Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον αγαπημενοι μου D/D

Επειδη ο κοσμος εχει ξενερώσει οχι για την καταληξη των ηρώων αλλα το πως έφτασαν μεχρι αυτο το τέλος, κοιτάξτε τι σκέφτηκα εγω που δεν ειμαι σεναριογραφος (οχι τελικά πως είστε εσείς)

μεσα σε 5 λεπτα και που κατα την αποψη μου θα έδενε ολες τις σεζόν.

 

Spoiler

1ον

Εννοειτε πως την Σερσει την σκοτωνει η Αρια. Μαζι με το αδερφακι της καταφερνουν και φευγουν απο το παλατι αλλα πεφτουν επάνω στην Αρια που τους περιμένει στην βαρκα σαν Σερ Νταβος. Σκοτώνει την Σερσει και αφήνει στα τραυματα του τον αδερφο της να πεθανει διπλα της.

2ον

Ο Χιονης καθαριζει την δρακομανα οχι οταν ειναι τα δυο τους αλλα οταν αυτη τους μαζευει ολους (ασπυλους ,ντοθρακι,κτλ) στην σκηνή που ανεβαίνει στα σκαλια ο Τζον και μιλάει σε ολους η Ντενιρης.

Βγαζει εναν λογο σαν αυτα που έλεγε στον Τζον,αυτος προσπαθεί να την μεταπείσει ,αυτη του λεει οτι ειναι προδότης και οτι θα εχει το τελος που θα εχει και η αδερφη του στον βορα(δηλαδή θα την πεσει στον βορα γιατι δεν την δεχετε σαν βασιλισα), και τότε γίνετε το κακο. Εν το μεταξύ εχουν φτασει και οι αλλοι οίκοι που ελαβαν τα γράμματα απο τον Βαρις και την στιγμη που παει να γινει γενικη σύρραξη (και αφου εχει σκοτώσει ο Χιονης τον γκριζοσκολικα) σκαει μυτη και ο Δρακος και βλεποντας την μαμα νεκρη τα κανει πουτανα και καίει τον Χιονη

Αλλα τι εκπληξη? Ο χιονης δεν εχει καει γιατι ειναι Ταγκαριεν.

Ολοι τοτε αποδεχοντε οτι αυτος ειναι ο πραγματικός διάδοχος του θρονου.

Ο Τζονις όμως ξερουμε οτι δεν θελει τον θρόνο

Τι κανει λοιπον?

Αυτο που εκανε ο Νανος.

Συγκαλεί ολους τους οίκους και τους λεει οτι δεν υπαρχουν πλεον 7 βασίλεια  και ολοι ειναι ελευθεροι να εχουν τον δικο τους βασιλιά

Σπαει δηλαδή τον τροχο όπως ήθελε και η Ντανι

Μαλιστα σε μια συμβολική κίνηση μαζι με τον δρακο καινε τον θρονο.

3ον

Ο Νανος γίνετε βασιλιάς του κινκσ λαντιν με τον Νταβος χερι του

Ο χιονης παει στον βορα μαζι με τους αγριους και στους  ντοθρακι δινετε μια περιοχη για να ζησουν 

Η Αρια φευγει για να βρει νεους τοπους(για να εχουμε και αλλη καινουργια σειρα ) και η Σανσα βασίλισσα του βορά.

Οσο αφορα τον Μπραν?

Στα παπαρια μας 

Ετσι σκατα που τα εκαναν να σκεφτούνε και αυτοι κατι για αυτον

Η μπορω να σας εχω μικρες αλλαγες

δεν σκοτώνει η Αρια την σερσει αλλα ο αδερφος της οταν στη προσπαθεια τους να φυγουν αυτη προσπαθει να βουλιαξει ολο το κινκσ λαντιν με την πρασινη φωτια για να μη βρει τιποτα η Ντενιρις

Απο την αλλη δεν σκοτώνει ο Τζον την Δρακομανα αλλα στη πιο πανω σκηνή την θέση του Τζον εχει παρει η Αρια μεταμφιεσμενη σαν Τζον

