Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος θεούλης το έφτιαξε, σχεδόν το τερμάτισε... :D

Spoiler

60280770_2202186446760560_29398774674075

...το τέλειο θα ήταν Coraleesi

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

 

μονο που ο Kubrick δεν εξηγει καθολου στην ταινια,  πως o ΗΑL ξαφνικα αρχισε να πεταει errors και στο τελος να γινει μια murder machine. 5prPBWZ.gif

η εξηγηση φυσικα υπηρχε στο βιβλιο του Clack,  και αργοτερα την ειδαμε και στο κινηματογραφικο σηκουελ 2010.

 

4 ώρες πριν, telis είπε

Κλαίωωωωωω

πρωτη φορα βλεπω φωτια να γρεμιζει ακαριαια πετρινα κτιρια, σαν να τα χτυπαει ωστικο κυμα.

αληθοφανες.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απο τα πιο on point αρθρα σχετικα με το τι παει στραβα με το σεναριο. Το ειχε αναλυσει και ενα παληκαρι εδω πριν καποιες μερες, αλλα με τα κλειδώματα και τα περα δωθε στα θεματα εχω χασει το ποστ του.

https://www.wired.com/story/game-of-thrones-plotters-vs-pantsers/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KilliK είπε

πρωτη φορα βλεπω φωτια να γρεμιζει ακαριαια πετρινα κτιρια, σαν να τα χτυπαει ωστικο κυμα.

αληθοφανες.

Δράκο έχεις ξαναδεί όμως, ας πούμε

46 λεπτά πριν, dazed είπε

Ενα απο τα πιο on point αρθρα σχετικα με το τι παει στραβα με το σεναριο. Το ειχε αναλυσει και ενα παληκαρι εδω πριν καποιες μερες, αλλα με τα κλειδώματα και τα περα δωθε στα θεματα εχω χασει το ποστ του.

https://www.wired.com/story/game-of-thrones-plotters-vs-pantsers/

Τίποτα δεν εξηγεί IMHO. Απλά λέει ότι η τηλεόραση δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τα βιβλία.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
29 λεπτά πριν, Zus είπε

Τίποτα δεν εξηγεί IMHO. Απλά λέει ότι η τηλεόραση δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τα βιβλία.

Δεν λεει μονο αυτο, αλλα και οτι οι showrunners πηραν συγκεκριμενες αποφασεις επειδη επελεξαν να κλεισουν την σειρα σε 13 επεισοδια και οτι με αυτες αλλαξαν τον χαρακτηρα της σειρας και ειδικα τους βασικους λογους γιατι αγαπηθηκε η σειρα.

Γελασα με αυτο "No season that knights Brienne can be entirely bad" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Capt.staros είπε

Δεν λεει μονο αυτο, αλλα και οτι οι showrunners πηραν συγκεκριμενες αποφασεις επειδη επελεξαν να κλεισουν την σειρα σε 13 επεισοδια και οτι με αυτες αλλαξαν τον χαρακτηρα της σειρας και ειδικα τους βασικους λογους γιατι αγαπηθηκε η σειρα.

Γελασα με αυτο "No season that knights Brienne can be entirely bad" 

Αναφορά σε κείμενο

After the first major plot arc resolved in the third book, A Storm of Swords (seasons 3 and 4), Martin planned to skip the story ahead five years. But he couldn't make the gap in action feel true to the characters or the world, so he eventually decided to write his way through those five years instead.

Το κενό που συζητάμε πιθανότατα είναι αυτό που βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kirileman είπε

Όλα.

Έχει διαρρεύσει πλήρως το τελευταίο.... Λογικά τη Δευτέρα ξεκινάει ο WW3. Τα υπόλοιπα αφού προβληθεί.

reddit και τέτοια kirile; Έκανα μια βόλτα, αλλά έχασα τη μπάλα. Διάβαζα κάτι τύπου "μπορει να γινει έτσι, αλλά μπορει να γινει και αλλιώς" ή "η τάδε πηγή λέει οτι θα πεθάνει ο τάδε, η δείνα οτι δε θα πεθάνει".

Δε ξέρω ρε συ, αλλά έτσι βγάζω κι εγω leaks :P :P :P 

Να βγάζω τωρα ένα. Μπορει να πεθάνει η Νταινέρης, μπορει όμως και όχι :P :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν πείθει ότι έχει φλιπάρει όταν είναι στο Dragonstone, τι να κάνουμε, άλλο οργή κι άλλο παράνοια. Αυτά που κάνει δεν έχουν συνοχή απ' τη μία στιγμή στην άλλη.

