Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

Η διαφορά ειναι οτι εγω μιλάω σε γενικά πλαίσια, χωρις να καθρεφτίζω κάποιον, εσυ καθρεφτιζεις απευθείας κάποιον που του αρέσει η σειρά.

Δεν υπάρχει άσπρο και μαυρο. Οταν κάτι εξηγείτε και εσυ δε θες να το δεχτεις ειναι προσωπικο θέμα πλέον.

Παράδειγμα:

-Α. Η σειρά δεν ειναι καλή διότι η Άρυα κατάφερε και έφτασε στον ΝΚ χωρις να τη καταλάβει κανεις.

-Β. Η Άρυα το έχει ξανακάνει αυτό και έχει δεχτεί εκπαίδευση επι 5 σεζον με μεγάλες λεπτομέριες για να το κάνει αυτό

-Α.Όχι δεν ισχύει αυτό και το λες επειδή σου αρέσει η σειρά.

Οπως καταλαβαινεις ο Β προσπαθει να δωσει μια εξήγηση και ο Α δε θέλει να την δεχτεί λογω προκατάληψης. 

Ειναι λες και μιλαω σε 5χρονο.

Αληθεια τωρα ειναι επιχειρηματα αυτα? 

Δεν εξηγεις τιποτα, απλα προσπαθεις να φερεις την πραγματικοτητα στα μετρα σου. Μου θυμιζει κατι σεμιναρια που μας κανουν απο το HR με φανταστικους διαλογους προισταμενου - εργαζομενου για να δειξουν πως οτι και να γινει πρεπει να λες ναι. Ενταξει, εγω δεν συνεχιζω αλλο μαζι σου.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pontez2 είπε

Παράδειγμα:

-Α. Η σειρά δεν ειναι καλή διότι η Άρυα κατάφερε και έφτασε στον ΝΚ χωρις να τη καταλάβει κανεις.

-Β. Η Άρυα το έχει ξανακάνει αυτό και έχει δεχτεί εκπαίδευση επι 5 σεζον με μεγάλες λεπτομέριες για να το κάνει αυτό

-Α.Όχι δεν ισχύει αυτό και το λες επειδή σου αρέσει η σειρά.

Οπως καταλαβαινεις ο Β προσπαθει να δωσει μια εξήγηση και ο Α δε θέλει να την δεχτεί λογω προκατάληψης. 

Στο συγκεκριμένο, όπως έχουμε ξαναπεί
 

 

το θέμα δεν είναι ότι πήγε για assassination χωρίς να την πάρουν χαμπάρι. Αλλά όπως και διάφορα σε αυτή τη σαιζόν, η εκτέλεσή του.


Πηδάει από μακριά, που για τον έναν ή τον άλλο λόγο, να πούμε ότι, ναι, μπορεί να το κάνει σαν άλλος Jet Li στον Ήρωα.

 

Όταν όμως έχεις εκπαιδευτεί σαν assassin, δεν ουρλιάζεις όταν πηγαίνεις για stealth attack. Δεν ξέρω πολλούς assassins να το κάνουν αυτό. 
Και ο ΝΚ την κατάλαβε. Αν δεν ήταν γρήγορη με τα χέρια της, θα είχε αποτύχει. Αλλά είναι πιο εντυπωσιακό το "ωχ, την έπιασε, τώρα θα την σκοτώσει" και να κάνει το κόλπο με το μαχαίρι, παρά να τον φάει με την μία.

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμία παιδιά, δεν χρειάζεται να γίνουμε

Spoiler

Dany και να τα κάψουμε όλα. :P

 Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε εντελώς και ας πάμε παρακάτω. Κρίμα είναι να κλειδωθεί το νήμα, κάποιοι άλλοι μπορεί να θέλουν να γράψουν και δεν θα βρουν την ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Τους είπαν τους σεναριογράφους ότι στο τέλος η ντάνυ θα γίνει mad queen και το έδεσαν κόμπο να την τρελάνουν πριν την ώρα της δίνοντας της την τελική απόφαση μετά την απόρριψη της "αγάπης" (το λέμε τώρα) του Σνόου, ε καλά λένε όλοι, πήδ@ την να γλιτώσουμε 🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dazed είπε

Ειναι λες και μιλαω σε 5χρονο.

 

Κατάλαβες τωρα γιατι δε μπορεις να συζητήσεις και γιατι θα κλειδωθει και αυτο το τοπικ?

End of story απο εμένα.