Σκαει μυτη ο δρακος για να τα κανει πουτανα προσπαθεί να καψει την Αρια,ο Τζον μπαινει μπροστα της και την παιρνει αγκαλια και τα υπολοιπα όπως σας τα έγραψα 

 

 

 

Φυσικα ηθελε ,αν οχι ακομα μια σεζον για να δεσει το ολο γλυκό με την στροφή που πηρε ο χαρακτήρας της Δρακομανας, τουλαχιστον 4 επεισοδια ακομα  

Καταλάβατε τωρα πως ειναι το τελος που αρμοζει σε αυτο το επος?

Το γλυκοπυκρο τελος που λέγατε? 

Και αυτο το σκεφτηκα μεσα σε 5 λεπτα.

Σταδιαλα μου φαγατε 10 χρονια απο την ζωη μου για να δω αυτη την πατάτα του 8ου κυκλου 

Επεξ/σία από SKOKMAN
  • Like 3
  • Thanks 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με εντελώς καθαρό μυαλό μετά από 3 μέρες κάποιες σκόρπιες σκεψεις χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία ότι είδα στην τηλεόραση μου και μονο

ΝΑΙ είναι η καλύτερη σειρά όλων των εποχών που ανέβασε τον πήχη τρομαχτικά και σεναριακά και οπτικά ολα

ΝΑΙ σε κάποια επεισόδια έμενες μακακας και έλεγες το έγινε τώρα και το συζηταγες την επόμενη μέρα στην δουλειά η στον καφέ/μπύρα με την παρέα σου

ΝΑΙ την προτείνω σε όλο τον κόσμο να την δει γιατί κάποιοι είναι του στυλ 'ολοι μιλάνε για αυτό σιγά μην το δω εγω'

ΑΛΛΑ δεν θα πω κάτι που δεν έχει ειπωθεί η τελευταία σεζόν δεν έδωσε αυτό που περιμέναμε 2 χρόνια σχεδόν..δηλώσεις ξαναδηλωσεις για τις μάχες το σενάριο κλπ κλπ ανέβασαν και άλλο το hype γενικότερα ειδικά το τελευταίο επεισόδιο μου άφησε μια γεύση του στυλ 'αυτο είναι το τέλος της καλύτερης σειράς όλων των εποχών;' ,anyway για να μην μακρυγορω το hate έγινε μόδα ακόμα και στα λίγα καλά που είχε ο 8ος κύκλος κάποιοι εξέταζαν λογικό βέβαια όταν το βλέπει τόσα εκατομμύρια λαός....

Εν κατακλείδι μακάρι από δω και πέρα να πέσει χρήμα και όρεξη στις σειρές (αφού το hollywood και οι ταινίες γενικά έχουν έλθει σε ένα τέλμα) και να δούμε περισσότερες σειρές αυτού του επιπέδου(και τις ίδιας εποχής για εμάς που έχουμε κόλλημα) 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε διαβάσει περίπου 20-30 μακροσκελή σχόλια για το τι βρήκαν λάθος στον 8ο κύκλο. Μιλάω για σεντόνια.

Έχουμε διαβάσει 3-4 σενάρια για το πώς πιστεύει ο καθένας ότι έπρεπε να πάρει το έργο τροπή, εμένα προσωπικά μου φάνηκαν ότι όλα περιείχαν παρόμοιες σεναριακές ευκολίες και οβιδιακές μεταλλάξεις στους χαρακτήρες όπως παραπονούνται οι ίδιοι ότι είχε η 8η σαιζόν.

Εν κατακλείδει, όπως και να έκλεινε ο 8ος κύκλος, με όποιο τρόπο-τέλος-ανατροπές κάποιοι θα το ήθελαν αλλιώς. Και επειδή είναι εύκολο να διαμαρτύρεσαι, πέφτουν τα 1 βροχή στο imdb ενώ για μένα οι πλείστοι δεν μπορούν να απαντήσουν στο ερώτημα τι θα έκαναν διαφορετικό, γιατί ΑΠΛΑ όταν επιχειρούν να μας διηγηθούν αυτό το ΚΑΤΙ, κάνουν τα ΙΔΙΑ λάθη με τους συγγραφείς του GoT. 

