Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, NT1G είπε

Λέει ότι έχουν γυριστεί 2-3 τέλη ίσως και για να αποφύγουν τα leaks ; και δεν είναι σίγουρο πιο θα δείξουν.

Ένα τέλος που να σφάζουν τη κρυόκωλη τη Σάνσα υπάρχει; :P :P :P 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, NT1G είπε

Λέει ότι έχουν γυριστεί 2-3 τέλη ίσως και για να αποφύγουν τα leaks ; και δεν είναι σίγουρο πιο θα δείξουν.

Μακάρι να είχαν γυρίσει 2-3 ογδοες σεζόν να διαλέγαμε

2 λεπτά πριν, totalius είπε

Μια κ αναφέρεσαι συνέχεια στη λογική κ επειδή μόλις πρόσφατα ξαναείδα το 1ο κύκλο . Η λογική έλεγε τότε οτι ο Νεντ με το γιο του στο κρεβάτι ανάπηρο δε θα έπρεπε να τον αφήσει για να κατέβει στο King’s Landing . Κ αφου κατέβηκε κ έμαθε οτι εγινε στόχος επίθεσης και η γυναίκα του τραυματίστηκε για να τον σώσει έπρεπε να γυρίσει αμεσως στην οικογένεια του να τη προστατέψει . Η λογική τότε έλεγε οτι η Κάταλιν που ειχε αιχμάλωτο το Τυριον έπρεπε με νύχια κ δόντια να τον κρατήσει κ όχι να τον χάσει απο μια χαζή μονομαχία . Είμαι σίγουρος οτι αν αρχίσουμε να μιλάμε για το τι έπρεπε με βαση τη λογική του καθενός απο την αρχη της σειράς στο τελος δε θα ειχαμε σειρά 

Κοίτα μη το πας μακριά. Νομίζω ότι επίσης λογικό είναι το να μην πηδήξεις την αδερφή σου στη σοφίτα όταν κάνεις roadtrip με τον άντρα της κ τη συνοδεία της. Μια παχιά θα τα χε αποτρέψει όλα αυτά.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Eγω νομίζω οτι έπρεπε να γινει αυτό που αρέσει σε εμένα. 

Αυτό έγινε, fan service με το κιλό και πάμε γι' άλλα.

(δεν εννοώ εσένα προσωπικά, αλλά ότι είναι φανερό πως δεν γούσταραν να γράψουν σενάριο, αλλά να δώσουν ότι λαχταρά ο θεατής. Θέαμα.)

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gnsX είπε

Οι πρωτευουσιανοι που ξαφνικά είναι όλοι κακομοιροι φτωχουληδες που τρέχουν στα στενά, ενώ πρόκειται για την πιο διεφθαρμένη, ανώμαλη και αδίστακτη πόλη του multiverse:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1. Δεν εξεγέρθηκαν όταν σκότωσαν το παλληκάρι το δίμετρο,τον τιτάνα της ηθικής, τον Αδέκαστο Μπάρα του Westeros, τον Νεντ

2. Ουτε όταν ο ημιτρελος Τζοφρης ακύρωνε γάμους,αθετουσε λόγους και όρκους, έσφαζε, βασάνιζε ότι περπατούσε

3. Ούτε όταν ο Twitter πήρε τα ηνία κι έκανε κουμάντο στην Γαλαξιακή Αυτοκρατορία

4. Ούτε όταν ο ευαισθητουλης Λανιστερ έκανε τριπλό αξελ απ τον πύργο.

5. Ούτε όταν ανέλαβε η Σερσει ενώ δεν ήταν η σειρά της

6. Ούτε οταν κατέβαιναν οι νεκροζωντανοι, αφησαν τους υπόλοιπους να βγάλουν το φίδι απ την τρύπα με τα ζομπια

7. Ούτε όταν κατέβαινε στρατός με δύο δράκους να τους επιτεθεί.

Ούτε ούτε ούτε

Αλλά μόλις έπεσαν τα τείχη, ring the bells και ring the bells. Οοοοοοοοοοοχι δειλό καργ..λακι τώρα θα το καβαλήσεις το αγγούρι.

ΑΛΛΑ ο υπερκλάψας Τζον φταίει για όλα τα δεινά του λαού αυτού:

1. Λέει το μυστικό στ αδέρφια του.

2. Δεν καβαλάει τον δρακάκο στην μάχη γιατί είναι παιδί ταπεινό και δεν θέλει τέτοια. Αλλά όταν κατέβαινε ο παγωμένος κοα κολας τις έκανε τις σουζες του.

3. Είναι παιδί με αρχές κ δεν κάθεται στη θεία του, ούτε προσπαθεί να την ηρεμήσει. 

1 ημίχρονο, Χ τελικό το τελευταίο επεισόδιο.