Εγώ πάλι θυμάμαι να συζητάμε με μια παρέα που το βλέπουμε

ήδη από το 2ο επ. αυτού του κύκλου ότι η Ντανυ έχει αποτρελαθεί για το θρόνο κ ότι μάλλον θα κάψει το σύμπαν για να το πετύχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αν κάποιος δεν πείθετε, ειναι κάτι προσωπικό. Δε μπορω εγω, επειδη μου αρέσει η εξέλιξη να επιρρεάσω καποιον και άλλωστε δεν ειναι αυτος ο σκοπός. Αυτό που μπορώ ομως να κάνω είναι να του υπενθυμίσω γεγονότα.

Γράφει ο άλλος τώρα, ολόκληρο άρθρο, για την απουσία του απο μηχανής θεού στον κόσμο του Μάρτιν και οτι η 8η σεζόν απέτυχε διοτι ξαφνικά τον έβαλε στο σενάριο. Ε, ο τύπος συγνωμμη αλλά τόσο καιρό μάλλον έβλεπε κάτι άλλο. Δεν ειναι μόνο οτι δεν έχει ιδέα τι έχει συμβεί στις προηγούμενες σεζόν, ή οτι έχει παντελή αμνησία. Δεν ειναι το ότι δεν έχει τη παραμικρή γνωση λογοτεχνίας, ώστε να ξέρει πως ο Μάρτιν χρησιμοποιεί φυσικά πολυ συχνά αυτό το μοτίβο. Είναι οτι προσπαθεί να δικαιολογήσει κάτι με ένα ψεμμα. 

Πες καλύτερα οτι δε σου αρέσει η εξέλιξη. Είναι απόλυτα σεβαστό και κατανοητό. Πες οτι ειναι το χειρότερο που έχεις δει και όλα καλά.  Μη λες οτι δε σου αρέσει γιατί ο δράκος είχε μικρά φτερά πχ, διότι είσαι φάουλ στο 99% των περιπτώσεων. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, totalius είπε

Εγώ πάλι θυμάμαι να συζητάμε με μια παρέα που το βλέπουμε

  Απόκρυψη περιεχομένων

ήδη από το 2ο επ. αυτού του κύκλου ότι η Ντανυ έχει αποτρελαθεί για το θρόνο κ ότι μάλλον θα κάψει το σύμπαν για να το πετύχει

Παιδιά αλήθεια δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το πούμε, δεν ξέρω γιατί δεν γίνεται κατανοητό, άλλο λέμε και συνέχεια την ίδια απάντηση παίρνουμε για το τι είχε γίνει απ' την αρχή του κύκλου ή και πιο πριν. Και μάλιστα είναι πράγματα στα οποία δεν διαφωνεί κανείς απ' όσους βλέπω να είναι ξενερωμένοι.

Spoiler

Αν εσείς βλέπετε να είναι παρανοϊκή στο Dragonstone και όχι οργισμένη, κάτι που έχει τεράστια διαφορά, τότε δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε. Έριξα στο τραπέζι και το ότι παρόμοια συμπεριφορά έχουν δείξει κι άλλοι χαρακτήρες, πχ ο Σνόου κρέμασε εν ψυχρώ τον Όλι που ήταν ένα παιδί, η Σάνσα άφησε τα σκυλιά να κατασπαράξουν τον Ράμσι και καραγούσταρε, οπότε τι, τους λέτε κι αυτούς παρανοϊκούς και θα δικαιολογούσατε αν ξαφνικά άρχιζαν να σφαγιάζουν χιλιάδες αθώους;; Και μάλιστα όταν είχαν παραδοθεί και δεν υπήρχε καμία αμφισβήτηση νίκης πλέον;; Μου δικαιολογείτε ότι έδωσε άλλη μία ευκαιρία στον Τύριον, ενώ λίγες ώρες αργότερα στόχευε ξεκάθαρα αμάχους και τους έκαιγε ζωντανούς, ε δεν δένει αυτό το πράγμα, είναι απλό.

