Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε Νεγροποντη αφού ο άνθρωπος έτσι θέλει να έχει συμβεί. Τον Θεό τον ίδιο να του φέρεις δε θα συμφωνήσει. Άστον και χλαπαρε λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@pontez2, γιατί δεν βάζεις spoiler tags;

Υπερανάλυση, αλλά δε βαριέσαι:

 

Ο Sam λέει «we represent all the great houses» και προφανώς υποννοεί όχι μόνο τα great houses, αλλά και κάποιους μικρότερους οίκους. Αυτό υπονοείται διότι και ο ίδιος πάει ως εκπρόσωπος των Tarly που δεν ήταν great house, οπότε όταν λέει «we» το εννοεί γενικότερα.

Τα great houses στο GoT είναι εννέα: Targaryen, Stark, Lannister, Arryn, Tully, Greyjoy, Baratheon, Tyrell, Martell. Όλα τα great houses έχουν εκπροσώπηση στο συμβούλιο αν παρατηρήσεις, και οι Lannisters. Ο μόνος που λείπει είναι ο εκπρόσωπος των Targaryen.

Ένας οίκος παύει να υπάρχει όταν να πεθάνει και ο τελευταίος απόγονος του οίκου αυτού, για παράδειγμα ο οίκος Mormont δεν υπάρχει πλέον. Τι σημαίνει ότι ο Tyrion δεν ανήκει πλέον σε αυτόν τον οίκο;

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, pontez2 said:

Κι εκεί κράζανε (Κάνε ζιγκ ζαγκ Ρικον :P, η κατάλληλη στιγμη που εμφανιστηκαν οι Ιππότες της Κοιλάδας που αν έρχονταν 5 λεπτά αργότερα θα έβρισκαν μονο πτώματα κτλ )απλά δεν ηταν τόσο γνωστή η σειρά ακόμα. Μετά τη συγκεκριμένη μάχη ξέφυγε.

Αν δεις πόσοι ψηφίζουν τωρα στο IMDB σε σχέση με τον 6ο κύκλο θα καταλάβεις. 

Το battle of bastards εχει 180.000 ψηφους με βαθμολογια 9.9. Και εχει περισσοτερες υπερβολες απο το 8χ5 για παραδειγμα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Malthador είπε

@pontez2, γιατί δεν βάζεις spoiler tags;

Υπερανάλυση, αλλά δε βαριέσαι:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ο Sam λέει «we represent all the great houses» και προφανώς υποννοεί όχι μόνο τα great houses, αλλά και κάποιους μικρότερους οίκους. Αυτό υπονοείται διότι και ο ίδιος πάει ως εκπρόσωπος των Tarly που δεν ήταν great house, οπότε όταν λέει «we» το εννοεί γενικότερα.

Τα great houses στο GoT είναι εννέα: Targaryen, Stark, Lannister, Arryn, Tully, Greyjoy, Baratheon, Tyrell, Martell. Όλα τα great houses έχουν εκπροσώπηση στο συμβούλιο αν παρατηρήσεις, και οι Lannisters. Ο μόνος που λείπει είναι ο εκπρόσωπος των Targaryen.

Ένας οίκος παύει να υπάρχει όταν να πεθάνει και ο τελευταίος απόγονος του οίκου αυτού, για παράδειγμα ο οίκος Mormont δεν υπάρχει πλέον. Τι σημαίνει ότι ο Tyrion δεν ανήκει πλέον σε αυτόν τον οίκο;

Ξεχάστηκα, το διόρθωσα τωρα (αν και δε ξέρω αν ειναι απαραίτητο πλέον, αλλά δε τρέχει τιποτα)

Spoiler

 

Αυτό που προσπαθω να σου εξηγήσω ειναι οτι στο συμβούλιο δεν έλαβαν μέρος μονο εκπρόσωποι οίκων αλλά και άσχετοι που απλώς είχαν πολύ μεγάλη συνεισφορά στον αγώνα.

Ο Τυριον έχει προδωσει τον Οίκο του από τον 4ο κυκλο. Πολέμησε την αδελφή του, ήταν στον στρατό που διαλύθηκαν οι Λάνιστερ. Ποιον οικο ακριβως να εκπροσωπήσει λοιπόν; Αυτον που ως χέρι βασίλισσας διέλυσε; Το ότι εξακολουθεί να ειναι Λάνιστερ δε σημαίνει τίποτε. Και δέχεται στο τέλος και μια "τιμωρία" για αυτο. Δεν υπάρχει στην ιστορία! Οι τελευταίοι Λάνιστερ πέθαναν μαζι.

Χαίρομαι ομως που τουλάχιστον λύσαμε το θέμα της παρουσίας του Σνοόυ στο συμβούλιο (ελπίζω βασικά)

 

 

6 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Το battle of bastards εχει 180.000 ψηφους με βαθμολογια 9.9. Και εχει περισσοτερες υπερβολες απο το 8χ5 για παραδειγμα..