* Έχω μια μικρή υποψία ότι το ίδιο το HBO ίσως και να υποκινεί το κίνημα αντι-GoT8 για να προσφέρει στο μέλλον ένα κύκλο, όπου θα υπάρχουν 20 διαφορετικές καταλήξεις, κάτι σαν διαδραστικό κύκλο όπως την ταινία Black Mirror που έβγαλε το Netflix. Αυτό θα ήταν τρομερά ενδιαφέρον, με τη διαφορά ότι οι ηθοποιοί θα είναι όλοι μεγαλύτεροι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 λεπτά πριν, omghi2u είπε

Eπισης ο ιδιος o benioff λεει οτι we saw the end of the dothraki. Να σου δωσω αλλο ενα? Η αρυα αν και ο καταλληλοτερος (stealth assassin κτλ) για να σκοτωσει τον ΝΚ... πως ακριβως παρεμεινε ανθρωπος? αφου μεχρι στιγμης ειχαμε δει πως οτι ακουμπαει ο ΝΚ το μετατρεπει σε general (μωρα , δρακο κτλ) ?!?!?!?!?!?!?!?!

we kinda forgot that Night King turns into white walkers whoever he touches.

Βλέποντας "το τέλος των Ντοθράκι" είδαμε παράλληλα κι ένα σωρό να γυρνάνε πίσω τρέχοντας, σωστά; Αυτό που εννοεί ο ποιητής, αν τον ακούσεις τι λέει αμέσως μετά, είναι πως η Ντάνι τους είδε να κατατροπώνονται και άλλαξε το σχέδιο που είχαν εξ'αρχής.

Ο Night King φτιάχνει White Walkers από μωρά. Αυτό ξέρουμε.
Τους υπόλοιπους (whights) τους φτιάχνει από νεκρούς (ανθρώπους, δράκους, αρκούδες, άλογα κτλ)
Επίσης το κάρφωμα από την Arya έγινε πολύ γρήγορα, το είδες σε slow motion, και αν είχε κάποιο κόλπο να κάνει ο ΝΚ απλά δεν πρόλαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα σωρο εννοεις τους 5-6 που μετα πεθαναν και σηκωθηκαν σαν wights?

 

Δεν κάνει κόλπα. ΟΤΙ εχει ακουμπησει εχει αλλαξει. Τον δρακο τον ακουμπησε και τον εκανε κατι παραπανω απο wight. Ακριβως οπως ακουμπησε τα μωρα και εγιναν generals τους. Δεν νομιζω οτι κανει κατι ιδιαιτερο. Για αυτο και ολα τα αλλα τα σηκωνει απλα κουνωντας τα χερια (απο κατω προς τα πανω)του στον αερα σαν μαεστρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, totalius είπε

Σοβαρα τώρα πέρασες για χιόνι αυτό που πέφτει ;  

Σταχτη είναι ξεκάθαρα .

Spoiler

Screenshot_1.jpg.57c7fe835e22e53b885b25f1a25cf02c.jpg

Spoiler

Εμενα σε αυτη την εικονα μια χαρα χιονι μου φαινεται. Ποσο καταλευκη ειναι αυτη η σκονη δηλαδη ? Μαρμαροσκονη ειναι ? Ασε που τοση σκονη δεν βγαζει και νοημα  (οχι οτι βγαζει νοημα το χιονι στα ξαφνικα) αλλα τελος παντων, ξαναλεω να ηταν μονο αυτο που δεν εβγαζε νοημα δεν θα ειχα προβλημα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο διάλογος που

Spoiler

 

έβαλε ο gas, κάποια εκ των οποίων μου ειχαν διαφύγει, όχι απλά δείχνει γιατί ο Σνόου δε θα μπορούσε ποτέ να παρεβρεθεί στο συγκεκριμένο συμβούλιο, αλλά και γιατί ειναι χάρη προς το κοινό που τον άφησαν να ζήσει. Εμφύλιος κανονικότατος θα ξέσπαγε.