 

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Φίλε μου εδώ όμως δεν μιλάμε για 50000 χρόνια, αλλά για ΩΡΕΣ που μεσολάβησαν στο σύμπαν της σειράς. Άντε μέρες το πολύ.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν πείθει ότι έχει φλιπάρει όταν είναι στο Dragonstone, τι να κάνουμε, άλλο οργή κι άλλο παράνοια. Αυτά που κάνει δεν έχουν συνοχή απ' τη μία στιγμή στην άλλη.

Μα δεν εχει σημασία η διαρκεια, αν ήταν ώρα μέρα η χρόνια, αλλα η τεχνική. Μας αφήνουν να φανταστούμε κάποια πράγματα,  μας δείχνουν κάποια αλλά (που επιλέγουν αυτοί)... 

Πχ, περί του ποτε επρεπε να

Spoiler

φλιπαρει η πορφυρογέννητη, η να δούμε την ακριβή στιγμή που φρικαρε... Γιατί να μας το δείξουν; είναι τόσο κρίσιμο; Προφανως και συνέβη  (εκ του αποτελέσματος), γιατί χρειαζοταν να μας το δείξουν αναλυτικά;

Αρκεί να φανταστούμε ότι απο την στιγμή που έπινε «καφεδάκι» με το Τζον μέχρι τη στιγμή που βρέθηκε καβαλα πανω στο δράκο με όλη την πόλη ένα βότσαλο στα πόδια της έτοιμη να «γλεντηθεί»,

λόγο φόβου, τσατιλας, γονιδιων παρανοιας, 

ξέφυγε.

Μια χαρά συνοχή εχει... χρειάζεται διάγνωση ψυχιάτρου για να πειστούμε;

Αφού αρκεί όσα μας έχουν δείξει στο παρελθον:

Αν θυμηθούμε:

την οργή απο τον χαμό των δικών της, το ότι έχασε μισό στρατο για τον σνοου αλλά τώρα χάνει τον θρόνο απο αυτον, το οτι την απορρίπτει 2 φορες σεξουαλικα ο χιονιας (αυτό που το πατε; ;–) ) το ότι εμεσως πλην σαφως του ανακοινώνει κιολας τα «περί φόβου», το βεβαρυμένο παρελθον της και καποιες άλλες «λεπτομέρειες» 😄

και αν φανταστούμε:

την διάθεση της τις τελευταιες ωρες, τον ξαφνικό φόβο ότι θα χάσει το θρόνο, τα αισθήματα προδοσιας που νιώθει τις τελευταιες ωρες και την κα*λα/τρελα της στιγμής που περίμενε τόσα χρόνια, μας πείθουν για το φλιπινγκ mechanic.

Μια χαρά συνοχή εχει.

Αν επιλέξεις να αγνοήσεις τα παραπανω, οκ δεν εχει συνοχή. Αλλά για να δει καποιος got ειναι απαραίτητη η φαντασία... Δεν μπορούμε να το βλέπουμε και να το κρίνουμε σαν ιστορική καταγραφή γεγονότων ή σχετικό ντοκιμαντέρ... 

Και να σου πω την αλήθεια προσωπικα προτιμούσα να δω όσα ειδα παρα να βλέπω κανα 3λεπτο του πως και ποτε ακριβως θα φλιπαρει η ντενιρις, (φαντάσου τη σε στυλ παλιάς ταινίας μέσα σε κανα δωματιο να τα σπάει όλα 😆 ), 

ούτε ήθελα να ξέρω αν εχει φλιπαρει τελικα η όχι, πριν γίνει το μπαμ...

προτίμησα  την έκπληξη και το twist της στιγμης και μια χαρά πειστικό ήταν το συγκεκριμένο κ δεν χάθηκε κ χρόνος.

 

(α όσο για τυριον & «χάρη», λέγεται και παραπλάνηση ισως...)

Μια μικρή διευκρινηση: Άλλο η φαντασία βέβαια  και άλλο η υπέρ ανάλυση... υποτίθεται ότι ο κάθε χαρακτήρας όταν δεν είναι στο πλάνο ζει τη ζωη του, περνάνε καποιες ώρες, σκέφτεται, πονάει, κάνει ότι κάνει & εκει χρειάζεται φαντασία. Αν υπάρχουν κενά οκ παμε παρακάτω. Η τελική αίσθηση μετράει σε όλα αυτά κ τελικα πιστεύω ότι απλά το got είχε πιο πολύ βαθος απο ότι πχ το 90210 ή τη λάμψη κ μερικοί έχουν μπερδευτει και έχουν πάει στο άλλο άκρο και το υπερ-αναλύουν, πραγματικά κοιτώντας το δέντρο και χάνοντας το δάσος 🤷‍♂️ Δικαιωμα τους βέβαια, δεν λέω