Οντως για αυτο λέω οτι απο εκεινη τη μάχη και μετά ξέφυγε η σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ θα πω την αμαρτία μου... Έχω εθιστεί σε αυτό το νήμα. Μπαίνω κάθε πρωί και διαβάζω τα σχόλια με τον καφέ μου :P

Πάντως για την σειρά έχω να πω ότι είναι λογικό ο κόσμος λίγο να έχει ξενερώσει από την στιγμή που είχαν 2 χρόνια να γράψουμε λίγο καλύτερα κάποια πράγματα αλλά μπορεί να βαρέθηκαν, μπορεί να πιστεύανε ότι σε 6 επεισόδια το είχανε, μπορεί να το έκανα επίτηδες... ποιος ξέρει... λίγη σημασία έχει νομίζω, μια σειρά είναι απλώς.

Από την άλλη πραγματικά πρέπει κάποιοι άνθρωποι να αποκτήσουν ζωή, ειδικά σε κάτι ξένα φόρουμ χτυπιούνται οι άλλοι για την ποιότητα της σειράς λες και χάσανε λεφτά, και κάποιοι άλλοι την υποστηρίζουν λες και ήταν δικιά τους και φτάνουν να βρίζονται, να προσβάλλουν κτλ.

Δυστυχώς είναι ένα φαινόμενο που εμφανίζεται συχνά πια, η ακραία υποστήριξη σε κάτι που δεν σου ανήκει, δεν βγάζεις λεφτά από αυτό και εν τέλη είναι μια ΣΕΙΡΑ! Τίποτα που θα σου αλλάξει την ζωή. Δεν σου προσφέρει τίποτα άλλο εκτός από διασκέδαση και άντε να σου δίνει λίγη τροφή για σκέψη (αν και υπάρχουν σειρές, ταινίες, βιβλία που το κάνουν καλύτερα από το GOT κατά την γνώμη μου).

Ο φανατισμός αυτός που υπάρχει σε όλα σχεδόν τα πράγματα που απλώς μας ψυχαγωγούν και μας κάνουν να ξεχνάμε (αθλήματα, σινεμά, κτλ) τα προβλήματα μας έχει αρχίσει να διογκώνεται σε ένα ακραίο επίπεδο που πραγματικά με τρομάζει...

Σόρυ για το off-topic αλλά πραγματικά είδα τι γράφουνε μεταξύ τους σε άλλα φόρουμ και τρόμαξα :P

 

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

ειδικά σε κάτι ξένα φόρουμ χτυπιούνται οι άλλοι για την ποιότητα της σειράς λες και χάσανε λεφτά

Αν ο άλλος αποκτά συνδρομή για να βλέπει GoT τότε είναι ο πελάτης, έμμεσα τους έχει πληρώσει οπότε σαφώς και χάνει λεφτά και έχει λόγο να κρίνει το τελικό προϊόν που του έδωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, omghi2u είπε

Eνα σωρο εννοεις τους 5-6 που μετα πεθαναν και σηκωθηκαν σαν wights?

Δεν κάνει κόλπα. ΟΤΙ εχει ακουμπησει εχει αλλαξει. Τον δρακο τον ακουμπησε και τον εκανε κατι παραπανω απο wight. Ακριβως οπως ακουμπησε τα μωρα και εγιναν generals τους. Δεν νομιζω οτι κανει κατι ιδιαιτερο. Για αυτο και ολα τα αλλα τα σηκωνει απλα κουνωντας τα χερια (απο κατω προς τα πανω)του στον αερα σαν μαεστρος.

In the show, the Night King turns babies into White Walkers by touching them. Why do you think Arya doesn’t turn into a White Walker when he touches her?

Because (1) he doesn’t touch her in the right place. Yeah, he doesn’t have time to touch her in the right place because he holds her throat, and then holds her arm. He doesn’t have time to put the fingers on exactly the place where they should be. Also (2) because she’s more than a teenager. She’s already a woman. She wasn’t a baby.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Αν ο άλλος αποκτά συνδρομή για να βλέπει GoT τότε είναι ο πελάτης, έμμεσα τους έχει πληρώσει οπότε σαφώς και χάνει λεφτά και έχει λόγο να κρίνει το τελικό προϊόν που του έδωσαν.

Ναι οκ, ως ένα σημείο ναι, αλλά από το να φτάσεις να κρίνεις μια σειρά μέχρι να βρίζεις κόσμο και να τον προσβάλεις επειδή σου πε ότι του άρεσε, μπαίνεις σε άλλα μονοπάτια.

Επίσης στα ελληνικά φόρουμ δεν νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος χάνει λεφτά :P μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας...