Έχει ενδιαφέρον πάντως που όλα τα σενάρια όσων δε τους άρεσε το τέλος, θέλουν τον Σνόου ζωντανό και τιμημένο.

Και να σκοτώσει την Νταινέρης δηλαδή και να ειναι και τιμημένος. 

Ασε που και μάχη εναντιον του Γκριζοσκώληκα με νικητή τον Σνόου, ψιλοχλωμή θα ήταν.

 

Ο ρεαλισμός δηλαδή και η καλύτερη πλοκή που ζητάει ο κόσμος 😅😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 minutes ago, pontez2 said:

Ο διάλογος που

  Reveal hidden contents

έβαλε ο gas, κάποια εκ των οποίων μου ειχαν διαφύγει, όχι απλά δείχνει γιατί ο Σνόου δε θα μπορούσε ποτέ να παρεβρεθεί στο συγκεκριμένο συμβούλιο, αλλά και γιατί ειναι χάρη προς το κοινό που τον άφησαν να ζήσει. Εμφύλιος κανονικότατος θα ξέσπαγε.

Έχει ενδιαφέρον πάντως που όλα τα σενάρια όσων δε τους άρεσε το τέλος, θέλουν τον Σνόου ζωντανό και τιμημένο.

Και να σκοτώσει την Νταινέρης δηλαδή και να ειναι και τιμημένος. 

Ασε που και μάχη εναντιον του Γκριζοσκώληκα με νικητή τον Σνόου, ψιλοχλωμή θα ήταν.

Ο ρεαλισμός δηλαδή και η καλύτερη πλοκή που ζητάει ο κόσμος 😅😂😂

Θα έκανα quote το προηγούμενο μήνυμά σου, αλλά this will do as well:

Ο διάλογος που έβαλε ο φίλος είναι η απόδειξη ότι το σενάριο είναι έμμενταλ:

- Σε δίνω στους Unsullied -> πόλεμος

- Σε αφήνω ελεύθερο -> πόλεμος

- Οπότε σε στέλνω στην NW (χωρίς να υπάρχει λόγος να υφίσταται πλέον NW) για σε τιμωρήσω με εξορία (και γαμώ τις φάσεις, να σε εξορίζουν στο μέρος που έχεις περάσει τη μισή ενήλικη ζωή σου να βρίσκεις την παλιοπαρέα και το σκύλο σου), έτσι ώστε να σε αναγκαστείς να μην καρφώσεις ποτέ (γιατί είδαμε πόσο καλά δούλεψε αυτό την πρώτη φορά που πήγε στην NW ο JS, χώθηκε σε μια άγρια και σε μια παρολίγον βασίλισσα, not bad). Και εν τέλει τον βλέπουμε να φεύγει από την NW πηγαίνοντας βόρεια με τα φιλαράκια του για να ζήσει ελεύθερος (πράγμα που σύμφωνα με τη δεύτερη επιλογή σημαίνει πόλεμο).

Και όχι δεν ζήτησα ρεαλισμό και δεν με ενόχλησε η κατάληξη των χαρακτήρων, με ενόχλησε ο τρόπος που φτάσαμε εκεί. Μη λέμε τα ίδια συνέχεια. 

Τελοσπάντων, είναι προφανές ότι είδαμε τα ίδια πράγματα και βγάλαμε διαφορετικά συμπεράσματα, οπότε τα ίδια επιχειρήματα θα κάνουμε κύκλο και θα διαφωνούμε χωρίς να καταλήγουμε πουθενά.