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, p4n0s86 είπε

Παιδιά αλήθεια δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το πούμε, δεν ξέρω γιατί δεν γίνεται κατανοητό, άλλο λέμε και συνέχεια την ίδια απάντηση παίρνουμε για το τι είχε γίνει απ' την αρχή του κύκλου ή και πιο πριν. Και μάλιστα είναι πράγματα στα οποία δεν διαφωνεί κανείς απ' όσους βλέπω να είναι ξενερωμένοι.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Αν εσείς βλέπετε να είναι παρανοϊκή στο Dragonstone και όχι οργισμένη, κάτι που έχει τεράστια διαφορά, τότε δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε. Έριξα στο τραπέζι και το ότι παρόμοια συμπεριφορά έχουν δείξει κι άλλοι χαρακτήρες, πχ ο Σνόου κρέμασε εν ψυχρώ τον Όλι που ήταν ένα παιδί, η Σάνσα άφησε τα σκυλιά να κατασπαράξουν τον Ράμσι και καραγούσταρε, οπότε τι, τους λέτε κι αυτούς παρανοϊκούς και θα δικαιολογούσατε αν ξαφνικά άρχιζαν να σφαγιάζουν χιλιάδες αθώους;; Και μάλιστα όταν είχαν παραδοθεί και δεν υπήρχε καμία αμφισβήτηση νίκης πλέον;; Μου δικαιολογείτε ότι έδωσε άλλη μία ευκαιρία στον Τύριον, ενώ λίγες ώρες αργότερα στόχευε ξεκάθαρα αμάχους και τους έκαιγε ζωντανούς, ε δεν δένει αυτό το πράγμα, είναι απλό.

Και αν τελικά γίνει αυτό; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zus είπε

Δράκο έχεις ξαναδεί όμως, ας πούμε

ναι, εχω ξαναδει. στο LOTR με τον Smaug. Και τα physics της φωτιας εκει βγαζανε περισσοτερο νοημα.

but hey, coll effects right?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Μα δεν εχει σημασία η διαρκεια, αν ήταν ώρα μέρα η χρόνια, αλλα η τεχνική. Μας αφήνουν να φανταστούμε κάποια πράγματα,  μας δείχνουν κάποια αλλά (που επιλέγουν αυτοί)... 

Πχ, περί του ποτε επρεπε να

  Απόκρυψη περιεχομένων

φλιπαρει η πορφυρογέννητη, η να δούμε την ακριβή στιγμή που φρικαρε... Γιατί να μας το δείξουν; είναι τόσο κρίσιμο; Προφανως και συνέβη  (εκ του αποτελέσματος), γιατί χρειαζοταν να μας το δείξουν αναλυτικά;

Αρκεί να φανταστούμε ότι απο την στιγμή που έπινε «καφεδάκι» με το Τζον μέχρι τη στιγμή που βρέθηκε καβαλα πανω στο δράκο με όλη την πόλη ένα βότσαλο στα πόδια της έτοιμη να «γλεντηθεί»,

λόγο φόβου, τσατιλας, γονιδιων παρανοιας, 

ξέφυγε.

Μια χαρά συνοχή εχει... χρειάζεται διάγνωση ψυχιάτρου για να πειστούμε;

Αφού αρκεί όσα μας έχουν δείξει στο παρελθον:

Αν θυμηθούμε:

την οργή απο τον χαμό των δικών της, το ότι έχασε μισό στρατο για τον σνοου αλλά τώρα χάνει τον θρόνο απο αυτον, το οτι την απορρίπτει 2 φορες σεξουαλικα ο χιονιας (αυτό που το πατε; ;–) ) το ότι εμεσως πλην σαφως του ανακοινώνει κιολας τα «περί φόβου», το βεβαρυμένο παρελθον της και καποιες άλλες «λεπτομέρειες» 😄

και αν φανταστούμε:

την διάθεση της τις τελευταιες ωρες, τον ξαφνικό φόβο ότι θα χάσει το θρόνο, τα αισθήματα προδοσιας που νιώθει τις τελευταιες ωρες και την κα*λα/τρελα της στιγμής που περίμενε τόσα χρόνια, μας πείθουν για το φλιπινγκ mechanic.