3 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Στο συγκεκριμένο, όπως έχουμε ξαναπεί
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

το θέμα δεν είναι ότι πήγε για assassination χωρίς να την πάρουν χαμπάρι. Αλλά όπως και διάφορα σε αυτή τη σαιζόν, η εκτέλεσή του.

 


Πηδάει από μακριά, που για τον έναν ή τον άλλο λόγο, να πούμε ότι, ναι, μπορεί να το κάνει σαν άλλος Jet Li στον Ήρωα.

 

Όταν όμως έχεις εκπαιδευτεί σαν assassin, δεν ουρλιάζεις όταν πηγαίνεις για stealth attack. Δεν ξέρω πολλούς assassins να το κάνουν αυτό. 
Και ο ΝΚ την κατάλαβε. Αν δεν ήταν γρήγορη με τα χέρια της, θα είχε αποτύχει. Αλλά είναι πιο εντυπωσιακό το "ωχ, την έπιασε, τώρα θα την σκοτώσει" και να κάνει το κόλπο με το μαχαίρι, παρά να τον φάει με την μία.

Χμ...ειδα πολλές φορές τη σκηνή, διοτι κι εμένα μου έκανε εντυπωση.

Spoiler

 

Παρατήρησα οτι βγαίνει (η κραυγή), ως αποτέλεσμα μιας υπερπροσπάθειας κλάσματα του δεπτερολέπτου πριν αυτος γυρισει.

Δε ξέρω αν δικαιολογειτε βέβαια. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Και για να το λήξουμε κάποια στιγμη ωστε να μιλάμε μονο για τη σειρά και όχι για την αναμφισβήτη ποιότητά της (διότι αν σε κάποιον δεν άρεσε, δε θα τη παρακολουθούσε). Οπως ωραία γράφτηκε, ειναι υποκειμενικο αν μας αρέσει η εξέλιξη ή οχι.

Αυτό που δεν ειναι υποκειμενικο ειναι να κράζεις μια σειρά, επειδή εσυ βλέπεις ανύπαρκτες τρυπες στο σενάριο που λέει ο λόγος, σου τις εξηγούν και δε τις δέχεσαι. Ε σε τέτοια περίπτωση, χαρακτηρίζεσαι ως τρολ. Εδω δεν έχουν εμφανιστεί πολλά τέτοια κρούσματα. Στα ξένα φόρα όμως, πας να γράψεις οτι σου άρεσε ή δε σου άρεσε το τάδε στοιχείο και σου ορμάνε ομαδικά με βρισίδια :P :P 

Πιάνομαι από αυτό που γράφεις, όχι για να διαφωνήσω, αλλά γιατί μου δίνει καλή πάσα.

Για εμένα το οποιοδήποτε προϊόν (γιατί και οι σειρές αυτό είναι), που έρχεται στην αγορά και έχει ποιότητα, δημιουργεί προσδοκίες και κοινό που το ακολουθεί. 

Πρωτίστως οι δημιουργοί του προϊόντος οφείλουν να σεβαστούν την συνταγή που το έκαναν επιτυχημένο. Το ίδιο ισχύει και για τα κινητά ή τα προϊόντα τεχνολογίας. Αν είναι καλό θα δημιουργήσει ένα κοινό που θα το ακολουθεί, και μερικοί θα περάσουν και με φανατισμό υπέρ του (δες iphnone πχ) . Ο φανατισμός αυτός κάνει τους καταναλωτές να μην βλέπουν ή να αγνοούν πράγματα που είναι προφανή κατά γενική ομολογία. 

Προσωπικά επειδή σέβομαι τον εαυτό μου και τον χρόνο ή το χρήμα που δίνω για προϊόντα, είμαι πολύ κάθετος στις απαιτήσεις που έχω. Αν αισθανθώ ότι πάνε να με κοροϊδέψουν είτε πουλώντας μου κάτι, είτε πασάροντας μου μια προχειράντζα , θα κράξω 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, telis είπε

Προσωπικά επειδή σέβομαι τον εαυτό μου και τον χρόνο ή το χρήμα που δίνω για προϊόντα, είμαι πολύ κάθετος στις απαιτήσεις που έχω. Αν αισθανθώ ότι πάνε να με κοροϊδέψουν είτε πουλώντας μου κάτι, είτε πασάροντας μου μια προχειράντζα , θα κράξω 

Συμφωνώ σε όλα βασικά, αλλά διαφωνώ για το κράξιμο...

