το "εμένα μου άρεσε". Εσύ, λοιπόν, γενικεύεις ("εμένα μου άρεσε, όπως και σε πολλούς άλλους") και όχι εγώ.

https://www.imdb.com/title/tt0120737/
https://www.imdb.com/title/tt0167261/
https://www.imdb.com/title/tt0167260/
https://www.imdb.com/title/tt0903624/
https://www.imdb.com/title/tt1170358/
https://www.imdb.com/title/tt2310332/
https://www.rottentomatoes.com/franchise/lord_of_the_rings/

 

*Παραδοχή, ότι όταν λέμε "κακές" κριτικές, προφανώς εννοούμε "χειρότερες" (από του LOTR) και όταν λέμε "καλές" εννοούμε "καλύτερες" (από του LOTR).

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο YouTube στις αναλύσεις που γίνονται για το τι είδε ο Έουρον είναι:

Spoiler

Ότι πιθανότατα είδε όντως τον δράκο να έρχεται αλλά ο δράκος είχε πανοπλία αυτή την φορά!

Η 2η θεωρία ότι η Ντάνυ έχει και άλλους δράκους. Ο ιλύρριο της είχε πει ότι τα αυγά που είχε από τους 3 δράκους είχαν έρθει από το Shadowland

Η 3η θεωρία είναι για τους άλλους δράκους που μπορεί να υπάρχουν καθώς ο Drogo θα μπορούσε να γεννήσει αυγά μιας και οι δράκοι δεν είναι ούτε θηλυκοί ούτε αρσενικοί

https://www.distractify.com/p/could-there-be-more-dragons-game-of-thrones

 

 

Επεξ/σία από Phoenix7
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Στο YouTube στις αναλύσεις που γίνονται για το τι είδε ο Έουρον είναι:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ότι πιθανότατα είδε όντως τον δράκο να έρχεται αλλά ο δράκος είχε πανοπλία αυτή την φορά!

Αυτο ειναι και το πιο πιθανο σεναριο αλλα ποτε δεν ξερεις. Επισης, too little too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συνεχιζω να μην καταλαβαίνω τι δεν σας άρεσε στη σειρά και στα φετινά επεισόδια. Ολο για κάτι πλοτ που ανοίγουν γράφετε αλλά στην πραγματικότητα έχουμε μόνο 2 θέματα να λύσουμε και τίποτα άλλο. 

Spoiler

Ποιος θα κάτσει στο θρόνο και αν στο μεσοδιάστημα θα ανατραπεί η Ντανι που έχει αρχίζει και "ξεφεύγει ".

 

Εχω την εντυπωση οτι καποιοι δεν ευχαριστιουνται με τιποτα. Θυμιζετε καποιους στο thread των Avengers που προσπαθουν να εξηγησουν πώς σουπερ ηρωες δρουν ως σουπερ ηρωες με αναφορες του τι εχει γινει στα κομικς και καταλήγουν οτι δεν τους αρεσει!! 

 

Εμενα μου υπεραρεσαν τα επεισοδια 3 και 4 γιατι με κανουν να ανυπομονω για το 5. Αντιθετα στο 2ο επεισοδιο εκοψα φλεβες. 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, pabou13 είπε

@dazed: βαλτο σε σποιλερ αν θες 😉

  Απόκρυψη περιεχομένων

και μενα το οτι τον πετυχαν στον αερα τρεις φορες συνεχομενα μου φανηκε λιγακι εξωπραγματικο ενω ηταν κινουμενος στοχος και τοσο ψηλα στον αερα, για το εντυπωσιακο της σκηνης τον καναν και επειδη τον θελαν εκτος οι σεναριογραφοι. Το χω αναφερει και στο πρωτο μου ποστ με την αναλυση του επεισοδιου 🙂

Είχαν μία τέτοιου τύπου βαλλίστρα . :D

 

image.png.ea201bf3a353f22d55dd482db51cf3b6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Στο YouTube στις αναλύσεις που γίνονται για το τι είδε ο Έουρον είναι:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ότι πιθανότατα είδε όντως τον δράκο να έρχεται αλλά ο δράκος είχε πανοπλία αυτή την φορά!

 

7 λεπτά πριν, dazed είπε

Αυτο ειναι και το πιο πιθανο σεναριο αλλα ποτε δεν ξερεις. Επισης, too little too late.

Spoiler

Εδώ σκότωσαν το rhaegal για να γλυτώσουν τα λεφτά του cgi δράκου και περιμένετε να δαπανήσουν χρήματα για να βάλουν στο drogon αξεσουάρ.'Επειτα υπάρχουν και πρακτικά προβλήματα όπως  ποιος μπορεί να κατασκευάσει μια τέτοια πανοπλία στο westeros και σε πόσο χρόνο και επίσης αν θα μπορεί ο drogon  να πετάξει με τέτοιο βάρος.

 

Επεξ/σία από Raptorex
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Ο δράκος λόγω της συννεφιάς δεν είναι ορατός και θα κάνει δουλειά... Θα κλάψουν μανουλες. Απλά θεωρώ ότι θα είναι και το τελευταίο επεισόδιο. Εν συνεχεία θα πάμε προς το τέλος χωρίς δράκους ζόμπι και κλπ απλά με τις γνωστές ανατροπές όπως όταν ξεκίνησε η σειρά. Δε νομίζω να υπάρχουν άλλοι δράκοι θα καταντήσει γραφικό.

 

Επεξ/σία από DimosMcLaren
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αληθεια το κλεινουν το μαγαζι τελος η σεζον! Οποτε οικονομια τωρα στα εφε και γυρω γυρω σπαταλες. Λογικο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα δωσ τε τον θρονο στον Τορμουντ με δεξι χερι τον Ποντρικ!!!!Θεουλης γιγαντοκτονος στην σκηνη με την ερωτικη εξομολογηση θα λειψει στα επομενα επεισοδια αν δν εμφανιστει....

Spoiler

Επισης Τζειμι πανε ψοφα!!!Ελεος δλδ,αμεσως να τρεξεις ξοπισω της!!!

 

Επεξ/σία από MaNePi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To

Spoiler

Σκυλι επισης τι ρολο βαραει πια και το ταλαιπωρουν... Τελειως side character που ηταν αλλα τωρα πια σαν ζομπι καθεται μονο και μονο για το "μεροκαματο"... Κακα τα ψεματα ο επιλογος σε τετοια σειρα πρεπει να διαρκει 2 σεζον τουλαχιστον αλλιως φαινονται οι προχειροτητες τωρα...

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σίγουρα, ήθελε 10 episodes η κάθεμία από τους 2 τελευταίες seasons αντί για 7 και 6 αντίστοιχα, χρήματα όμως? 😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Σίγουρα, ήθελε 10 episodes η κάθεμία από τους 2 τελευταίες seasons αντί για 7 και 6 αντίστοιχα, χρήματα όμως? 😛

Ναι, θα ηταν πολυ καλυτερα με 2 full seasons αλλα πιστευω πως και με τα ιδια επεισοδια & budget, θα μπορουσε να βγει κατι αξιο του ονοματος της σειρας, αλλα με σημαντικα καλυτερο γραψιμο. 

Αυτα που βλεπουμε ειναι τραγικα πραγματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, geodrako είπε

Το λάθος με τον καφέ έχει αναφερθεί υποθέτω πιο πάνω;

Είναι όμως λάθος ή "λάθος" ?😜

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...