19 hours ago, TheGrisGrisMan said:

 

  Hide contents

Πιστεύω επειδή ήταν «ελεγχόμενοι». Εξάλλου δεν ξέρω αν αναφέρθηκαν στο θέμα της καταγωγής τους στο συμβούλιο αυτό. Ειδαμε κάτι τέτοιο; Δεν θυμάμαι τώρα, σορρυζ...

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Για ποιών την καταγωγή ρωτάς;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, SeaLion said:

Επίσης το κάρφωμα από την Arya έγινε πολύ γρήγορα, το είδες σε slow motion, και αν είχε κάποιο κόλπο να κάνει ο ΝΚ απλά δεν πρόλαβε.

Spoiler

Οντως. Το ιδιο κολπο εκανε και οταν παλεψε με την μπριεν και για να το καλυτερα, εκανα slow motion.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Θα έκανα quote το προηγούμενο μήνυμά σου, αλλά this will do as well:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ο διάλογος που έβαλε ο φίλος είναι η απόδειξη ότι το σενάριο είναι έμμενταλ:

- Σε δίνω στους Unsullied -> πόλεμος

- Σε αφήνω ελεύθερο -> πόλεμος

- Οπότε σε στέλνω στην NW (χωρίς να υπάρχει λόγος να υφίσταται πλέον NW) για σε τιμωρήσω με εξορία (και γαμώ τις φάσεις, να σε εξορίζουν στο μέρος που έχεις περάσει τη μισή ενήλικη ζωή σου να βρίσκεις την παλιοπαρέα και το σκύλο σου), έτσι ώστε να σε αναγκαστείς να μην καρφώσεις ποτέ (γιατί είδαμε πόσο καλά δούλεψε αυτό την πρώτη φορά που πήγε στην NW ο JS, χώθηκε σε μια άγρια και σε μια παρολίγον βασίλισσα, not bad). Και εν τέλει τον βλέπουμε να φεύγει από την NW πηγαίνοντας βόρεια με τα φιλαράκια του για να ζήσει ελεύθερος (πράγμα που σύμφωνα με τη δεύτερη επιλογή σημαίνει πόλεμο).

Και όχι δεν ζήτησα ρεαλισμό και δεν με ενόχλησε η κατάληξη των χαρακτήρων, με ενόχλησε ο τρόπος που φτάσαμε εκεί. Μη λέμε τα ίδια συνέχεια. 

Τελοσπάντων, είναι προφανές ότι είδαμε τα ίδια πράγματα και βγάλαμε διαφορετικά συμπεράσματα, οπότε τα ίδια επιχειρήματα θα κάνουμε κύκλο και θα διαφωνούμε χωρίς να καταλήγουμε πουθενά.

"Δεν θα παντρευτείς...δεν θα κατέχεις γη...δεν θα κάνεις παιδιά."

Μια χαρά θα περάσει. Ζωή χαρισάμενη με τα φιλαράκια του. :P :P 

Πέρα από αυτό, ο σκοπός ηταν να δείξουμε γιατί δε θα μπορουσε ποτέ να πάει στο συμβούλιο. Αυτή ηταν η βασικη διαφωνία. Όχι πόσο σκληρή ή οχι ήταν η τιμωρία του. Νομίζω οτι αυτό ξεκαθαρίστηκε, οπότε δεν υπάρχει θέμα εικασίας αλλά γεγονός.

Τέλος, οπως βλέπεις από τον διάλογο, ξεκαθαρίζουν και γιατί πάντα χρειάζεται η νυχτερινή φρουρά.

Ειναι γεγονός πως τα περισσότερα ερωτήματα έχουν απαντηθεί. Το αν δεν πείθουν ειναι άλλο ζήτημα. Ούτε εγώ έχω πισθεί αν η τιμωρία αυτή ειναι κατάλληλη.  Θα προτιμουσα τον αποκεφαλισμό οπως του Νεντ.

Ακόμα και το πρόβλημα με τον στρατό, που οι ίδιοι οι D & D, λένε για αφανισμό, στο 4ο επεισόδιο το διορθώνουν με 3 κινήσεις στον χάρτη.