 

Spoiler

 

θα το χρησιμοποιήσω ως βάση για το εξης (και εννοείτε δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσένα, το λέω για όποιον το κάνει.. )

Γιατι να «κράξεις»; Αν εννοείς να αναφερεις τα πράγματα που διαφωνείς και δεν σου άρεσουν και ισως να κανεις μια συζήτηση γι αυτά, χωρίς χαρακτηρισμούς και πολιτισμένα...Υπο αυτή την έννοια συμφωνώ απόλυτα.

Αν θελει καποιος απλά, ξερά να κράξει (χωρις τα εισαγωγικά), σκεφτηκε να το στείλει εδώ

A2CEDAED-12B2-4337-A915-F8400526DC00.jpeg.1283fa0f7ba9e21612f7914d2485e046.jpeg

ή στο email της εκάστοτε εταιρίας; 

Τουλάχιστον να «τιμωρήσει» τους άμεσα υπεύθυνους (μπορεί να τους κάνει και καλό...)

 

Για το show, all in all πιστεύω ότι είναι η καλύτερη τηλεοπτική παραγωγή στην ιστορία της... τηλεόρασης. Μπορεί να προτείνει κανεις  κάτι ανταγωνιστικό σε επίπεδο και θέαμα? Τηλεοπτική σειρά εννοώ. Για να κάτσω να το δω τώρα που τελειώνει το got, όχι για κάποιον άλλο λόγο.. 

(και μην μου πείτε 90210 😄)

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Μπορεί να προτείνει κανεις  κάτι ανταγωνιστικό σε επίπεδο και θέαμα? Τηλεοπτική σειρά εννοώ. Για να κάτσω να το δω τώρα που τελειώνει το got, όχι για κάποιον άλλο λόγο.. 

Σε αυτο το ειδος ειναι η κορυφαια ακομα και με αυτο το τελος 😁

Αλλα γενικα υπαρχουν αρκετες κορυφαιες σειρες. The wire, BB κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

Ανεξάρτητα με το τέλος που θα έχει, έχει ψηθεί κανείς να ξαναδεί όλους τους κύκλους από την αρχή;

Είδα και τους 7 μέσα στο Μάρτιο, σαν "προετοιμασία" για την 8η. Μετά το τέλος της σειράς θα πάρουν σειρά τα βιβλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Συμφωνώ σε όλα βασικά, αλλά διαφωνώ για το κράξιμο...

  Απόκρυψη περιεχομένων

θα το χρησιμοποιήσω ως βάση για το εξης (και εννοείτε δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσένα, το λέω για όποιον το κάνει.. )

Γιατι να «κράξεις»; Αν εννοείς να αναφερεις τα πράγματα που διαφωνείς και δεν σου άρεσουν και ισως να κανεις μια συζήτηση γι αυτά, χωρίς χαρακτηρισμούς και πολιτισμένα...Υπο αυτή την έννοια συμφωνώ απόλυτα.

Αν θελει καποιος απλά, ξερά να κράξει (χωρις τα εισαγωγικά), σκεφτηκε να το στείλει εδώ

A2CEDAED-12B2-4337-A915-F8400526DC00.jpeg.1283fa0f7ba9e21612f7914d2485e046.jpeg

ή στο email της εκάστοτε εταιρίας; 

Τουλάχιστον να «τιμωρήσει» τους άμεσα υπεύθυνους (μπορεί να τους κάνει και καλό...)

Για το show, all in all πιστεύω ότι είναι η καλύτερη τηλεοπτική παραγωγή στην ιστορία της... τηλεόρασης. Μπορεί να προτείνει κανεις  κάτι ανταγωνιστικό σε επίπεδο και θέαμα? Τηλεοπτική σειρά εννοώ. Για να κάτσω να το δω τώρα που τελειώνει το got, όχι για κάποιον άλλο λόγο.. 

(και μην μου πείτε 90210 😄)

Θα κράξω με την έννοια της ελαφριάς κουβέντας που θα κάνω με την παρέα μου. "ρε σεις τι μλκς είναι αυτές;" κάπως έτσι. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ανεξάρτητα με το τέλος που θα έχει, έχει ψηθεί κανείς να ξαναδεί όλους τους κύκλους από την αρχή;

Τα ειδα πριν ξεκινησει η τελευταια σαιζον, την οποια αν και κραζω εχω δει τα επεισοδια απο 3 φορες 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...