Επεξ/σία από godfather0991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Καλά δεν παίζει η φάση, θα αρχίσω να πιστεύω ότι δεν είδες το επεισόδιο:

Συγνώμη αλλά αυτά που σου γράφει ο φιλος, τα λεει σχεδόν αυτολεξη στο επεισόδιο... Απο που βγαζεις το συμπερασμα ότι δεν το ειδε ο ανθρωπος και τον κατακρίνεις κιολας; Δημιουργία ψευδών εντυπώσεων δλδ πάλι...?

Επισης δεν μπαινω καν στον κοπο να παραθέσω πόσες φορές χαρακτήρισες και προσέβαλλες ανθρώπους κ αποψεις (οποτε don’t worry, μην μπεις στη διαδικασία της επεξεργασίας των γραπτών σου, εκτος αν το εκανες ήδη 🤷‍♂️)...

Αρκει το ότι άλλαξες τροπάριο κ αποφασισες να  συμμετέχεις ουσιαστικά στην κουβέντα. Χαιρομαι που το αποφασισες btw, είναι μια βελτίωση, ελπίζω μόνο μόνο να τηρήσεις αυτά που μονος σου λες... Ελπίζω να ακολουθήσουν το παράδειγμα σου κ κανα δυο ακόμα btw...

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Επίσης στα ελληνικά φόρουμ δεν νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος χάνει λεφτά :P μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας...

Για σένα δεν ξέρω, εγώ πάντως ένας απ' τους λόγους που έβαλα Νόβα και ειδικά που την κράτησα τόσα χρόνια ενώ έχασε τα πάντα από αθλητικά, ήταν το GoT. Οπότε κι εγώ έμμεσα το έχω πληρώσει. Επίσης, παρόλο που δεν τιμολογείται, έχει αξία και ο χρόνος που αφιερώνεις, ειδικά αν μιλάμε για live μετάδοση στις 4 τα ξημερώματα, όπου αναγκάζεσαι να θυσιάσεις άλλα πράγματα. Κι έρχονται μετά κάποιοι που ήταν τζαμπατζήδες μια ζωή να σου πουν ότι δεν είσαι πραγματικός fan της σειράς εσύ και δεν καταλαβαίνεις τι βλέπεις, αλλά απλά κράζεις.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Malthador said:

Άρα; Τι τον σταματά να καταπατήσει τους όρκους και μία δεύτερη φορά; Η ιστορία του μας έχει δείξει ότι δεν είναι και πολύ φερέγγυος.

 

Τίποτα, σε φάση γυρνάει και Winterfell, οι Unsullied έχουν φύγει όλοι για άλλη ήπειρο, ποιος θα τους το πει? Αν ήθελαν να μείνει στο Wall, ας καθόντουσαν στο Westeros για να τον παρακολουθούν, για το κόσμο στο Westeros είναι ήρωας όχι "kingslayer". 

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Για σένα δεν ξέρω, εγώ πάντως ένας απ' τους λόγους που έβαλα Νόβα και ειδικά που την κράτησα τόσα χρόνια ενώ έχασε τα πάντα από αθλητικά, ήταν το GoT. Οπότε κι εγώ έμμεσα το έχω πληρώσει. Επίσης, παρόλο που δεν τιμολογείται, έχει αξία και ο χρόνος που αφιερώνεις, ειδικά αν μιλάμε για live μετάδοση στις 4 τα ξημερώματα, όπου αναγκάζεσαι να θυσιάσεις άλλα πράγματα. Κι έρχονται μετά κάποιοι που ήταν τζαμπατζήδες μια ζωή να σου πουν ότι δεν είσαι πραγματικός fan της σειράς εσύ και δεν καταλαβαίνεις τι βλέπεις, αλλά απλά κράζεις.

Ναι για αυτό είπα ότι είναι ακραίες και οι δυο προσεγγίσεις. Το να 'ρχεται κόσμος φανατικός (το fan είναι πολύ ήπιο) και να φέρεται λες και τους έβρισες την μάνα είναι πολύ ακραίο. Αλλά είδα και το αντίθετο, κάποιος που εξέφραζε πολύ όμορφα την γνώμη του γιατί του άρεσε η σειρά και πετάχτηκαν πέντε άτομα που απλώς τον έβριζαν :P

Δηλαδή αν ο κόσμος σκοτώνεται για μια σειρά τι θα κάνει σε σοβαρά θέματα (ρητορικό ερώτημα είναι αυτό :P)

Επεξ/σία από godfather0991
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Τίποτα, σε φάση γυρνάει και Winterfell, οι Unsullied έχουν φύγει όλοι για άλλη ήπειρο, ποιος θα τους το πει? Αν ήθελαν να μείνει στο Wall, ας καθόντουσαν στο Westeros για να τον παρακολουθούν...

H Υara Greyjoy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...