Αν θέλεις εξηγησέ μου τι σημαίνει εμμενταλ διοτι μόνο το τυρί γνωρίζω (δεν αστειεύομαι)

Επισης ο σεναριογράφος του 6 απ όσο διάβασα ειναι άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@pontez2

 
11 minutes ago, pontez2 said:

"Δεν θα παντρευτείς...δεν θα κατέχεις γη...δεν θα κάνεις παιδιά."

Μια χαρά θα περάσει. Ζωή χαρισάμενη με τα φιλαράκια του. :P :P 

Αυτά ισχύουν ήδη για τον JS, καθώς είναι ήδη μέλος της NW. Του επέβαλαν για τιμωρία κάτι που ήδη έχει υπογράψει ο ίδιος, οκ.

11 minutes ago, pontez2 said:

Πέρα από αυτό, ο σκοπός ηταν να δείξουμε γιατί δε θα μπορουσε ποτέ να πάει στο συμβούλιο. Αυτή ηταν η βασικη διαφωνία. Όχι πόσο σκληρή ή οχι ήταν η τιμωρία του. Νομίζω οτι αυτό ξεκαθαρίστηκε, οπότε δεν υπάρχει θέμα εικασίας αλλά γεγονός.

Μα γι' αυτό λέω ότι είδαμε τις ίδιες σκηνές και βγάλαμε διαφορετικά συμπεράσματα, οπότε τι να αναλύσουμε περαιτέρω. Για παράδειγμα είπες ότι ο Tyrion δεν πήγε σαν Lanister, αλλά σαν «φωνή της λογικής», όταν η ίδια η σειρά μέσα από το στόμα του Sam μας λέει ξεκάθαρα «μαζευτήκαμε εδώ οι άρχοντες των μεγαλύτερων οίκων του Westeros», δεν είπε κάτι για φωνές της λογικής κλπ. Αντίστοιχα, εγώ δεν βλέπω πως ο θάνατος του JS θα σημάνει πόλεμο κι ας το λέει ο Tyrion ξεκάθαρα.

 Οπότε όταν ο καθένας μας έβγαλε διαφορετικά συμπεράσματα από αυτά που λέγονται ή από αυτά που δεν λέγονται, δεν πρόκειται να καταλήξουμε πουθενά όσο και να επιχειρηματολογούμε.

11 minutes ago, pontez2 said:

Ειναι γεγονός πως τα περισσότερα ερωτήματα έχουν απαντηθεί. Το αν δεν πείθουν ειναι άλλο ζήτημα. Ούτε εγώ έχω πισθεί αν η τιμωρία αυτή ειναι κατάλληλη.  Θα προτιμουσα τον αποκεφαλισμό οπως του Νεντ.

Το είχε πει η Cersei από την πρώτη season, «when you play the game of thrones, you win or you die». Ο JS έπρεπε να γίνει βασιλιάς είναι να εκτελεστεί.

11 minutes ago, pontez2 said:

Αν θέλεις εξηγησέ μου τι σημαίνει εμμενταλ διοτι μόνο το τυρί γνωρίζω (δεν αστειεύομαι)

Κι εγώ το τυρί γνωρίζω μόνο και είναι γεμάτο τρύπες:

06-01-007%20%CF%84%CF%85%CF%81%CE%B9%20%

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αυτά ισχύουν ήδη για τον JS, καθώς είναι ήδη μέλος της NW. Του επέβαλαν για τιμωρία κάτι που ήδη έχει υπογράψει ο ίδιος, οκ.

12 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Οχι...ειναι king of the North....Έχει ξεπεραστει το θέμα της νυχτερινης φρουράς από τον 6ο κύκλο.