Ούτε ο Ερντογάν να τα έλεγε έτσι για την Αθήνα. (Αν δεν τα λέει ήδη, ανδρο γκιουλενιστων κτλπ)

Εύγε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Αυτό έγινε, fan service με το κιλό και πάμε γι' άλλα.

(δεν εννοώ εσένα προσωπικά, αλλά ότι είναι φανερό πως δεν γούσταραν να γράψουν σενάριο, αλλά να δώσουν ότι λαχταρά ο θεατής. Θέαμα.)

Με τη διαφορά πως όσοι παρακολουθούμε από την αρχη το GOT και μας αρέσει η εξελιξή του στο τέλος, δεν το αγαπησαμε για τις μάχες του αλλά για την ανάπτυξη των χαρακτηρων και το δέσιμο της ιστορίας. Άρα το fan service δεν έχει καμια ιδιαίτερη σημασία.

Να στο θέσω και διαφορετικά, ακόμα και νικη των νεκρών και κρέμασμα της Νταινέρης από την Σέρσει να έβλεπα, πάλι θα γουσταρα το αποτέλεσμα. Ακομα και αν δεν έδειχνε μάχη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Ούτε ο Ερντογάν να τα έλεγε έτσι για την Αθήνα. (Αν δεν τα λέει ήδη, ανδρο γκιουλενιστων κτλπ)

Εύγε!

Ούτε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off-topic (λες και τα υπόλοιπα είναι εντός θέματος...)

Spoiler

Κανονικά θα έπρεπε να υπήρχε κάμερα στους moderators για να βλέπαμε αντιδράσεις - συζητήσεις - διαμαρτυρίες - αναφορές κλπ που υπάρχουν για το θέμα. Πιστεύω πρέπει να γίνεται κουβέντα μεταξύ των mod για το αν θα κλειδωθεί το θέμα 24 ώρες το 24ωρο ! 

Να αναφέρω σε όσους παθιάζονται και έχουν τρελαθεί με την εξέλιξη της σειράς ότι μακάρι να ξαναδούμε τέτοιο έπος. Η εξέλιξη των προσώπων η μεταστροφή από καλούς σε κακούς και αντίστροφα είναι μέσα στο παιχνίδι. 

Υπομονή μέχρι το τέλος. (2 και σήμερα... F**k!)

(Άδικα υπάρχει τόσος αρνητικός ντόρος για τη σειρά το μόνο φάουλ ήταν η φωτεινότητα στο 3ο επεισόδιο.)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Με τη διαφορά πως όσοι παρακολουθούμε από την αρχη το GOT και μας αρέσει η εξελιξή του στο τέλος, δεν το αγαπησαμε για τις μάχες του αλλά για την ανάπτυξη των χαρακτηρων και το δέσιμο της ιστορίας.

Εμείς δηλαδή δεν το παρακολουθούμε απ' την αρχή, αλλά το πιάσαμε αργότερα που έγινε mainstream, βγήκε το συμπέρασμα. Τουλάχιστον εγώ αυτό καταλαβαίνω. Και αν το αγάπησες για την ανάπτυξη των χαρακτήρων, τότε ένα παραπάνω ότι δεν θα έπρεπε να σου αρέσει αυτό που βλέπεις, απ' τη δική μας μεριά είσαι. Εκτός αν μου περιγράφεις τυφλή υποστήριξη μέχρι τέλος ότι κι αν έδειχνε, επειδή αδυνατείς να δεχτείς ότι σε πρόδωσε συναισθηματικά.

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Thanks 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Eγω νομίζω οτι έπρεπε να γινει αυτό που αρέσει σε εμένα. 

Αντιλαμβάνομαι ότι χιουμορίζεις αλλά δε είναι εκεί το point των περισσότερων που αντιδρούν (εδώ μέσα τουλάχιστόν).

Spoiler

Προσωπικά δε θεωρώ ότι έπρεπε να κάψει την πόλη. Αφού όμως είχαν σκοπό να το πάνε εκεί, παρουσίασε την τρελή από την αρχή του επεισοδίου (βόλευε με το πώς έκλεισε το s8e4). Πάλι δε θα μου άρεσε η εξέλιξη αλλά θα ήταν μια λογική αντίδραση που απλώς δε θα άρεσε σε εμένα και σε άλλους 100 (λέμε τώρα). Όχι όμως μέχρι τις καμπάνες να παίζει προσεκτικά και με στρατηγική και μετά τις καμπάνες που τις έδειξαν ότι νίκησε, να καίει ό,τι υπάρχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω να αναφέρεται αρκετά συχνά η κακή φωτεινότητα του 3ου επεισοδίου. Εγώ, που το είδα 2 φορές σε 2 διαφορετικές τηλεοράσεις, δεν είχα κανένα πρόβλημα με τη φωτεινότητα. Ούτε ζορίστηκα σε κάποιο σημείο, ούτε δυσκολεύτηκα να ξεχωρίσω τι γίνεται όπως έχει αναφερθεί επίσης. Μήπως πέσατε σε επεισόδια κακής ποιότητας και είχατε τόσο μεγάλο πρόβλημα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ashford είπε