Μια χαρά συνοχή εχει.

Αν επιλέξεις να αγνοήσεις τα παραπανω, οκ δεν εχει συνοχή. Αλλά για να δει καποιος got ειναι απαραίτητη η φαντασία... Δεν μπορούμε να το βλέπουμε και να το κρίνουμε σαν ιστορική καταγραφή γεγονότων ή σχετικό ντοκιμαντέρ... 

Και να σου πω την αλήθεια προσωπικα προτιμούσα να δω όσα ειδα παρα να βλέπω κανα 3λεπτο του πως και ποτε ακριβως θα φλιπαρει η ντενιρις, (φαντάσου τη σε στυλ παλιάς ταινίας μέσα σε κανα δωματιο να τα σπάει όλα 😆 ), 

ούτε ήθελα να ξέρω αν εχει φλιπαρει τελικα η όχι, πριν γίνει το μπαμ...

προτίμησα  την έκπληξη και το twist της στιγμης και μια χαρά πειστικό ήταν το συγκεκριμένο κ δεν χάθηκε κ χρόνος.

(α όσο για τυριον & «χάρη», λέγεται και παραπλάνηση ισως...)

Μια μικρή διευκρινηση: Άλλο η φαντασία βέβαια  και άλλο η υπέρ ανάλυση... υποτίθεται ότι ο κάθε χαρακτήρας όταν δεν είναι στο πλάνο ζει τη ζωη του, περνάνε καποιες ώρες, σκέφτεται, πονάει, κάνει ότι κάνει & εκει χρειάζεται φαντασία. Αν υπάρχουν κενά οκ παμε παρακάτω. Η τελική αίσθηση μετράει σε όλα αυτά κ τελικα πιστεύω ότι απλά το got είχε πιο πολύ βαθος απο ότι πχ το 90210 ή τη λάμψη κ μερικοί έχουν μπερδευτει και έχουν πάει στο άλλο άκρο και το υπερ-αναλύουν, πραγματικά κοιτώντας το δέντρο και χάνοντας το δάσος 🤷‍♂️ Δικαιωμα τους βέβαια, δεν λέω

Το να χρησιμοποιείς το επιχείρημα ότι δεν μας δείχνουν και πότε κατουράει ένας χαρακτήρας, άρα λέμε ότι δεν είναι ρεαλιστικό, είναι απλά "παίζω με τις λέξεις" δεν απαντά επί της ουσίας. Όπως είπα και πιο πάνω,

Spoiler

υποθέτω ότι θα δικαιολογήσετε και την Σάνσα αν κάνει το ίδιο, που τράβηξε τα ίδια και χειρότερα. Δεν είναι Ταργκάριεν είπατε; Ωραία τον Σνόου τότε, που κρέμασε ένα παιδί επειδή του σκότωσε την γκόμενα. Τι όχι; Όσον αφορά το χρονικό περιθώριο που μεσολαβεί, εγώ απλά έφερα τον αντίλογο, δεν το υποστηρίζω. Το πρόβλημα είναι η διαφορά της ερμηνείας σε μια συμπεριφορά ενός χαρακτήρα και το ότι δεν μας έδειξαν επαρκώς κάτι που μπορεί με τη βοήθεια της φαντασίας όπως λες να δικαιολογήσει αυτή τη μεταστροφή, τη στιγμή που συνέβη (είμαι συγκεκριμένος σ' αυτό). Εσείς βλέπετε παράνοια, αλλά ταυτόχρονα ο ίδιος χαρακτήρας συζητά και χαρίζεται σε κάποιον που τον έχει οδηγήσει σε θανατηφόρα λάθη. Ok then...

 

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, KilliK είπε

ναι, εχω ξαναδει. στο LOTR με τον Smaug. Και τα physics της φωτιας εκει βγαζανε περισσοτερο νοημα.

but hey, coll effects right?

Dragon fire is magic. :P
Αν και σοβαρά, δεν έχω διαβάσει τι παίζει με τις φλόγες των δράκων στο GoT, πολλές φορές σε ιστορίες μετράνε σαν "μαγεία" ή κάποια σούπερ έκδοση φωτιάς, παρά λες και πήραμε ένα φλογοβόλο και ρίχνουμε.

Επίσης αν σε πείραξε αυτό, πρέπει να δεις στο προηγούμενο επεισόδιο κάτι aimbots... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...