Ο Τυριον δεν έρχεται ως εκπρόσωπος Οικου. Το γεγονός οτι βγαίνει ακόμα και από τα βιβλία δε σου λέει κάτι; Ειναι ξεκάθαρο οτι τον βγάζουν εντελως απ την ιστορία για συγκεκριμένο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στις seasons 1-7 έβαζα βαθμολογία 9-10/10 (και στα βιβλία 9/10)....στην season 8 Μ.Ο. βάζω 6/10.
Όπως κάθε φορά, περίμενα να τελειώσει η σειρά ώστε να δω όλα τα επεισόδια σερί, το ένα αμέσως μετά το άλλο και να μου δίνει την αίσθηση ταινίας. Μόνο που αυτή τη φορά μου έδωσε και μια αίσθηση βιασύνης και κάποιας σεναριακής προχειρότητας, σαν να μην ήξεραν προς τα πού ακριβώς βαδίζουν και έκαναν δοκιμές να δουν πώς θα τους βγει. Σε 6 επεισόδια με τί τρόπο να κλείσεις ένα έπος; Πόσες ιστορίες ν'αφήσεις απ'έξω; Πού να επικεντρωθείς; Πόσους διαλόγους να πετσοκόψεις; Γιατί μόνο 6 επεισόδια; Περιορισμός στο budget; Πολλά γιατί γενικά...Στο κάτω κάτω ας το καθυστερούσαν κι άλλο ώστε να βγει ένα πιο άρτιο αποτέλεσμα, για όλους εμάς που παρακολουθούμε πιστά εδώ και 8 χρόνια.

Αλλά να αναφέρω και μερικά καλά σημεία. Προσωπικά, οι σκηνές που θα μου μείνουν είναι: 

Το cleganebowl.
Το sneak attack της Arya στον Night King. ΑΛΛΑ ήθελα κι άλλο ένα sneak attack προς το λαιμουδάκι της Cersei ρε γαμώτο!
Η έκφραση του Tyrion με το που εκτελέστηκε η Missandei. Εκεί ίσως κατάλαβε 100% ότι η Dany θα μετατρεπόταν σε Mad Queen.
Η σκηνή με Jon και Dany μπροστά στους καταρράκτες με τους δράκους πίσω να κρατάνε το φανάρι ΧD
Η σκηνή με την επίθεση των Dothraki στους Walkers και να βλέπουμε τα σπαθιά να σβήνουν ένα ένα.
Η σκηνή με την Melisandre να προσπαθεί να ανάψει την τάφρο, αργά και βασανιστικά.
Η έκφραση της Cersei όταν έβλεπε ότι η Dany με τον δράκο της πλησίαζε όλο και πιο κοντά.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 
1 hour ago, pontez2 said:

Οχι...ειναι king of the North....Έχει ξεπεραστει το θέμα της νυχτερινης φρουράς από τον 6ο κύκλο.

Αναφέρεται κάπου στη σειρά ότι όταν κάποιος γίνεται King in the North παύουν να ισχύουν οι όρκοι που έχει δώσει για να γίνει μέλος της Night's Watch; Στα βιβλία σίγουρα δεν σπάνε οι όρκοι, μόνο το Great Council ή ο King of the Seven Kingdoms μπορεί να απαλλάξει κάποιον από τους όρκους τους, στη σειρά δεν θυμάμαι τι έχει αναφερθεί.

Σε κάθε περίπτωση ο JS είχε σπάσει τους όρκους του πολύ πριν γίνει King in the North, οπότε και πάλι η «τιμωρία» του είναι αστεία.

1 hour ago, pontez2 said:

Ο Τυριον δεν έρχεται ως εκπρόσωπος Οικου. Το γεγονός οτι βγαίνει ακόμα και από τα βιβλία δε σου λέει κάτι; Ειναι ξεκάθαρο οτι τον βγάζουν εντελως απ την ιστορία για συγκεκριμένο λόγο.

Από το βιβλίο βγαίνει μετά το συμβούλιο, στο συμβούλιο πάει ως εκπρόσωπος του οίκου του, το λέει ξεκάθαρα ο Sam.

Είδες που το λέει ξεκάθαρα και δεν το δέχεσαι; Γι' αυτό σου λέω δεν θα βγάλουμε άκρη.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...