Βλέπω να αναφέρεται αρκετά συχνά η κακή φωτεινότητα του 3ου επεισοδίου. Εγώ, που το είδα 2 φορές σε 2 διαφορετικές τηλεοράσεις, δεν είχα κανένα πρόβλημα με τη φωτεινότητα. Ούτε ζορίστηκα σε κάποιο σημείο, ούτε δυσκολεύτηκα να ξεχωρίσω τι γίνεται όπως έχει αναφερθεί επίσης. Μήπως πέσατε σε επεισόδια κακής ποιότητας και είχατε τόσο μεγάλο πρόβλημα;

Δεν παίζει ρόλο η τηλεόραση. Είναι σαν τα πέναλτι του Ολυμπιακού, άλλος τα βλέπει ότι είναι και άλλος ότι δεν είναι

Επεξ/σία από gnsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ashford είπε

Βλέπω να αναφέρεται αρκετά συχνά η κακή φωτεινότητα του 3ου επεισοδίου. Εγώ, που το είδα 2 φορές σε 2 διαφορετικές τηλεοράσεις, δεν είχα κανένα πρόβλημα με τη φωτεινότητα. Ούτε ζορίστηκα σε κάποιο σημείο, ούτε δυσκολεύτηκα να ξεχωρίσω τι γίνεται όπως έχει αναφερθεί επίσης. Μήπως πέσατε σε επεισόδια κακής ποιότητας και είχατε τόσο μεγάλο πρόβλημα;

Το λενε απο ολο τον πλανητη αν δεν εχεις παρει χαμπαρι. Επισης, προβαλονται χιλιαδες επεισοδια σειρων καθημερινα (μεσα και τα κατεβασμενα φυσικα) και απλα ετυχε να γκρινιαξουν ολοι στο επεισοδιο που περιμεναμε πιο πολυ απ'ολα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, totalius είπε

Μια κ αναφέρεσαι συνέχεια στη λογική κ επειδή μόλις πρόσφατα ξαναείδα το 1ο κύκλο . Η λογική έλεγε τότε οτι ο Νεντ με το γιο του στο κρεβάτι ανάπηρο δε θα έπρεπε να τον αφήσει για να κατέβει στο King’s Landing . Κ αφου κατέβηκε κ έμαθε οτι εγινε στόχος επίθεσης και η γυναίκα του τραυματίστηκε για να τον σώσει έπρεπε να γυρίσει αμεσως στην οικογένεια του να τη προστατέψει . Η λογική τότε έλεγε οτι η Κάταλιν που ειχε αιχμάλωτο το Τυριον έπρεπε με νύχια κ δόντια να τον κρατήσει κ όχι να τον χάσει απο μια χαζή μονομαχία . Είμαι σίγουρος οτι αν αρχίσουμε να μιλάμε για το τι έπρεπε με βαση τη λογική του καθενός απο την αρχη της σειράς στο τελος δε θα ειχαμε σειρά .

Διαφωνώ. Αυτά που αναφέρεις είναι πράγματα που θα μπορούσαν να γίνουν έτσι ή θα μπορούσαν να γίνουν αλλιώς. Θα μπορούσε (για παράδειγμα) να φύγει ο Νεντ αφήνοντας τον γιο του στο κρεβάτι και να προχωρήσει η ιστορία ή θα μπορούσε να μείνει δίπλα του και να βλέπαμε το μικρό σπίτι στο λιβάδι. Και τα δύο λογικές αντίδρασεις θα ήταν.

Το παράλογο θα ήταν να μας είχε δείξει τον Νεντ μόνιμα κολλημένο στον γιο του (μόνιμα!) και ξαφνικά να τον άφηνε στο κρεβάτι για να πάει ταξίδι. Αυτό θα ήταν παράλογο για έναν πατέρα που δεν αφήνει τον γιο του από τα μάτια του.

Καταλαβαίνεις εύχομαι το σκεπτικό.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ένα τέλος που να σφάζουν τη κρυόκωλη τη Σάνσα υπάρχει; :P :P :P 

όχι και κρυόκωλη ρε φίλε... :P 

Spoiler

αρχείο λήψης.jpg

 

 

 

 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 λεπτά πριν, DimosMcLaren είπερυψη περιεχομένων

Κανονικά θα έπρεπε να υπήρχε κάμερα στους moderators για να βλέπαμε αντιδράσεις - συζητήσεις - διαμαρτυρίες - αναφορές κλπ που υπάρχουν για το θέμα. Πιστεύω πρέπει να γίνεται κουβέντα μεταξύ των mod για το αν θα κλειδωθεί το θέμα 24 ώρες το 24ωρο ! 

 

Σκέφτομαι ότι το "Ah shit, here we go again." meme θα ταίριαζε με τα locks των GoT topics. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...